Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"  (Přečteno 1694 krát)

Ketlubna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"
« kdy: 06 Ledna 2014, 19:38:25 »
Zdravím,

chcel by som prejsť na Linux a tak som si stiahol najnovšiu verziu. Spustil som ju z dvd a popozeral som sa tam. Rád by som ho začal používať ale potreboval by som na to zmeniť dve veci. A to, či je možné manipulovať s tými dvoma lištami (vľavo a hore) tak, že ich môžem presúvať na iné strany( mne by vyhovovalo dole hornú a tú vľavo hore). A druhá vec, samozrejme, že je to aj návykom z windowsu, ale príde mi nepraktické zatváranie "okien" namiesto vpravo vľavo. Teda či je to možné vymeniť. Prípadne či mi viete niekto poradiť inú verziu Linuxu, ktorá bude mať tieto dve "muchy" vychytané.  A ešte jedna praktická otázka a to, keď budem vytvárať dokumenty napr. v Libre Office , či to bezproblemov niekto komu dokumenty budem posielať ich otvorí wordom prípadne excelom.

Ďakujem.

geofre

Re:Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"
« Odpověď #1 kdy: 06 Ledna 2014, 20:39:02 »
Tak přesun ovládacích prvků by měl jít změnit přes Ubuntu Tweak, popřípadě
Kód: [Vybrat]
gconftool-2 --set "/apps/metacity/general/button_layout" --type string "menu:minimize,maximize,close"ale nevím, jestli to funguje na 13.10. na 12.04 to každopádně jde...

Jakožto začátečníkovi (stejnému jako jsem já) bych doporučil spíše verzi 12.04. která má dlouhodobou podporu a je značně stabilnější než 13.10.
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

honza95454

Re:Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"
« Odpověď #2 kdy: 06 Ledna 2014, 20:45:13 »
Jj, 12.04... Ikonky pro zavírání oken přesuneš jak psal geofre. Horní lišta přesouvat jde, ale launcher(levá lišta s aplikacemi) ne. Můžeš si ji však nastavit tak, aby se skrývala a vyskočila ti jen když najedeš myší na levý okraj obrazovky. Pokud by ti to nevyhovovalo, můžeš vyzkoušet místo Unity třeba GNOME.




Honza
Ubuntu 14.04, Unity

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"
« Odpověď #3 kdy: 06 Ledna 2014, 20:54:36 »
Ahoj,
pro větší možnosti přizpůsobení zkus třeba Kubuntu. Když chceš 100% kompatibilitu vytvořeného dokumentu v LibreOffice, tak během ukládání zvolíš příponu doc.
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

janek-m

  • Host
Re:Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"
« Odpověď #4 kdy: 06 Ledna 2014, 20:59:09 »
... A to, či je možné manipulovať s tými dvoma lištami (vľavo a hore) tak, že ich môžem presúvať na iné strany( mne by vyhovovalo dole hornú a tú vľavo hore).
Ubuntu je z verzie na verziu menej nastaviteľné. S hornou lištou a launcherom sa manipulovať nedá – teda nedajú sa presúvať. Je možné zmeniť farbu hornej lišty, nastaviť veľkosť ikon + farbu v launcheri, nastaviť, či má byť videteľný alebo nie a to je tak všetko. Okrem toho, presunutie hornej lišty inde, by bolo dosť nepraktické, nakoľko sa tam presúva menu aplikácií po otvorení.

Citace
A druhá vec, samozrejme, že je to aj návykom z windowsu, ale príde mi nepraktické zatváranie "okien" namiesto vpravo vľavo. Teda či je to možné vymeniť
Toto už načrtli geofre a honza95454 - Vrátenie tlačidiel] na pravú stranu je v Ubuntu 13.10 otázne (neviem, vyjadria sa k tomu tí, čo ho používajú. Aj ja potvrdzujem, že v Ubuntu 12.04 to fungovalo.

Citace
Prípadne či mi viete niekto poradiť inú verziu Linuxu, ktorá bude mať tieto dve "muchy" vychytané.
Treba vyskúšať. Veľmi dobre sú nastaviteľné Kubuntu, Xubuntu, LinuxMint  ;)
Citace
A ešte jedna praktická otázka a to, keď budem vytvárať dokumenty napr. v Libre Office , či to bezproblemov niekto komu dokumenty budem posielať ich otvorí wordom prípadne excelom.
Pri ukladaní dokumentov treba vybrať možnosť "uložiť ako doc." alebo dokumenty, ktoré sa už nebudú upravovať exportovať do PDF. 100% kompatibilita však zachovaná nebude. Najväčším problém sú prezentácie, ktoré sa síce otvoria, ale nastavené efekty sa nebudú rovnako kvalitne zobrazovať.

janek-m

  • Host
Re:Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"
« Odpověď #5 kdy: 06 Ledna 2014, 21:08:12 »
pro větší možnosti přizpůsobení zkus třeba Kubuntu.
S týmto sa dá iba súhlasiť. V tomto smere je Kubuntu úžasné  :)
Citace
Když chceš 100% kompatibilitu vytvořeného dokumentu v LibreOffice, tak během ukládání zvolíš příponu doc.
keďže s textovými dokumentami pracujem hojne, musím žiaľ skonštatovať, že novšie verzie LO sú nejak menej kompatibilné ako staršie. Neviem, čo sa deje, ale napr. Word otvorí celkom pekne dokument vytvorený vo Writeri. Opačne je to však niekedy žiaľ  katastrofa ...

Ketlubna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"
« Odpověď #6 kdy: 07 Ledna 2014, 00:21:03 »
Ďakujem všetkým veľmi pekne za pohotové rady. 

Takže s tou kompatibilitou súborov Libre office bývajú občas problémy, neexistuje nejaká iná app, ktorá ich odstráni? Predsa len väčšina ľudí používa win a posielať súbory, ktoré mnohí otvoria iba tak , že kliknú :) a nebudú sa im hneď otvárať by bolo nepraktické.

Čítal som si samozrejme nejaké základy o ubuntu resp. Linuxe, ale napadla ma otázka keď som si ho prezeral a rozmýšľaľ či hneď aj inštalovať a vlastne pre ktorú som ho ešte nenahodil.

A tým je fungovanie zároveň s windowsom v určitých veciach . Teda ak budem mať na pc 2 os,viem, že všetko čo mám vo win vidím aj v linuxe, disky vo win mám rozdelené na dva - disk C a disk E kde hádžem všetko inštalované. Je v Linuxe podstatné rozdelenie týchto diskov alebo on ich aj keď sú vo win bere ako jeden ? Teda nemusím sa starať, že na Cčku mám iba 1Gb voľný a na éčku 100Gb ? Proste si spravím priečinky a hádžem kde mi je to "po ruke"?

S tým súvisí ďaľšia záležitosť. Ak ja budem používať linux, budem povedzme vytvárať či sťahovať nové súbory, ak ich povedzme budem hádzať do priečinkov na ploche (napr. filmy, práca..), kde ich nájdem vo win ? A opačne ak ja budem používaž Linux, niekto iný na pc bude používať win, on zase bude ukkladať a sťahovať veci do win .. Ako to je teda s tými diskami a dvoma os v praxi a ako to prakticky najlepšie skombinovať ?

Ďakujem.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Prispôsobenie Ubuntu 13.10 "Saucy Salamander"
« Odpověď #7 kdy: 07 Ledna 2014, 07:05:20 »
Ubuntu Ti zobrazuje každou partition (oddíl, disk ve win) a obvykle ho připojí do adresářového systému, obvykle jako podadresář v /mnt nebo /media. V Nautilu je najdeš v části "Zařízení". O místo na disku se musíš starat vždy, partition je obvykle v odděleném adresáři, velikost můžeš zkontrolovat ťuknutím pravým myšítkem a vybráním vlastnosti na zařízení v Nautilu.
To co si uložíš do oddílu s linuxem ve windows neuvidíš, neumí totiž linuxový filesystém (Ext4), jsou prograsmy, které ti umožní ta data přečíst, ale jednodušší je ukládat soubory na takový disk, se kterým umí pracovat linux i windows (např filesystémy fat32 a ntfs).
Prohlédni si wiky, tam najdeš všechny důležité informace o ubuntu i o spolupráci ubuntu a windows.
http://wiki.ubuntu.cz/
http://wiki.ubuntu.cz/faq/ubuntu_a_windows
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.