Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: hdmi 5.1 zvuk  (Přečteno 10389 krát)

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
hdmi 5.1 zvuk
« kdy: 15 Července 2011, 11:58:04 »
Zdravím komunitu,
tak jsem nakonec vyřešil všechny záležitosti co se Ubuntu 11.04 a linuxu jako-takového týče a nakonec mi zbývá jen poslední záležitost s kterou si nevím rady.
Jedná se o eeeBOX od Asusu s HD3450 který má jediný výstup přes HDMi, kterým ho mám připojen a zároveň s ním vedu zvuk. Zvuk jako takový funguje ( z toho mám radost) nicméně se mi nedaří přesvědčit ho aby hrál v 5.1 do všech kanálu. Do Boxu jsem flashnul nejnovější BIOS a vypnul pro jistotu zvukovku na boardu, takže ted je jediné zvukové zařízení HDMI výstup. V pulse audio který zvuk dle dokumentace 11.04 zpracovává sem upravil map-channel a nastavil zde místo dvou kanálu 6ti kanál. Stejně tak namapoval speakers front-left, front-right, real-left .....
Po restartu Xek se stalo jediné, a to že pokud spustím testovací 5.1 wma track ( přímo z MS ) tak ted slyším "real left" a "real-right" z předních repráků ( slabě) toto nebylo slyšet v puvodní konfiguraci pulse audia vůbec. Nicméně stále jsou zadní reproduktory mrvé.
Není možné aby bylo cokoliv špatně mimo ubuntu nastaveno nebo připojeno, jedná se o Logitech Z-5500 a XBOX a přehravač jedou na výbornou.
Prosím tedy velmi velmi o pomoc jak docílit 6ti kanálového zvuku včetně 2 kanálové mixování do všech šesti.

Velice děkuji za jakoukoliv pomoc nebo alespoň za odkaz ke správnému zprovoznení, sám už si bohužel nevím rady.
Pokud by byli jakékoliv doplnujicí otázky, neváhejte se zeptat ( doufám, že sem napsal vše co je třeba)

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #1 kdy: 15 Července 2011, 17:20:37 »
Podívej se do kapitoly Nastavení na http://wiki.ubuntu.cz/Prostorový zvuk, s tím se mi podařilo rozchodit u kámoše 5.1 na novém Mintu.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #2 kdy: 15 Července 2011, 17:49:07 »
Ahoj,
děkuji za snahu.

Ale pokud si četl příspěvěk, tak pulse audio je namapovaný na 6 kanál včetně channel listu.

Nicméně děkuju za ochotu.

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #3 kdy: 15 Července 2011, 21:30:47 »
Tak už jsem nesvůj, celý den jsem ztrávil tím, že jsem googlil a prošel snad všechny fora. Vyzkoušel alsamixer, nastavil
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf a nemohu zaboha nic najít co by se týkalo přímo hda-ati-hdmi výstupu, něco málo jsem našel o intelu ale tam řešili postatu nefunkčního zvuku. Mě funguje jen nemůžu zaboha přemluvit ubuntu fungovat s 5.1 mixováním.
Docela mě to štve, neboť už jsem si v Ubuntu udělal naprosto vše, ale tohle už řeším víc než 5 dní a pomalu zatlačuju slzu při pomyšlení, že se budu muset vrátit zpět na win xp - i když velice NERAD. Linux FreeBSD a Ubuntu používám na všem.

Ještě tomu dám den, zda-li mi někdo poradí ...

Díky všem, vyzkouším vše - sem naprosto bezradny

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #4 kdy: 15 Července 2011, 21:40:34 »
Zároveň dotaz, pakli-že se v konzoli zeptam na
Kód: [Vybrat]
speaker-test -Dhw:0,3 -c6 -twavq a dostanu
Kód: [Vybrat]
speaker-test -Dhw:0,3 -c6 -twavq

speaker-test 1.0.24.2

Zařízení pro přehrávání je hw:0,3
Parametry proudu jsou: 48000Hz, S16_LE, 6 kanálů
WAV soubor(y)
Počet kanálů (6) není dostupný pro přehrávání: Nepřípustný argument
Nastavení hwparams selhalo: Nepřípustný argument

Jelikož není ani AlsaMixer schopný nahodit to do 6ti kanálů, mám to brát tak, že to prostě ubuntu nezvádne ? Ať už aktuální ALSA nebo Pulse Audio.

Díky

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #5 kdy: 15 Července 2011, 21:44:09 »
Případně mrkněte, zda-li myslíte, že by toto pomohlo. Především ta část o 5.1 ( upozornuji, že týpek má starší kompilaci ubuntu a Intel HDMI) já mám ATI HDMI, konkrétně R6xx HD 34xx .

Jestlli se mám vubec do něčeho takového jako odebrání pulseaudia (jak píše) a instalaci full ALSA pouštět.

http://www.linuxjunkie.com/2010/10/18/ubuntu-10-04-lucid-5-1-hdmi-audio-intel-g45-boxee-5-1-hdmi-audio/

Díky

Rover623

Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #6 kdy: 15 Července 2011, 21:57:53 »
Můžeš to zkusit, není to těžké a při nejhorším nebude problém to vrátit, jinak ten gstreamer-properties už v ubuntu je, jen se to jmenuje "Výběr systému multimédií"

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #7 kdy: 15 Července 2011, 22:07:48 »
Ještě bych zkusil update na ALSu x.24 ( nejnovější ), pakli-že by mi někdo poradil jak na v 11.04. Díky

petohl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #8 kdy: 16 Července 2011, 21:09:28 »
kedysi som pouzival tento postup:

musia byť nainštalované tieto balíky:
alsa-base
alsa-utils
bluez-alsa
gstreamer0.10-alsa

sudo alsamixer , prejsť vpravo na iec958 a na všetkých troch stlačiť M (unmute) čím dôjde k povoleniu týchto výstupov

Následne v Ovládacie centrum - Zvuk, na karte Hardware zmeniť Profil na Analog Stereo Duplex

v terminály:
gstreamer-properties
Zvoliť ALSA, Zariadenie zvoliť: ALC1200 digital    (resp. u teba skúsiť HDMI)


Moja teória je taká, že Pulse audio, ktoré sa v Minte (Ubuntu) stará o zvuk nevie funkciu "AC3/DTS pass-through to S/PDIF". Ak by bol zvolený profil Digital Stereo Duplex (IEC958) tak dôjde k zablokovaniu tohto výstupu a multikanálový zvuk nepočuť. Preto sa volí profil Analog Stereo Duplex a až pomocou gstreamer-properties sa zvolí ALSA a konkrétne zariadenie (u mňa ALC1200 digital).

petohl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #9 kdy: 16 Července 2011, 21:19:56 »
este by som doplnil, ze tiez zavisi na programe, ktorym prehravas.

vyssie popisane mam odskusane s XBMC (v nom zvoleny audio vystup - digital, konfig. rep - 5.1, povolene zosilovac vie prijimat AC3 a DTS)

stereo ide dvojkanalovo, priestorovy zvuk 6-kanalovo. Ale neviem ci sa da nastavit to co pozadujes ty - aby mixovalo 2 kanaly do 6-tich

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: hdmi 5.1 zvuk
« Odpověď #10 kdy: 17 Července 2011, 11:50:05 »
Funguje, díky ! Doufám, že tento návod poslouží všem který budou mít v budoucnu stejný problém, protože google v tomhle docela mlčí ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.