Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu(mám) + Windows(chci na hry)[Vyřešeno]  (Přečteno 1440 krát)

standaedl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Ubuntu(mám) + Windows(chci na hry)[Vyřešeno]
« kdy: 15 Listopadu 2012, 12:19:37 »
Ahoj všichni, potřeboval bych poradit, jak je to s instalací widlí 7 na notebook, který má Ubuntu 12.10 jako hlavní OS. Našel jsem pár témat, ale většina jich byla opakem -> Multiboot s widlema a ubuntu, (potřebuji ubuntu s widlema). Rád bych si ještě zahrál nějaké hry, jenže ubuntu je zkrátka na práci a programování. Budu moc rád za všechny odpovědi :). Děkuji Standa
« Poslední změna: 18 Listopadu 2012, 11:46:33 od standaedl »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Ubuntu(mám) + Windows(chci na hry)
« Odpověď #1 kdy: 15 Listopadu 2012, 12:48:26 »
win --> ubuntu nebo ubuntu --> win  ::) neni to jedno :D ono se doporučuje opačný postup z důvodu správného zavedení obou systémů, protože pokud to uděláš naopak, pak win rozbije grub a nebudeš schopen zavést ubuntu. Ale nic ti nebrání, aby si obnovil grub a vše bude opět funkční. Takže dotoho opravdu nic nehrozí  8)

standaedl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Ubuntu(mám) + Windows(chci na hry)
« Odpověď #2 kdy: 15 Listopadu 2012, 12:57:36 »
Zase nechci zbytečně mazat celé Ubuntu jen kvůli tomu, abych mohl mít widle jako hlavní OS. Chtěl bych to udělat přes ten grub. Jenže tam se postupuje jak? Nejdříve bych měl asi udělat něco v bootu, že? Pak rozdělit disk na dvě části. A poté do druhé části disku nainstalovat běžným způsobem widle. Ale pak bude průser s tim obnovením grubu, opravdu nevím jak se obnovuje. Nějak jsem to nepobral a nechci se vrhat do něčeho co by bylo mím osudným :D

Tauchy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:Ubuntu(mám) + Windows(chci na hry)
« Odpověď #3 kdy: 15 Listopadu 2012, 13:09:05 »
Na Live CD Ubuntu spustíš nástroj Gparted, zmenšíš velikost požadovaného oddílu. Ve vzniklém prázdném místě vytvoříš nový oddíl, na který se pak nainstaluje windows. Návod na Gparted: http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1%20%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/gparted?redirect=1

Po instalaci windows provedeš obnovu Grubu:  http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1#obnoven%C3%AD_grub2_pomoc%C3%AD_livecd

Před všemi zásahy do systému a disků je vhodné zálohovat všechna data

standaedl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Ubuntu(mám) + Windows(chci na hry)
« Odpověď #4 kdy: 15 Listopadu 2012, 13:18:15 »
Na Live CD Ubuntu spustíš nástroj Gparted, zmenšíš velikost požadovaného oddílu. Ve vzniklém prázdném místě vytvoříš nový oddíl, na který se pak nainstaluje windows. Návod na Gparted: http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1%20%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/gparted?redirect=1

Po instalaci windows provedeš obnovu Grubu:  http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1#obnoven%C3%AD_grub2_pomoc%C3%AD_livecd

Před všemi zásahy do systému a disků je vhodné zálohovat všechna data

Děkuji za odpověď, mám ale jěště jednu otázku: Poté co tohle udělám tak při zapnutí notebooku naběhne normální výběr OS ? Děkuji :)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Ubuntu(mám) + Windows(chci na hry)
« Odpověď #5 kdy: 15 Listopadu 2012, 13:56:34 »
první se zaměř na instalaci a grub vyřešíme pak. Takže 1. záloha systému
=tar]http://wiki.ubuntu.cz/z%C3%A1loha_a_obnova_syst%C3%A9mu?s[]=tar
2. pak si uprav disk např. v tom GParted a nový oddíl naformátuj na NTFS
3. nainstaluj win tím si zrušíš grub a po naistalování ti budou bootovat pouze windows
4. po oživení připojení napíšeš a bude se pokračovat v obnově grubu podle výpisů, které poskytneš  ;) a to bude zejména
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
edit: tady jsem sepsal podrobný návod na obnovu grubu krok za krokem:

to je zajímavé, je to celá hláška? No nejde mi do hlavy proč při obnově grubu ti to nejde.... Jak si postupoval při té obnově, pomocí wiki? Vyzkoušej ještě tenhle postup, dej LiveCD a zvol si možnost vyzkoušet. Jak budeš v systému, otevři si GParted a mrkni na oddíly disku, jestli není náhodou nějaký poškozený atd. Pokud jsou všechny viditelné, tak si najdi svůj kořenový adresář toho mrtvého ubuntu. Pokud si nejsi jistý, tak ho klidně připoj (v GParted je to hračka) a podívej se na jeho obsah, bude mít adresáře jako je /etc/, /bin/, /boot/,atd. Pokud ho máš identifikovaný a předtím si ho připojoval (aby si ho prohledal) tak ho hlavně nezapomeň opět odpojit!! V mém případě mám kořenový adresář /dev/sdc4, tak ti sepíši postup pro můj PC ty si jen upravíš název podle tvého kořenového adresáře. Otevři terminál a zadej tyto příkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /mnt/ubuntu
sudo mount /dev/sdc4 /mount/ubuntu
sudo mount --bind /dev /mnt/ubuntu/dev
sudo mount -t proc none /mnt/ubuntu/proc
sudo chroot /mnt/ubuntu
sudo grub-install --no-floppy /dev/sdc
Takže pokud tvůj kořenový adresář bude třeba /dev/sda1 dáš ho v druhém příkazu místo /dev/sdc4 a na konci místo /dev/sdc dáš dev/sda....
Restartuj počítač a snad to půjde. Dávej pozor, aby ti nevyskočila žádná chyba při zadávání příkazů. Pokud by poslední příkaz selhal vyzkoušej ještě
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install --recheck --no-floppy /dev/sdc
« Poslední změna: 15 Listopadu 2012, 14:00:51 od Cuore »

standaedl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re:Ubuntu(mám) + Windows(chci na hry)
« Odpověď #6 kdy: 15 Listopadu 2012, 17:06:30 »
Píšu z nabootovaných widlí :D vše proběhlo hladce moc děkuji :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.