Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejdou klávesy na klávesnici  (Přečteno 10389 krát)

kubikubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Nejdou klávesy na klávesnici
« kdy: 02 Března 2015, 18:41:24 »
Ahoj

Prosím o radu, problém: nejde mi šipka dolů a když zmáčknu hvězdičku na numerické klávesnici, píše mi to 3 (trojku).

Nevím v čem to vězí, ale pomůže když napíšu co předcházelo:
Šáhl jsem na klávesnici s trochu mokrýma prstama (jako už parkrát dřív), prostě jím umytou zeleninu tak mě to nepřišlo tak hrozné, konkrétně na šipku nahoru a Enter. Potom se to pobláznilo, nejprve mi nešla část klávesnice, některé klávesy psali jiné znaky. Po vypnutí a hodinové nečinnosti, mi zase nešly jiné klávesy (spodní řada písmen) a naopak některé co předtím nešly zase fungovaly. Jiné po zmáčknutí napsali písmenko třeba třikrát (bez podržení klávesy). Pak jsem to restartoval asi ještě 3x a pokaždé něco jiného co do kláves. Nakonec se to ustálilo na stavu kdy mi jde všechno normálně, tedy kromě šipky nahoru a hvězdičky.

Dost ale zapisuju noty/taby a proto mě šipka dolu (pro pohyb v notové osnově) a hvězdička (jako notová tečka) svou nefunkčností docela omezujou. Pak samozřejmě nastavení jasu s klávesou Fn.

Nevím tedy jestli je to v systému, nebo už na trvalo mechanicky... zkoušel jsem přepnout v nastavení typ klávesnice (česká, ruská apod) ale žádná změna, stejně jako i jinou klavesnici připojit. Tam mi ale nejde vubec. (Jen probliknou ledky při zapnutí počítače, dál už nereaguje).

Díky za případnou radu.


Jen poznamenám že jsem počítačový laik.
Systém: ubuntu 14.04 LTS 64bit, NB: Lenovo B580

Kuba

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #1 kdy: 03 Března 2015, 04:35:49 »
Rozebrat notebook a vysušit klávesnicové fólie. Velmi riskantní operace co může zničit celou klávesnici (a nejen ji), není-li už zničená. Lepší je zkusit odborný servis a nechat si opravit klávesnici. Nejspíše ji vymění což asi nebude nejlevnější. Tak se předem zeptat na cenu.
K tomu aby se voda dostala do klávesnice, by té vody muselo být více, než jen s umytých rukou. Např. kávou politá klávesnice ;) .
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

kubikubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #2 kdy: 03 Března 2015, 11:36:27 »
Zvláštní, na klávesnici nikdy nebylo nic vylito. Opravdu jen ty mokré prsty, právě proto mě to zarazilo. Je to prostě tak, že si umyjete jablko a pak sednete k pc.

Čiže je to mechanické poškození? Vyplatí se ještě sehnat jinou normální klávesnici a zkusit ji? To by měla fungovat potom normálně ne?

V případě servisu kolik to tak asi stojí cca a jak dlouho je pak člověk nucen být bez NB (v dnešní době je to kalamita, že jo - nemám žádný IPhoun nebo tyhle nepraktické blbosti:D)?

Díky Kuba

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #3 kdy: 03 Března 2015, 12:06:37 »
Ak je v záruke, na nič nešahaj, urob si zálohu dát a do servisu. Diagnostiku môžeš urobiť pripojením externej USB klávesnice. Ak bude fungovať ok, tak je to vadná klávesnica. Mne opravovali notebook 4 týždne  ::)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

kubikubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #4 kdy: 03 Března 2015, 13:07:35 »
Díky moc za odpověď  :)

Nevím úplně co je to diagnostika, ale kažodpádně externí jsem už jednu připojil a kromě probliknutí všech tří led hned po startu pak vůbec nereagovala. Zkusím ještě jinou až ji seženu, pak se když tak ozvu. :-)

Ještě pravděpodobně je v záruce, 4 týdny? Fuuu, jen nebude problém, když jim to tam donesu za půl roku (o prázdninách) kdy to ještě je v záruce ale aby neřekli že jsem to nedonesl hned.

Jsem doufal, že je to tradičně systémem :-D

Ok tak díky

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #5 kdy: 03 Března 2015, 13:57:12 »
Nevím úplně co je to diagnostika, ale kažodpádně externí jsem už jednu připojil a kromě probliknutí všech tří led hned po startu pak vůbec nereagovala. Zkusím ještě jinou až ji seženu, pak se když tak ozvu. :-)
Diagnostika v tomto případě znamená udělat několik kroků:
  • Připojit externí klávesnici a odzkoušet jak interní i externí klávesnice fungují na tvém systému.
  • Pak spusť live Ubuntu a odzkoušej interní i externí klávesnici.
Výsledek se dá odvodit podle následujícího:
Budou-li fungovat obě klávesnice, chyba není HW ale v systému.
Pokud bude fungovat jen externí, vypadá to, že interní je vadná.
Pokud bude fungovat interní a externí ne pak asi je vadná externí klávesnice či USB port, ke kterému je připojená a chyba interní klávesnice je v systému.
Pokud nebude fungovat žádná, pak nejspíše jsou obě vadné - za předpokladu že USB port ve kterém je externí klávesnice je v pořádku.
Život je pes a i když to podle popisu vypadá na hardware může to být někde jinde....
« Poslední změna: 03 Března 2015, 14:06:20 od Myrmica »
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #6 kdy: 03 Března 2015, 14:24:48 »
Pokud není k dispozici externí klávesnice, zkusil bych LiveCD nějaké jiné linuxové distribuce. Nebo druhá možnost zkusit najet v Grubu do recovery modu na příkazový řádek a vyzkoušet to tam. Pokud to bude dělat všude jde o hw problém.
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

kubikubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #7 kdy: 03 Března 2015, 17:14:15 »
Pod pojmem LiveCD si představuju asi jakože se mi Ubuntu spustí jako nějaká aplikace, každopádněk když jsem stáhnul ISO soubor a dal do virtuální mechaniky přes AcetoneISO a spustil wubi.exe tak mi naskočilo okno kde jsem dopsal heslo a dal instalovat a na konci instalace mi při prvním i druhém pokusu naběhlo okno - http://zpzpevnik.wz.cz/novysnimek.png

O tom Grubu jsem slyšel ale nemám ani zdání co to je.  ???

S tou klávesnicí - připojil jsem jen takovou zažloutlou, tu typickou hodně starou. Má ještě ten druhý konektor (né usb) ale mám na to redukci právě z toho do USB. USB porty jsou v pořádku co se týče ostatních věcí co do toho píchám, vše funguje. Ta klávesnice co jsem připojil nevím že by neměla fungovat, každopádně jak jsem už psal probliknou ty ledky a dál funguje jen klávesnice na NB (tedy bez šipky a hvězdičky).

Mi je až líto jak vy se snažíte pomoct a já jsem takový dutoun :-D. Jestli to je komplikovanější tak se na to vykašlu a vrátím se k papírovému notovému sešitku. :-D  Ne jakože pokud to vyžaduje lézt někde do systému či snad do NB tak to raději zabalím, ostatně podobně to dopadlo když jsem řešil že se mi to místo vypnutí restartuje. To ale spravila nová verze ubuntu.

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #8 kdy: 03 Března 2015, 17:57:23 »
LiveCD: http://wiki.ubuntu.cz/livecd
LiveUSB: http://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_flash_disku
Měl jsem ale namysli spustit LiveCD s úplně jiným Linuxem než je _buntu, protože jestli máš problém v Ubuntu s největší pravděpodobností ho budeš mít u v Kubuntu. Stáhni si třeba LiveCD OpenSuse vypal na disk a  vyzkoušej nabootovat z LiveCD.

Grub je zavaděč systému, ale pokud požíváš jenom Ubuntu tak ho máš s největší pravděpodobností skrytý. Vyvoláš ho tak že při náběhu systému podržíš levý Shift. Zvolíš "Advanced option for Ubuntu" pak nějaké jádro s (recovery mode) a nakonec "root   spustit příkazový řádek uživatele root". Tím se  dostaneš na příkazový řádek kde můžeš vesele zkoušet znaky klávesnice.
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #9 kdy: 03 Března 2015, 18:25:00 »
S tou klávesnicí - připojil jsem jen takovou zažloutlou, tu typickou hodně starou. Má ještě ten druhý konektor (né usb) ale mám na to redukci právě z toho do USB.
Stará klávesnice si s USB nemusí rozumět i když používáš tu redukci. Ta redukce nemá žádnou elektroniku, jen je to propojení 2 druhů konektorů. Vše musí zvládat elektronika v klávesnici či myši, a to "taková zažloutlá" klávesnice obvykle neumí. Chce to originál USB klávesnici.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #10 kdy: 03 Března 2015, 19:28:26 »
Citace
Stará klávesnice si s USB nemusí rozumět i když používáš tu redukci.

Keď zažloutlou klávesnicu vyrábali, možno ešte netušili, že bude existovať USB. Odporúčam rešpektovať radu kolegu.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Handsomeman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #11 kdy: 03 Března 2015, 22:39:17 »
Stala se mi podobná věc, kápnul jsem do klávesnice omylem mokrou rukou, tak se klávesy celý pobláznily. Víc než tobě.

Nech ten noťas tak dva dny vyplej, vyndej baterku, ať to neoxiduje. Pokud se dostaneš pod klávesy zvrchu (záleží na typu klávesnice, ale zas aby jsi je neurval), tak zkus vatovým tampónem do ucha vytřít tu vlhkost zpod klávesy (bacha ať ti nezůstane vata v klávesnici :) To zabralo nejvíc a pak už to bylo v pohodě.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 3rd Generation, Intel® Core™ i5-5300U CPU 2.30GHz, 8 GB RAM, 256 GB SSD, Intel® HD Graphics 5500 | Acer Travel Mate B113M, Intel® Core™ i3-2377M Processor (3M Cache, 1.50 GHz), 8 GB RAM, 500 GB HDD, Intel HD Graphics 3000 | Ubuntu 14.04 (trusty) 64-bit

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #12 kdy: 04 Března 2015, 04:36:43 »
Stala se mi podobná věc, kápnul jsem do klávesnice omylem mokrou rukou, tak se klávesy celý pobláznily. Víc než tobě.

Nech ten noťas tak dva dny vyplej, vyndej baterku, ať to neoxiduje. Pokud se dostaneš pod klávesy zvrchu (záleží na typu klávesnice, ale zas aby jsi je neurval), tak zkus vatovým tampónem do ucha vytřít tu vlhkost zpod klávesy (bacha ať ti nezůstane vata v klávesnici :) To zabralo nejvíc a pak už to bylo v pohodě.
Pozor jak jsem psal výše je to riskantní pokus, který vůbec nedoporučuji, je-li notebook v záruce. Raději si nejdříve zjisti, je-li to klávesnicí podle výše popsaných postupů.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

kubikubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #13 kdy: 04 Března 2015, 13:59:27 »
Díky moc za odpověď!

Při zapnutí počítače se při přidržení klávesy SHIFT levé nic nestane, ale na začátku to píše Please press ENTER to interrupt normal startup. Tak zmáčknu enter. Naběhne mi obrazovka a v ní na výběr věci, je tam hned i KEYBOARD ale nemůžu se moc hnout protože je to druhé zhora. (a šipka dolu nefunguje a ničím jiným se nejde posunout).

Nevím jestli je co sušit, stalo se mi to tak před měsícem. :-D Nechal jsem to vyplé něco přes hodinu.

Co se týče té instalace z Flash Disku - v odkazu na instalaci je na konci článku " je třeba upravit nastavení biosu, kde jako první bootovací disk zvolíte flash disk. " Bude to možné když se nemůžu posunout směrem dolů šipkou?

Tu klávesnici jinou vyzkouším hned co ji seženu. (Jsem na VŠ koleji, tady nikdo klávesnici nemá:D)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #14 kdy: 04 Března 2015, 14:09:15 »
Pokud se folie v klávesnici nevysuší, může být vlhká i dva měsíce. Problém je, že za tu dobu se mohly fólie klávesnice poškodit (elektrolýzou rozleptat) a v tu chvíli je folie téměř neopravitelná. No uvidíš až budeš mít externí klávesnici.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #15 kdy: 04 Března 2015, 14:11:22 »
Nebo jestli máš nějakej chytrej telefon, tak to vyzkoušej s jeho klávesnicí.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #16 kdy: 04 Března 2015, 14:33:40 »
Citace
Při zapnutí počítače se při přidržení klávesy SHIFT levé nic nestane, ale na začátku to píše Please press ENTER to interrupt normal startup. Tak zmáčknu enter. Naběhne mi obrazovka a v ní na výběr věci, je tam hned i KEYBOARD ale nemůžu se moc hnout protože je to druhé zhora. (a šipka dolu nefunguje a ničím jiným se nejde posunout).

Teď jsem to zkoušel na starém notebooku s Lubuntu 14.04, stačí opravdu jen držet přidržený Shift a je jedno jestli levý nebo pravý, objeví se GRUB LOADING ... a normálně naběhne GRUB.  Zkus Shift chvíli přidržet.
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

kubikubi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #17 kdy: 04 Března 2015, 15:24:32 »
Myrmica: aha, ok

Martyj: nemám nic takového, proto se tak děsím těch 4 týdnů v opravně (dnešní doba bohužel předpokládá internetové připojení asi i v pralese bohužel :-D)

Kufrbuntu: popíšu co jsem přesně dělal: 1.restartuju počítač a od toho co se mi na chvíli začerná obrazovka a naběhne LENOVO (bílé na černém) zmáčknu levý shift cca 4, 5 vteřin (což mi připadá jako dlouhá doba?) pak pustím a okamžitě zmáčknu a zase tak stejně držím. Takhle to dělám až do doby kdy se mi objeví obrazovka s přihlášením..
Čili - definuj prosimtě chvíli (proč se s tímhle termínem setkám i mimo recepty na vaření?:D)


Seženu co nejdříve nějakou tu klávesnici, pak se ozvu. ;)

Tedy zatím díky :-)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #18 kdy: 04 Března 2015, 15:36:01 »
Martyj: nemám nic takového, proto se tak děsím těch 4 týdnů v opravně (dnešní doba bohužel předpokládá internetové připojení asi i v pralese bohužel :-D)

Jestli jsi na koleji, někdo tam smartphone mít bude. Můžeš poprosit kamaráda, aby se k tobě připojil přes vzdálenou plochu. Jinak s tím servisem, takovou věc by ti snad mohli udělat na počkání, ne ?
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #19 kdy: 04 Března 2015, 16:07:39 »
Citace
proto se tak děsím těch 4 týdnů v opravně
Nechcel som ťa vydesiť, prepáč ;D
Ja som mal iba smolu, že mi "odborníci" poslali notebook z opravy neopravený a teda som ho musel posielať znova. Do toho padli sviatky a bolo. Tým som nechcel povedať, že to aj tebe bude toľko trvať.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Nejdou klávesy na klávesnici
« Odpověď #20 kdy: 04 Března 2015, 17:49:20 »
Citace
Čili - definuj prosimtě chvíli

Prostě okamžitě po zapnuní notebooku držím Shift dokud mi GRUB nenaběhne.  Spíš jestli ti na té klávesnici ten Shift taky nezlobí?
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.