Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spravne rozdelenie SSD disku  (Přečteno 6944 krát)

flashrobot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Spravne rozdelenie SSD disku
« kdy: 22 Července 2011, 14:22:23 »
Zdar,
Chystam sa intalovat ubuntu spolu s windowsom na SSD disk. Chcem sa teda opytat, ci mozem rozdelit disk stardantym sposobom ako som to robieval aj predtym s "klasickym" diskom cez program Gparted, kde si sam pekne vytvorim jednotlive oblasti a navolim velkosti alebo treba pri SSD disku postupovat trosku inak. Lebo davnejsie som niekde cital, ze na ssd treba nejak inak zarovnat velkost oddielu, tak reku ci to robi gparted automaticky, alebo mam pouzit nejaky iny program. A potom este ci maju byt velkosti suborovych systemov nasobky niecoho (tusim 512 KB) alebo si s tym netreba lamat hlavu a mozem zadat lubovolnu velkost.
Diky za rady.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Spravne rozdelenie SSD disku
« Odpověď #1 kdy: 22 Července 2011, 14:44:07 »
SSD používám už na třech počítačích a na jednom i spolu s windows a nic jsem neřešil.
Akorám mi příjde že všude kde mám SSD se občas stává že nechce naskakovat systém tak musím pustit liveCD a udělat kontrolu diksu a pak je vše ok (cca 5 minut). Ale ta rychlost systému je úžasná  ;D
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Spravne rozdelenie SSD disku
« Odpověď #2 kdy: 24 Července 2011, 20:32:39 »
Ja si SSD rozdeluju pokazde ve Windows. Napred nainstaluju widle, jako origos system co tam byl, pak udelam 1 extended particnu (na linux, / a /home zvlast) a necham si par giga na swap ze sentimentality. Pagefile jsem si ve Win zrusil, ale swap v linuxu mam vzdycky, ikdyz ted mam 8GB pamet..


flashrobot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: Spravne rozdelenie SSD disku
« Odpověď #4 kdy: 27 Července 2011, 19:08:25 »
Ok takze ten link z root.cz: http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/ je uplne super, podla neho som si vsetko spravne rozdelil. Zatial mam ale len win nainstalovany a chystam sa znovu vyskusat ubuntu 64bit, tak som velmi zvedavy, lebo pred cca 3 rokmi bola 64bitova verzia realne takmer nepouzitelna podla mna:)
« Poslední změna: 29 Července 2011, 22:42:56 od flashrobot »

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Spravne rozdelenie SSD disku
« Odpověď #5 kdy: 01 Října 2012, 23:35:12 »
Ahoj,
mám ssd cruical m4 64gb. Podle http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/ jsem zadal : fdisk -S 32 -H 32 /dev/sda a potvrdil w. Není mi ale jasné, co dělat dál. Když vytvářím partition v gparted, začíná na na sektoru 2048, což by mělo být ok. Můžu tedy disk rozdělit normálně přes gpared jakoukoliv velikostí, nebo jsou zde nějaká pravidla pro rozdělení jednotlivých partišnů? Potřebuji vytvořit cca 35gb pro systém, 2gb swap a zbytek by byl třetí oddíl pro dat.Jak si následně jednoduše ověřit správné zarovnání?
« Poslední změna: 02 Října 2012, 00:44:45 od libor007 »
Kubuntu 20.04

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Spravne rozdelenie SSD disku
« Odpověď #6 kdy: 02 Října 2012, 12:01:31 »
Můžeš to jednoduše rozdělit. Sám si ohlídá vše potřebné.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Spravne rozdelenie SSD disku
« Odpověď #7 kdy: 02 Října 2012, 12:36:19 »
diky. a formatovat idealne rucne dle clanku, nebo instalatorem kubuntu?
Kubuntu 20.04

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Spravne rozdelenie SSD disku
« Odpověď #8 kdy: 02 Října 2012, 12:52:00 »
diky. a formatovat idealne rucne dle clanku, nebo instalatorem kubuntu?
Výsledek je rovnaký.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.