Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejde nainstalovat Ubuntu  (Přečteno 4501 krát)

Petas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Nejde nainstalovat Ubuntu
« kdy: 29 Listopadu 2013, 20:39:14 »
Ahoj, mám takový problém s instalací Ubuntu na mém ASUS EEEpc 1015BX (netbook).
Linux mám na flashce, s tím vše v pořádku.
Proces probíhá takhle:
1, Pustím pc
2, Stisknu F2 pro boot menu
3, Spustím boot přes flash disk
4, Načte se instalace Ubuntu
5, Dostanu se na krok kde zvolím "Nainstalovat Ubuntu do Windows 7"
6, Dále "Pro pokračování restartovat"
7, Načte se opět Windows 7 a nikde nelze vybrat, jestli chci spustit Linux
8, Při opětovaném spuštění bootu přes flashku se opět opakují kroky 4, až 7,

V čem je problém a co mám udělat pro to, aby se mi Ubuntu podařilo nainstalovat? Děkuji mnohokrát za odpovědi.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 29 Listopadu 2013, 20:51:53 »
Stačí po instalaci a rebootování držet levou klávesu Shift a zobrazí se GRUB, kde máte na výběr mezi nainstalovanými OS. Pak se již GRUB bude zobrazovat standardně a vždy si vyberete.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

janek-m

  • Host
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 29 Listopadu 2013, 21:13:00 »
@Petas - trochu zmätočný popis. Znamená to, že Ubuntu bolo úspešne nainštalované ale po inštalácii sa nespustí a bootuje len Windows? Ak je to tak, tak tu môže byť problém so zle zavedeným zavádzačom systému. Pre istotu nabootujte Live USB s Ubuntu (Vyskúšať Ubuntu) a potom otvoriť terminál (Ctrl + Alt + T) a zadať:
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l        (malé L)
sudo parted -l      (malé L)

Výpisy postnúť sem a dať ich do "code" (omodriť text a klik na #)

Inak:
Citace
5, Dostanu se na krok kde zvolím "Nainstalovat Ubuntu do Windows 7"
je určite "Nainštalovat ubuntu vedľa Windows7"  ;)

Petas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 29 Listopadu 2013, 22:29:49 »
s tím shiftem jsem to zkoušel a nic..
do 20minut se zde  nahraje video, ve kterém je vše vidět, pak už snad někdo bude vědět co s tím..
jak je vidět, dám instalovat ubuntu a místo toho se pak opět spustí windows a s ubuntu jako bych nikdy nic nedělal
« Poslední změna: 29 Listopadu 2013, 22:33:05 od Petas »

janek-m

  • Host
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 29 Listopadu 2013, 22:35:02 »
Prečo video? Stačilo iba presne formulovať problém a dať sem tie výpisy. Hlavne pri inštalácii cez USB kľúč sa stane, že sa zavádzač systému nenahrá na HDD ale na USB kľúč a tým vzniká problém, že je Ubuntu síce nainštalované ale nespustí sa. Toto treba pri inštalácii usledovať.

Petas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 29 Listopadu 2013, 22:46:00 »
Tím to asi bude..a jak docílím toho, aby se zaváděč systému nahrál na HDD? Nikdy jsem nic podobného nedělal, tak prosím o nějaký postup, ze kterého bych to pochopil, díky.

janek-m

  • Host
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 29 Listopadu 2013, 22:50:01 »
Dajte sem tie výpisy. Nech je vidno, či je Ubuntu nainštalované alebo nie. Oprava zavádzača je na 5 minút.
Alebo, ak chcete sám prelúskať problém, tak: http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1#obnoven%C3%AD_grub2_pomoc%C3%AD_livecd

alebo na opravu je možné použiť aj Boot-repair: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
« Poslední změna: 29 Listopadu 2013, 22:52:33 od janek-m »

Petas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 29 Listopadu 2013, 23:01:32 »
Zítra až se dostanu na pc tak sem tedy dám ty výpisy, jinak děkuju za rady, snad se to zítra vyřeší.

Petas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 30 Listopadu 2013, 22:06:17 »
Takže jsem nabootoval Ubuntu, dal "Vyzkoušet", pak Ctrl Alt T a nic se neděje..

janek-m

  • Host
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 01 Prosince 2013, 09:11:04 »
Aspoňže je všetko tak obšírne opísané  ::) takže sa máme tu čoho chytiť, aby sme vyriešili Váš problém.
Takže ešte raz:
1. Nabootovať Live DVD/USB a vybrať možnosť "Vyskúšať Ubuntu" a nechať načítať Live systém.
2. V Live systéme otvoriť terminál a zadať už spomenuté príkazy a postnúť ich hneď sem (Live systém pracuje ako riadny systém, čiže aj net určite pôjde)

Takže jsem nabootoval Ubuntu, dal "Vyzkoušet", pak Ctrl Alt T a nic se neděje..

Čo to vlastne znamená?  Ak nefungovali klávesové skratky (pochybujem), tak je možné terminál vyhladať cez Dash (postranný panel s logom Ubuntu)



Petas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 01 Prosince 2013, 11:22:48 »
Klávesové zkratky nefungovali, nicméně terminál jsem již konečně našel, ale neměl sem možnost, jak ho dostat na internet, protože připojení "nefungovalo" a přitom internet byl připojený..
jediná možnost, která mě napadla, byla to vyfotit, takže tady to je a doufám, že to tak stačí





janek-m

  • Host
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 01 Prosince 2013, 11:32:19 »
Citace
jediná možnost, která mě napadla, byla to vyfotit, takže tady to je a doufám, že to tak stačí
.. a ďalšia možnosť mohla byť - skopírovať obsah terminálu do textového dokumentu v Ubuntu a ten potom uložiť na nejaký usb kľúč a postnúť  sem  ;)

takže Ubuntu nie je vôbec nainštalované. V inštalátore nie je možné vybrať voľbu "Nainštalovať Ubuntu vedľa Windows" nakoľko  sú na disku už 4 primárne oddiely a viac takýchto oddielov nie je možné na MSDOS tabuľkách vytvoriť. Čiže pri výbere tejto voľby sa inštalátor ukončil.

Jedinou možnosťou, ako Ubuntu nainštalovať, je vybrať voľbu niečo iné a zmazať jeden primárny oddiel. Lenže pri tomto továrenskom rozdelení je otázkou, ktorý zmazať.

Petas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 01 Prosince 2013, 20:13:25 »
Aha..mohl bych použít disk č. 2, ale nehrozí tím např. smazání nebo zničení windowsu?
Jestli ano, je nějaké jiné řešení, jak Linux nainstalovat? 
(není možné např. spojit nějakým programem disky 1 (disk-:C) a 3(disk-:D) nebo jakékoliv jiné? v "Tento počítač" mám jen 2-C a D, jinak žádný.. )
šlo by to nějakým z těchto programů? http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=940&t=941334

« Poslední změna: 01 Prosince 2013, 20:21:47 od Petas »

janek-m

  • Host
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 01 Prosince 2013, 20:55:07 »
Aha..mohl bych použít disk č. 2,
Nemohol, sdb2- je to skrytý oddiel a nie som si istý, čo je na ňom, sdb4 je Uefi oddiel.
Citace
není možné např. spojit nějakým programem disky 1 (disk-:C) a 3(disk-:D)
V tomto prípade to nebude možné. Do úvahy by prichádzal oddiel sdb 3 (197 BG), ale s tým, že by sa zmazal cez diskový nástroj GParted a urobil by sa z neho rozšírený oddiel (Extended) a nemusel by sa vôbec použiť celý na Ubuntu, ale len nejaká časť (napr. 50 GB?) a zvyšok by sa opäť naformátoval na NTFS a patril by Windowsu. Bude sa narábať s diskom, čiže záloha dát je vždy na mieste. A ak s tým nemáte skúsenosti, tak nie je na škodu si k tejto práci niekoho zavolať.

GParted: http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1%20%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/gparted?redirect=1
« Poslední změna: 01 Prosince 2013, 21:06:37 od janek-m »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 01 Prosince 2013, 21:30:48 »
mazat nebude potřeba, jen si bude muset zahrát "škatulata hejbejte se"

janek-m

  • Host
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 01 Prosince 2013, 21:58:12 »
mazat nebude potřeba, jen si bude muset zahrát "škatulata hejbejte se"
Zdravím Cuore, akosi mám už aj ja obavu, ktorú si mal ty minule  ;D, asi prestávam rozumieť českému jazyku. Čo si tým chcel povedať?  ;D

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 01 Prosince 2013, 23:27:03 »
Maj pravdu pane vachmajstr, jsem to testoval a jediná možnost je jak má to C a D, tak vše z D odzálohovat na C a pak ho zrušit. Následně udělat rozšířený oddíl a na něm 4 logické jednotky. NTFS jako nové D pak /, /home a swap. Jinak škatulata hejbejte se je taková dětská hra a tohle hraní si s oddíly mi to připomíná. Jinak je to samo sebou i regulérní linuxový výraz
http://www.abclinuxu.cz/blog/root_at_heron/2008/8/skatule-hejbejte-se
 ::)
« Poslední změna: 02 Prosince 2013, 12:09:48 od Cuore »

Petas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 03 Prosince 2013, 21:15:04 »
Nějak se mi to přestává líbit..:D Nebyl by někdo ochotnej napsat nebo najít nějakej návod, jak bych to mohl spáchat?
popř. ještě jedna otázka..člo by disk D jakože odstranit a veškeré volné místo z něj přiřadit k C (takhle je to rozdeleny D=cca 200gb a C asi 120, takže udělat jen to C, který by mělo veškerejch 320gb) ? Díky..

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 03 Prosince 2013, 21:31:06 »
pravděpodobně nešlo, protože ten skrytý oodíl, bude asi nějaké recovery, odkud budeš mít možnost obnovit PC, pokud ti win umřou. A tady budeš mít potíž se zavedením toho recovery oddílu, protože by si posunul zaváděcí oblast. Návod jsem ti napsal, nechápu co potřebuješ víc. V první řadě odzálohuj disk D ať se může zrušit a pak budeme pokračovat.

ŠVEJK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Re:Nejde nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 04 Prosince 2013, 21:06:40 »
Nějak se mi to přestává líbit..:D Nebyl by někdo ochotnej napsat nebo najít nějakej návod, jak bych to mohl spáchat?
popř. ještě jedna otázka..člo by disk D jakože odstranit a veškeré volné místo z něj přiřadit k C (takhle je to rozdeleny D=cca 200gb a C asi 120, takže udělat jen to C, který by mělo veškerejch 320gb) ? Díky..

Tak ještě jednou a pomalu chceš nainstalovat Ubuntu vedle W.. na (C:)nebo ho chceš nahrát na ... rozdělený disk (D:) máš v těch discích trochu maglajs ... nevím jestli chceš instalovat nebo si hrát s diskama. Nejdřív jedno a potom druhé ...
Bylo by dobré přiřadit Ubuntu nějaké místo a bez problému nainstalovat. Zkoušel jsi program Diskový nástroj v UBUNTU ?http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1%20%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/diskov%C3%BD_n%C3%A1stroj?redirect=1 Tam se ti zobrazí celkem dost přehledně informace o discích. Zkus ho a klikni na ten rozdělenej disk(320GB). Pak udělej snímek obrazovky a dej to sem.
« Poslední změna: 04 Prosince 2013, 21:13:27 od K r a k e n »
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.