Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)  (Přečteno 4428 krát)

Sekory

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Mám následující problém, Ubuntu (9.10) mi u mé grafiky (konkrétně je to Asus eXtreme AX 700PRO) pustí větráček na plno, což je dost nepříjemný zvuk a já to nejsem schopný změnit. Ve Windows používám utilitku SmartDoctor, kde to jde prakticky samo. Co jsem se pokoušel různě pohledat, tak jsem žádnou radu neobjevil a zdá se, že to snad ani nejde? ??? Je to pro mě docela problém, protože je to skutečně nepříjemné. Za každé použitelné řešení budu vděčen.

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)
« Odpověď #1 kdy: 04 Listopadu 2009, 22:36:31 »
A ve win to šlo?

Já osobně vždy snižuju otáčky hardwarově napěťovým děličem.
JInak to pchopitelně záleží na ovladači grafické karty....tedy sowtwaru k dané kartě.
« Poslední změna: 04 Listopadu 2009, 22:39:12 od pepéé »
Fire's in my soul, steel is on my side

kimi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 238
Re: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)
« Odpověď #2 kdy: 05 Listopadu 2009, 07:59:09 »
Pokusím se Ti poradit, protože jsem řešil stejný problém. Musíš v BIOSU nastavit FUN ALWAYS - ON a zapne se automatická regulace. Existují na to i utilitky typu lm-sensors a podobně, stačí je vygooglit. Měl jsem velký problémy s větrákama na 9.04, ale na 9.10 se to zásadně zlepšilo po nastavení a i patrně řešení v rámci nové distribuce. Je taky dobré pozorovat hlučnost větráků v UBUNTU a Winech, pokud je stejná dosáhl jsi patrně maxima, ostatní pokusy jsou na hranici hazadrdu s hardwarem. Tak hodně zdaru, ať se to podaří vyřešit .-)

Sekory

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)
« Odpověď #3 kdy: 05 Listopadu 2009, 10:31:23 »
A ve win to šlo?

Já osobně vždy snižuju otáčky hardwarově napěťovým děličem.
JInak to pchopitelně záleží na ovladači grafické karty....tedy sowtwaru k dané kartě.

Viz můj původní příspěvek, ve Win to jde pomocí utility SmartDoctor, kde jsem nastavil, aby se větráček vypnul úplně a pustí se až při nějaké teplotě, což se standardně nestává.
Napěťový dělič.. Není to trochu krkolomné řešení? Popřípadě můžeš být konkrétní jak přesně to máš pořešené?

Sekory

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)
« Odpověď #4 kdy: 05 Listopadu 2009, 10:35:59 »
Pokusím se Ti poradit, protože jsem řešil stejný problém. Musíš v BIOSU nastavit FUN ALWAYS - ON a zapne se automatická regulace. Existují na to i utilitky typu lm-sensors a podobně, stačí je vygooglit. Měl jsem velký problémy s větrákama na 9.04, ale na 9.10 se to zásadně zlepšilo po nastavení a i patrně řešení v rámci nové distribuce. Je taky dobré pozorovat hlučnost větráků v UBUNTU a Winech, pokud je stejná dosáhl jsi patrně maxima, ostatní pokusy jsou na hranici hazadrdu s hardwarem. Tak hodně zdaru, ať se to podaří vyřešit .-)

Lm-sensors jsem zkoušel, ale úspěch se moc nedostavil (nicméně tady musím přiznat, že to bude rukama, když mi to nešlo hned nekoumal jsem co s tím). Nejsem si ale jistý, jestli funguje i v případě, že je ten větráček zapojený přes grafiku a tedy ne v základní desce?

Ohledně BIOSu až budu restartovat podívám se a dám vědět jak to mám a zda-li to pomohlo.

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)
« Odpověď #5 kdy: 05 Listopadu 2009, 14:20:46 »
Citace
Viz můj původní příspěvek, ve Win to jde pomocí utility SmartDoctor, kde jsem nastavil, aby se větráček vypnul úplně a pustí se až při nějaké teplotě, což se standardně nestává.
Napěťový dělič.. Není to trochu krkolomné řešení? Popřípadě můžeš být konkrétní jak přesně to máš pořešené?

Ano je to drobátko krkolomější. Pokud se to podaři softwarově tak to bude určitě lepší.

To stím napěťovým děličem je práce hlavně pro elektrikáře nebo někoho kdo tomu víc rozumí. Jsou potřeba k tomu dva odpůrky a jeden kondenzátor na odrušení asi 22nF. Muže být i potenciometr který se vyvede ven z bedny a otáčky se kdykoliv libovolně mohou regulovat.
Funguje to u všech ventilátorů a když bude potřeba dodám schémá zapojení.
Fire's in my soul, steel is on my side

Sekory

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)
« Odpověď #6 kdy: 05 Listopadu 2009, 20:42:57 »
Pokusím se Ti poradit, protože jsem řešil stejný problém. Musíš v BIOSU nastavit FUN ALWAYS - ON a zapne se automatická regulace. Existují na to i utilitky typu lm-sensors a podobně, stačí je vygooglit. Měl jsem velký problémy s větrákama na 9.04, ale na 9.10 se to zásadně zlepšilo po nastavení a i patrně řešení v rámci nové distribuce. Je taky dobré pozorovat hlučnost větráků v UBUNTU a Winech, pokud je stejná dosáhl jsi patrně maxima, ostatní pokusy jsou na hranici hazadrdu s hardwarem. Tak hodně zdaru, ať se to podaří vyřešit .-)

Lm-sensors jsem zkoušel, ale úspěch se moc nedostavil (nicméně tady musím přiznat, že to bude rukama, když mi to nešlo hned nekoumal jsem co s tím). Nejsem si ale jistý, jestli funguje i v případě, že je ten větráček zapojený přes grafiku a tedy ne v základní desce?

Ohledně BIOSu až budu restartovat podívám se a dám vědět jak to mám a zda-li to pomohlo.

V BIOSu jsem takovou volbu nenašel, asi to moje deska nepodporuje.

Sekory

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)
« Odpověď #7 kdy: 05 Listopadu 2009, 20:48:30 »
Citace
Viz můj původní příspěvek, ve Win to jde pomocí utility SmartDoctor, kde jsem nastavil, aby se větráček vypnul úplně a pustí se až při nějaké teplotě, což se standardně nestává.
Napěťový dělič.. Není to trochu krkolomné řešení? Popřípadě můžeš být konkrétní jak přesně to máš pořešené?

Ano je to drobátko krkolomější. Pokud se to podaři softwarově tak to bude určitě lepší.

To stím napěťovým děličem je práce hlavně pro elektrikáře nebo někoho kdo tomu víc rozumí. Jsou potřeba k tomu dva odpůrky a jeden kondenzátor na odrušení asi 22nF. Muže být i potenciometr který se vyvede ven z bedny a otáčky se kdykoliv libovolně mohou regulovat.
Funguje to u všech ventilátorů a když bude potřeba dodám schémá zapojení.

Díky, myslím, že schéma nebude potřeba.

Když to nevyřeším softwarově, tak nejspíš větráček odpojím úplně a bude klid, ostatně jak jsem psal ve Windows ho mám vyplí a zapne se jen když hraju hry či podobně (což je výjmečně) a kdyby se měl upéct, tak věřím, že mi to spíš zamrzne... a kdyby ne při dnešních cenách, kdy za nějakých 700,- koupím novou grafiku dle všeho výkonější než mám to jsem ochoten risknout.

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Lze změnit rychlost větráku u grafické karty (ati radeon x700pro)
« Odpověď #8 kdy: 06 Listopadu 2009, 09:08:23 »
Citace
Když to nevyřeším softwarově, tak nejspíš větráček odpojím úplně a bude klid, ostatně jak jsem psal ve Windows ho mám vyplí a zapne se jen když hraju hry či podobně (což je výjmečně) a kdyby se měl upéct, tak věřím, že mi to spíš zamrzne... a kdyby ne při dnešních cenách, kdy za nějakých 700,- koupím novou grafiku dle všeho výkonější než mám to jsem ochoten risknout.
tak za tenhle postoj máš muj obdiv  ;)

V biosu to podle mě nebude protože tohle řeší grafická karta a ne základní deska.

Napadly mě ještě nějaká řešení už mín krkolomější :-)
Pokud má vetráček hodně vysoké otáčky tak je asi připojien na 12V z grafické karty. Ze zdroje jde 12V i 5V. Stačilo by větráček přepojit na těch 5V, je k tomu potřeba pouze dva drátky a rychlost se sníží. Mám dojem že se prodávají i přímo přepojky ale nejsem si jistý.
Nebo pokud chceš větráček na pevno odpojit, přidělal bych na něj větší pasivní chladič. teplo by se víc odvádělo a nebylo by potřeba tolik aktivního chlazení.
Ale podle mě nastavení rychlosti musí někde být. Hledal bych nějaký Ati tweak nebo něco podobnýho, případně to skusit spustit přes wine ale to nevím jestli bude optimální řešení.
tak hodně štěstí
« Poslední změna: 06 Listopadu 2009, 09:10:08 od pepéé »
Fire's in my soul, steel is on my side

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.