Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomoc pri inštalácií na SSD  (Přečteno 1629 krát)

Samuel1996

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Pomoc pri inštalácií na SSD
« kdy: 27 Června 2017, 15:08:33 »
Zdravím som nováčik ktorý prechádza z windowsu na Linux tak snaď ma tu nikto neukameňuje za hlúpe otázky :) Chcem nainštalovať Zorin os na môj notebook s 8gb ram a novým ssd samsung 850 pro 256gb. Po dlhom hľadaní a čítaní o tom ako optimalizovať ssd ako inštalovať linux na ssd mam v tom stále nejasno a pre to sa obraciam sem.Ide mi hlavne o to aby to ssd vydržalo čo najdlhšie a aby aj ten vykon bol rovnaký po čase. Teda zaujíma ma ako vytvoriť particie či je potrebný swap ak mam 8gb ram ako spravne zarovnať particie na ssd a potom po inštalácií čo správne nastaviť našiel som veľa veci ohladom TRIM,discard, zmena scheduler pripadne ak použijem swap tak jeho nastavenia po instalaci a vela veci v ktorých mam nejasno. bol by som teda velmi rád keby mi niekto mohol napisať stručný postup ako spravne nainštalovať na ssd a ako spravne optimalizovať ssd

Vopred dakujem 

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Pomoc pri inštalácií na SSD
« Odpověď #1 kdy: 28 Června 2017, 14:41:15 »
Tohle vůbec neřeš... Při instalaci dej automatické rozdělení disku. I když to SWAP oddíl vytvoří, tak vzhledem k velikosti RAM se tam nejspíš nebude nic nikdy zapisovat. Na SSD jsem v minulých týdnech instaloval asi 6x. Nic jiného na tom oproti klasickému disku není ;) Při klasické práci si bere systém kolem 2-3Gb, takže nemá zapotřebí ukládat data na SWAP. Já mám například 12Gb a pokud teda needituju fotky z RAW formátu, tak mi systém bere kolem 2Gb. Když pak tedy spustím editor, tak se dostávám ke 4Gb... Swap je stále prázdný... ;)
Výdrž SSD je velká a běžný uživatel se asi konce nikdy nedočká... (pokud se tedy nepokazí jinak)... ;)
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Pomoc pri inštalácií na SSD
« Odpověď #2 kdy: 28 Června 2017, 16:39:03 »
Citace
či je potrebný swap ak mam 8gb ram
Ako písal Rellik, pri 8GB ho nepotrebuješ a ak neplánuješ uspávať na disk (hibernate), tiež ho nepotrebuješ. Nepotrebuješ + nepotrebuješ = nepotrebuješ  ;D
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.