Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nápověda  (Přečteno 1794 krát)

spammaaster

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Nápověda
« kdy: 24 Srpna 2016, 14:48:32 »
Dneska jsem konečně přešel z win na Linux.

Máte skvělý systém, to musím uznat. (První z 9 OS, ktere jsem zkoušel a povedlo se mi nainstalovat.- konečně.) Teda díky za něj.

Můj dotaz je, proč po instalaci není na ploše odkaz na základní napovědy/tutoriály?
Tedy alespoň tady na forum s odkazem na ubuntu wiki?

Tuhle stranku jsem objevil čistě náhodou. Jasně, teď mě všichni seřvete, že jsem jen línej windowsak, musím se UČIT, HLEDAT, ČÍST FM a podobne kecy.
Hlášku typu napřed se nauč a pak instaluj neberu, protože to by muselo platit napřed se nauč programovat OS a pak je teprve programuj a to jaksi nejde.

Například jsem si myslel dlouhá léta, že root je bezpečný a normální. jak se ukazalo u win7 a ubuntu(asi 14 spíše starší) root je blbost. Pro bezpečí systému stačí potvrdit přístup/zadat heslo uživatele. Stejně tak s fork.

Abych se vrátil k dotazu.
Máte OS, který vyžaduje naučit se, jak se standartní věci dělaji v ubuntu. To beru. Ale kde se to naučit (z čeho) musí každý nový uživatel hledat znovu a znovu. Případně se blbě ptát na linux forech.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nápověda
« Odpověď #1 kdy: 24 Srpna 2016, 15:09:00 »
Skusim zacat ja.
Ak by sa ti nieco na zaciatku zobrazilo bolo by to original ubuntu.com pretoze ine nedokazu zarucit ze bude funkcne v dobe tvojej instalacie.
Ked si prvy krat spustil unity tak ti to zobrazilo kl. skratky na jeho ovladanie. No a doba je taka ze  vsetko ostatne je na webe. Rovnako ako aj to ze systemy sa snazia dodrziavat normy na ovladanie +- rovnako. Cize co mas na win to mas aj na inych sys.
V dobe google a youtube by to bolo zbytocne.
No a ked ides do systemu hlbsie tak tam mas manualove stranky. Skus do terminalu zadat napr.
Kód: [Vybrat]
man pingalebo
Kód: [Vybrat]
ping -help
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

spammaaster

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nápověda
« Odpověď #2 kdy: 24 Srpna 2016, 15:41:23 »
Citace
ine nedokazu zarucit ze bude funkcne
Tak k čemu byla ta aktualizace co se po instalaci spustila?
Proč si to stahovalo upgraid na češtinu?

Když aktualizace nedokážou zaručit ani aktualní linky, tak pak nemají moc velký smysl.
Co automatické testy?

Citace
V dobe google a youtube by to bolo zbytocne.
Jak mám, ale vědět co mám vůbec hledat?
Pokud nevím, že existuje něco jako terminál, tak ho jaksi nemůžu najít.

To je jako otázka: Co si mám vyguglit?
Vygugli si to!
Jak?
To se da přece snadno vyguglit. Poškej, pošlu ti dotaz na šest řádku co zkopiruješ do googlu.


vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Nápověda
« Odpověď #3 kdy: 24 Srpna 2016, 15:55:02 »
Citace
tedy alespoň tady na forum s odkazem na ubuntu wiki?
http://wiki.ubuntu.cz/
Citace
Hlášku typu napřed se nauč a pak instaluj neberu
Výsledok: "První z 9 OS, ktere jsem zkoušel a povedlo se mi nainstalovat.- konečně"

České Linuxové portály:
abclinuxu.cz
root.cz
linuxexpres.cz
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nápověda
« Odpověď #4 kdy: 24 Srpna 2016, 16:29:55 »
Citace
ine nedokazu zarucit ze bude funkcne
Tak k čemu byla ta aktualizace co se po instalaci spustila?
Proč si to stahovalo upgraid na češtinu?

Když aktualizace nedokážou zaručit ani aktualní linky, tak pak nemají moc velký smysl.
Co automatické testy?
Neviem co sa ti spustilo po povyseni ale tipnem ze to bola aktualizacia balickov z oficialnych zdrojov canonnicalu co je vyrobca OS Ubuntu.
Cestinu ti to stiahlo preto ze si mu to prikazal pri predchadzajucej instalacii a tak ju stiahlo aj teraz pretoze si mu ten prikaz nezmenil. :D

Citace
V dobe google a youtube by to bolo zbytocne.
Jak mám, ale vědět co mám vůbec hledat?
Pokud nevím, že existuje něco jako terminál, tak ho jaksi nemůžu najít.

To je jako otázka: Co si mám vyguglit?
Vygugli si to!
Jak?
To se da přece snadno vyguglit. Poškej, pošlu ti dotaz na šest řádku co zkopiruješ do googlu.
No ja neviem ale ak neviem ze je terminal tak ho nebudem chciet googlit, to da rozum.
Preto sa googlia otazky co chcem vediet.
Napr. zadam "ovladace nvidia" a upresnim to, v "ubuntu"
to ta presmeruje na dalsie stranky kde sa napriklad dozvies ze mas do terminalu zadat prikaz a uz vies ze nieco ako terminal je a mozes googlit "terminal ubuntu". Tomu sa hovori ucenie. :D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

spammaaster

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nápověda
« Odpověď #5 kdy: 24 Srpna 2016, 17:58:32 »
Prostě chtít po linuxácich něco automatického jako je "jak začít", nebo "základy linuxu" na snadno nalezitelném místě je jako chtít po M$ funkční instalator. Co linuxak to jiná odpověď.
Dá se o tom diskutovat staletí, ale nikdy se to nestane. Tak jako studená fůze.

Proto je milion distribucí, místo, aby linuxáci vyvijeli univerzálni komponenty, které by si uživatel naklikal(odklikal).
Ale je pravda, že v C a jeho variantach nic univarzalniho napsat nejde.

Linuxak hledá, učí se, zkouší, experimentuje. Windowsak pracuje, baví se, hraje.
A proto toho linuxaci vědí 100x víc než windowsaci.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nápověda
« Odpověď #6 kdy: 24 Srpna 2016, 18:08:56 »
:D Skusil si pouzit windowsacky postup a vpravo hore kliknut na to kolecko a tam na Ubuntu Pomoc?
Dnes je uz taka doba, vsetko je na webe.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

spammaaster

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nápověda
« Odpověď #7 kdy: 25 Srpna 2016, 11:57:50 »
Nezkoušel, zkusím. 8)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.