Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte  (Přečteno 1514 krát)

Cranky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« kdy: 17 Října 2018, 09:28:14 »
Zdravím,
nainštaloval som si Ubuntu 18.04.1 LTS a už po inštalácií pri prvom reštarte čo sa vyžaduje mi systém zamrzne. Keď notbuk natvrdo vypnem a zapnem tak všetko beží vpohode až na občasne freeze(ktorým tiež nechápem prečo sa dejú). Ale opäť keď sa chcem odhlásiť, vypnúť alebo reštartovať tak mi zmizne kurzor a celý systém zamrzne, že ho musím manuálne vypnúť. Skúšal som viackrát na viac spôsobov inštalovať (aj minimalnu inštalaciu iba so zakladnym sw aj uplnú). A takisto mi to robí aj na Kubuntu 18.04 LTS. Skúsil som ešte najnovší Debian a tam je všetko vporiadku.
Keď som veľmi, veľmi dlho čakal či sa to odmrzne alebo či sa niečo stane tak sa mi podarilo zachytiť nejaké hlášky:
Stretli ste sa s niečim takým a prípadne vedeli by ste poradiť? Možno by to chcelo pozrieť nejaký výpis ale neviem aký a ani kde ho hladať.
Mám notebook Aspire vx 15 (i5 t300HQ, GTX 1050 Ti), disky(SSD - tam je systém, HDD) mám GPT a na bootovanie mam UEFI.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #1 kdy: 17 Října 2018, 14:35:20 »
Zkus bootovat s parametrem nomodeset (nastav v /etc/default/grub).

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #2 kdy: 17 Října 2018, 15:06:18 »
A nemas zapnute v UEFI secureboot? Skus ho vypnut.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Cranky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #3 kdy: 17 Října 2018, 18:31:33 »
A nemas zapnute v UEFI secureboot? Skus ho vypnut.
mám ho vypnutý

Cranky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #4 kdy: 17 Října 2018, 19:44:41 »
Zkus bootovat s parametrem nomodeset (nastav v /etc/default/grub).
nepomohlo

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #5 kdy: 17 Října 2018, 19:59:09 »
Pozri
http://www.linuxforums.org/forum/miscellaneous/210471-acpi-platform-device-creation-failed.html
a
https://askubuntu.com/questions/844399/failed-to-claim-resource-1-boot-error
V prvom odkaze TPM vypol v uefi.
Co sa tyka toho noveau neskusal si nainstalovat nvidia ovladace? Pozor po instalacii nvidia ovladacov sa moze znefunkcnit system. Cize zalohuj, pripadne si najskor nastuduj ako odinstalovat nvidia ovladac cez konzolu. ( ctrl+alt+f1 )
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #6 kdy: 17 Října 2018, 19:59:59 »
A jak se to chová v live režimu?? 
Instalačku máš ověřenou? Inst. medium bylo připraveno korektně?
Instaluješ v UEFI režimu, a pokud ano, tak správným postupem? Máš vypnuté TPM?
Zkusil jsi i starší verzi ubuntu (16.04, 14.04)?
Zkusil jsi jiný kernel?
Máš ověřeno, zda disk na který instaluješ je v pořádku?
-----------------------------------------------------------
Těším se na odpovědi. Myslím, že pro dnešek by to mohlo stačit.... :)

Cranky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #7 kdy: 20 Října 2018, 16:02:06 »
Pozri
http://www.linuxforums.org/forum/miscellaneous/210471-acpi-platform-device-creation-failed.html
a
https://askubuntu.com/questions/844399/failed-to-claim-resource-1-boot-error
V prvom odkaze TPM vypol v uefi.
Co sa tyka toho noveau neskusal si nainstalovat nvidia ovladace? Pozor po instalacii nvidia ovladacov sa moze znefunkcnit system. Cize zalohuj, pripadne si najskor nastuduj ako odinstalovat nvidia ovladac cez konzolu. ( ctrl+alt+f1 )
TPM som teraz vypol a nvidiu nemám nainštalovanú keďže som zvolil minimálnu inštaláciu a aj tak to stále robí..

Cranky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #8 kdy: 20 Října 2018, 16:15:35 »
A jak se to chová v live režimu?? 
Instalačku máš ověřenou? Inst. medium bylo připraveno korektně?
Instaluješ v UEFI režimu, a pokud ano, tak správným postupem? Máš vypnuté TPM?
Zkusil jsi i starší verzi ubuntu (16.04, 14.04)?
Zkusil jsi jiný kernel?
Máš ověřeno, zda disk na který instaluješ je v pořádku?
-----------------------------------------------------------
Těším se na odpovědi. Myslím, že pro dnešek by to mohlo stačit.... :)
1. Nie som si istý čo si mám predstaviť pod pojmom "live" režim ale ak to je normálny chod systému tak pracuje celkom fajn až na to, že sa mi sem tam zamrzne a musim natvrdo vypnúť
2. Overenu ju nemám a medium pripravujem cez rufus 3.3
3. mam UEFI ale neviem aky spravny postup máš na mysli a TPM vypnute mám(17.04 mi pracuje spravne aj so zapnutým TPM takže neviem aky tam je rozdiel)
4. skúsil som 17.04 a tá mi beží vpohode
5. nie
6. Určite je v poriadku. Mám tam ešte Win10 a ten pracuje správne

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #9 kdy: 20 Října 2018, 17:51:46 »
1. Live režim je chod systému z flešky (= bez instalace). Pokud se problémy objeví už zde, nemá smysl instalovat. Od toho přece ten režim je.....
2. Ale to přece musíš, zvláště pokud máš potíže - jak chceš potom hledat příčinu??
3. Postup zkontroluj.
5. Jiný kernel vyzkoušej.
6. To není směrodatné, windows je nainstalovaný v jiné "části" disku která může být dobrá, zatímco v "části" kde máš ubuntu mohou být např. vadné sektory. Prověř disk diagnostickou utilitou výrobce!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud se nebudeš adekvátně snažit, problém nevyřešíš. Ale to už je tvoje věc.......
« Poslední změna: 20 Října 2018, 18:00:02 od juwa2 »

Cranky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #10 kdy: 21 Října 2018, 16:11:22 »
1. Live režim je chod systému z flešky (= bez instalace). Pokud se problémy objeví už zde, nemá smysl instalovat. Od toho přece ten režim je.....
2. Ale to přece musíš, zvláště pokud máš potíže - jak chceš potom hledat příčinu??
3. Postup zkontroluj.
5. Jiný kernel vyzkoušej.
6. To není směrodatné, windows je nainstalovaný v jiné "části" disku která může být dobrá, zatímco v "části" kde máš ubuntu mohou být např. vadné sektory. Prověř disk diagnostickou utilitou výrobce!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud se nebudeš adekvátně snažit, problém nevyřešíš. Ale to už je tvoje věc.......
Skúsil som a ten problém so zamrznutím je už aj v live režime. Mal by som skúsiť tu inštaláciu overiť alebo to nemá cenu? A ak by nebola chyba v tom overovaní tak kde by potom mohla byť?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zamrznutie systému pri odhlásení/vypnutí/reštarte
« Odpověď #11 kdy: 21 Října 2018, 19:08:28 »
Instalačku stáhni znova a ověř ji (MD5, SHA-1) - možná je chyba tam.  Pokud to bude stejné, zkus jiné distro (různá distra obsahují různé kernely, kernely obsahují drivery).

Vytvoř si multiboot flešku (pomocí Yumi) a nahaž na ni 10 různých dister (MATE, U 16.04, U 18.10, Mint atd..) a postupně je zkoušej v live režimu. Distro které chybu mít nebude si potom nainstaluj.

Druhá možnost je nechat nainstalované U 18.04  a změnit kernel na jiný. Nejsnadnější je to pomocí utility ukuu
Ale to už jsem psal (5)....
« Poslední změna: 21 Října 2018, 19:21:28 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.