Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Autor Téma: občas nebootuje 18.04  (Přečteno 350 krát)

motyl

• Návštěvník
  • *
    • Zobrazit profil
občas nebootuje 18.04
« kdy: 06 Červen 2019, 22:19:39 »
Dobrý den, před týdnem jsem instaloval 18.04 a občas se mi system nenabootuje. Vždy zůstane u černé obrazovky. Zhruba 1z 5 bootů. Musím potom ntb "natvrdo" vypnout a tím asi pěkně ničím HDD. Mám dualboot s windows a Uefi. Zkoušel jsem opravit grub tím programem na opravu( boot repair-oprava zavaděče. Bez efektu. Jen mi nyní po použití toho programu při náběhu dává comp  z více nabídek, ne jen klasický xubuntu a windows boot, ale i advance setting for xubuntu boot, windows boot uefi,  seting bios atd... . Problém se ale nevyřešil. Secure boot (uefi) jsem v biosu také zloušel vypnout. Stále to občas xubuntu  nenabootuje. Také to při bootování hlásí spoustu řádek(i v případě že system potom naběhne). Nestíhám je ale vyfotit mění se to rychle, takže ani nevím co to píše. Jen jsem zahlédnul něco jako ACPI Eror. Je to již druhá instalace a opět to dělá to samé. Vždy si po nainstalování vyladím xubuntu s aplikacema a prohlížeč jak jsem zvyklý a začne to posléze zlobit. K zbláznění, už nemám sílu systém opět reinstalovat. Prosím, jsem jen uživatel, byl by někdo laskavý a poradil by mi nějakou opravdu srozumitelnou cestou čím to může být? A jak vyřešit?  Linuxy jsem si oblíbil. Dříve problém nebýval, comp mám stále stejný.  Děkuji mnohokrát za vaši pomoc:)
« Poslední změna: 07 Červen 2019, 17:22:13 od motyl »

juwa2

• Závislák
    • Zobrazit profil
Re:občas nebootuje 18.04
« Odpověď #1 kdy: 07 Červen 2019, 22:13:22 »
Dobrý den, před týdnem jsem instaloval 18.04 a občas se mi system nenabootuje. Vždy zůstane u černé obrazovky. Zhruba 1z 5 bootů. Musím potom ntb "natvrdo" vypnout a tím asi pěkně ničím HDD. Mám dualboot s windows a Uefi. Zkoušel jsem opravit grub tím programem na opravu( boot repair-oprava zavaděče. Bez efektu. Jen mi nyní po použití toho programu při náběhu dává comp  z více nabídek, ne jen klasický xubuntu a windows boot, ale i advance setting for xubuntu boot, windows boot uefi,  seting bios atd... . Problém se ale nevyřešil. Secure boot (uefi) jsem v biosu také zloušel vypnout. Stále to občas xubuntu  nenabootuje. Také to při bootování hlásí spoustu řádek(i v případě že system potom naběhne). Nestíhám je ale vyfotit mění se to rychle, takže ani nevím co to píše. Jen jsem zahlédnul něco jako ACPI Eror. Je to již druhá instalace a opět to dělá to samé. Vždy si po nainstalování vyladím xubuntu s aplikacema a prohlížeč jak jsem zvyklý a začne to posléze zlobit. K zbláznění, už nemám sílu systém opět reinstalovat. Prosím, jsem jen uživatel, byl by někdo laskavý a poradil by mi nějakou opravdu srozumitelnou cestou čím to může být? A jak vyřešit?  Linuxy jsem si oblíbil. Dříve problém nebýval, comp mám stále stejný.  Děkuji mnohokrát za vaši pomoc:)

Viděl bych to na HW problém (RAM nebo disk).  To značí důkladně oboje prověřit. Vhodné nástroje najdeš např. na UBCD
(vytvoř si bootflešku > Yumi).
https://www.ultimatebootcd.com/
https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Jinak dualboot win/linux pod uefi není až tak snadná záležitost. Většina návodů je na "legacy" instalaci.
Nicméně pokud ti to vůbec běží, zřejmě jsi to zvládnul dobře, takže spíše jak už jsem napsal výše bych podezdříval ten HW...

motyl

• Návštěvník
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 07 Červen 2019, 23:32:01 »
Ahoj, RAM i disk jsem projížděl hned. Obojí je v pořádku. Jinak dual boot používám již na tom compu od roku 2014 a nikdy s bootováním problém nebyl a ani jsem nikdy nic moc nenastavoval. Jen tenkrát poprvý jsem rozdělil disk atd. ... . Až nyní s 18.04 je problém s bootováním. Win jsou tam 5 let a vždy přeinstalovávám už jen linuxy po vypršení LTS.
« Poslední změna: 07 Červen 2019, 23:36:13 od motyl »

Gmisiycs

• Člen
  • **
    • Zobrazit profil
    • Helltracker
« Odpověď #3 kdy: 08 Červen 2019, 07:52:41 »
Na počítači Dell a Lenovo se mi to stávalo také. Zjistil jsem, že stačí počkat. Pamatuji ale extrémní případ, že systém naběhl až po cca deseti minutách. Do té doby byla stále jen černá obrazovka. Také se to stávalo jednou za čas.

Zkoušel jste čekat? Jak dlouho?
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

juwa2

• Závislák
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 08 Červen 2019, 11:56:34 »
Ahoj, RAM i disk jsem projížděl hned. Obojí je v pořádku. Jinak dual boot používám již na tom compu od roku 2014 a nikdy s bootováním problém nebyl a ani jsem nikdy nic moc nenastavoval. Jen tenkrát poprvý jsem rozdělil disk atd. ... . Až nyní s 18.04 je problém s bootováním. Win jsou tam 5 let a vždy přeinstalovávám už jen linuxy po vypršení LTS.

1. Popiš ten průběh (toho špatného) bootování co nejpodrobněji.
2. Podívej se do syslogu.
3. Máš automatické přihlašování? Zkus ho vypnout. Najede pak aspoň logon screen?
4. Co tam máš aktuálně za kernel? Zkusil bych jiný.

Milhouse

• Moderátor
  • Guru
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 10 Červen 2019, 08:39:53 »
Nehybernuješ Windows? Jinak, pro restart buď pomůže 2x trojhmat, nebo přepnutí na další konzoli CTRL+ALT+F2, nebo pomalu psát R E I S U B při držení ALT+SysRq. Viz článek.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

ikx

• Návštěvník
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 10 Červen 2019, 09:14:10 »
...ja osobne by som začal tak,že pred bootovanim odpojil vsetko od kompu,ako usb a lan kabel... a potom by som skumal hlbšie problematiku...

motyl

• Návštěvník
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 10 Červen 2019, 15:28:39 »
Nehybernuješ Windows? Jinak, pro restart buď pomůže 2x trojhmat, nebo přepnutí na další konzoli CTRL+ALT+F2, nebo pomalu psát R E I S U B při držení ALT+SysRq. Viz článek.

windows nehybernuju, pouze není asi 4 roky aktualizovaný( protože to vždy po 3 hodinách zahlásí že aktualizace se nepovedla a navracení změn, které trvá půl dne- nepoužívám winy však na nic důležitýho), ale to snad nemá na chod linux vliv.