Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nová instalace a HDD připojen jako home  (Přečteno 5542 krát)

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
nová instalace a HDD připojen jako home
« kdy: 01 Května 2018, 18:36:45 »
Ahoj, preventivně řeším tento problém. Mám systém nainstalovaný na SSD a HDD připojený jako home. Chystám se nainstalovat 18.04 jako čistou instalaci a nevím jak to udělat abych nepřišel o data na HDD. Stačí při instalaci vybrat SSD jako disk na který instaluji systém a znovu HDD připojit jako home? Nebo je lepší HDD fyzicky odpojit - nevím jak to potom připojit do systému jako home? Omlouvám se za takto moc BFU dotaz, ale nechci přijít o data :-)
Ubuntu 17.04.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #1 kdy: 01 Května 2018, 19:32:46 »
Pocas instalacie pripojis ssd ako / a hdd ako /home. Len pozor na formatovanie / formatovat,
 /home nie.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #2 kdy: 01 Května 2018, 20:55:41 »
Je to vážně tak jednoduché? :-) díky
Ubuntu 17.04.

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2018, 09:51:43 »
Tak to není tak jednoduché. Disk jsem rozdělil tak jak to je na fotce a dopadlo to tak jak je to na druhé fotce :-( Je nějaké řešení. Cesta zpět už není neb to již smazalo původní systém.
Ubuntu 17.04.

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #4 kdy: 23 Května 2018, 11:38:41 »
Tak jsem zatím vypnul v Biosu uefi windows a nastavil "pro ostatní OS" ale instalace končí stále stejnou hláškou. Má někdo nějaký nápad?
Ubuntu 17.04.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #5 kdy: 23 Května 2018, 12:41:22 »
Citace
Tak jsem zatím vypnul v Biosu uefi windows a nastavil "pro ostatní OS"
Ako to chceš vlastne inštalovať? Pod Uefi/GPT alebo Bios/MBR ? ak máš nový/zánovný stroj tak sa doporučuje Uefi/GPR. A nedoporučuje sa inštalácia pokus/omyl.
Tá hláška ukazuje na chýbajúcu partíciu na inštaláciu zavádzača.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #6 kdy: 23 Května 2018, 14:58:04 »
Tak jsem zatím vypnul v Biosu uefi windows a nastavil "pro ostatní OS" ale instalace končí stále stejnou hláškou. Má někdo nějaký nápad?

Chybně nainstalovaný zavaděč (grub) - proto systém nenaběhne...
UEFI v biosu zase zapni. A instaluj znova.
--------------------
Máš v PC UEFI bios. V tom případě tomu musíš instalaci přizpůsobit. Jedná se o to kam nainstalovat zavaděč.
Pod klasickým biosem (Legacy) se zavaděč instaluje na disk jako celek (např.  /dev/sda).
Pod UEFI biosem se zavaděč instaluje do EFI oddílu který musíš na disku napřed vytvořit.
--------------------
Vytvoř tedy na disku oddíl  EFI 650MB "Použít jako: EFI System Partition" a vyber ho pak jako cíl pro instalaci zavaděče.  Pak už ti po dokončení instalace Ubuntu naběhne.  A hlavně si nezformátuj /home  ;)



« Poslední změna: 23 Května 2018, 15:54:45 od juwa2 »

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #7 kdy: 23 Května 2018, 18:15:39 »
Díky za vše. Zjistil jsem, že jsem USB nabutoval jako UEFI. Když jsem to spustil bez toho tak se vše normálně nainstalovalo. Takže mám Legacy.
home je ok :-)
Ubuntu 17.04.

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #8 kdy: 23 Května 2018, 18:34:14 »
Chtěl jsem napsat, že vyřešeno, ale s původním tématem souvisí ještě jeden problém. HDD jsem připojil jako /home , ale vytvořilo to v home dva adresáře, viz obrázek. Jak to udělat, aby data na hdd (zalman) byla v karel a vše co uložím do home se ukládalo na hdd.
Ubuntu 17.04.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #9 kdy: 23 Května 2018, 22:56:22 »
Protožes nedodržel postup. Ten tvůj HDD nemá přípojný bod  /home   ale  /home/zalman
Schválně se podívej do /etc/fstab
Tys ho nepřipojil jako home, ale do home. Uvědom si ten rozdíl.  Pokud instaluješ se zachováním /home, musíš zachovat jméno a heslo původního uživatele - což jsi zřejmě neudělal.... Takže máš dva uživatele. Nejednodušší bude instalovat znova, tentokrát správně.

« Poslední změna: 23 Května 2018, 23:06:23 od juwa2 »

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #10 kdy: 24 Května 2018, 09:42:25 »
Při instalci jsem vybral jako přípojný bod pro HDD: /home
Heslo je stále stejné, ale jméno si nepamatuju. Ten zalman se tam objevil nejak automaticky už při instalaci 17.04.
Když tedy zachovám jméno zalman a heslo bude to fungovat?
Tady je výpis z fstab:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=13fc6f3b-0216-4544-a156-6163df9e5933 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sdb2 during installation
UUID=617aa0a8-21db-441b-83ff-2f7648ce37fa /home           ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda2 during installation
UUID=573bfc1d-3124-4b74-bd17-d62639ee7ade none            swap    sw              0       0
Ubuntu 17.04.

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #11 kdy: 24 Května 2018, 19:29:38 »
Tak vyřešeno. Stačilo složky překopírovat ze zalman do toho druhého adresáře a vše funguje jak má. Díky za pomoc.
Ubuntu 17.04.

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #12 kdy: 04 Července 2018, 10:23:19 »
U instalace jsem vytvořil 4 partice:
Odkladaci prostor
/
/home
Ekvivalent Déčka ve win
Idea byla, že system bude na
/
a bude to lepší. Tu partici /home ale vubec nevidim, pouze při spusteni LIVE CD vidím všechny partice. Jak je rozlisit?
/ a /home obsahují identické složky, obrázky, dokumenty... Možná proto jsem nenašel audacity v usr, protože jsou ma druhé partici v druhem usr.

Děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #13 kdy: 04 Července 2018, 12:55:23 »
Všechny oddíly, tedy i oddíl /home uvidíš v aplikaci Disky. Nebo ve výpisu příkazu
Kód: [Vybrat]
df
Jeho obsah je připojen do složky /home  která je na systémovém oddíle (/)
Kromě toho na systémovém oddíle existuje složka /root  což je "domovská" složka uživatele root
Do domovských složek se normálně neinstaluje nic.
--------------------------------------------------
Všechny instalované programy se instalují do (/usr/bin,  /usr/share/,  usr/lib  atd......), tedy jinam než do domovských složek. V domovské složce jsou pouze konfigurační soubory programů (ve složkách s tečkou na začátku názvu nebo ve složce ~/.config. Pokud chceš vědět kam se nainstalovaly soubory určitého programu, podívej se do Synaptic > Vlastnosti > Instalované soubory.
--------------------------------------------------
/home není "ekvivalent Déčka", ale ekvivalent "C:\Users\uživatel"
Pokud chceš ještě další oddíl čistě na data, můžeš si ho vytvořit např. s přípojným bodem "/mnt/DATA" nebo "/media/uživatel/DATA"
To by pak byl ten "ekvivalent Déčka"....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jinak ti vřele doporučuji přečíst si aspoň nějaké základy protože v tom "plaveš",  nejsou ti jasné základní věci. Zkusit můžeš třeba http://wiki.ubuntu.cz/
« Poslední změna: 04 Července 2018, 20:19:38 od juwa2 »

Kvido

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 519
    • nekecamweb.cz
Re:nová instalace a HDD připojen jako home
« Odpověď #14 kdy: 05 Července 2018, 17:47:04 »
Menší odbočka:
Citace
Chystám se nainstalovat 18.04 jako čistou instalaci ....

Také na to myslím, ale někde jsem četl, že máme počkat asi do 20. července 2018, pač vyjde 18.04.01 a tam jsou již opraveny zásadní chyby... Abys věděl.

Jinak podobné problémy s logickými oddíly mám také a zde jsem se trochu poučil-
OS: Ubuntu 23.04
PC: Intel® Celeron(R) J4005 CPU @ 2.00GHz × 2, grafika: Mesa Intel® UHD Graphics 600 (GLK 2), disk SSD, 450 GB, paměť DDR 4 - 3,7 GiB.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.