Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Definitivní doportace Windows na flešku  (Přečteno 1500 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Definitivní doportace Windows na flešku
« kdy: 26 Října 2016, 09:44:27 »
Chtěl bych ze dvou NB odstranit Windows (hlavně tam běží Ubuntu, Win jsou jen záložní a proto, že se jich majitelé nechtějí zbavit). Je možné a spolehlivé oddíl s Windows přesunout na flešku, upravit GRUB a winflešku jen v případě potřeby připojit a spouštět z flešky? Nezmizí záznam GRUBu o win, když se bude aktualizovat a fleška s win nebude připojená?

Nepotřebuji aby win chodily rychle, nebude se na nich pracovat, ale musím zajistit, aby sem tam šly spustit a najít tam to či ono. Proč to tak má být jsem nevymyslel a neptejte se mě.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Definitivní doportace Windows na flešku
« Odpověď #1 kdy: 26 Října 2016, 10:04:37 »
Udělej si win-to-go flešku. Lze to pouze s W8.1 a W10. S Grubem to nemá nic - je to obyč. boot fleška.
Data si tam dej jaká chceš. Pokud jde o přesunutí stáv. oddílu s win, nedělej to. Nechej ho na disku kde může sloužit zamýšlenému účelu (záložní systém) bez potíží.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Definitivní doportace Windows na flešku
« Odpověď #2 kdy: 26 Října 2016, 10:11:54 »
Udělej si win-to-go flešku. Lze to pouze s W8.1 a W10. S Grubem to nemá nic - je to obyč. boot fleška.
Data si tam dej jaká chceš. Pokud jde o přesunutí stáv. oddílu s win, nedělej to. Nechej ho na disku kde může sloužit zamýšlenému účelu (záložní systém) bez potíží.

s win se nechci zabývat, tím méně s W8. Stávající oddíl s WXP na disku jaksi překáží...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Definitivní doportace Windows na flešku
« Odpověď #3 kdy: 26 Října 2016, 11:20:38 »
Windows pre istotu do virtualu, tam ti pre xp staci 10-15GB.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Definitivní doportace Windows na flešku
« Odpověď #4 kdy: 26 Října 2016, 12:12:52 »
Takže můj nápad, spouštět Window pouze z flešky, která je jinak bezpečně v šuplíku (jako to dělám se "servisní" instalací Ubuntu) považujete za blbost...

Já myslím, že by to chodilo, na flešce by mohl být i GRUB, kterej by nabízel a spouštěl jen WXP z této flešky...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Definitivní doportace Windows na flešku
« Odpověď #5 kdy: 26 Října 2016, 12:53:35 »
No když myslíš - tak se do toho pusť, pak sem třeba můžeš napsat jak ti to frčí..
« Poslední změna: 26 Října 2016, 12:55:27 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Definitivní doportace Windows na flešku
« Odpověď #6 kdy: 26 Října 2016, 22:12:51 »
Tak teoreticky by to slo. Ja bych to zkusil tak, ze bych si pouze ten oddil s XP zkopcil na flashku a pak na ni nahral bootloader. Otazka je, jestli umi XP operovat na flesce. Pamatuji si, ze nainstalovat Windows pres usb byla vyssi divci, ale snad je to neco jineho.

Osobne bych to resil uplne jinak. Pokud bych nemel vylozene neco, co chodi jen pod XP a uz ne na novejsich verzich (konkretni zarizeni, kde nejsou uz drivery - treba Sony-Ericsson K750i), tak bych na tu flashku udelal nejake hotove komplexnejsi WinPE a vybavil potrebnou sadou portable aplikaci a potrebnymi drivery. Treba na Craftcom.net je dostatek PE od Normina, podpurna diskuze a diskuze reseni pro kombinace s linuxovymi minidistry - vse pro praci v RAM.

Muzu i poskytnout hotove reseni na DVD ci pro USB, ktere jsem kompiloval, kdyby jsi nemel cas si delat svoje. Je to takovy svycarsky nozik s kterym muzes delat na PC prakticky cokoliv. Jinak myslim, ze zrovna tady Juwa daval odkaz na jeste komplexnejsi kompilaci nejakeho Korejce, ovsem bude jen v angline a nevim, jestli tam je i nejaka aplikacni vybava - jeste jsem se nedostal za ten pulrok k odzkouseni  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.