Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Brožurka Ubuntu  (Přečteno 16537 krát)

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Brožurka Ubuntu
« kdy: 22 Dubna 2007, 12:02:30 »
Myslím, že by bylo užitečné natisknout malé ubuntí brožurky ve formátu CD, rozsah cca 12 stránek.

Obsah by byl zhruba:
* 1 str.: co je Ubuntu ( zmínit Kubuntu, Xubuntu a různé paodnože, požadavky)
* 1 str.: jak CD získat, vypálit a spustit, verze a jejich upgrady,
* 2 str.: orientace v systému (pracovní plocha, správa souborů, panely)
* 2 str.: instalace systému a případné rozdělení disku,
* 5 str.: internetování (FF, Gaim, Evolution, Ekiga, Wengo...), OpenOppice, multimédia, další programy
* 1 str.: kde hledat na netu (fórum, wiki, offline wiki), kontakt na autory, zpětná vazba vítána
Zadní strana: screenshot pracovní plochy (už trochu vylepšené o nejpodstatnější pluginy apod.) se šipkami a popisky, co co dělá.

Text můžeme částečně převzít ze současných stránek, navrhuji za účelem spolupráce založit stránky na wiki. Text je třeba bohatě ilustrovat českými screenshoty (či fotkami šťastných uživatelů, jak se to obvykle dělá. (Zpočátku screenshoty takové grafiky, jakou uživatel uvidí při prvním spuštění, ke konci si pak můžeme vyhrát s předvedením grafických možností. Třeba http://en.wikipedia.org/wiki/Image:GnomeVista.png. Skoro všechy obrázky opatřit malým popiskem.) Klidně tam dejme nějaké vtípky - nemá smysl to dělat příliš vážně nebo reklamně. Můžeme si dovolit to v detailech vázat na konkrétní vydání, pokud ano, tak na FF nebo GG?

Grafika nechť se stane předmětem soutěže. Samozřejmě bych se nevzdával ubuntích barev, ale byla by škoda využívat jen čajové odstíny, možná barevně rozlišit sekce?

Hmotné provedení na křídovém papíře, obálka na silnějším, plnobarevně, plastová kroužková či sponková vazba, formát A6 by vyšel na cca 24 Kč/kus při nákladu 200 ks. (Při 500 ks asi na 22,-.)

Chce to najít vhodnou tiskárnu (koukal jsem na ceník http://www.simbadtp.cz/index.php). Otázka je, kolik by stál vlastní formát (chceme asi jako CD?).

Navrhuji to převážně prodávat, 24 Kč za brožuru by už dost zatížilo rozpočet a mně osobně přijde přirozené, že se za věci zkrátka platí (kdyby to bylo zadarmo, hledal bych za tím jehovisty nebo reklamní kampaň). Co si o celém nápadu myslíte, co byste udělali a co byste udělali jinak, než navrhuji?
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 22 Dubna 2007, 12:09:46 »
Nápad je to zajímavý a pokud se nám podaří "zprovoznit" o.s. tak i realizovatelný. Už se tu o něčem podobném mluvilo (o něčem trochu více megalomanském - o knize s cd jako má např. Mandriva).

drat

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 394
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 22 Dubna 2007, 12:10:37 »
A jak byjste to hodlal sirit? Posilat postou zajemcum? Ja si myslim ze to neni spatny napad. Uzitecne propagacni materialy jsou super ale spis na nejakou akci jako bylo LinuxExpo. To je muj nazor.

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 22 Dubna 2007, 13:02:03 »
drat: třeba přes formulář na hlavních stránkách za nějakej drobnej poplatek.... Každopádně mít něco podobného na akce typu LinuxExpo by bylo jedině dobře ;)

Jenda

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 671
    • http://launchpad.net/people/jenda
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 22 Dubna 2007, 13:03:11 »
Dala by se přišoupnout k rozdávaným CD.
Navštivte nás na IRC: #ubuntu-cz @ irc.freenode.net
K mání trika a samolepky Ubuntu - případní zájemci nechť se mi ozvou.

locki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 22 Dubna 2007, 14:45:08 »
napad pekny !

hodilo by se tam uvest jak to nainstalovat na disk s widlema. ze musi byt nejaky volny oddil na nem vytvorit swap a ext3 atd atd.... to je dost dulezite podle me. protoze jestli nekdo pri instalaci ubuntu prijde o nejake data ...... tak ubuntu zavrhne. taky by se sehil navod jak pomoci widle cd odstranit grub a ubuntu. mozna upravit grub ....
CZFree admin, Ubuntu 7.04, 20x WRT54G,GS,GL http://openwrt.org

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 22 Dubna 2007, 14:57:42 »
Uvítal bych spíš opravdu kompletní knihu o ubuntu.. tu bych byl ochoten zaplatit.
a propos, sám jsem před několika měsíci začal tím, že jsem si pořídil knihu s CD - Mandriva...:-) Vyzkoušel jsem, přešel na ubuntu.. jsem spokojen.. jakkoliv bych rád zkoušel dál a víc a učil se...
Have you tried turning it off and on again?

Jiří :Kačer: Voseček

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
  • občasný návštěvník
    • Můj weblog
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 22 Dubna 2007, 15:06:02 »
Citace: jirihuf
Uvítal bych spíš opravdu kompletní knihu o ubuntu...
Myslím, že brožurka je lepším řešením pro opravdové začátečníky, než knížka. Začátečníka odradí velikost knihy, zatímco hezká brožurka o pár stránkách s obrázkama, který zná (firefox...) mnohem víc zaujme a dá základní informace + odkáže na místo, kde se dozví více a hlavně to bude aktuální.
Všechno co k životu skutečně potřebujeme, můžeme vcelku levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Hrajte frisbee - www.frisbee.cz

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 22 Dubna 2007, 15:18:50 »
Citace: Kačer
Citace: jirihuf
Uvítal bych spíš opravdu kompletní knihu o ubuntu...
Myslím, že brožurka je lepším řešením pro opravdové začátečníky, než knížka. Začátečníka odradí velikost knihy, zatímco hezká brožurka o pár stránkách s obrázkama, který zná (firefox...) mnohem víc zaujme a dá základní informace + odkáže na místo, kde se dozví více a hlavně to bude aktuální.
...
byl jsem začátečník.. brožuru bych do ruky nevzal.. jsou v nich jen informace, které snadno pochytím při prolétnutí knihy, často tak banální, že nejsou zapotřebí; v neposlední řadě bývají chabých jazykových kvalit... překlady jsou až neuvěřitelné..
Btw, je mi jasné, že dobrovolníků je málo (sám bych rád pomohl, ale časově to nezvládám..:-( ), ale včera jsem si jen tak ze srandy prohlížel nápovědu FF a narazil jsem na článek, který byl sice přeložen, ale slovo od slova a skutečně bych si ho býval přečetl dvojnásob rychle v původním znění...:-( (tím nechci jakkoliv kritizovat, jen poukázat na to, že snadná a kvapná práce nemá vždy dobré výsledky)
..
Nevím, ale zdá se mi, že brožura v jakékoli jiné podobě než instalační příručka nemá smysl... ale to je můj pohled.. jen jsem vyjádřil přání po komplexně zpracované knize..;-)
Moc bych si ji přál... ale třeba ubuntu překvapí (stejně jako mě příjemně překvapilo systémem) a vyrobí...;-)
Have you tried turning it off and on again?

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 22 Dubna 2007, 15:31:18 »
Jsem schopen (samozřejmě ve spolupráci vámi!) napsat brožurku, která začátečníka povzbudí, ukáže mu vzhled systému a nejzákladnější kroky (ano, i inst. vedle Win.). Jako lamka bych za ni klidně dal tu cenu šunkové bagety. Někdo znalý, založte prosím patřičnou wikistránku na patřičném místě, něco tam sepíšem...

Naproti tomu asi nedovedu sepsat knihu, kterou by vzal nějaký nakladatel, která by měla knižní rozsah textu i informací v něm a kterou by byli lidi ochotní číst. Bál bych se také duplicity s již vydanými knihami o Linuxu i s obsahem zdejšího fóra (které je navíc dostupné zdarma a aktuálně). I o knize jsem ale také uvažoval a kdyby se do toho někdo doopravdy pustil, rád budu spolupracovat.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 22 Dubna 2007, 15:39:01 »
A mimochodem ty překlady na těchto stránkách vypadají často dost kostrbatě, ačkoli oceňuji vložené úsilí překladatele. Na řadě míst byla potřeba přepsat odstavce, aby se dalo pochopit, co tím chceme říci, aby některé věty nevypadaly jako z "Probuďte se" nebo prostě nepřeháněly. Také se to tím asi 2x zkrátí (stručnost je často znakem kvalitnějšího textu!). Návštěvníci obvykle hrozně neradi čtou, ale rádi koukají na obrázky.

Přepsal jsem http://wiki.ubuntu.cz/Criticism_FAQ a zdá se, že toho tu k přepsání ještě je spousta.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 22 Dubna 2007, 16:25:53 »
Také by se mi líbila spíše kniha (s instalačním CD a podrobným návodem na instalaci, nastavení a práci), ale to je hudba vzdálené budoucnosti. Nějaká menší informační brižurka je takový správný první krok, ale také to nebude hned - teď před sebou máme cíl založit a "rozběhat" o.s. a v rámci něj by se to dalo dobře zrealizovat.

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 22 Dubna 2007, 20:27:50 »
I já se připojuji s tím, že bych spíš uvítal knihu, podobnou, jako píše Ivan Bíbr pro Mandrivu. Pokud opravdu dojde k založení o.s. v což doufám, určitě by to mohlo být jedním s cílů.
Kubuntu forever :-)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 22 Dubna 2007, 20:33:50 »
Citace: corwin78
I já se připojuji s tím, že bych spíš uvítal knihu, podobnou, jako píše Ivan Bíbr pro Mandrivu. Pokud opravdu dojde k založení o.s. v což doufám, určitě by to mohlo být jedním s cílů.
Ale vzdálených cílů, protože taková kniha není jen tak.

drat

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 394
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 22 Dubna 2007, 20:57:23 »
Ale nadruhou stranu by to mohl popohnat jisty zisk za ktery by se dali zasponzorovat jak autori tak nejake akce. Myslim ze je jen otazka casu nez nekdo vyda knihu o Ubuntu. I kdyz je pravda ze hrnout se do vydavani knih ktera bude mit aktualni obsah nanejvys rok je trochu ..... nenapada me co, ale v omezenem poctu vytisku by vam to mozna i vydala Grada nebo podobny nakldatel. Pokud by o tu knihu byl dostatecny zajem myslim ze dalsi spoluprace by byla docela na snade. Ale je to jen uvaha. Chapu ze naspani knihy o 400 strankach je docela dost prace :)

Tomáš "Piškot" Petera

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 839
    • http://www.spolnet.cz
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 23 Dubna 2007, 09:42:49 »
Grada vydává brožurky za 59 Kč kol 80 stránek s velkým písmem a obrázky.

Příklad "Jak na Nero", "Skenujume na počítači" ...

Takže by možná i vydala "Ubuntu Linux pro lidi"
« Poslední změna: 14 Října 2007, 15:07:41 od Anna Taliánová »
Už to funguje ... tedy než se rozhodnu to zase poladit.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 23 Dubna 2007, 10:04:45 »
Citace: piškot
Grada vydává brožůrky za 59kč kol 80 stránek s velkým písmem a obrázky.

Příklad "Jak na Nero", "Skenujume na počítači" ...

Takže by možná i vydala "Ubuntu linux pro lidi"
Takže už stačí jen najít někoho, kdo to napíše a zaplatí :D.

Tomáš "Piškot" Petera

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 839
    • http://www.spolnet.cz
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 23 Dubna 2007, 10:34:47 »
Stačí napsat, pak se uvidí jak se k tomu postaví. Když to vydají oni proč bychom to platili ?
Už to funguje ... tedy než se rozhodnu to zase poladit.

Kingskid

  • Host
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 24 Dubna 2007, 18:05:52 »
Pokud se tu někdo cítí na sepsání takového manuálu pro začínající uživatele, tak s chutí do toho! Bylo by dobré dát o tom vědět, aby na tom nepracovali dva lidé duplicitně. Pokud se na to sejdou peníze ve sdružení, může se uvažovat o jeho vydání. Ale může se to dát i do PDF a přidat jako odkaz vedle linku na stažení Ubuntu.
Časově to bude určitě náročnější, takže už se s tím může klidně začít.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 27 Dubna 2007, 08:51:19 »
Tento víkend budu předávat dva ntb (kamarádovi a sestře) na obou je Ubunutu. Oba nemají s počítači téměř žádné zkušenosti.
Sestra chodí ke mě na internet a přes rok používá Ubuntu, aniž o tom ví :).
Nějaká jednoduchá brožurka či knížka s obrázky by se proto hodila. Kdyby se podařilo něco vydat, tak si myslím, že rozprodání nákladu a návratnost by nebyl problém.

Zatím jsem jim stáhl učebnici z www.abclinuxu.cz a ubuntu.kayle.sk (vypadá dobře).
Mám připravený i odkaz na https://help.ubuntu.com/6.06/ubuntu/desktopguide/cs/

Máte nějaké další tipy (pouze v češtině)?
« Poslední změna: 14 Října 2007, 15:09:40 od Anna Taliánová »

anicka

  • Host
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 27 Dubna 2007, 11:17:27 »
Citace: Filip Dominec
A mimochodem ty překlady na těchto stránkách vypadají často dost kostrbatě, ačkoli oceňuji vložené úsilí překladatele. Na řadě míst byla potřeba přepsat odstavce, aby se dalo pochopit, co tím chceme říci, aby některé věty nevypadaly jako z "Probuďte se" nebo prostě nepřeháněly. Také se to tím asi 2x zkrátí (stručnost je často znakem kvalitnějšího textu!). Návštěvníci obvykle hrozně neradi čtou, ale rádi koukají na obrázky.

Přepsal jsem http://wiki.ubuntu.cz/Criticism_FAQ a zdá se, že toho tu k přepsání ještě je spousta.
Až budu mít chvilku času, podívám se na to a případně opravím češtinu či upravím text ... 8-)
« Poslední změna: 16 Října 2007, 00:39:42 od Anna Taliánová »

dankez

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 27 Dubna 2007, 13:46:47 »
Bojové sŕňa 7,04 - P4 D930 - Ati X1600

drat

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 394
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 27 Dubna 2007, 14:23:02 »
Tak se do te brozurky pustime ne. At uz se vyuzije nebo ne (ale spis jo). Navrhuji aby se prihlasili vsichni kdo maji zajem pomoci. Prodebatuje se obsah, rozdaji se kdo co sepise. Kazdy bude svou praci zverejnovat treba na wiki. Vetsi zmeny v textu by se meli prodebatovat. Az bude cisty text hotovy nekdo udela design (nejlepe jeden at je to jednotne). Sup do PDF a je to na svete. NA tu tvorbu designu by ale chtelo nejaky DTP soft. Vsechno se bude zverejnovat a kazdy se bude moc vyjadrit. Navrhuju to moc nezdrzovat a zacatek na 5.5, protoze 4.5 odevdavam diplomku :).

Stanislav Hoferek

Brožurka Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 27 Dubna 2007, 15:16:05 »
no ja bych rad pomohl... jsem autorem ubuntu.kayle.sk kde je vsechno popsano slovensky... jestli bude neco v CZ, tak to rad prelozim do SK taky...

jinak ja myslim, ze je to vytecny napad... jenom ze vytlaceni co i 4 strany farebne neni tak zcela zdarma... :(
Autor Greenie Linuxu, Greenie knižnice, prekladateľ a človek stoviek koníčkov.

drat

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 394
Brožurka Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 27 Dubna 2007, 20:06:50 »
No vidim ze se moc lidi neprihlasilo :) Primarne by to bylo nachystano do PDF. Tisk bych prenechal na starost OS :D. Ale jak vidno zajem na bodu nula.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.