Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SAMBA - nefunkční instalace  (Přečteno 3707 krát)

apolinar88

SAMBA - nefunkční instalace
« kdy: 29 Září 2014, 18:10:14 »
Dobrý večer, nerad otravuji, ale s problémem, který mi nastal, si nevím rady a nikde na netu jsem nenašel řešení. Jedná se o to, že jsem si chtěl propojit počítače v domácnosti (unixový server a windowsové pc) tak, aby windows server viděl, mohl sloužit jako úložiště dat atd. Problém je v tom, že po instalaci samby standardní formou apt se v adresáři /etc nic k sambě nezobrazí. Instalace normálně proběhne a ukončí se, nic zvláštního se nestane. Vůbec tedy nevím, kde bych měl hledat konfigurační soubor pro další dílčí nastavení atd. Díky moc za případné posty.

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #1 kdy: 29 Září 2014, 19:20:03 »
Napíš čo konkrétne (nie je samba ako samba ;) ) si inštaloval a na aký server.
A prejdi si ten odkaz snáď ti pomôže http://www.howtoforge.com/samba-server-ubuntu-14.04-lts
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

apolinar88

Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #2 kdy: 29 Září 2014, 23:03:25 »
Děkuju za post  :) To nevím, mám nejnovější edici ubuntu server a prostě jsem standardně zadal apt-get install samba. Proběhla instalace, vše o.k., ale prostě nikde nic nevidím, chová se to, jako kdybych žádnou instalaci ani neprovedl  ??? EDIT: Tak jsem provedl instalaci s těmi dodatečnými balíčky dle návodu, ale je to stejné. V /etc se prostě nevytvoří složka "samba", takže není možmé nic nastavit  :(
« Poslední změna: 29 Září 2014, 23:11:05 od apolinar88 »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #3 kdy: 30 Září 2014, 01:42:08 »
Citace
a prostě jsem standardně zadal apt-get install samba
použil si doufám sudo?

apolinar88

Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #4 kdy: 30 Září 2014, 03:05:50 »
Ano, použil jsem jej  ;)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #5 kdy: 30 Září 2014, 20:34:57 »
K Sambě jako takové si ještě doinstaluj (z Centra SW) Samba - gui. Zobrazí se v seznamu nainstalovaných aplikací a budeš moci vše konfigurovat z grafického rozhraní.

apolinar88

Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #6 kdy: 01 Října 2014, 11:16:02 »
Děkuji za všechny příspěvky, ale bohužel jsem se nikam dále nedostal... Na internetu je tolik přehledných návodů, jak sambu zprovoznit, nicméně bez konfiguračního souboru se nedostanu nikam  ;D Když výraz "samba" vyhledám, najdu toho spoustu, ale ne ten konfigurační soubor v /etc. Zkoušel jsem vše odinstalovat a znovu nainstalovaz zpět - nic. Grafické rozhraní také nelze bohužel nainstalovat - chybí balíček (co mě mohlo zachránit, také nejde  :P) Nevím, kde jinde bych měl konfigurák hledat. Nechápu to  ;D

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #7 kdy: 01 Října 2014, 12:14:41 »
Konfigurační soubor jako takový neexistuje. Sdílení se nastaví jednoduše: Pravoklik na složku kterou chceš sdílet > Možnosti sdílení.
Grafická nástavba se jmenuje "Tvorba a úprava sdílení pomocí Samby" a je normálně v Centru sotwaru odkud jde jednoduše nainstalovat. Pokud ti chybí nějaký balíček, doinstaluj si ho přes Synaptic!
A hlavně - nehledej složitosti tam kde nejsou!!!

apolinar88

Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #8 kdy: 01 Října 2014, 13:26:58 »
Díky, nicméně se ale musím omluvit, zapomněl jsem na jednu dost zásasní informaci - celý můj systém je pouze text, myslím, že v nějakém GUI bych na tu již také přišel, takhle si ale nevím rady. Grafické prostředí jsem s nainstaloval, z nějakého neznámého důvodu nelze spustit, to ale neřeším, protože vše jinak běželo, jak má, jen tu sambu teď prostě ne a ne rozběhnout.
EDIT 13:54 hod.: tak jsem zjistil, že konfigurák najdu také v adresáři /usr/share/samba, ale nevím, jestli po jeho úpravě to bude mít na nastaavení systému stejný vliv, jako kdyby byl normálně v /etc/samba
EDIT 14:21 hod.: VYŘEŠENO. Všem díky za příspěvky a ochotu.
« Poslední změna: 01 Října 2014, 14:21:24 od apolinar88 »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #9 kdy: 01 Října 2014, 15:00:01 »
jed divne, ze by ti sambi balik "neprinesl" zadne konfiguraky .. v ubu se obsah baliku vypise `dpkg -L jmeno_baliku' ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

apolinar88

Re:SAMBA - nefunkční instalace
« Odpověď #10 kdy: 01 Října 2014, 16:10:44 »
To nevím, tak jsem zkusil odinstal, potom -purge, znovu install samba a samba-common a v /etc se to již objevilo, včetně konfiguráku, tak uvidíme  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.