Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: GIT jako balíček  (Přečteno 2560 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
GIT jako balíček
« kdy: 27 Července 2015, 14:36:03 »
Zdravím komunitu.

Po tom, co mi na testovacím stroji odešel HDD, tak jsem vzhledem k parametrům vyměnil Xubuntu za Lubuntu a tam jsem zjistil, že kompilace zdrojáku driveru na mou wifi je přece jenom závislá na GIT. Tento instaluji na radu, tuším Petera, takto:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install git build-essential linux-headers-$(uname -r)A mě zajímá jak toto instalovat ještě bez připojení k síti. Tedy potřebuji balíček.

A teď nevím jak to přesně je. Byl by případně takový balíček funkční i po aktualizaci na novější jádro?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #1 kdy: 27 Července 2015, 20:20:05 »
Když místo install napíšeš do příkazu download, tak se ty balíky jen stáhnou do aktuálního adresáře. Headers samozřejmě musí odpovídat konkrétnímu používanému jádru, stejně jako musí odpovídat platforma, pro kterou byly balíky kompilované.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #2 kdy: 27 Července 2015, 21:24:03 »
Nevím jestli dobře rozumím. Takže GIT je víc verzí pro každé jádro ? Když si stáhnu takhle ten balíček z CD Lubuntu 14.04.1 tak mi nepůjde nainstalovat na 14.04.2 nebo na jiné verze distra či po aktualizaci kernelu?

Jde mi o to, jak tu wifi rozchodit bez internetu. Abych prostě nemusel tahat kabel - nebo tam, kde kabel nemůžu použít. V Xubuntu třeba ten GIT je již v instalačce (nebo alespoň jsem ho nestahoval) a hned jsem zadával kompilaci. V Lubuntu ale GIT není a nevím, jestli je součástí všech ostatních instalaček Ubuntu based OS ať už s jakýmkolibv prostředí. Vzhledem k tomu, že často mají starý mašiny třeba jen 512 MB RAM , tak preferuji Lubuntu. A tam to v základu není, takže bych potřeboval balíček, který půjde offline s flashky nainstalovat na základní Lubuntu 14.04 - jenže to už také je ve dvou verzích. Ale nejspíš mám tu jedničku. Takže na ní.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #3 kdy: 27 Července 2015, 22:27:50 »
GdH měl nejspíš namysli, že ten balíček linux-headers-VERZE_JADRA musí odpovídat jádru, které je na té cílové mašině (tj. na té si spusť uname -r a to pak doplň na místo VERZE_JADRA), a na obou strojích musí být stejná platforma, tj. oba 32bit nebo oba 64bit.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #4 kdy: 28 Července 2015, 09:26:17 »
Dekuji za odpovědi, ale nějak se pořád nemohu dobrat souvislostí a závislostí. Dále vypíši a prosím o příp. opravu, potvrzení či vysvětlení.

1. Takže chápu dobře, že tím příkazem instaluji dva balíčky, a to "git build essencial" a "linux-headers" pro aktuální jádro?
    - ale já nepotřebuji ten "linux-headers"  - nebo ano? Můžu funkčně instalovat jen takto:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install git build-essential
2. Potřebuji takový balíček GIT, který nainstaluji na jakémkoliv Ubunru-based OS  s dodržením architektury samozřejmě.
    - a tady potřebuji vědět jestli to tedy není tak, že git  je jiný v závislosti na jádře či toho linux-headers či jestli ho prostě mohu instalovat a bude fungovat kompilace driverů?

3. A co potom, až se připojím a provedu aktualizace, kde se jistě změní jádro i ty headers - bude git fungovat dále, nebo budu muset někde stáhnout nový pasující balíček GIT? Psal Peter, že po změně jádra je třeba znovu kompilovat, proto je důležité, aby fungoval ten GIT, co tam je, dál nebo lze znovu funkčně nainstalovat ten samý balíček, který prve.

4. Aktuální adresář je který ?  A mohu v tom příkazu určit, kam se to uloží ?

Děkuji za trpělivost. Hodně přemýšlím, že bych si zde domluvil nějaké školení - ale nevím, jestli to tu nějak ještě funguje.
« Poslední změna: 28 Července 2015, 09:31:26 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #5 kdy: 28 Července 2015, 09:51:29 »
Git je jen program na spravu zdrojaku jinych programu - naprosto nezalezi na jadre ani nicem ostatnim.
Build-essential je metabalik na instalaci kompilatoru atd. Taky nezalezi na verzi jadra...
linux-headers* obsahuje hlavickove soubory pro dany kernel. Tohle jedine musis aktualizovat spolu s kernelem.


Balicek z repozitaru *nikdy* nema v nazvu mezeru, velka pismena, podtrzitka ani jine bazmeky - jen znaky [a-z0-9.-] takze je nesmysl mluvit o "git build essencial".

Offtopic - na to kolik mas prispevku pozoruhodne malo pouzivas vyhledavac. ;)

« Poslední změna: 28 Července 2015, 09:53:06 od Martin Šácha »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #6 kdy: 28 Července 2015, 10:28:17 »
Aha, takže se jedná o 3 balíky. A které z nich tedy nutně potřebuji, abych mohl kompilovat? Ten "Build-essential" ?

Díky za osvětlení - už se v tom trochu orientuji, ale ještě potřebuji ujasnit, zda musím mít i ty balíčky git a headers?

Potřebuju prostě, aby to fungovalo tak, že nainstaluji svoji placku Lubuntu 14.04 nebo 13.10 a z flashky to, co třeba pro kompilaci. Dál tam budu mít ten zdroják. Prdnu kartu, zkompiluji, restartuji a hurá internet ... 

Já mám trochu omezené chápání - to uznávám - a tak potřebuji výklad na propojení. Vyhledávač někdy používám, ale posledních cca 6 let je to úmorná a marná práce - jen kusé informace a celek z toho málokdy postižitelný. Je třeba studovat dalších X dokumentů a ještě je problém je najít - vzhledem k funkčnosti samotných zkorumpovaných vyhledávačů ( před 8ti lety jsem vše, co jsem k nějaké určité věci potřeboval) věděl do hodiny - dnes se často nedopátrám za celý den, který na to již v současných poměrech ani nemám. Anglicky moc neumím. A informace v češtině jsou docela síla - mám pocit, že čím zkušenější člověk, tím víc postrádá schopnost poskytnout přímé jasné info. Čtu, čtu, čtu - dočtu se spoustu zajímavých věcí okolo, ale konkrétní informace, kterou potřebuji stále nikde.

Každopádně díky a respekt.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #7 kdy: 28 Července 2015, 10:38:36 »
Ano, zamyslel jsem se nedostatečně, je třeba samozřejmě stáhnout i závislosti, což je dost pakárna. Ale Git potřebuješ pouze na to, abys stáhl zdrojáky toho ovladače, to můžeš udělat přímo z prohlížeče třeba, zbytek potřebuješ proto, abys ten zdroják zkompiloval. Dá se také ovladač zkompilovat na jednom stroji a na jiném jen nainstalovat.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #8 kdy: 28 Července 2015, 10:50:06 »
Čiže, když mám zdroják, tak nepotřebuji GIT. A co ten headers ?

S tou kompilací na jiném stroji mi to nějak nesedí. Zrovna jsem před chvílí aktualizoval na nové headers a generic a opravdu ta wifi karta přestala funguvat. Ale šlo to tak, že jsem vymazal první kompilát a udělal jen kompilaci znovu - tedy bez opětovného použití příkazu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install git build-essential linux-headers-$(uname -r) Mohu z toho tedy usuzovat, že by mi stačil jen ten balíček "Build-essential" pro kompilaci nebo mi něco uniklo (chybí mi některé základy) ? Teď jsem již nic nového nebo opětovně neinstaloval a funguje to zas. Jen jsem znova proběhl
Kód: [Vybrat]
make, make install, depmod
A ještě: 4. Aktuální adresář je který ?  A mohu v tom příkazu určit, kam se to uloží ?
« Poslední změna: 28 Července 2015, 12:13:20 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #9 kdy: 29 Července 2015, 11:34:16 »
Je to tahle složka ?
Kód: [Vybrat]
/var/cache/apt/archives
A ještě se vší úctou a respektem.
Pořád tady trochu stíráte lidi, že málo hledají a nečtou, ale fakta:
Wiki a nejen Ubuntu a nejen ta česká jsou zastaralá a to docela mnoho let. Třeba u tohoto parametru download, který jste mi poradili, jsem se dočetl (až v angličtině), že existuje od verze 11.04 - tedy od 28.4.2011. Ale jsou v něm zmínky jen na pár Fórech a to ještě relativně málo a v češtině jsem nenašel nic. Na wiki Ubuntu či Mintu není ani zmínka o tomto parametru. A jak jsem již psal většina článků jsou neúplných a mizerných - to už opravdu ty informace člověk spíš najde na nějakém fóru či blogu díky ochotným lidem jako vy.

Chápu, že je třeba nás nováčky občas sprdnout, aby jsme se taky naučili hledat a být trochu samostatní, ale taky by někdy zasloužili sprdnout i ti, kteří mají na starost wiki, aby ji doplňovali o informace k novějším verzím a rozvíjeli, aby byla úplnější.  A vůbec se o ní lépe starali.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #10 kdy: 29 Července 2015, 12:04:57 »
Konkretni parametry se nehledaji na internetech, ale v manualovych strankach "man prikaz" (pripadne http://manpages.ubuntu.com/). Tam jsou vzdy aktualni k nainstalovane verzi baliku. ;)

taky by někdy zasloužili sprdnout i ti, kteří mají na starost wiki, aby ji doplňovali o informace k novějším verzím a rozvíjeli, aby byla úplnější.  A vůbec se o ní lépe starali.

Jj, vsichni chteji aby to nekdo udelal, a ikdyz se o wiki muze starat kdokoli, nedela to nikdo.

« Poslední změna: 29 Července 2015, 12:08:09 od Martin Šácha »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:GIT jako balíček
« Odpověď #11 kdy: 29 Července 2015, 21:49:08 »
Díky za tip Martine. Holt se tou anglinou člověk kousat musí. Ale když je někde stránka o příkazu, jeho parametrech a syntaxi ,tak bych je tam čekal ;) A třeba ta stránka o "apt" není špatná - připomíná mi nejperfektnější příručku k PMD 85; kéž by se takhle dnes dělaly manuály :( -ale není tam vše

Tak s tou wiki je jasný, že to tak nějak leží na těch nejzkušenějších. Myslím však,že kdyby tomu nějakou tu hoďku věnovali, tak ji pak ušetří na těch odpovědích nám lajkům. Ale je zas pravda, že není nad dobrý výklad k věci a proto se mnoho lidí raději ptá - včetně mě. Také je pravda, že někdy se čílíte právem  - občas tu zaznamenám dotazy bez jakékoliv snahy o nastudování těch nejzákladnějších věcí.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.