Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalace driveru Nvidia  (Přečteno 5669 krát)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
instalace driveru Nvidia
« kdy: 22 Března 2017, 17:13:38 »
Pořídila jsem si novou grafiku GEFORCE GT 710,
ale od doby instalace se mi začal počítač sekat a musím jej vždy restartovat.
Zkoušela jsem aktualizaci balíků, ale bez změny.
Tak jsem si na nvidii stáhla pro linux ovladač (poslední, ale ne betu). Podle návodu
http://askubuntu.com/questions/18747/how-do-i-install-run-files
jsem chtěla sputit instalaci... ale nepovedlo se:

Citace
nvidia-installer command line:
    ./nvidia-installer

Unable to load: nvidia-installer ncurses v6 user interface

Using: nvidia-installer ncurses user interface
-> Detected 2 CPUs online; setting concurrency level to 2.
-> License accepted.
-> Installing NVIDIA driver version 375.39.
-> Running distribution scripts
   executing: '/usr/lib/nvidia/pre-install'...
-> done.
-> The distribution-provided pre-install script failed!  Are you sure you want to continue? (Answer: Continue installation)
ERROR: The Nouveau kernel driver is currently in use by your system.  This driver is incompatible with the NVIDIA driver, and must be disabled before proceeding.  Please consult the NVIDIA driver README and your Linux distribution's documentation for details on how to correctly disable the Nouveau kernel driver.
-> For some distributions, Nouveau can be disabled by adding a file in the modprobe configuration directory.  Would you like nvidia-installer to attempt to create this modprobe file for you? (Answer: No)
ERROR: Installation has failed.  Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

Nemáte tip co s tím? respektive, cokoliv co mi odruší to zamrzání... připadám si trochu jak v dobách win95

moc děkuji!

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #1 kdy: 22 Března 2017, 17:59:29 »
hm, a aký  driver si si stiahla ? Klasicky  by si mala vypnúť X server a z konzole (napr. ctrl+Alt+F4) spustiť príkaz
Kód: [Vybrat]
init 3 # v ubuntu "sudo service lihtdm stop"
sh NVIDIA-Linux-x86-290.10.run
ale dneska už stačí si pridať určený repozitár, a nechať prácu a ňom.  napr.
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt update
  a potom naklikať v "nastavení systému/softvér a aktualizácie/dodatočné ovládače" a kliknúť na ten najnovší ovládač ...

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #2 kdy: 22 Března 2017, 18:47:45 »
Stáhla jsem to, co se mi samo nabídlo.
Nvidia to očividně umí sama i pro linux. Ale trochu mě zaskočilo, že to bylo v .run souboru...

http://www.geforce.com/drivers/results/114708#

faktem je, že vypnout x server je pro mě novinka, protože ani nevím co to je  :-[

nicméně jsem zkusila to druhé :-)
a tam mi opravdu naskočily 3 drivery...tak jen nevím který zvolit :-) 2 jsou open source a jeden nesvobodný.
tak to asi ozkouším postupně všechno.

Nebo máte nějaké varování? :-)

moc děkuji!!

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #3 kdy: 22 Března 2017, 19:06:48 »
hm a  ten nesvobodný je konkrétne aký ? (číslo a pod.) varování žiadne všetky musia faxčiť ...

u mňa to vyzerá takto ...

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #5 kdy: 22 Března 2017, 20:09:17 »
takže všechno špatně...
a tentokrát hodně.
Když se mi tam načítal ten ovladač, tak se mi to těsně před koncem opět zamrzlo a teď se do počítače nedostanu už vůbec.
Naskakuje mi jen jakýsi beta grub, kde můžu dát ubuntu, které jen svítí a nerozjede se.
A advanced, kde si osobně já moc nepomůžu. Zkusila jsem dát opravu poškozených souborů, což samozřejmě nepomohlo.
rozjet to v omezeném grafickém prostředí taky nejde - má sice snahu, ale nedokončí se a skočím opět s černou obrazovkou...

- píšu z druhého pc a opravdu to budu potřebovat dořešit...

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #6 kdy: 23 Března 2017, 17:59:49 »
takže všechno špatně...
a tentokrát hodně.
Když se mi tam načítal ten ovladač, tak se mi to těsně před koncem opět zamrzlo a teď se do počítače nedostanu už vůbec.
Naskakuje mi jen jakýsi beta grub, kde můžu dát ubuntu, které jen svítí a nerozjede se.
A advanced, kde si osobně já moc nepomůžu. Zkusila jsem dát opravu poškozených souborů, což samozřejmě nepomohlo.
rozjet to v omezeném grafickém prostředí taky nejde - má sice snahu, ale nedokončí se a skočím opět s černou obrazovkou...

- píšu z druhého pc a opravdu to budu potřebovat dořešit...

Přihlásit přes to advanced jako root, nainstalovat normálně nvidia balík přes apt (naco mrvit systém instalací ovladače mimo balíčkový systém, že). A pak bych nainstaloval ještě ten microcode pro amd procesory.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #7 kdy: 23 Března 2017, 20:12:40 »
tak já osobně skončím u toho 'normálně instalovat nvidia balík' protože nevím osobně jaký.

Pro začátek jsem vyndala grafiku a zkouším to z desky.
Nicméně, povedlo se mi přes jedno staré jádro nastartovat běžné ubuntu. Což považuji za drobné vítězství -  můžu pohodlně k datům.

Můžu nějak postupovat z běžného grafického prostředí?
Prozatím jsem v dodatečných ovladačích nastavila  amd64-microcode namísto 'nepoužívat toto zařízení' - ale zatím mi to k běžnému startu pc nestačilo.

A samozřejmě jsem prozatím aktualizovala balíky...

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #8 kdy: 23 Března 2017, 20:25:37 »
tak já osobně skončím u toho 'normálně instalovat nvidia balík' protože nevím osobně jaký.

Pro začátek jsem vyndala grafiku a zkouším to z desky.
Nicméně, povedlo se mi přes jedno staré jádro nastartovat běžné ubuntu. Což považuji za drobné vítězství -  můžu pohodlně k datům.

Můžu nějak postupovat z běžného grafického prostředí?
Prozatím jsem v dodatečných ovladačích nastavila  amd64-microcode namísto 'nepoužívat toto zařízení' - ale zatím mi to k běžnému startu pc nestačilo.

A samozřejmě jsem prozatím aktualizovala balíky...

Tak pokud nasartuješ aspoň starší jádro, tak jak si posílala ten screen s ovladači, tak tam vyber ten nejnovější nvidia 375,39, nebo ten svobodný s nejvyšším číslem. Pak kliknout na uplatnit změny.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #9 kdy: 25 Března 2017, 07:49:25 »
tak bohužel :-(

právě při tom ručním přepínáním se to kouslo (poprvé) a nastal tenhle problém.
Nicméně jsem to zkusila znovu, modlíc se, aby se to tentokrát nehryzlo, protože se mi přestal zobrazovat při startu zavaděč a tudíž si toho moc už pak nenastavím..
http://s588.photobucket.com/user/dredata_zizalka/media/Snmek%20z%202017-03-24%2019-17-47_zpsz7ysmzjj.png.html
To se povedlo, tak jsem restartovala počítač, čistě ze zvědavosti. No a už opět nepřihlásím.
problikává mi tu černá obrázovka s textem:

Ubuntu 16.4,2 LTS zizalka tty1
zizalka login:

po dalším restartu se nedostanu ani na tento výsledek ale na něco mnohem barevnějšího.
tohle tu blika nemůžu tam ani nic zapsat.
http://s588.photobucket.com/user/dredata_zizalka/media/20170325_073723_zpsojif8xye.jpg.html

kdybych dnes alespoň neměla po polední pracovní Skype hovor .. :-(

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #10 kdy: 25 Března 2017, 08:50:32 »
Toto si skusala?
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=76079.0
Pokial sa nedostanes na prihlasovaciu obrazovku aby si sa mohla prepnut do CTRL+ALT+F1, tak nabootuj nudzovy rezim. Tam sa prepni na konzolu root a zadaj
Kód: [Vybrat]
mount -o rw,remount /a pokracuj v navode od zistenia verzie nainstalovaneho ovladaca.
« Poslední změna: 25 Března 2017, 11:24:49 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #11 kdy: 25 Března 2017, 09:55:42 »
pokud vyndám grafickou kartu, tak se do pc zpravidla dostanu.
Potřebovala bych to tedy nějak vyčistit, aby když tam dám tu grafiku, aby se mi to spustilo a já mohla spustit nějaký ten adekvátní driver.
S grafickou kartou se to chová více méně náhodně...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #12 kdy: 25 Března 2017, 11:28:38 »
Mas nainstalovany nvidia ovladac ktory nepracuje spravne s tvojou nvidia kartou. Preto ked ju tam vlozis tak to nejde. Ked nvidia kartu vyberies tak sa ti zrejme spusti dajaka ina ktoru tam mas a nieje nvidia(intel, AMD).Preto som navrhol odinstalovat nvidia ovladac(necital som to vsetko tak neviem ci si to uz podla niektoreho navodu robila) po ktorom by sa pri vlozeni nvidia karty mal aktivovat zakladny noveau ovladac a malo by sa to dostat do stavu ako to bolo pred instalaciou nvidia ovladaca.(ak sa medzitym nerozbilo nieco dalsie)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #13 kdy: 25 Března 2017, 12:33:21 »

Samozřejmě chápu, že když kartu vyndám..... psala jsem to proto, aby bylo jasné, že pořád můžu dostat do grafického prostředí a tedy provádět relativně pohodlně nějaké změny.

to jsem podle mě zkoušela - viz obrázek..
s tím mi to bohužel vůbec nefunguje..
http://s588.photobucket.com/user/dredata_zizalka/media/Snmek%20z%202017-03-24%2019-17-47_zpsz7ysmzjj.png.html

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #14 kdy: 25 Března 2017, 13:25:53 »
Takze skusil som nasimulovat tu chybu "failed to start nvidia persistence daemon" a podarilo sa mi to az ked som zapol v UEFI "secure boot", cize otazka je. Mas nainstalovane ubuntu v rezime UEFI alebo legacy. Ak UEFI, mas zapnute secure boot?
Ak to nebude toto tak uz neviem.

Inak mne pri tej chybe nabehne ntb na intel grafike bez znamky problemov. Ale to moze byt tym ze je to ntb.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #15 kdy: 25 Března 2017, 14:06:57 »
No tomu říkám otázka..
jak to poznám? Já myslím, že stolní pc mám UEFI a notebook ne...  naopak to asi nebude..
A navíc, když dám při startu 'boot menu' tak tam bylo v hlavičce uefi.

secure boot...  no spíš ne, ale za to ruku taky do ohně nedám, protože je to přecijen nějaký pátek.
Kde bych ho měla zapnout? V biosu? není to náhodou zase nějaké to udělátko, které mi bude komplikovat život v jiných ohledech? (jako třeba přeinstalace apod..)?

ač se k tomu zrovna dopracovat nechci, zajímalo by mě, zda by reinstal celého ubuntu byl efektní? (jeslti má smysl o tom vůbec přemýšlet - ale opravdu bych se mu radši vyhla).

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #16 kdy: 25 Března 2017, 14:32:30 »
Ano BIOS je po novom UEFI, je to v podstate novy typ biosu. Ak by si menila UEFI boot za Legacy(legacy je nieco ako emulacia bootu stareho biosu) Tak by bolo treba minimalne preinstalovat grub. Ak menis nastavenie bootovania secure boot na bez secure boot tak nieje treba preinstalovavat. Secure boot sa nastavuje v UEFI v sekcii secure, niektore dosky ho zobrazia az po zadani/nastaveni hesla do UEFI. Po prenastaveni sa zasa to heslo moze vypnut.

Co robi secure boot. Kontroluje bootovacie jadro a jeho moduly ci su prave/podpisane a ci niesu podvrhnute so skodlivym kodom. Jednym z tychto modulov je aj nvidia ovladac a ten nebyva podpisany a preto ho secure boot odmietne pri bootovani nacitat. Aj ked podla mna by malo bootovanie v tomto pripade spadnut(ty si pisala ze sa ti raz podarilo dostat az do prihlasovania) tak si niesom isty ci by to mohlo sposobovat tvoje problemy. Ovsem za skusku nic nedas.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #17 kdy: 25 Března 2017, 14:40:20 »
aha, takže účelem je mít tedy secure boot vypnutný nebo zapnutý?
Hádám vypnutý, pokud zlobí s Nvidia...

« Poslední změna: 25 Března 2017, 14:49:44 od dredata_zizalka »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #18 kdy: 25 Března 2017, 14:46:38 »
Ano, vypnuty.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #19 kdy: 25 Března 2017, 14:50:03 »
můj bios:


na security option mám nastaveno System
boot module selection: uefi and legacy (takže mi jdou obě?)
storage boot a display boot je legacy only

co všechno bych tam tedy měla změnit?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #20 kdy: 25 Března 2017, 15:04:53 »
Ak mam pravdu povedat z tohto nastavenia som jelen aj ja. :D
Co mas po tym security option ked to rozkliknes.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #21 kdy: 25 Března 2017, 15:09:12 »
 ;D
tam je buď system a nebo setup (opravdu pod sebou :-) ).

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #22 kdy: 25 Března 2017, 15:13:32 »
Ked zvolis setup tak sa neotvori dalsie nastavenie?

Je to divne.
Mas tam csm support zapnuty co znamena ze by si nemala bootovat v UEFI ale pod tym je hned UEFI.
Storage je nastavene na legacy co by tiez malo byt stare bios bootovanie ale hore ti zobrazuje v boot ubuntu co robieva UEFI ze pouziva nazov systemu. Inak by tam podla mna mal byt nazov HDD. :D


P.s Hlavne ked budes odtial odchadzat tak neukladaj nastavena.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #23 kdy: 25 Března 2017, 15:31:20 »
bohužel jen setup a nebo system :-)

to ubuntu je mi divné.... možná taky proto se přestal zobrazovat zavaděč - je to možné? tohle si myslím, můžu v klidu změnit na hdd, ne? což je hned ta druhá a třetí volba :-)


TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:instalace driveru Nvidia
« Odpověď #24 kdy: 25 Března 2017, 15:38:57 »
To je asi jedno, ak by nedokazal nabootovat z toho HDD tak by sa aj tak prepol na to ubuntu.
O akej doske vlastne hovorime? V obrazku to nieje odfotene. Skusil by som nieco pogooglit.
« Poslední změna: 25 Března 2017, 15:43:00 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.