Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Autor Téma: Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?  (Přečteno 427 krát)

compaq

• Závislák
  • Karmu nesleduji, klikáte zbytečně...
    • Zobrazit profil
Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« kdy: 22 Leden 2019, 15:26:02 »
Má cenu u NB měnit HDD za SSD? Nebo koput zase HDD, když starý se pomalu loučí? Jedná se mi o rychlost i spolehlivost.
Je to starý krám a ve specifikaci původního HDD bylo SATA 3Gb/s.

Subjektivně je rychlost u obou typů disku stejná (boot i práce) stejná.

Starý HDD
Srovnávací test 32MB/s a pak kolabuje*
S.M.A.R.T kontrola kolabuje

Nový SSD
cca 139MB/s
0.21ms

* i jen pro čtení s hláškou Chyba při posunu na pozici 2530160640 (g-io-error-quark, 13)
« Poslední změna: 22 Leden 2019, 15:27:39 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

• Závislák
    • Zobrazit profil
Re:Má cenu u starého NB měnit HDD za SSD?
« Odpověď #1 kdy: 22 Leden 2019, 16:47:47 »
1. Proč děláš test evidentně vadného disku??
2. Žádný HDD nedosahuje rychlostí průměrného SSD. A to nejenom sekvenční, ale zejména zápisu mnoha malých souborů
(iops). Rozdíl ve svižnosti/odezvě systému je jasně zřetelná.
3. Disky jsou spotřební zboží. Pravidelně si dělej zálohu (image), v případě že disk klekne dáš nový, obnovíš image a jede se dál...

compaq

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 22 Leden 2019, 16:55:18 »
Tak nějak to dělám, už jsem objednal u té zelené obludy nový SSD, zítra bude a prohodím to.

Jinak systém (U14.04) na nakřáplém disku furt víceméně spolehlivě jede, pracuje se na něm a zálohuje deja-dupem.
Na nový dám (U MATE 18).

Dík.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

• Návštěvník
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 23 Leden 2019, 11:16:43 »
SSD je prý poznat i na SATA 3 Gbit.  odhadem to udělá 20% zrychlení. HDD na rychlost SATA 3 mírně nedosáhne, zůstává volný limit, který SSD hravě vyplní.

Mne by ale zajímalo, proč stále lpíte na starých strojích a nekoupíte novější, čím nemyslím supernový. Slušný NTB, tzn. i herní, za 8 tisíc se dá sehnat do 14 dní. Slušný NTB pro kancelářské účely do 4 tisíc se dá sehnat do několika minut (možná i do 3 tisíc). Desktop/minitower také na repasech během jediného dne a může být (když se zadaří) i za litr. Vím, o čem mluvím, protože jsem byl v situaci, kdy jsem přišel o PC a odpoledne jsem měl nový za 3500, + monitor + klávesnice + myš + windows7, jako třešinka na dortu bylo, že mi ho přivezli domů, tak mě to stálo kafe navíc pro řidiče.

« Poslední změna: 23 Leden 2019, 12:01:25 od Gmisiycs »

compaq

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 23 Leden 2019, 11:58:33 »
Mne by ale zajímalo, proč stále lpíte na starých strojích a nekoupíte novější, čím nemyslím supernový.

Jednak mě to baví (nemám rád nové bezproblémové věci) a za druhé plním zadání známých a příbuzných (zrychlit, ne vyměnit).  :-)

Gmisiycs

• Návštěvník
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 23 Leden 2019, 12:01:54 »
Resultát je: pak to má cenu.

Něco shoří dřív, a zbytek se použije do nového stroje. Jinak nemá moc smyslu valit SSD do 32-bitu a myslet si, že jsem něco zachránil. Lze využít toho, že teď mám k dispozici litr, no tak koupím SSD, příští měsíc budu mít 3litry, tak koupím repas.

EDIT: Toto moc dobře znám. Také se často věnuji "zbytečným" věcem, protože se chci něco naučit, nebo něco dokázat, příp. sám sobě něco dokázat. Jen houšť a nezapomeňte nás informovat o úspěších i neúspěších. Předem díky.
« Poslední změna: 23 Leden 2019, 12:05:24 od Gmisiycs »

compaq

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 23 Leden 2019, 15:23:45 »
Něco shoří dřív, a zbytek se použije do nového stroje. Jinak nemá moc smyslu valit SSD do 32-bitu a myslet si, že jsem něco zachránil. Lze využít toho, že teď mám k dispozici litr, no tak koupím SSD, příští měsíc budu mít 3litry, tak koupím repas.

Nedělám to pro sebe. Když budu mít za úkol udržet šrot v běhu, budu se o to snažit, jindy mám za úkol sehnat levně repas a nainstalovat Ubuntu, tak dělám zas to, jindy mám za úkol koupit novej a dát tam Ubuntu, tak dělám zas tohle.

S Windows nepracuju, nedělám podporu a jediné, co jsem ochoten udělat v souvislosti s Windows je kompletně smazat, odstranit štítek a seškrábat logo z klávesy SUPER (nemá tam co dělat). To dělám vždy.

:-)

SSD 120GB jsem koupil u zelený příšery za necelý šestikilčo.