Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)  (Přečteno 7266 krát)

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« kdy: 29 Srpna 2014, 17:26:30 »
Zdravím!
Mám takový problém...
Vlastní notebook značky Lenovo, typ E330 - bez optické mechaniky a jedním HDD 500GB.
Chtěl jsem si ke stávajícím Windows 8 nainstalovat Ubuntu 14.04. Vytvořil jsem si novou partition, bohužel mojí chybou jsem si celé win přeinstaloval a teď mám na celém 500GB disku Ubuntu. To není až takový problém, bohužel Windows potřebuji k běhu aplikací do školy, bez kterých se neobejdu. Pročítal jsem různá fóra o dělání dualbootu windows 8 a Ubuntu, avšak v každém psali o nutnosti deaktivace tzv. SecureBootu. Bohužel, nic takového jsem u sebe v Biosu nenašel. Proto Vás nyní prosím pomoc.
Můj stav je právě teď: Ubuntu 14.04 na celém 500 GB disku.
Stav, který bych potřeboval: Ubuntu 14.04 (bez reinstalace) na partitioně o velikosti řekněmě 150GB a Windows 8 v DualBootu na partitioně zbývající velikosti. Mohu se tedy prosím zeptat na přesný postup, jak toto rozchodit? Protože z předchozích zkušeností vím, že když teď dám nainstalovat Windows na vlastní partition, nebudu schopen Ubuntu nabootovat.

Děkuji za Váš čas!


RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #1 kdy: 29 Srpna 2014, 17:55:10 »
Přesně vím co chcete a potřebujete ale je tam mnohem víc háčků než si uvědomujete a upřímně začít popisovat krůček po krůčku jak to máte dělat je běh na příliš dlouhou trať.
Zvažte zda není vhodnější to svěřit celé někomu kdo to udělá za vás, určitě ve vašem městě je servis který ví co má dělat. Případně že jste z Prahy mohu nabídnout své služby pokud by jste měl zájem.
http://www.ubuntu.cz/podpora/komunitni_placena

Pokud chcete vše dělat sám už třeba z důvodů že se to chcete naučit tak jen v rychlosti napíšu body co musíte udělat.
Nabootovat live Ubuntu a v Gpartu zmenšit prostor pro Win.

Zkontrolovat zda se vytvořil při instalaci Ubuntu EFI oddíl který je potřeba i pro instalaci W8. (jestli není vytvořený tak se musí přeinstalovat i Ubuntu samotné, jedině by jste měl licenční čislo k W8 ale jak jsem pochopil byl to předinstalovaný W8 na ntb tak žádné číslo nemáte a vše je zapsané v biosu)

Sežeňte si originální W8 instalační médium kompatibilní s licencí co máte v biosu (není to tak jednoduché, já osobně mám 5dvd a všechny W8 jsou standardní (ne PRO) a na každém počítači mi to vezme jiné, proč netuším, asi co výrobce jiné instalační médium)

Po instalaci W8 v případě že nemáte rovnou W8.1 udělejte nejdříve všechny standardní aktualizace a až potom v dlaždičkovém prostředí aktualizujte na W8.1 (je to z důvodu že přechod na W8.1 vám přemaže zavaděč jiných systémů) Počítejte že tento krok zabere asi dva dny.

Teoreticky můžete teď při startu počítače zmáčknout tuším u Lenova F12 a přepínat mezi Ubuntu a windows a to taky napevno nastavit v Biosu co chcete jako výchozí.

Pokud to nejde přepínat v biosu tak si táhněte obraz dvd http://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/ a pomocí něho můžete obnovit zavaděč Ubuntu, je tam více voleb občas je třeba experimentovat.

Tohle byl jen velmi rychlý hrubý návod ale problémů a zákoutí co se tam může objevit je mnohem víc nemluvně o formátu disku který v tomto případě musí být v GPT a ne v obyčejném MSDOS. No nic lovu zdar.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #2 kdy: 29 Srpna 2014, 18:14:17 »
Ok, ok, tohle mi bohatě stačí :)
Znamená (viz obrázek v příloze), že byl EFI správně nainstalován a já tak nemusím reinstalovat Ubuntu? Chci se to naučit a myslím nejsem úplný začátečník :-)
Díky za pomoc!

[příloha smazaná administrátorem]

Standa99

  • Host
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #3 kdy: 30 Srpna 2014, 07:26:07 »
Nainstalované to máš, ale není patrno, jestlli máš tabulku msdos nebo gpt (Zobrazit/Informace o zařízení). Gpt se bude při navrácení Win8 hodit, i když jsi tam na ně nenechal vůbec místo.
Za další jsi nejspíš přišel o recovery oddíl, kterým bys ty Win8 obnovil, ale naštěstí se dá vyčíst licenční číslo z BIOSu.

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #4 kdy: 30 Srpna 2014, 22:49:16 »
Ahoj, je to gpt.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #5 kdy: 31 Srpna 2014, 00:46:19 »
Nuže, tak teď si pomocí live DVD Ubuntu > GParted udělej místo na disku pro Windows (nepřidělený -unallocated prostor). Potom už můžeš nabootovat instalačku Windows a instalovat do tohoto nepřiděleného prostoru. Až budou Windows nainstalované, pomocí CD Boot-Repair disc obnovíš Grub. Budeš mít pak při startu výběr mezi Ubuntu a Windows.
Pokud ti z nějakého důvodu (upgrade, nebo přeinstalace Windows)nepůjde Ubuntu , opravíš to snadno  opět pomocí Boot-Repair disc.

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #6 kdy: 31 Srpna 2014, 15:18:01 »
Nyní mám nový problém... Nejde mi nabootovat z Flashky, neboť ntb DVD mechaniku neobsahuje. Tento problém vyvstal po instalaci Ubuntu, flashku nevidím ani v Biosu... Nějaké rady?

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #7 kdy: 31 Srpna 2014, 15:23:34 »
jinou flešku ano?
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #8 kdy: 31 Srpna 2014, 15:26:23 »
Přímo v Ubuntu ji normálně vidím, jinou taky. Jen když z ní chci bootovat, tak ji nevidí. Nefunguje ani na druhou, na které mám instalaci W8.

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #9 kdy: 31 Srpna 2014, 15:30:40 »
technická: je to bootovací usb?
první ubuntu jsi instaloval taky přes usb ne?
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #10 kdy: 31 Srpna 2014, 15:44:08 »
Ano, je to bootovací USB, přímo přes tuhle flashku jsem instaloval to první Ubuntu

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #11 kdy: 01 Září 2014, 10:41:55 »
Pleteš si co to znamená bootovací fleška, daná fleška musí nést info UEFI jinak se ti ani v biosu neukáže, Ubuntu už je na to kupodivu pár let bez problémů připraveno, a proto ti to šlo hned na poprvé.

Jak vytvořit Win8 bootovací flešku v Ubuntu je návod třeba zde.
http://askubuntu.com/questions/289559/how-can-i-create-a-windows-bootable-usb-stick-with-ubuntu
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #12 kdy: 01 Září 2014, 22:36:35 »
Trošku nechápu, proč bych měl chtít vytvořit flashku s Windows 8 (z této flashky je možné W8 nainstalovat) znovu pod Ubuntem, když už ji mám vytvořenou z dřívější doby. A je rozhodně funkční, již sem s ní něco instaloval. A i kdyby nebyla, jakože je, tak mám ještě jinou flashku s Ubuntem a tu taky nevidím.

Mám pocit, že si nerozumíme :) Snad jsem to teď dostatečně vysvětlil :)

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #13 kdy: 06 Září 2014, 00:14:18 »
Ok tak se hlásím po nějaké době. Vypadá to zatím takto:

Windows nainstalováno ve své vlastní partition, ubuntu ve své vlastní, obě funkční.

Grub spraven přes Boot-repair.

OVŠEM, toto vydrží vždy pouze jeden restart windows... To znamená: Pustím počítač, zobrazí se možný výběr, zda chci Ubuntu nebo Windows 8, vyberu win 8, naběhne bez problému. Ovšem po restartu pc se již automaticky nabootují windows namísto možnosti výběru, tak se hned spustí windows...

Nějaké rady?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #14 kdy: 06 Září 2014, 10:33:25 »
V biosu si můžeš měnit pořadí startu systémů ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #15 kdy: 06 Září 2014, 11:50:27 »
A můžu se zeptat kde? Ať je první jedna nebo druhá část disku, vždy se bootují Win...


[příloha smazaná administrátorem]

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #16 kdy: 06 Září 2014, 12:03:22 »
A když při startu mačkáš F12 tak tam ty EFI zavaděče vidíš? Máš to vůbec nainstalované jako UEFI oba systémy?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Kachnacicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #17 kdy: 06 Září 2014, 12:22:57 »
Vidím toto po F12 při startu. Jak zjistím, zda jsou systémy UEFI?



[příloha smazaná administrátorem]

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #18 kdy: 06 Září 2014, 13:10:34 »
Tak to nemáš asi nainstalované jako Uefi jinak by jsi tam viděl něco podobného..
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #19 kdy: 08 Září 2014, 10:26:34 »
řešením by mělo být - Startup disable ;)
http://www.pc-sluzby.net/funkce-rychle-spusteni-ve-windows-8-1/


HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Dual boot Windows 8 a Ubuntu 14.04 (notebook)
« Odpověď #20 kdy: 08 Září 2014, 10:42:04 »
Taky mě to napadlo... Ale v případě restartování by to nemělo mít vliv.
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=71840
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.