Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Který počítač / notebook z druhé ruky je dnes ještě dlouhodobě perspektivní?  (Přečteno 4124 krát)

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Minimální požadavky uvedené pod http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout jsou
Citace
Systémové požadavky: 1 GB RAM RAM, 5 GB místa na disku, 1 GHz CPU (Intel Pentium 4 nebo novější).
případně ještě
Citace
Určeno pro moderní počítače s podporou 64bit instrukcí (prakticky všechny mladší 5let, všechny procesory AMD a vícejádrové Intel mimo Intel Core /Yonah/, Dual-Core Xeon LV /Sossaman/ a Intel Atom Zxxx a N2xx).
Mimochodem v té citaci je poněkud setřeno které z položek ano a které ne. Platí to mimo pro všechny které následují, nebo jen pro první následující položku?
pod http://wiki.ubuntu.cz/Vydání jsou jako největší minimální požadavky uvedeny následující:
Citace
Doporučeno alespoň 1 GB RAM, 10 GB místa na disku, 1 GHz CPU (Pentium 4 nebo novější)

Chci se zeptat z hlediska budoucího LTS vydání, s nadějí na další dlouhodobé použití  (5 - 10 let) které počítače je k dnešnímu datu ještě rozumné si z druhé ruky pořídit tak aby si Ubuntu s nimi rozumělo? Zvažuji samozřejmě současně i zakoupení nového, ale z hlediska potřeby co nejrychlejšího řešení současných problémů mi ani v případě, že si koupím něco nového rozhodně bude v každém případě dobrý a užitečný i starý stroj přinejmenším na paralelní provoz a na zkoušení a učení se.

Chápu li to správně, měla by pro tento případ být podpora 64bit instrukcí asi samozřejmostí?
Které tedy ještě ano a které už dnes ne?

Našel bych vyčerpávající a hlavně také srozumitelnou odpověď na nějakých stránkách, v určitém článku nebo publikaci?
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Chci se zeptat z hlediska budoucího LTS vydání, s nadějí na další dlouhodobé použití  (5 - 10 let) které počítače je k dnešnímu datu ještě rozumné si z druhé ruky pořídit tak aby si Ubuntu s nimi rozumělo?
Počítač z druhé ruky na 5 až 10 let? A co třeba hodinky s vodotryskem, ty by jsi nechtěl?
Jednoznačně doporučuji nový.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Chci se zeptat z hlediska budoucího LTS vydání, s nadějí na další dlouhodobé použití  (5 - 10 let) které počítače je k dnešnímu datu ještě rozumné si z druhé ruky pořídit tak aby si Ubuntu s nimi rozumělo?
Počítač z druhé ruky na 5 až 10 let? A co třeba hodinky s vodotryskem, ty by jsi nechtěl?
Jednoznačně doporučuji nový.
Tak samozrejme existuji stolni pocitace na ktere deset, patnact let nemusis sahnout (treba AS/400 a pribuzni)...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Jen drobná otázka, není náhodou AS/400 jen jiný výraz pro hodinky s vodotryskem?  :D
Musel by mít kliku sehnat ve výprodeji něco takového, a pokud řeší momentální situaci asi mu chybí čas. Ale to si musí rozhodnout tazatel. (Takovýhle podobné servery stávaly před cca 10 lety kolem 25 až 30 tisíc bez daně, tedy byly to Siemens a ne IBM, ale běží dodnes, jen je nějak nikdo nechce prodat...)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Citace
ani v případě, že si koupím něco nového rozhodně bude v každém případě dobrý a užitečný i starý stroj přinejmenším na paralelní provoz a na zkoušení a učení se.
Případně který z těch nových minimálních počítačů by uspěl jako záložní, na pokusy, učení se a výhledově třeba na permanentní  - nepřetržitý 24 hodinový provoz (nízká spotřeba) například na sledování určitých internetových stránek, zaznamenávání a ukládání jejich změn, nebo případně sledování a záznam jednoduchých procesů. (Prostě jinými slovy ty hodinky s vodotryskem.) Mimochodem ten Siemens AS400 je plná specifikace? A ty příbuzné poznám podle čeho?  (S touto variantou příliš nepočítám, ale přesto bych ji rád prozkoumal. Některé požadavky si samozřejmě protiřečí, ale proč by nakonec nemohly být více nežli dva.
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
AS/400 je od IBM a jestli to dobře chápu je to postaveno PowerPC procesoru. viz: http://search400.techtarget.com/definition/AS-400
Símens: už si nepamatuji jak přesně byl název toho serveru, ale byl to nějaký malý z řady PRIMERGY. A pokud se nepletu, chodí ještě dnes, akorát už ne v mojí kompetenci.
Samozřejmě servery jsou i od jiných výrobců. Pokud se Ti naskytne nějaká možnost je koupi pak máš šanci na životnost těch cca 5 let.

Z hlediska spotřeby by nemusel být špatný nějaký tablet pro 24hod provoz, stačil-li by ti jeho výkon. Jen nevím jak je to z životností takového tabletu. Tipuji tak 5 let a pak by měla následovat výměna baterie... Ale jestli bude vyhovovat i výkonem po těch 5. letech netuším.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Zatím veliké DÍKY Vám všem!
Mimochodem kdysi jsem cosi činil na tzv. POWER PC, pokud se dobře pamatuji po těch letech, snad od Motoroly.
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Símens: už si nepamatuji jak přesně byl název toho serveru, ale byl to nějaký malý z řady PRIMERGY. A pokud se nepletu, chodí ještě dnes, akorát už ne v mojí kompetenci.
Nevím, nevím... 5 let starý server bych obsluhovat doma, ani ve firmě nechtěl. Nejen, že výkon musí být naprosto žalostný, ale musí to žrát i datové kabely, aby se to uživilo.

PremSvo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Já jsem v poslední době nakoupil 6 použitých PC a to 3 od http://www.levne-notebooky-pc.cz/pocitace-znackove , jeden od http://www.c-c.cz/pocitace/repasovane-pocitace/?sort=2 a jeden na Aukru od soukromníka - ten brzo odešel. Většinou jsem si přikoupil za 300 Kč záruku na 2 roky. Krom toho odešlého už je nejméně 3 roky používáme (manželka, syn) a fungují bez problémů, notebooky přes zdroj (slabé baterky).

PC s Core 2 Duo nebo Dual Core jsou cca 5x rychlejší než Pentium 4, méně hřejí a jsou tiché. Počítače jsou původem z velkých firem z Německa, maličké stolní SFF, Siemens, Dell, IBM. Teď stojí do 3 tis. Kč včetně DPH. Praktický výkon ani tak nezáleží na procesoru ale na průchodnosti celého systému. Např. Dell Optiplex 755 za 3 tis. Kč je výkonnější než 2 roky starý notebook Asus s i5 za 20 tis. Kč. Nebo Fujitsu Siemens s Pentiem 4 je daleko průchodnější než notebook IBM T42 ze stejné doby, který byl 2x tak drahý.

Podle mého názoru dvou-jádra budou i za těch 5 let stačit pro běžné používání a běžné distribuce. Ale pozor na konfiguraci celého systému, to má větší význam. Pokud by Tě ještě něco zajímalo, tak napiš podrobnosti (použití, cenová hranice). Já jsem se nedávno zabýval vylepšením hlavního PC a místo výměny procesoru jsem nakonec zakoupil SSD disk 120 GB a PC jsem několikanásobně zrychlil za 2.000 Kč.

« Poslední změna: 25 Května 2015, 06:51:23 od PremSvo »

Petr Dvořák.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Snad to nebudou moderátoři považovat za reklamu nakupuji předváděcí. Pozor záruka je 6- 12 -24 měsíců pořádně vše pročíst ;) Samozřejmě si hlídám cenu ;).

Pro představu, pro mne nejznámější obchody.

http://www.pocitacezababku.cz/  Předváděcí modely


gigacomputer.cz/multimedialni-notebooky/?filter[order

https://www.alza.cz/notebooky/18842920.htm#f&cst=2&pg=1&pn=7&sc=798
« Poslední změna: 25 Května 2015, 12:12:35 od Petr Dvořák. »

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Opět velké díky všem!
Připomínám co vlastně bylo podstatou - základem mého dotazu - co přesně jsem chtěl zjistit:
Po 14.04 pravděpodobně přijde 16.04 a po něm 18.04. Všechny zřejmě LTS.
A mně se jedná o to co s největší pravděpodobností utáhne tu 16.04, a nejlépe i 18.04.
Je mi jasné, že se jedná o věštění z křišťálové koule, ale víc hlav atd. Byť hrubá, tak ale také nejspíš reálná informace by se z těch názorů měla dát, zvlášť s potřebnou rezervou získat.
Vraťme se k tomu co jsem psal na začátku:
Citace
Minimální požadavky uvedené pod http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout jsou: Systémové požadavky: 1 GB RAM RAM, 5 GB místa na disku, 1 GHz CPU (Intel Pentium 4 nebo novější).
Tu RAM bych viděl přinejhorším na 4GB, místa na disku by mělo být hafo - přinejhorším stovky GB, ale v těch procesorech se naprosto topím, a vždycky, když si o tom něco přečtu - tak toho vím míň a míň!
« Poslední změna: 26 Května 2015, 06:03:59 od K.Procházka »
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Jen podotknu, že dnes není pro Ubuntu limitní procesor, ale spíše ovladače grafické karty. Ta totiž hlavně vykresluje prostředí...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Chápu. Lépe řečeno snažím se chápat. Co z toho ale pro mne (1/- v tomto okamžiku 2/- s hlediska několikaleté perspektivy) vyplývá? Čím se mám při výběru (a/- nového b/- staršího) počítače řídit?
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
no já bych bral co nejnovější a s intel grafikou tam snad být problém nemůže

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Hezký. Děkuju. ALE: Šlo by to přeložit do češtiny?
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Myslíš co nejnovější počítač s grafickou kartou od Intelu? Chápu to správně? Pro mne je to totiž i tak španělská vesnice - jak poznám jeho stáří nevím a v grafických kartách, v těch už se vůbec nevyznám.
?
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
ano myslím s co nejnovější generací intelu
u itelu poznáš generaci podle prvního čísla toho čtyřčíslí modelu (až na pár předražených vyjímek to platí) no a grafika je tím novější čím novější je procesor

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Zatim moc diky. Ted vecer uz mi nejdou ani hacky a carky. Pomalu seto cele hrouti. Jak budu mit volny den tak pokoumam nad temi moznostmi co dobreho za pristupnou cenu poridit.
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Teď už pomůže jen reinstalace. Díky všem! (UZAVŘENÉ TÉMA)
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.