Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE  (Přečteno 2585 krát)

forse

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« kdy: 04 Května 2015, 16:08:54 »
Zdravím, mám taký problém, že nemôžem nainštalovať ubuntu na 1TB ani 2TB HDD. Inštalácia sa mi podarila len na 160GB HDD.
Problém je, že ubuntu mi nenájdete tieto veľké HDD. Prtiom BIOS, PROXMOX, aj WINDOWS ich našiel.

Testoval som ubuntu 12,14,15..

Kde môže byť problém. Majú sa vytvoriť predtým nejaké partície? Ale ako?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2015, 16:29:16 »
Tak tu inštaláciu ze 160GB disku na ten velký naklonuj.
(na ubuntu - system stačí 30 GB oddíl)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #2 kdy: 04 Května 2015, 16:30:57 »
Pravděpodobně máš zapnutý UEFI. Najeď na live režim a dej sem výpisy příkazu, měj při tom zapojený disk, na který chceš Ubuntu instalovat:
Kód: [Vybrat]
sudo parted -lTaké podívej se do biosu, jestli máš zapnutý režim UEFI boot, jestli ano nech si při startu PC zobrazit boot menu a vyber disk který má v textu UEFI.
Tím začneš instalaci v UEFI a mělo by to být ok. Pokud máš disk čistý, nech jeho rozdělení na instalátoru Ubuntu.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2015, 21:19:51 »
A pokial ho chces mat cely ako jeden disk bez rozdelenia tak zkontroluj ci ho mas ako GPT. Ak chces mat tabulku oddielov ako ms-dos tak musis disk rozdelit na mensie casti. Neviem ci instalator rozpoznava velke disky automaticky alebo nie ale lepsie spravis ak si disk predpripavis nastrojom gparted ktori je v live cd/usb.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #4 kdy: 05 Května 2015, 07:32:49 »
A pokial ho chces mat cely ako jeden disk bez rozdelenia tak zkontroluj ci ho mas ako GPT. Ak chces mat tabulku oddielov ako ms-dos tak musis disk rozdelit na mensie casti. Neviem ci instalator rozpoznava velke disky automaticky alebo nie ale lepsie spravis ak si disk predpripavis nastrojom gparted ktori je v live cd/usb.

MBR si poradi s disky do 2 TiB, ale UEFI si casto s neporadi s MBR.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Kaufman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #5 kdy: 07 Května 2015, 12:40:09 »
Mam podobny problem. Mam na notebook Lenovo Z50 nainstalovan Windows 8.1 a nedari se mi provest instalaci Ubuntu 14.04.2 LTS. Ve Windows mam celz disk rozdelen na tri disky , jeden bych chtel pouzit pro Ubuntu.
Problem nastava tehdy, kdyz dojde k rozdelovani disku. Ubuntu nevidi jednotlive disky, ale pouze cely disk na kterem neni vubec nic(zadne pridelene misto).

Tohle jsem dostal jako vypis prikazu : sudo parted -l
Kód: [Vybrat]
Model: ATA ST1000LM014-SSHD (scsi)
Disk /dev/sda: 1000GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt

Chtel jsem se zeptat, co bych mel nyni udelat?
Dekuji Vam

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #6 kdy: 07 Května 2015, 12:48:54 »
Ten výpis není celý. Postni ho celý, jinak ti těžko někdo poradí jak ten disk rozdělit, aby jsi mohl nainstalovat systém.
Také musíš říci, do kterého oddílu chceš nainstalovat systém.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Kaufman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #7 kdy: 07 Května 2015, 12:52:28 »
Kód: [Vybrat]
Warning: /dev/sda contains GPT signatures, indicating that it has a GPT table.
However, it does not have a valid fake msdos partition table, as it should.
Perhaps it was corrupted -- possibly by a program that doesn't understand GPT
partition tables.  Or perhaps you deleted the GPT table, and are now using an
msdos partition table.  Is this a GPT partition table?
Yes/No? Yes
Model: ATA ST1000LM014-SSHD (scsi)
Disk /dev/sda: 1000GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt

Number  Start  End  Size  File system  Name  Flags


Model: Kingston DataTraveler 111 (scsi)
Disk /dev/sdb: 15.5GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos

Number  Start   End     Size    Type     File system  Flags
 1      1049kB  15.5GB  15.5GB  primary  fat32        boot, lba


Ten vypis porizuji z Live prostredi.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #8 kdy: 07 Května 2015, 14:03:07 »
Ok, takže disk je prázdný nenaformátovaný?
Pokud ano, pak doporučuji při startu PC nechat zobrazit Boot Menu (každá základní deska ho může mít jinak chce po přečíst manuál k té desce či notebooku). V boot menu najít disk (DVD, FLASH) se systémem. Musí mít někde v názvu UEFI nebo EFI. Ten spustit. Spustí se instalátor Ubuntu v UEFI režimu. Nech na něm všechno rozdělení disku.
Až na to rozdělení disku instalace proběhne stejně jako je zvykem u mbr disků.
Pokud na disku je nějaký systém, pak je někde problém a Ubuntu ho nevidí. Tedy předchozí neprováděj a bude se muset pokračovat hledáním toho problému.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Kaufman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #9 kdy: 07 Května 2015, 16:07:25 »
Ok, takže disk je prázdný nenaformátovaný?
Pokud ano, pak doporučuji při startu PC nechat zobrazit Boot Menu (každá základní deska ho může mít jinak chce po přečíst manuál k té desce či notebooku). V boot menu najít disk (DVD, FLASH) se systémem. Musí mít někde v názvu UEFI nebo EFI. Ten spustit. Spustí se instalátor Ubuntu v UEFI režimu. Nech na něm všechno rozdělení disku.
Až na to rozdělení disku instalace proběhne stejně jako je zvykem u mbr disků.
Pokud na disku je nějaký systém, pak je někde problém a Ubuntu ho nevidí. Tedy předchozí neprováděj a bude se muset pokračovat hledáním toho problému.

Ne ne. Na disku je nainstalován Windows  8.1 a disk je rozdělen na tři části.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #10 kdy: 07 Května 2015, 20:16:05 »
Začal bych zajištěním řádného vypnutí a nejen hibernování systém windows. Néjlépe to zajistíš najetím do windows a restartováním systému (niko-li vypnutím a opětným zapnutím systému.). Po restartu nenech naběhnout windows, ale spusť Live systém Ubuntu a zkus znovu
Kód: [Vybrat]
sudo parted -l
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

boonn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 296
  • Urgulak the Great
Re:Inštalácia ubuntu na 1TB a väčší - NEFUNGUJE
« Odpověď #11 kdy: 08 Května 2015, 23:50:13 »
Zdravím, mám taký problém, že nemôžem nainštalovať ubuntu na 1TB ani 2TB HDD. Inštalácia sa mi podarila len na 160GB HDD.
Problém je, že ubuntu mi nenájdete tieto veľké HDD. Prtiom BIOS, PROXMOX, aj WINDOWS ich našiel.

Testoval som ubuntu 12,14,15..

Kde môže byť problém. Majú sa vytvoriť predtým nejaké partície? Ale ako?

Na 1 tb mi běhalo ubuntu bez problémů, jen jsem vytvořil swap.  Ale ten ti myslím instalace vytvoří sama, pokud nedáš ruční rozdělení. Taky záleží jestli chceš instalovat ubuntu vedle vidlí. To je pak jiná kapitola.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
   ~ Socrates
 Use linux flarerpg.org - great open source game

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.