Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]  (Přečteno 6782 krát)

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Po delsi dobe vsechny zdravim! Rad bych pozadal o radu ohledne LibreOffice Calcu. Vec se ma takto:

Operuji s mnoha bankovnimi ucty v cizich menach, pricemz, aby bylo mozno nejakym zpusobem sledovat celkovou bilanci (v Kc nebo EUR atd.) ocistenou od pohybu menovych kurzu, mam zustatky (vetsinou jde o terminovane vklady, takze to nevyzaduje moc udrzby) v tabulce Calcu, ktera podava vysledky vsech vzdy prevedene na jednu menu. Samozrejme, tim ze se kurzy kazdy den meni, musim je, kdyz chci zjistit jak se veci maji, rucne aktualizovat, cili proste naklepat hodnoty do k tomu oznacene bunky. Rad bych to ale zautomatizoval. Jinak receno, potrebuji nejaky (asi) prikaz, kterym bych zadal, ze hodnota bunky XY je rovna nejake hodnote na prihodne internetove strance (napriklad to, co se Vam zobrazi kdyz do Googlu zadate "EUR to CZK", nebo hodnotu ze stranek CNB). Po pravde v tom dost tapu, nevim ani kde by bylo nejvhodnejsi ta data sourcovet, natoz jak. Takze budu vdecny za kazde postrceni spravnym smerem.

Predem diky!
« Poslední změna: 13 Listopadu 2013, 00:21:24 od Václav Sobota »

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc
« Odpověď #1 kdy: 12 Listopadu 2013, 23:36:56 »
V Calcu jsem to nikdy nezkoušel, ale v Excelu se to řeší přes tzv. Web query, budiž ti to popostrčením, kudy se vydat -> http://office.microsoft.com/en-ca/excel-help/get-external-data-from-a-web-page-HA010218472.aspx
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc
« Odpověď #2 kdy: 12 Listopadu 2013, 23:54:22 »
V Calcu jsem to nikdy nezkoušel, ale v Excelu se to řeší přes tzv. Web query, budiž ti to popostrčením, kudy se vydat -> http://office.microsoft.com/en-ca/excel-help/get-external-data-from-a-web-page-HA010218472.aspx

Diky! MS Excel mam taky, takze nastuduju a vyzkousim. Ale pokud by neco takoveho bylo v calcu, byl bych radsi - na ostatnich PC mam vsude Ubuntu a cpat tam MS Office se mi moc nechce

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc
« Odpověď #3 kdy: 13 Listopadu 2013, 00:20:20 »
V Calcu jsem to nikdy nezkoušel, ale v Excelu se to řeší přes tzv. Web query, budiž ti to popostrčením, kudy se vydat -> http://office.microsoft.com/en-ca/excel-help/get-external-data-from-a-web-page-HA010218472.aspx

Diky! MS Excel mam taky, takze nastuduju a vyzkousim. Ale pokud by neco takoveho bylo v calcu, byl bych radsi - na ostatnich PC mam vsude Ubuntu a cpat tam MS Office se mi moc nechce

Tak diky moc za postrceni, funguje to i v Calcu, naprosto super. Rekl bych, ze i o neco lepe nez v Excelu, akoliv teda na rozdil od nej nezobrazuje nahled tabulek pro vlozeni. Jenze v Excelu je zase clovek nemuze (skoro nikdy, zalezi na strance) selektivne vytridit.

Pro ty, kteri by resili neco podobneho: Vkládání externích dat do tabulky (Webový dotaz)
« Poslední změna: 13 Listopadu 2013, 00:22:08 od Václav Sobota »

beer

  • Host
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #4 kdy: 13 Listopadu 2013, 11:12:34 »
Pokud by se ti hodilo i řešení online, tak to umí i dokumenty google.

https://www.google.cz/search?q=google+docs+kurzy+měn

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #5 kdy: 13 Listopadu 2013, 15:30:25 »
Pokud by se ti hodilo i řešení online, tak to umí i dokumenty google.

https://www.google.cz/search?q=google+docs+kurzy+měn

To by se mi urcite hodilo. Budu mit ale dotaz - aby se ta tabulka v Google Docs aktualizovala, je treba ji otevrit? Nebo to bude probihat automaticky? Premyslel jsem totiz, ze bych ji vlozil jako mezistupen, cili ze by Calc bral data z te tabulky Googlu, protoze to nacitani primo z webu CNB (budu muset ale najit jiny zdroj, protoze nemaji vsechny kurzy co potrebuju) je docela pomale a IMHO by nacitani uz formatovane tabulky mohlo byt rychlejsi...(?)

EDIT: Jinak se mi povedlo v Google Docs rozchodit pouze import pomoci HTML (http://www.maxiorel.cz/jak-importovat-parsovat-data-z-webu-do-tabulky-v-google-docs), XML jsem nezvladl...
« Poslední změna: 13 Listopadu 2013, 16:06:06 od Václav Sobota »

beer

  • Host
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #6 kdy: 13 Listopadu 2013, 16:48:20 »
To by se mi urcite hodilo. Budu mit ale dotaz - aby se ta tabulka v Google Docs aktualizovala, je treba ji otevrit? Nebo to bude probihat automaticky?

To netuším, vyzkoušej ;)

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #7 kdy: 13 Listopadu 2013, 17:00:22 »
To by se mi urcite hodilo. Budu mit ale dotaz - aby se ta tabulka v Google Docs aktualizovala, je treba ji otevrit? Nebo to bude probihat automaticky?

To netuším, vyzkoušej ;)

No, ono podle vseho nejde importovat z Google Spreadsheet (zrejme nepracuje v HTML) do LibreOffice... Mozna by slo ulozit tu tabulku od Google v HTML a zase ji nahrat na Google Drive, ale pochybuju, ze to timhle zpusobem bude fungovat (aktualizovat se samo). Spis bych asi musel udelat webovou stranku ktera by mela prislusny skript atd, ale to uz je nejenom zbytecne slozite, ale hlavne v podstate totez, jako importovat ta data bez tohohle mezikroku.

beer

  • Host
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #8 kdy: 13 Listopadu 2013, 17:08:37 »
Ještě můžeš zkusit insync, když na blog napíšeš článek o insyncu, získáš pro účet na rok zdarma. Pak se ti dokument synchronizuje do složky v PC a otevřeš ho v libreoffice...

Alespoň myslím, že by to jít takto mohlo.

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #9 kdy: 13 Listopadu 2013, 19:03:18 »
Ještě můžeš zkusit insync, když na blog napíšeš článek o insyncu, získáš pro účet na rok zdarma. Pak se ti dokument synchronizuje do složky v PC a otevřeš ho v libreoffice...

Alespoň myslím, že by to jít takto mohlo.

To by asi fungovalo, ale pro me neni problemu mit to "na cloudu" v Google Drive, ten jejich spreadsheet se hodne zlepsil, jak jsem si vsimnul. Ja jsem jenom chtel zrychlit to nacitani obsahu z webu do LibreOffice. Ale zmenil jsem zdroj (z CNB jsem presel na themoneyconverter.com) a uz tak je to o neco rychlejsi a hlavne mnohem kompletnejsi.

Idealni reseni by bylo asi vkladani pres XML do Googlu kdybych se to naucil ;D ), nebo napsat skript ktery by se spoustel kazdou (treba) hodinu, z HTML by vypreparoval tu tabulku, zapsal ji do CSV souboru (asi by to poresil sed) a LibreOffice Calc by sosal z toho CSVcka. Ale to je myslim uz zbytecne, vzhledem k pracnosti a k tomu, ze nejaka zmena na te zdrojove strance by ten skript stejne znefunkcnila.

beer

  • Host
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #10 kdy: 14 Listopadu 2013, 09:45:36 »
No můžeš se podívat, jestli už to někdo má vyřešené, jsou už i hotová řešení, tak můžeš zkusit upravit. Já jsem na takové věci levý...

Ještě mrkni sem, zde je příklad toho převodu měn taky, ale ze stránek ČNB.
http://www.zive.cz/clanky/zacnete-skutecne-vyuzivat-pocitac-programujte-ho

Osobně si nemyslím, že by byl nějaký nárůst na výkonu, když budeš používat xml místo textu

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #11 kdy: 14 Listopadu 2013, 11:21:57 »
No můžeš se podívat, jestli už to někdo má vyřešené, jsou už i hotová řešení, tak můžeš zkusit upravit. Já jsem na takové věci levý...

Ještě mrkni sem, zde je příklad toho převodu měn taky, ale ze stránek ČNB.
http://www.zive.cz/clanky/zacnete-skutecne-vyuzivat-pocitac-programujte-ho

Osobně si nemyslím, že by byl nějaký nárůst na výkonu, když budeš používat xml místo textu

No, ja jsem to uz tedy vyresil (viz priloha) pomoci html. Ale az bude trochu cas, planuji to zlepsit zhruba takhle:

1) Udelam skript (no dobre, POKUSIM SE udelat skript a budu s tim otravovat tady ;D ), ktery nacte danou webovou stranku (chci/potrebuju nekolik zdroju), odstrani XXX prvnich radku a XXX radku od zadu. Pomoci substituci tu tabulku, co potrebuji preformatuje do CSV [diky pouziti skriptu bych u CNB mohl pouzit ten TXT vystup - musi se menit datum, coz v LibreOfficu asi zadat nepujde].
2) Takove skriptiky by byly rekneme 3 (pro kazdy zdroj jeden), dalsi, nadrazeny skript je postupne projde a smaze vsechny radky, ktere obsahuji hodnotu obsazenou na nekterem radku v predchozim skriptu (kod meny).
3) Posledni skriptik zapise vystupy tech 3 puvodnich, profiltrovanych, do 1 souboru CSV, smazne puvodni dilci soubory a nasledne spusti danou tbulku LibreOffice Calcu, ktera bude sosat data prave z toho CSVcka, ne z html na webu. To by myslim melo dost zrychlit celou operaci. A nebo taky ne ;D

[příloha smazaná administrátorem]

beer

  • Host
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #12 kdy: 14 Listopadu 2013, 12:43:00 »
Lamovsky se zeptám, v čem ten obsah archivu mám otevřít, nebo jak s tím pracovat, když bych to chtěl vyzkoušet?

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #13 kdy: 14 Listopadu 2013, 15:52:12 »
Je to *.ods tabulka, jenom jsem ji soupnul do TARu, abych ji mohl prilozit.

Co se prace s tim tyce - proste jenom otevres (Libre/OpenOffice Calc, mozna i Excel) a doplnis hodnoty podle "minilegendy" v pravo.
« Poslední změna: 14 Listopadu 2013, 15:53:44 od Václav Sobota »

beer

  • Host
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #14 kdy: 14 Listopadu 2013, 16:52:12 »
Aha, jsem na windows v práci, tak je to možná tím, máme v práci jzip a ten to rozbalí na soubory:

content.xml
manifest.rdf
meta.xml
mimetype
settings.xml
styles.xml


a složky:
Thumbnails
META-INF
Configurations2

Václav Sobota

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Import dat z internetu do vypoctu v LibreOffice Calc [VYRESENO]
« Odpověď #15 kdy: 14 Listopadu 2013, 16:56:58 »
Ja jsem to popravde taky posilal a balil ve Windows, v programu Bandizip. Ale ten mi to rozbali korektne, jako Prehled uctu.ods

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.