Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak rozchodit Intel grafiku GMA3650 v Ubuntu 12.10 ? [VYŘEŠENO]  (Přečteno 4914 krát)

HouBa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Od doby vydání Intal Atom D2700/2800 s grafikou GMA36xx (cedarview) chybí ovladače, Intel je nevydal. S novým ubuntu 12.10 už by měla být podporována i tahle "exotická" grafika. Našel jsem i ovladače http://packages.ubuntu.com/precise-updates/x11/cedarview-graphics-drivers

K problému.
Ubuntu 12.04 startovalo do X, byť s absnecí možnosti nastavit rozlišení, nicméně startovalo Nové 12.10 startuje do konzole a vyhodí chybu "fatal server error, no screen found".

Rád bych zeptal, jak z konzole (textového režimu) rozchodit grafickou kartu. Jak instalovat ovladače, ručně upravic xorg atd... prostě instalace VGA z textu (konzole).

Existuje nějaká možnost "nouzového režimu" kde se ručně nastaví nějaký základní univerzální VESA ovladač, aby to startovalo alespoň s nějakým základním rozlišením ?

Na Wiki i ve fórech je tohle téma opomíjené a instalace grafiky se řeší vždy až po tom, co je uživatel v Xkách. Myslím, že by to bylo užitečné i pro uživatele nVidia a ATI grafik, protože nezřídka někdo zkončí v konzoli a "startx" končí hláškou "fatal server error...".

Díky
« Poslední změna: 26 Října 2012, 20:06:17 od HouBa »
Intel Atom D2700MUD - nekupovat na desktop ! Neexistují ovladače VGA pro Linux.

ASRock E350M1/USB3 (jediná funkční mobilní platforma), Crucial 8GB RAM, Crucial M4 128GB

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:Jak rozchodit Intel grafiku GMA3650 v Ubuntu 12.10 ?
« Odpověď #1 kdy: 20 Října 2012, 18:21:58 »
Citace
Existuje nějaká možnost "nouzového režimu"

http://wiki.ubuntu.cz/recoverymode

HouBa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re:Jak rozchodit Intel grafiku GMA3650 v Ubuntu 12.10 ?
« Odpověď #2 kdy: 20 Října 2012, 18:43:11 »
Citace
Existuje nějaká možnost "nouzového režimu"

http://wiki.ubuntu.cz/recoverymode

Bohužel nové verze Ubuntu recoverymode od doby návodu na Wiki trochu změnili. Položka "failsafeX - slouží pro spuštění v záchranném grafickém režimu." která by byla jednou z možností nápravy už tam není.
Recoverymode v 12.10 se skládá z "Resume, Clean, Dpkg, Fsck, Grub, Network, Root a System-summary".

Co jsem tak vyčetl, tak právě failsafeX startoval s nějakým základním univerzálním vesa ovladačem, čehož bych potřeboval dostáhnout abych se do X vůbec dostal.
Intel Atom D2700MUD - nekupovat na desktop ! Neexistují ovladače VGA pro Linux.

ASRock E350M1/USB3 (jediná funkční mobilní platforma), Crucial 8GB RAM, Crucial M4 128GB

HouBa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re:Jak rozchodit Intel grafiku GMA3650 v Ubuntu 12.10 ?
« Odpověď #3 kdy: 21 Října 2012, 10:46:50 »
Tak beru zpět, filesafeX v Ubuntu skutečně v recovery mode je. Chybí v Xubuntu které jsem testoval.

Stáhle jsem tedy Ubuntu a to nestartuje vůbec.
Klasický start bez záshau uživatele: problikne fialová obrazovka kde by mělo být logo, blikne LEDka HDD a systém se sekne. Vlevo nahoře jen bliká kurzor, pomáhá jen tvrdý reset.
Start do recovery mode a spuštění failsafeX končí rovněž zamrznutím a pomáhá jen tvrdý reset.
Start do menu Grubu, výběr "advanced" a spuštění odtud naštěstí ignoruje obrazovku s logem a běží výpis. System se zasekne po Stopping save kernel messages [OK], pomáhá jen tvrdý reset.
Intel Atom D2700MUD - nekupovat na desktop ! Neexistují ovladače VGA pro Linux.

ASRock E350M1/USB3 (jediná funkční mobilní platforma), Crucial 8GB RAM, Crucial M4 128GB

Standa99

  • Host
Re:Jak rozchodit Intel grafiku GMA3650 v Ubuntu 12.10 ?
« Odpověď #4 kdy: 22 Října 2012, 12:08:23 »
Mám sice desku DN2800MT a když jsem četl to tvé trápení, tak jsem dnes taky vyzkoušel 12.10. To se v Canonicalu opravdu pochlapili, ono to ani nenajede.
Já používám 12.04 s 3.5 PAE jádrem a ta grafika mě až tak netrápí, protože z toho bude server. Akorát jsem čekal, že by se správným ovladačem mohly fungovat šetřící funkce (podtaktování atd.). To se asi neděje ani s tím novějším jádrem, protože mi neskutečně topí chipset. Vypadá, že tu grafiku dali do něj, já mám totiž desku D510MO se stejným chipsetem (NM10) a ten je vlažný.

HouBa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re:Jak rozchodit Intel grafiku GMA3650 v Ubuntu 12.10 ? [VYŘEŠENO]
« Odpověď #5 kdy: 26 Října 2012, 20:09:42 »
Intel D2700MUD vyhozeno.

ASRock E350M1/USB3 v počítači. (AMD Zacate E-350 + ATI 6310)

Vše bez problému hned po instalaci, rozpoznán LCD monitor, rozlišení a vše perfektně funkční.

Kdyby měl někdo cukání kupovat Intel ATOM 2500/2700/2800 na desktop a používat Linux, nedělejte to. Intel jsou ignoranti a svojí jedinou mobilní platformu absencí ovladačů zazdili.
Intel Atom D2700MUD - nekupovat na desktop ! Neexistují ovladače VGA pro Linux.

ASRock E350M1/USB3 (jediná funkční mobilní platforma), Crucial 8GB RAM, Crucial M4 128GB

Standa99

  • Host
Re:Jak rozchodit Intel grafiku GMA3650 v Ubuntu 12.10 ? [VYŘEŠENO]
« Odpověď #6 kdy: 27 Října 2012, 16:44:38 »
To se ti nedivím, na desktopu by to bylo trápení. Ona to je grafika "CedarView nebo-li GMA3650 nebo-li PowerVR SGX545" což jaksi Intel akorát převzal. Ale to ho neomlouvá, že to je pěkná blamáž.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.