Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: automatická úprava fotek  (Přečteno 7543 krát)

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
automatická úprava fotek
« kdy: 18 Června 2015, 21:39:14 »
Ahoj, potřeboval bych nějaký program, který bude umět jednoduše "retušovat" obrázky. Používal jsem picture project na windows a to se mi líbilo. Otevřel jsem složku s fotkama, dal automatické doladění, nebo jak se to tam nazívalo a ono to udělalo optimální vyvážení barev, jasu, retušování kouře a tak. A buď to bylo dobré, nebo to šlo ručně snadno doladit. Nejde o profi práci s fotkami, prostě jen vylepšit nepovedenou fotku. Asi to neumím správně popsat, ale doufám, že někdo pochopí, co myslím. Stáhl jsem si do ubuntu gimp, ale nemohu tam nic najít a ani v jiných programech, co jsem zkoušel. Neví někdo jak na to? 

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #1 kdy: 18 Června 2015, 21:51:59 »
Ten super program pro terminál se jmenuje imagemagick ... a více už poví strejda google, protože možností "vylepšení" je hromada :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #2 kdy: 18 Června 2015, 23:22:14 »
Na rychlé úpravy používám Picasu. Je sice pod wine, ale zatím nic lepšího (rychlost, výsledky) jsem nenašel.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #3 kdy: 19 Června 2015, 16:40:00 »
Každý si asi bude chválit grafický program na který je zvyklý, ale při zkoušení různých programů mi nejlépe vyhovoval gimp, dělám s ním i seminární práce. Tu práci co výše požadujete lze zvládnout do pěti vteřin třemi kliky myší. Barvy → Automaticky → dále je šest možností včetně vylepšení barev. Samozřejmě možnost ruční úpravy. Na googlu je spousta návodů pro gimp, např. tady  http://www.ujep.cz/userfiles/file/U3V/Manu%C3%A1l%20GIMP.pdf
Potřeba ho akorát "dostat do ruky"
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #4 kdy: 19 Června 2015, 18:22:41 »
Ahoj, potřeboval bych nějaký program, který bude umět jednoduše "retušovat" obrázky. Používal jsem picture project na windows a to se mi líbilo. Otevřel jsem složku s fotkama, dal automatické doladění, nebo jak se to tam nazívalo a ono to udělalo optimální vyvážení barev, jasu, retušování kouře a tak. A buď to bylo dobré, nebo to šlo ručně snadno doladit. Nejde o profi práci s fotkami, prostě jen vylepšit nepovedenou fotku. Asi to neumím správně popsat, ale doufám, že někdo pochopí, co myslím. Stáhl jsem si do ubuntu gimp, ale nemohu tam nic najít a ani v jiných programech, co jsem zkoušel. Neví někdo jak na to?
Nějak nechápu smysl hromadné retuše fotek. jako máš třeba album se 100 fotkama a nějakým mechanismem je chceš hromadně třeba doostřit, upravit hitogram, upravit světlost??? To je přece naprostý nesmysl. Každá fotka je jiná a potřebuje jinou retuši a některé nepotřebují retušovat vůbec a tou hromadnou retuší bys třeba ty dobrý fotky jen zkazil. Vím o čem mluvím, aktivně fotografuji a upravuji/vylepšuji fotky, ale jen ty, které to potřebují. Špatné fotky rovnou mažu, ale člověk to fakt musí dělat jednotlivě. Nafotíš třeba 900-1000 fotek a z toho je použitelných 20-30!!! Na jednoduché doostřování, barevnost, histogram ap. používám gThumb, na složitější věci GIMP. Ale třeba pro hromadnou změnu velikosti fotek je ideální rozšíření do Nautila - image-converter.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #5 kdy: 19 Června 2015, 18:28:00 »
Na rychlé úpravy používám Picasu. Je sice pod wine, ale zatím nic lepšího (rychlost, výsledky) jsem nenašel.
Picasa je i pro Linux, nebo se mýlím???
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

vectorbike

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #6 kdy: 20 Června 2015, 06:46:39 »
Pri kúpe fotoaparátu je v balení aj inštalačné CD , kde je firemný soft na úpravu fotiek. Najskôr skúste pracovať s tým.

zdeans

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #7 kdy: 27 Června 2015, 12:25:47 »
Na hromadnou úpravu fotek je program "Phatch" : http://wiki.ubuntu.cz/phatch , ale nevím jestli se dají hromadně retušovat, ale nastavení je tam celkem mnoho, tož tam snad něco takovýho bude. Já osobně tím změnšuju velikost obrázku, když potřebuju poslat více fotek mailem.
Asus M5A99FX Pro r2.0 AMD FX(tm)-6300 Six-Core Processor (Vishera FX-6300), Ram: 8GB DDR3 1866Mhz, nVidia GeForce GTX 960 2GB, HDD: Samsung SP2504C 250GB, WD Caviar Blue 500GB
Ubuntu 17.10 Artful Aardvark

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #8 kdy: 28 Června 2015, 12:11:07 »
Pri kúpe fotoaparátu je v balení aj inštalačné CD , kde je firemný soft na úpravu fotiek. Najskôr skúste pracovať s tým.
V drtivé většině případů se jedná o programy určené pouze pro Windows.

Picasa je i pro Linux, nebo se mýlím???
Picasa pro Linux je minulostí. Vývoj skončil někdy v roce 2012 a není dostupná přes oficiální zdroje. Hlavně Picasa pod Wine funguje dokonale.
« Poslední změna: 28 Června 2015, 12:19:04 od Ellendway »

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #9 kdy: 08 Července 2015, 22:01:45 »
picasa znám a je fakt jeden z nejlepších na mé potřeby, nicméně se snažím wine a windows programy nepoužívat. Přijde mi to trochu divné. Gimp jsem zkoušel, jak jsem psal, ale nějak to nedělalo co jsem chtěl, a nebo to bylo "složitě" schované (ano, tři kliknutí už je dost na to, co chci).

Jak bylo psáno, každý má svůj nejlepší program a chápu Marpův příspěvek, že hromadná retuš je blbost. Samozřejmě jsem myslel postupně, ale tak, abych nemusel každou fotku načítat, upravit, uložit a znovu.

Nicméně jsem objevil RawTherapee a splňuje přesně co jsem hledal, tedy je tomu nejblíže. Ale myslím, že s ním už se naučím to, co chci a možná i více.

Díky všem za tipy.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #10 kdy: 14 Července 2015, 13:37:15 »
Picasa pro linux byla vždy s vlastní verzí wine, jen to nikde neuváděla. Wine se instalovalo nestandardně přímo s picasou do adresářů picasy.
Nobody is perfect!

uusi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #11 kdy: 07 Listopadu 2015, 14:37:18 »
Sám jsem s tím zápasil a nakonec používám přes win FastStone viewer a na retuš Photofiltre. Prohlížeč obrázků mi vyhovuje ten vestavěný a pro rychlý ořez třeba zachycení obrazovky používám vestavěný Shotwell Viewer .

zdeans

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #12 kdy: 10 Listopadu 2015, 08:23:08 »
A co gThumb? Občas ho taky používám, taky je tam nějaká základní úprava.
Asus M5A99FX Pro r2.0 AMD FX(tm)-6300 Six-Core Processor (Vishera FX-6300), Ram: 8GB DDR3 1866Mhz, nVidia GeForce GTX 960 2GB, HDD: Samsung SP2504C 250GB, WD Caviar Blue 500GB
Ubuntu 17.10 Artful Aardvark

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #13 kdy: 10 Listopadu 2015, 10:46:20 »
A co gThumb? Občas ho taky používám, taky je tam nějaká základní úprava.
Pro GNOME je to asi nejlepší editor a má spoustu fičur pro úpravu. Pro změnu velikosti je ovšem nejlepší doplněk pro Nautilus: nautilus-image-converter, který umí hromadně změnit i stovky fotek na třeba web formát, nejvíce jsem takto měnil velikost u cca 800 fotek...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

zdeans

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 309
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #14 kdy: 10 Listopadu 2015, 18:28:01 »
A co ten program Phatch (PHoto bATCH Processor)? Ten já používám celkem často a funguje skvěle na hromadnou úpravu velikosti, ale je tam toho víc než jen úprava velikosti, je tam kontrast, sytost, rozostření, zostření, ořezání atd., atd.. fakt je celkem v pohodě.
Kdybych používal Nautilus, tak bych ten doplněk rozhodně zkusil, ale já v Xubuntu používám Thunar a tam asi takový žádný doplněk není, proto ten Phatch.
« Poslední změna: 10 Listopadu 2015, 18:31:13 od zdeans »
Asus M5A99FX Pro r2.0 AMD FX(tm)-6300 Six-Core Processor (Vishera FX-6300), Ram: 8GB DDR3 1866Mhz, nVidia GeForce GTX 960 2GB, HDD: Samsung SP2504C 250GB, WD Caviar Blue 500GB
Ubuntu 17.10 Artful Aardvark

lachim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #15 kdy: 12 Listopadu 2015, 13:51:13 »
Ja pouzivam Aftershot Pro 2 od Corelu. Umi i rawy, aktualizuji ho a nedavno byl v akci.

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
RAW
« Odpověď #16 kdy: 16 Listopadu 2015, 22:19:59 »
1) opravdu nejlépe je mít SW od výrobce
2) upravovat RAW
Nikdy jsem na to moc nedal, ale ve virtuálu VirtualBox jsem spustil Windows 7, nainstaloval NX2 od Nikonu (protože mám NIkon) a dají se s tím dělat "šílenosti". Linux se zatím nepodporuje. Jen to chce získat zkušenost, návody moc nepomohou. Gimp je dobrý pokud není RAW k dispozici, ale není to ono. Raw je raw. 8)
RawTherapee občas užiji. Picasa-Wine, amatéři z toho dělají Ladovské obrázky. :(
http://www.oldversion.com/
http://www.oldversion.com/windows/picasa/
« Poslední změna: 16 Listopadu 2015, 22:32:59 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:automatická úprava fotek
« Odpověď #17 kdy: 16 Listopadu 2015, 23:13:43 »
hromadně v phatch
někdy se hodí
tenhle týden jsem potřeboval zešťavnatit 200 amatérských nudných fotek vnoučat pro vyvolání pro babičku. bylo to za 20 minut hotovo a nemusel si kazit vkus tím, že bych je prohlížel. zadavatel i adresát byl spokojen :-)

Odesláno z mého HM NOTE 1W pomocí Tapatalk

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.