Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HDD systém...  (Přečteno 1029 krát)

Aricak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
HDD systém...
« kdy: 03 Srpna 2015, 11:42:35 »
Zdravím, jsem začátečník s Linux distibucí a pro začátek jsem si zvolil Kubuntu, který je velice podobný Widlím. A teď mám drobný problém. V systému mám 1HDD - 500GB a celý disk je použit pro systém. Mám ještě jeden 200GB HDD kam chci přesunout z HDD 500GB tak abych si mohl uvolnit 500MB disk, který chci po uvolnění dát do RAID pomocí jiného disku a mít na něm data uživatele (moje). Ve Windows bych použil GHOST od Nortna... Co mám použít v Kubuntu. Zkoušel jsem Clonezilla, ale byl problém s velikostí oddílu, kde chci 500Gb narvat do 200GB oddílu. Zkusil jsem lecos, ale bylo to marné proto vás prosím o pomoc.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:HDD systém...
« Odpověď #1 kdy: 03 Srpna 2015, 13:01:15 »
normalne to prekopiruj pomoci rsync .....
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Aricak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:HDD systém...
« Odpověď #2 kdy: 03 Srpna 2015, 13:08:34 »
Děkuji za informaci. Koukal jsem se je tam danný progam, ale když ho spustím nic neuděla...

Aricak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:HDD systém...
« Odpověď #3 kdy: 03 Srpna 2015, 14:03:52 »
To jako stačí udělat jen kopie. co zaváděcí tabulky v hdd? Ten systém pak naběhne?
To mi neříkej že to je áááž taááák jednoduché.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:HDD systém...
« Odpověď #4 kdy: 03 Srpna 2015, 14:51:52 »
A co si na tu 200 nainstalovat nový systém a pak do něj zkopírovat data? To by mohlo být jednodušší. Touto cestou bych šel já.

Příkaz dd jeurčen  pro takové kopírování, které ty chceš (klonuje disk). Jenže je tu několik zásadních problémů:
Příkaz dd určitě umí přenést kopii menšího disku na větší, ale větší disk na menší myslím neumí. Možná by šlo pomocí GParted zmenšit partition na větším disku na velikost menší než je velikost volného místa na cílovém disku, a tu pak přenést na menší disk, ale nemám to odzkoušené. Zmenšování disku je komplikovaná manipulace a může trvat docela dlouho. Také dat na disku musí být tolik aby se data s rezervou vešla na cílový disk.
Pokud bude nový disk jiné device (myslím například dev/sdb2 místo dev/sda1) pak bude v systému potřeba opravit fůru konfiguračních souborů, které se na disk odkazují.
(Pokud se rozhodneš dělat to klonování disku, nezapomeň, že to nejde dělat na disku, ze kterého běží systém. Musíš to dělat z Live systému.)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Aricak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:HDD systém...
« Odpověď #5 kdy: 03 Srpna 2015, 15:12:49 »
JJ přesně, to je problém co řeším. Zmenšit oddíl nejde. No kdyby tam v xampp jsem neměl složitě nakonfigurované mssql přístup, tak asi opravdu bych systém přeinstaloval. Možná by xampp složka pak šla samostantě překopírovat aby šlapala. Pomocí clonezilla jsem docílil kopii celého disku, včetně oddílů, ale ouva, na 200GB disk ho pak nedostanu. protože celá kapacita HDD byla větší. Naopak no problémo. jinak celkem mi systém zabírá 70Gb a to vč projektů v xampp + nějaké data na ftp apod. 

Aricak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:HDD systém...
« Odpověď #6 kdy: 03 Srpna 2015, 15:16:29 »
Něco s tím ještě zkusím. Zkusím rsynq. A když tohle selže tak opravdu natvrdo udělám instalaci na 200GB, a pak nahulváta vše zkopíruju z 500GB, když kubuntu nabootuji z USB klíče...

Radík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:HDD systém...
« Odpověď #7 kdy: 03 Srpna 2015, 17:53:59 »
Když umíš dělat s Norton Ghostem tak použij Acronis true Image dej ho na bootovací flashku
a naklonuj disk podporuje i ext4 apod.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.