Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vypnutie HDD  (Přečteno 884 krát)

tomasz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Vypnutie HDD
« kdy: 08 Srpna 2011, 19:52:04 »
Zdravim,

existuje moznost ako spojazdnit nasledujucu vec?
Na notebooku robim obycajnu kancelarsku a programatorsku cinnost (php, s ukladanim na vzdialeny server) takze HDD sa pouziva minimalne. Da sa nejakym sposobom zastavit rotaciu disku a zapisovat data docasne do RAM? Povedzme, ze sa vytvori nejaky buffer do ktoreho prebieha zapis a citanie toho s cim pracujem a pri dosiahnuti urciteho limitu sa disk opat zapne a data zapise (alebo precita).

Rozmyslal som aj nad kopiou potrebnych dat a programov do ramdisku a nasledne kazdych 5 minut: spin up -> synchronizacia -> spin down

Za reakcie dakujem

Rover623

Re: Vypnutie HDD
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2011, 20:13:16 »
Tohle Linux ale dělá normálně, data se ukládají do bufferu a čas zápisu je nastavený na 60 vteřin, vypnutí disku je implicitně nastaveno asi na 6 minut když se disk nepoužívá, ale implicitně je to vypnuté, musíš to ve správci napájení povolit, jinak časy prodlevy před zápisem na disk, včetně časů odstavení disku lze měnit.

Další možností je vytvořit si RAMdisk a udělat si skript, který se po určitém čase spustí a data překopíruje na disk

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Vypnutie HDD
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2011, 21:32:49 »
Tohle Linux ale dělá normálně, data se ukládají do bufferu a čas zápisu je nastavený na 60 vteřin, vypnutí disku je implicitně nastaveno asi na 6 minut když se disk nepoužívá, ...
muzes to prosim nejak dolozit?

@tomasz
mohl by te zajimat balik laptop-mode-tools
http://www.samwel.tk/laptop_mode/

Rover623

Re: Vypnutie HDD
« Odpověď #3 kdy: 08 Srpna 2011, 22:00:00 »
Je to v dokumentaci k jádru a taky skoro v každém podrobnějším článku o Linuxu. Standardní Linuxové jádro mnohem častěji používá buffer disku než aby si na disk fyzicky přistupovalo, myslím, že něco o tom je i na Wiki, sice je to staré, ale pořád to platí, jen to nějak nemůžu najít.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: Vypnutie HDD
« Odpověď #4 kdy: 08 Srpna 2011, 22:18:25 »
no, kdyz se u sebe mrknu na vystup vmstat 1 a pripadne iotop, tak vidim, ze se mi co 5 sekund zapisuje ext4 zurnal
ikonka zapisu na HDD mi take blika casteji nez uvadis
kdyz se podivam do /proc/sys/vm na dirty* udaje, tak tam take ty tvoje casy nikde nevidim...

proto se ptam...

Rover623

Re: Vypnutie HDD
« Odpověď #5 kdy: 09 Srpna 2011, 00:21:20 »
Tohle jsem nikdy moc nestudoval, jen vím, že u Windows mi kontrolka disku na skříni blikala každou chvíli, u Linuxu je většinou klid a když na počítači dělám jen s otevřeným softem, tak se mi disk prostě kvůli nečinnosti vypne. To, že by se mi při práci na Windows ve Writeru zastavil disk kvůli nečinnosti, to bylo něco nemyslitelného

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.