Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalace iso z Ubuntu  (Přečteno 1635 krát)

Orkenzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
instalace iso z Ubuntu
« kdy: 29 Června 2012, 20:55:03 »
Dobrý den,
Ubuntu už používám 3 roky a mám zasr...zacpaný komp tak, že jsem usoudil, že nejlepší možnost bude formát.  ;D Nelíbí se mi jakým směrem se Ubuntu vyvíjí a tak jsem se rozhodl pro Fedoru. Problém je však s bootováním. Stáhl jsem si DVD instalačku z webu fedory a pomocí Unetbootin nahodil na flash disk (nemám po ruce DVD a neplánuji do města koupit DVD jen pro tento účel)...flash je formátnut na FAT32. V biosu mám nastavené bootování:
1: USB-CDROM
2: USB-FDD
3: HARD DISK

každopádně se flashka nenabootuje. Uvažoval jsem, že bych zkusil nastavit grub tak, aby bral obraz z flash disku a zapl instalaci přes grub. Samozřejmě nepotřebuji zbytečné problémy takže v tomto jednoduchosti se nebráním  ;D. Napadá vás něco?

Díky.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 29 Června 2012, 20:59:41 »
Pro boot z flashky musíte mít v BIOSu USB-HDD.
USB-CDROM je redukce na CD/DVD mechaniky, USB-FDD je redukce na diskety(?)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Orkenzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 29 Června 2012, 21:09:56 »
Díky za rychlou odpověď.
V biosu bohužel nemám možnost usb-hdd...pouze usb-cdrom, usb-fdd a usb-zlp/ls120
v tom případě máte nějakou radu? Používám grub 1...co nechat nabootovat grub a z něj iso na flash disku?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 29 Června 2012, 21:58:37 »
Teoreticky můžete zkusit udělat z flashky "CD" následujícíně:
1) klikněte na ikonu flashky a zvolte "bezpečně odpojit" - ale nevyndávejte ji z PC
2)
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=/cesta/k/install.iso of=/dev/sdb
a pak bootovat z USB-CDROM

Pokud máte v počítači více než jeden pevný disk, použijte "fdisk -l" (malé L) pro zjištění, jak systém vidí flashku sdb,sdc, a podobně...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Orkenzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 30 Června 2012, 12:29:58 »
Nefunguje...boot nic nenašel a jel dále do grubu...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 30 Června 2012, 12:43:46 »
U některých biosů musíš mít před vstupen do nastavení USB flešku připojenou v počítači aby se objevila možnost USB-HDD.
Nebo je tu také možnost volit botovací zařízení při startu počítače většinou klávesou F12 nebo F9 a zřídka F10... Občas je ale tato volba nutná povolit zase v Biosu ;)
Případně update bios pro nové možnosti...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 30 Června 2012, 12:47:55 »
Jestli máte U9.10 nebo novější (GRUB2), tak můžete nabootovat iso přímo z grubu...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Orkenzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 30 Června 2012, 12:57:28 »
Jedu na U11.10, ale používám starý obyčejný grub...grub2 měl problém najít widle na jiné particle tak jsem se vrátil na grub, kde jsem si to sám nastavil

Update biosu jsem samozřejmě uvažoval hned na začátku, ale na to to už chce trochu času...spíš bych dával přednost něčemu jinému, ale pokud tohle bude nutné tak půjdu přes toto řešení...

Orkenzo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 30 Června 2012, 13:23:31 »
Tak jsem uvažoval o tom update biosu a našel jsem problém...momentálně mám základovku: Abit ag 8

bios: 09/22/2004 i915P-W83627-6A79DA19C-17

novější jsem, ale nenašel...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:instalace iso z Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 30 Června 2012, 13:42:54 »
Abit to je teda kvalitka :( Ono už asi žádný nový bios nebude a to z dvou důvodů, za prvé je to 8 let stará deska, a za druhé se po firmě www.abit-usa.com slehla zem. ;)
Ještě ti zbývá ta možnost s Grub 2, nebo hupky dupky do obchodu pro DVD ;D
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.