Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s ovladači AMD  (Přečteno 3190 krát)

Magicos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Problém s ovladači AMD
« kdy: 08 Března 2013, 12:30:53 »
Dobrý den,
mám problém s Ubuntu 12.10. Asi před týdnem jsem přešel z Windows Vista na Ubuntu. Jsem naprostý začátečník. Když jsem si OS konečně nějak tak přizpůsobil obrazu svému, našel jsem na webu AMD ovladače mé grafické karty Ati Mobility Radeon hd3650. Jenže po instalaci a následném restartu, se mi Unity po přihlášení k účtu nezobrazí, udělá se jen výřez plochy, kde nemohu nic dělat. Když však před přihlášením zvolím Gnome classic (bez efektů), systém běží, mimo občasného probliknutí kurzoru myši. Prosím o radu.

P.S.- Jsem na tomto fóru poprvé, takže nevím, jestli jsem správně zařadil příspěvek, za což se předem omlouvám.

EDIT: Podrobnosti o grafice mi teď ukazují : Ovladač VESA:86 režim náhradní.
Děkuji, Magicos
« Poslední změna: 08 Března 2013, 12:34:02 od Magicos »

beer

  • Host
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #1 kdy: 08 Března 2013, 12:40:38 »
Tak to sis ten ovladač nejspíše nainstaloval buď špatně, nebo sis nainstaloval špatný ovladač. Když otevřeš zdroje softwaru, tak na jedné záložce ti to nabízí ovladače ke grafické kartě. Tak si vyber z dostupných ovladačů tam...

Magicos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #2 kdy: 08 Března 2013, 12:56:32 »
Jelikož jsem úplně levý, tak se musím zeptat :(
Ve zdrojích softwaru mám několik záložek: Software Ubuntu, Ostatní software, Aktualizace, Ověření, Dodatečné ovladače.

Nevím, jak navrátit ty ubuntu základní ovladače, které tam byly po instalaci systému. Jinak myslím, že jsem s počítačem nic nedělal, instalace ati ovladačů je asi jediná věc, která by to mohla způsobit.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #3 kdy: 08 Března 2013, 13:06:41 »
Citace
Odebrání ovladače

Pokud jste při instalaci ovladače postupovali jiným způsobe, než je popsán výše, zkuste nejprve odinstalovat ovladač pomocí příkazu

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev* xorg-driver-fglrx
Pokud po odinstalování hodláte používat svobodný ovladač, je nutné jej přeinstalovat, neboť ovladač Catalyst mění některé soubory používané svobodným ovladačem. Reinstalaci provedete pomocí následující sekvence příkazů:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #4 kdy: 08 Března 2013, 13:25:30 »
Zkus spíš Ubuntu 12.04.Pro nováčka ideálnější.Delší podpora a určitě větší stabilita systému.Tím Tě samozřejmě nechci do ničeho nutit.Rozhodni se sám podle sebe. ;)

Magicos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #5 kdy: 08 Března 2013, 13:33:22 »
Tadeáš Pařík- Uděláno přesně podle návodu, terminál jsem poté vypnul, ale systém stále ukazuje ty ovladače VESA:86 :(
geblina- No já když už mám tyto ubuntu, tak bych je chtěl zkusit dát dohromady s pomocí lidí tady z fóra. Pokud to nepůjde, tak určitě zkusím, ale teď bych se chtěl přece jen pokusit zprovoznit to Unity na Ubuntu 12.10 :) K windowsům se už vracet momentálně nechci, možná někdy na dalším systému. Visty totiž už nikdy :)

beer

  • Host
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #6 kdy: 08 Března 2013, 13:41:52 »
Tadeáš Pařík- Uděláno přesně podle návodu, terminál jsem poté vypnul, ale systém stále ukazuje ty ovladače VESA:86 :(

Vypnout terminál nestačí, restartuj PC.

Rover623

Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #7 kdy: 08 Března 2013, 13:45:59 »
S X serverem (zobrazovací nástroj v Linuxu) ve 12.10 už fungují jen Catalysty. které podporují karty 6xxx a výše, dokonce i podpora pro řadu 4xxx z nich byla odstraněna. Ati poměrně rychle ukončuje podporu karet v Catalystech.

Jednoduše z toho vyplývá pro tebe pouze toto, starý ovladač Ati (z internetu) pro tvou kartu není kompatibilní s X serverem ve 12.10 a ovladač pro 12.10 zase nemá podporu pro tvou kartu.

Nevím jakým způsobem jsi tam ten ovladač dostal, ale postup jak se toho ovladače zbavit je tady http://wiki.ubuntu.cz/Grafick%C3%A9%20karty%20ATI?redirect=1

Podle toho jak jsi ovladač instaloval si vyber i metodu jeho odebrání.

Magicos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #8 kdy: 08 Března 2013, 14:07:13 »
http://support.amd.com/us/gpudownload/embedded/legacy/Pages/embedded_linux.aspx?type=2.4.2&product=&lang=us&rev=10.10&ostype=Linux%20x86

Stahoval jsem přímo z podpory amd. Neexistuje něco jako bod obnovy? Že bych systém načetl ze včerejší konfigurace?


Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #9 kdy: 08 Března 2013, 14:10:44 »
http://support.amd.com/us/gpudownload/embedded/legacy/Pages/embedded_linux.aspx?type=2.4.2&product=&lang=us&rev=10.10&ostype=Linux%20x86

Stahoval jsem přímo z podpory amd. Neexistuje něco jako bod obnovy? Že bych systém načetl ze včerejší konfigurace?

Restartoval jsi ten počítač?
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Magicos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #10 kdy: 08 Března 2013, 14:11:30 »
Ano, restartoval. Ubuntu prostředí unity se nenačte, jen jakýsi výřez obrazovky. Jinak Gnome Classic jde, z něj teď píšu. Pouze občasně problikává kurzor.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #11 kdy: 08 Března 2013, 15:00:41 »
Co ten ovladač nějak odebrat stylem:
Kód: [Vybrat]
./amd_binárka.xxx --uninstallNevím jak to má AMD. Dlouho jsem od nich s kartama nic nedělal.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Magicos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #12 kdy: 08 Března 2013, 15:50:31 »
Tak nakonec jsem reinstaloval ubuntu. :-) Příště si radši ověřím, co mohu instalovat a co ne.
Jinak jsem vám chtěl poděkovat za rychlé rady jak řešit problém, vidím, že tato komunita je opravdu aktivní, a není arogantní k nováčkům, třeba jako já. Díky! :)

beer

  • Host
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #13 kdy: 08 Března 2013, 16:01:20 »
vidím, že tato komunita je opravdu aktivní, a není arogantní k nováčkům, třeba jako já. Díky! :)

Ty si arogantní k nováčkům?  ;D

Magicos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #14 kdy: 08 Března 2013, 16:52:04 »
Sakra, špatná formulace  :D Já nemohu být arogantní k nováčkům, když sám nováček jsem. :-). Ale opravdu, na nejmenované poradně o PC mi vmetli do obličeje, jak jsem totálně neschopný, a ani neporadili.

beer

  • Host
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #15 kdy: 08 Března 2013, 17:05:48 »
Citace
Já nemohu být arogantní k nováčkům, když sám nováček jsem. :-)

S tím bych nesouhlasil, lidi jsou buď arogantní, nebo ne, jestli jsou mazáci nebo greenhorni, to je vedlejší   :D.

geblina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 326
  • Bez pivka a metalu si svět nedovedu představit.:-)
Re:Problém s ovladači AMD
« Odpověď #16 kdy: 08 Března 2013, 18:16:09 »
Magicos-Samozřejmě Ti držím palce,já osobně od 12.10 utekl,protože jsem nemohl právě nainstalovat ovladače amd,aby to fungovalo tak jak má.A rozhodl jsem se,že zůstanu u LTS verzí radši. :)
Jinak mě zde na fóru zatím pomohli se vším co jsem nemohl najít na googlu a na mě to bylo příliš složité.Takže tomuhle fóru patří určitě velkej dík,že tak pomáhaj.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.