Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Externí disk  (Přečteno 4735 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Externí disk
« kdy: 05 Prosince 2012, 08:58:45 »
Ahojte, chtěla bych si koupit externí disk a nevím pro jaký se mám rozhodnout. Měl by sloužit hlavně k archivaci dat, ale také jako záloha dat a pro běžné použití. Bude používán hlavně na Ubuntu (nyní 12.10). Asi svou velikostí se mi zalíbil tento: http://2imgs.com/3f932f05d6 ale nevím zda není lepší HDD. Chtěla jsem se zeptat zkušenějších, jestli je mezi nimi pro mne nějaký zásadní rozdíl, který bych měla vědět a jestli je k uvedeným úkonům vhodný. Nerada bych udělala chybu, přeci jenom pro mně je to dost peněz.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

petus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Re:Externí disk
« Odpověď #1 kdy: 05 Prosince 2012, 09:03:31 »
ahoj, na tyhle noname značky se vykašly... jaký je tvůj rozpočet?
Ubuntu 11.10 (x86) s Gnome,Lenovo G550 :-)
http://www.chiptron.wz.cz

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Externí disk
« Odpověď #2 kdy: 05 Prosince 2012, 09:10:52 »
Vzhledem k povaze Vaše dotazu mne napadá: opravdu využijete přenosovou rychlost až 5GB? Tzn. podporuje zdroj, ze kterého budete data nahrávat, zmiňované USB 3.0? Pokud ne, je tento disk zbytečně drahý.

Doma i v práci Linux Mint 17

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Externí disk
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2012, 09:19:13 »
Rozpočet, no říkala jsem si tak asi 2000.
Vlastníme HP-Pro-3400-Series-MT
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Externí disk
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2012, 09:48:43 »
Vlastníme HP-Pro-3400-Series-MT

Ten, zdá se (http://www.mironet.cz/hp-pro-3400-mt-intel-celeron-g530-24ghz-2gb-500gb-intel-hd-dvd-klavesnice-mys-bez-os-dos+dp161974/), USB 3.0 nemá. Takže byste platila za něco, co (zatím?) nevyužijete.

Navíc bych se tedy také rozhlížel spíše po zavedených značkách.
Doma i v práci Linux Mint 17

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Externí disk
« Odpověď #5 kdy: 05 Prosince 2012, 10:04:53 »
Eh, tak zpět. Koukám, že dnes už mají USB 3.0 už i malé kapacity, takže na tom se ušetřit nedá :-).
Doma i v práci Linux Mint 17

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Externí disk
« Odpověď #6 kdy: 05 Prosince 2012, 10:07:02 »
Pokoušela jsem se již o zakoupení HDD Werbatim, ale dopadlo to špatně. Bylo na něm cosi předinstalované pro Windows a na některých strojích byly problémy. Musela jsem ho vrátit, kdežto tento výše uvedený má napsáno že je vhodný i pro linux. Dobře, zatím jeho schopnosti plně nevyužiji, ale nikdo neví co bude za pár let a flashky s vyšší kapacitou jsou drahé. Špatně asi hledám, ale SSD s nižší cenou při stejné kapacitě jsem nenalezla, nebo by byl lepší HDD? To právě nevím a pokud ano, tak proč?
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Externí disk
« Odpověď #7 kdy: 05 Prosince 2012, 11:03:30 »
Bylo na něm cosi předinstalované pro Windows
Na "cosi předinstalované" pomůže pár operací v gparted.

SSD je úplně jiná liga, zatím nekupovat.

No, pokud trváte na té kapacitě 1TB tak s tou cenou asi moc nezahýbete, spíš tedy zvolte nějakou lepší značku. Např:

http://www.alza.cz/pevne-disky/externi/2-5/1000-gb/18851851.htm#f&pg=1&prod=1304,1487&po=1
Doma i v práci Linux Mint 17

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Externí disk
« Odpověď #8 kdy: 05 Prosince 2012, 11:52:53 »
Na usb3 by som nesetril je to investicia do buducnosti. Externy disk sa nemeni s pc.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Externí disk
« Odpověď #9 kdy: 05 Prosince 2012, 12:02:42 »
Citace
SSD je úplně jiná liga
Je v něčem horší? Co si pod tím mám představit? Proč si myslíte že nekupovat?

Vzpomínaný Werbatim mi "neviděl" satelit Amico 8300 HD a zapůjčený na zkoušku "no name" mi okamžitě pracoval jak by měl. Zkoušela jsem přdinstalování vymazat, nepomohlo, v GParted naformátovat na fat32 (i NTFS), nepomohlo. Pracoval pouze na PC.

Na našem PC máme uvedené USB 2.0 ,ale přesto mám tak trochu názor shodný s Tiborem, jenže potřebuji více info, co jsem našla na google mi není jednoznačně jasné.
http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=2393
« Poslední změna: 05 Prosince 2012, 12:33:59 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Externí disk
« Odpověď #10 kdy: 05 Prosince 2012, 12:41:29 »
Hlavně jde o to, že 500GB na SDD disku stojí 10 000,- a Vy požadujete dvojnásobek kapacity.
Doma i v práci Linux Mint 17

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Externí disk
« Odpověď #11 kdy: 05 Prosince 2012, 12:55:53 »
A jé, já si myslela že údaj pevný disk znamená konstrukci SSD a že tím pádem je disk silicon power diamond d05 také SSD.  :D
Tak to asi tedy nebude, že? No vidíte mám v tom zmatek.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Rover623

Re:Externí disk
« Odpověď #12 kdy: 05 Prosince 2012, 14:44:43 »
Rozlišit to jde úplně jednoduše, jakmile jsou u disku uvedené otáčky (5400ot.) jedná se o klasický plotnový disk. Vodítkem může být i cena protože cena SSD disku je na 1GB kapacity přibližně 3x vyšší než u disku klasického.

Co se týče externích disků, doporučuji vybírat ze značek které mají zkušenosti s výrobou disků (WD, Sony, Seagate, Toshiba, Samsung), kupovat disk od výrobce převážně optických médií druhořadé kvality se prostě nevyplácí.

To co je na těch discích někdy nahráno, je formou tzv. zeroCD ovladač pro Windows, krajně nedoporučuji tyto disky kupovat, protože pro většinu zařízení se tyto disky tváří jako CD nebo neznámé zařízení. V Linuxu obvykle jejich přepnutí zařídí samočinně usbmodeswitch a ve Windows přiložený ovladač. Bohužel je to poslední dobou móda, cpát na tato zařízení formou zeroCD ovladač. výrobci si evidentně vůbec neuvědomují, že ten disk zaplevelí každý počítač s Windows ke kterému je připojen svým ovladačem a pro většinu zařízení jako jsou televize nebo dvd přehrávače je neviditelný.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Externí disk
« Odpověď #13 kdy: 05 Prosince 2012, 15:04:47 »
Také mě zmátlo, že jsem u tohoto disku nikde žádné uvedené otáčky nenašla, ale bude se jednat asi o magnetický zápis.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Henrynr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 366
Re:Externí disk
« Odpověď #14 kdy: 05 Prosince 2012, 20:52:46 »
Doma i v práci Linux Mint 17

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Externí disk
« Odpověď #15 kdy: 06 Prosince 2012, 21:36:58 »
Citace
poslední dobou móda, cpát na tato zařízení formou zeroCD ovladač

Presne tak WD naprosto bezne, clovek aby si radeji kupoval disk + krabicku, aby se tomuto vyhnul.

K dotazu: Disky vyrabi WD, Seagate a Hitachi, jestli se nemylim. Takze z hlediska disku je jedno co se koupi, co se tyka radice USB - SATA, tak kdysi s tim byli problemy (STlab), ale dnes je v podstate jedno jaky tam bude, melo by fungovat vsechno na vsem. Posledni problemova oblast je material krabicky, napriklad zmineny Verbatim dodava casto krasne barevne plastove pajsly, do kterych disk utesni opravdu dokonale, takze se v tom zacne disk pri delsim provozu pect a je asi jasny, ze to zrovna vhodne pro ten disk neni. Jinak je ale jedno co se koupi, doporucil bych Seagate, ty funguji na vsem a zatim nemam zkusenost, ze by to kur...li tema zminenyma zeroCD ovladacema. (pokud se mylim a delaji to taky, tak dejte vedet)
Jeste bych se zameril na to co si predstavujete pod pojmem archivace? Zaloha - data na internim disku + kopie na externim je naprosto OK, takto to delam take, ale mit data jen na externim je rizikove, obcas jsem to v minule praci, kde bylo potreba zalohovat, ale nebyly na to prostredky delal tak, ze jsem data kopiroval na 2 externi disky, ale i tak jsem se bal, ze odejdou oba zaroven a o data prijdu. Externi disky totiz nebyvaji zrovna spolehlive a kdyz se k tomu prida jeste nespolehliva elektronika, typicky Western Digital, tak je vymalovano. Mimochodem prave WD ma nektere typy disku WD My Book posasene tak, ze pokud disk vyndate pri vadne elektronice z krabicky a pripojite ho rovnou na SATA, tak z nej data neprectete! Pravdepodobne disk neni SATA dle specifikace a bez elektroniky boxu to na data nevidi.

jmp

  • Host
Re:Externí disk
« Odpověď #16 kdy: 07 Prosince 2012, 07:18:20 »
Citace
poslední dobou móda, cpát na tato zařízení formou zeroCD ovladač

Presne tak WD naprosto bezne, clovek aby si radeji kupoval disk + krabicku, aby se tomuto vyhnul.

K dotazu: Disky vyrabi WD, Seagate a Hitachi, jestli se nemylim. Takze z hlediska disku je jedno co se koupi, co se tyka radice USB - SATA, tak kdysi s tim byli problemy (STlab), ale dnes je v podstate jedno jaky tam bude, melo by fungovat vsechno na vsem. Posledni problemova oblast je material krabicky, napriklad zmineny Verbatim dodava casto krasne barevne plastove pajsly, do kterych disk utesni opravdu dokonale, takze se v tom zacne disk pri delsim provozu pect a je asi jasny, ze to zrovna vhodne pro ten disk neni. Jinak je ale jedno co se koupi, doporucil bych Seagate, ty funguji na vsem a zatim nemam zkusenost, ze by to kur...li tema zminenyma zeroCD ovladacema. (pokud se mylim a delaji to taky, tak dejte vedet)
Jeste bych se zameril na to co si predstavujete pod pojmem archivace? Zaloha - data na internim disku + kopie na externim je naprosto OK, takto to delam take, ale mit data jen na externim je rizikove, obcas jsem to v minule praci, kde bylo potreba zalohovat, ale nebyly na to prostredky delal tak, ze jsem data kopiroval na 2 externi disky, ale i tak jsem se bal, ze odejdou oba zaroven a o data prijdu. Externi disky totiz nebyvaji zrovna spolehlive a kdyz se k tomu prida jeste nespolehliva elektronika, typicky Western Digital, tak je vymalovano. Mimochodem prave WD ma nektere typy disku WD My Book posasene tak, ze pokud disk vyndate pri vadne elektronice z krabicky a pripojite ho rovnou na SATA, tak z nej data neprectete! Pravdepodobne disk neni SATA dle specifikace a bez elektroniky boxu to na data nevidi.
ani disky od seagate nefungují vždy a všude (resp. se to nedá tvrdit o žádném disku, že funguje vždy a všude)
v jednom políčku s 24 1TB diskama od seagate a řadičem Areca nám odcházel jeden za druhým (někdy i dva najednou) a to je už docela problém i na RAID 6, kdy rebuild za provozu trvá třeba týden nebo dva a člověk trne, jestli neodejde další disk a pole se nerozpadne...
po obměně za WD je po problému

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re:Externí disk
« Odpověď #17 kdy: 07 Prosince 2012, 14:56:10 »
Rozhodne uz bych vzal usb3, sam ho jeste v zadnem pc nemam, ale to se muze rychle zmenit. Ted jsem osobne objednaval jen ramecek na disk a uz jsem vzal usb3, protoze prvni usb2 ramecek mi slouzi tak sedmy rok a stale ho rozhodne nehodlam rusit. Dnes me stoji ramecek na usb3 jen o 100kc vic oproti usb2 verzi, kompatibilita zarucena a prinos v budoucnu evidentni. U hotovych externich disku je cenovy  rozdil s ohledem na budouci vyuziti take snesitelny. Ja bych si spise polozil otazku, jestli opravdu potrebuju 1TB... Musim mit ulozeny napr. tuny videi, ktere kdykoliv najdu na netu a stejne se na nektere ani nikdy nepodivam?  Nebo fotky fotky. Jsem celkem zapaleny fotograf, ale rozhodne nepotrebuju mit jeden vyjev z patnacti vycvaku za sebou - proste vybiram jen ty nej a postupem casu stale promazavam. Nebo snad nekdo ukaze navsteve tech 450 bajecnych fotek z jedne odpoledni tury se psem?Tezko... Neco jine je samozrejme zaloha nejakych velkych databazi, DTP apod. Jinak treba na czc.cz je u vetsiny hw plno reakci od uzivatelu. Chodim se tam divat, kdyz kupuju nejake veci k PC. Muzes se kouknout na nejake Tve "adepty" ke koupi, jestli nelze ocekavat nejaky vydrb...
« Poslední změna: 07 Prosince 2012, 14:59:35 od libor007 »
Kubuntu 20.04

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Externí disk
« Odpověď #18 kdy: 07 Prosince 2012, 15:49:02 »
Tak koukám, že ani vy se celkem neshodnete na značce či modelu, ale to se asi ani nedá.
Trochu se cítím, že bych měla se podělit, jak to vše dopadlo. Tady v Makru v Brně Tuřany mají v akci právě SILICON POWER 1TB Diamond D05/ USB3.0 + USB2.0/ a já ho koupila. Překvapilo mě malé provedení na pohled kovového charakteru. Že je v provozu je slyšet až po přiložení k uchu. Neberte to tak že tady tomu dělám reklamu, protože o této značce jsem nikdy neslyšela a to mě při kupování dost děsilo. Při zapojení to hned jelo s PC (výše uvedeno), satelitem a TV. Dokonce to jelo i se starým PC Acer kde máme vedle sebe nainstalované OS ubuntu 10.04 a OS W. XP Prof. Jenomže tady linux jede dobře, ale windows xp sice vyhodí cedulku „byl nalezen nový hardware.“ a to je vše. Laickým pohledem to vypadá že to nemá ovladač a to se asi zarytým widovsákům  nelíbí (předpokládám, že větší kapacita disku by neměla být překážkou). Zřejmě proto tam někteří výrobci cpou ovladač, ale mohu se mýlit. Jenže windows máme jenom pro případ problematicky nainstalovatelného programu na linux a ty jsou tak do roka max. dva, takže nám to určitě nevadí.

O 5 Gb/s si můžeme nechat jen zdát. Kopírovala jsem z PC (výše uvedeno) na disk 27 Gb a trvalo to asi 11 minut. Na předním panelu PC je napsáno USB 2.0.
V satelitu Amico HD 8300 je test USBdisku a ten ukazoval 112 MBits/s. a že je možnost nahrávat HD a přitom používat HD Timeshift.
Rozhodně nám to stačí, jen abych to nemusela za týden, nebo těsně po záruce reklamovat, co ale tak trochu nelze nikdy vyloučit.

Pánové, díky vám za snahu poradit, věřte nebo ne, ale takto jsem se dozvěděla více jak kdybych přelouskala snad 100 stránek Google daného problému.    J.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Externí disk
« Odpověď #19 kdy: 07 Prosince 2012, 21:59:12 »
jmp: Mel jsem tim funguji vsude na mysli ciste uz predpripravene Seagate externi USB disky, teda disk + krabicka od Seagate, rozhodne jsem nemluvil o beznych at uz desktopovych nebo serverovych discich.

Jana: Jestli to ma klasicke USB 2.0 pripojeni, tak neni duvod, aby to neslapalo s WinXP, mas spravne nainstalovane ovladace zakladni desky, neni ve spravci zarizeni nejaky vykricnik? Pokud ne, tak problem by snad mohlo delat nejake to USB3.0/USB2.0 jestli je to resene nejakym prevodnikem, takhle na dalku nedokazu rict.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Externí disk
« Odpověď #20 kdy: 08 Prosince 2012, 08:49:15 »
Iwo - Máme PC dva, HP-Pro-3400-Series-MT a starý Acer, typ nevím. HP má z předu dvě zásuvky u kterých je napsáno USB 2.0 a na něm pouze ubuntu 12.10, které s diskem funguje bez problému.
Starý PC Acer má také zásuvky USB, ale jestli je to 2.0, nebo 1.0 nevím, spíš 1.0. Na tomto PC jsou nainstalovány vedle sebe dva OS Ubuntu 10.04 a Windows XP Pro. Koupený disk a strčený do stejné zásuvky USB starého PC na linuxu jel hned a bez problémů, kdežto u Windowsu ne, nebo spíš tak jak jsem popsala. Jiné flashky (emtec, kingston) pracují i na windowsu normálně. Tak jsem si to takto vysvětlila. Ju?
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Externí disk
« Odpověď #21 kdy: 08 Prosince 2012, 09:06:14 »
Na tom windows tiez zalezi aky SP (service pack) ma nainstalovany. Tiez moze robit problem formatovanie, nepises ako je ten disk naformatovany. No a nakoniec by som sa necudoval ak by  XP malo problem aj s rozpoznanim velkosti particie/cii ale to by pisal skor problem s formatovanim.(ze nieje naformatovany)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Externí disk
« Odpověď #22 kdy: 08 Prosince 2012, 12:27:26 »
service pack 1,2,3. + aktualizace která stále chodí. Disk jsem neformátovala a ukazuje msdos jako ostatní flashky. Velikost - kapacita, to nevím, nedovedu přesně posoudit.

Tak už to je jinak.  :)
Znovu jsem zkoušela připojit disk na OS Windows a opět bezúspěšně, ale nabídlo mi to možnost hledání on-line na webu. Tak jsem nyní souhlasila a zachvíli se disk ukázal v "tento počítač" jako jednotka F. Takže nyní už disk funguje všude.  - Tibor mě k tomu vyprovokoval  :D
« Poslední změna: 08 Prosince 2012, 13:03:52 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.