Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Proč to vzdát?  (Přečteno 3961 krát)

honorguard

  • Host
Proč to vzdát?
« kdy: 07 Prosince 2008, 18:08:05 »
Zdravím všechny,
nedávno jsem tady na foru četl příběh člověka, který se vrátil na Windows XP, protože nemusí řešit problémy, na které na Linuxu teď kvůli práci nemá čas. To mě vedlo k zamyšlení. Zjistil jsem že je to celkem reálný a hlavně velký problém. Sám si vzpomínám, že když se mi po upgradu systému znefunkčnil notebook nešel jsem ani do školy, zvlášť když ho ve škole používám. Je tady ale jedna možnost - neupgradovat. Myslím si že není špatné nainstalovat systém a dovést ho do plně funkčního stavu. Sice to asi zabere nějaký čas, než si to člověk všechno vyladí, ale vyplatí se to. Potom stačí jen udělat podle wiki zálohu systému krom adresáře /home/user. Nové programy si člověk doinstaluje vždycky, popř. se zapdejtují nějaké balíčky na kterých je program závislý...

Tohle je evidentně jediné řešení i pro mě, protože s kartou Intel X3100 se prostě nedá žít... je to týden co jsem měl nefunkční PC kvůli chybě v nových ovladačích, které se mi stáhly s ostatními aktualizacemi (Arch Linux). Ještě teď mi polovina věcí nefunguje. Když si člověk naladí systém tak aby mu fungoval a mohl ho používat tak nemá důvod upgradovat ne?

Jen si nejsem jistý jaký to má vliv na bezpečnost systému...

PS: Na druhou stranu, já si opravdu vždycky nainstaluji potřebný balík / program, protože mám rolling-update distro. Na Ubuntu to však asi není úplně možné. Škoda...
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 16:07:56 od Anna Taliánová »

premet

  • Host
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2008, 18:25:19 »
S ovladačem Intel mám problém již od verze 2.xx, kdy mi občas nejde vypnout/restartovat/odhlásit a zůstane to na černé obrazovce a musím dát tvrdě vypnout. Bude to něco v tom, když mám zapojen externí monitor a ten na NB mám vyplej tak to občas udělá, proto musím při vypínání dávat zapnout i ten na NB a jen zhasnout obraz na NB. Asi před měsícem a půl, kdy vyšla nové verze ovladače Intel 2.5.0 tak jsem si ho zkompiloval a ovladač mi fungoval, ale problém tam furt byl. Udělal jsem to z naděje na odstranění problému, ale zbytečně. Pak jsem v repozitářích viděl verzi 2.5.1 a nainstaloval, ale tento ovladač mi nešel vůbec, vždycky to skončilo na bílé obrazovce, pak když sem to různě zkoušel a to mi vše běželo, ale úplně se mi rozházela klávesnice a třeba šipka nahoru mi dělala printscreen a podobně, takže sem to dal do pryč. Zkoušel sem pak znova zkompilovat verzi 2.5.0, ale od té doby mi již nejde. Natrápil sem se nad tím dost a už jsem to vzdal a jedu na původním 2.3.2 z Lennyho, ale občas se s mojím problémem s vypnutím setkám i když nemám připojen externí monitor.

Asi začnu razit zásadu, když to funguje tak už se v tom nešťourej  ;D.
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 16:10:14 od Anna Taliánová »

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2008, 18:29:16 »
Udělal jsem upgrade na 8.10 II zprvu to vypadalo krásně,ale bylo to jen do doby než na tom člověk začal dělat  :-[
Myslím si,že 8.04 HH tls je dobrý a neustálé aktualizace každého1/2 roku se mi zdají zbytečné a spoustě lidí to dělá problémy  :-[
Sice je krásné,že navazují na nove Gnome,ale asi za 6 měsíců se to nedá vychytat k dokonalosti,samozřejmě tam hrají velkou roli i železa a to se pak problémy někdy násobí. >:(
« Poslední změna: 07 Prosince 2008, 18:51:28 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #3 kdy: 07 Prosince 2008, 18:43:29 »
Asi začnu razit zásadu, když to funguje tak už se v tom nešťourej  ;D.

Haha, jasně, jo... ale nevěřím :D Si pak přečteš zaručenej způsob jak to zprovoznit.. no dovedu si představit.
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 16:10:28 od Anna Taliánová »
Xubuntu 12.04

Pavel Půlpán

Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #4 kdy: 07 Prosince 2008, 18:44:35 »
Asi začnu razit zásadu, když to funguje tak už se v tom nešťourej  ;D.

Šak do tohoto stavu jednou dojdete... ;)
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 16:10:40 od Anna Taliánová »

pivik

  • Host
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #5 kdy: 07 Prosince 2008, 18:44:43 »
Upgrade jsem dělal 2x v životě a pokaždý to dopadlo jak píše airlive. Nakonec prostě čistá instalace a pak pár dní vychytávání problémů a je klid. Upgrade je podle mně na nic.
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 16:10:56 od Anna Taliánová »

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #6 kdy: 07 Prosince 2008, 18:53:33 »
premet ; honorguard : sakra lidi vy mě děsíte ! v mém budoucím Nb ( sakra už o tom furt básním )je jediné řešení integrovaná intelovská grafika a po tom co o ní píšete tak to bude asi peklo...

jinak k tématu : proč to vzdát ? V mém případě nevidím žádný důvod. Jsem zatvrzelej odpůrce widlí takže bych asi musel na Mac pokud bych nemel linux :)
« Poslední změna: 07 Prosince 2008, 19:05:08 od stet »
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

premet

  • Host
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #7 kdy: 07 Prosince 2008, 19:08:25 »
No za Mac by sis u nás pekně připlatil a za tu cenu co chceš dát do Netbooku by jsi dal do možná tak iPhonu  ;D. Co tam máš mít ty za grafiku v tom ?

Dudlyk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #8 kdy: 07 Prosince 2008, 19:27:59 »
K Linuxu jsem přešel od verze 7.10 na nový NTB jsem si nainstaloval verzi 8.04 a na mém webovém serveru mám zatim také 8.04.
Byla tu řeč o Upgrade který jdem na stolním PC udělal jednou a bez problému. Na NTB jsem vždy zazálohoval vše potřebné a zvolil čistou instalaci. Přece jen nejsem na linuxu dlouho, tak mám rád testování a občas si tu něco zmrvím :D .
Upgrade svého domácího serveru provedu asi až na verzi 9.04 a asi na novém železe aby nebyla datová ztráta :)
Jinak celkově s linuxem sem čím dál víc spokojen.
Notebook Lenovo X201, Core i5, 6GB RAM,
www.fopanet.cz

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #9 kdy: 07 Prosince 2008, 19:30:53 »
No obě krásky jedou bohužel na Intel GMA 950 . No a ten Mac jsem myslel spíš jen OS ( dá se instalovat ic na PC )
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

premet

  • Host
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #10 kdy: 07 Prosince 2008, 19:33:50 »
Jo dá se instalovat na PC, sám sem jej zkusil na svojím NB akorát nejhorší problém je s ovladači, nešel mi zvuk, grafika a wifina, jinak všechno běželo. Jenže si myslím, že pokud bys neměl HW přímo, který dává Apple do jeho iMaců a iBooků atd. tak by jsi měl celkem i problémy a bylo by to horší než na Linuxu.

picard

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 563
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #11 kdy: 07 Prosince 2008, 20:24:18 »
Můj první linux bylo Ubuntu 7.10. Naprosto bez problémů jsem provedl upgrade na Ubuntu 8.04. To jsem ještě nečetl tak intenzivně forum.ubuntu.cz, tak jsem ještě nevěděl, že je to prý riskantní  ;D.
Jinak nám v rodině už funguje Intrepid Ibex Ubuntu a také dva Xubuntu 8.10 a jeden Xubuntu 7.10. Zatím všechno bez problémů u oficiálních distribucí Ubuntu a Xubuntu. Kubuntu jsem zatím nezkoušel.

Moc mě to baví, učit se nové věci na GNU/Linuxu a Ubuntu a jak se do toho ponořuji, stále více a více jsem s Ubuntu spokojen.  ;) Asi už nejsem tak otrlý, abych se neustále stresoval prací s widlema a malwarem. A také bych se nerad nechtěně aktivně zúčastňoval DDoS útoků.  :)

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #12 kdy: 07 Prosince 2008, 21:30:37 »
Hmm, ja nevim, me se zda, ze kdyz chce clovek pouzivat Linux, tak si proste koupi takovy hardware, se kterym nebudou problemy, nebo alespon minimalni.
Pokud uz ma problemovy hardware a nechce / nemuze ho vymenit, tak proste po case najde zpusob, jak ho zprovoznit. Takovy postup (pokud jsem si tedy vytiskl to howto) pak bude na 90% fungovat i na nove verzi (v lepsim pripade uz problem bude vyresen, budme optimiste) a "zprovozneni problematickeho hw" je proste jenom posledni krok v instalaci. Podobne jako na Windows instalace chybejicich ovladacu a update Windows.
Jinak souhlasim, ze system upgradu na Ubuntu byl a asi i je spatny. Funguje spatne a sveho casu me to donutilo Ubuntu opustit.
Pokud nechces upgradovat, doporucoval bych zmenit distribuci. Arch s rolling updated jde uplne opacnou cestou. Dej si tam Debian stable, CentOS, nebo i Ubuntu LTS a mas na dlouho po problemech.

honorguard

  • Host
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #13 kdy: 07 Prosince 2008, 22:13:37 »
Citace
Hmm, ja nevim, me se zda, ze kdyz chce clovek pouzivat Linux, tak si proste koupi takovy hardware, se kterym nebudou problemy, nebo alespon minimalni.
Koupil jsem si notebook který měl být 100% kompatibilní, jediné co špatně fungovalo byl integrovaný mikrofon. kdybych věděl že budu mít problémy s grafikou koupil bych si jiný. Popravdě jsem si tenhle notebook koupil s myšlenkou intel karta = dobrá podpora + horší výkon. To čeho jsem se dočkal je ale tak poloviční funkčnost, nulová podpora a nízký výkon... Intel grafikám už prostě v životě věřit nebudu. Ale je pravda že to zrpovoznit jde. Na Ubuntu 8.04 mi běhalo všechno krom wine (bug v ovladačích, už hodně starý), ale s novými ovladači jsou stále větší problémy...

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #14 kdy: 07 Prosince 2008, 22:32:44 »
věřit intelovským kartám ? naivita ! grafika = nVidia a ATI ( co je lepsi bych do tohoto topicu netahal ) . procesor = Intel nebo AMD . a kdyz se jedna firmy snazi fušovat do řemesla jiné tak pak to dopadá tak jak to dopadlo v případě integrovaných grafik od Intelu
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Jirina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 126
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #15 kdy: 07 Prosince 2008, 23:02:50 »
No nevím, ale mě Intelovský grafiky nepřipadají vůbec špatný. Ve Windowsech jedou jako víno a notebooky díky nim mají mnohem menší spotřebu. Po běžnou práci bohatě stačí. Spíš bych to viděl jako neschopnost či neochotu Intelu udělat pro Linux pořádné ovladače.
Dell Latitude E6400, Ubuntu 13.10 + W8.1

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #16 kdy: 07 Prosince 2008, 23:30:51 »
běžnou práci myslíš co ? možná tak do kanclu na word... Ale jinak pod pojmem graficka karta si představím určitý standartní výkon který Intelovská karta nedá dohromady i kdyby chtěla.
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #17 kdy: 08 Prosince 2008, 00:03:23 »
No, mě ta intel grafika taky štve, ale co, žiju ;)
Jinak témat s problémy ATI a nVidia karet tu už bylo...
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 16:12:27 od Anna Taliánová »
Xubuntu 12.04

honorguard

  • Host
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #18 kdy: 08 Prosince 2008, 00:04:40 »
Citace
No nevím, ale mě Intelovský grafiky nepřipadají vůbec špatný. Ve Windowsech jedou jako víno a notebooky díky nim mají mnohem menší spotřebu. Po běžnou práci bohatě stačí. Spíš bych to viděl jako neschopnost či neochotu Intelu udělat pro Linux pořádné ovladače.
Aha... tak jestli tady jde o to jestli jede ta karta na Windowsech  >:( tak je ta karta skvělá, ale mě naprosto nezajímá jestli jde na windowsech!
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 16:13:02 od Anna Taliánová »

Jiří :Kačer: Voseček

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
  • občasný návštěvník
    • Můj weblog
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #19 kdy: 08 Prosince 2008, 01:30:44 »
premet ; honorguard : sakra lidi vy mě děsíte ! v mém budoucím Nb ( sakra už o tom furt básním )je jediné řešení integrovaná intelovská grafika a po tom co o ní píšete tak to bude asi peklo...
Já mám Hp 6720s a integrovanou Intel GMA 965 a není problém. Tak kdyžtak tu ...
Všechno co k životu skutečně potřebujeme, můžeme vcelku levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Hrajte frisbee - www.frisbee.cz

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #20 kdy: 08 Prosince 2008, 13:44:19 »
Koupil jsem si notebook který měl být 100% kompatibilní...

Jo, laptopy jsou svinstvo - tezko se meni.

Navic ty int. grafiky od Intelu jsou tam docela casty... Taky jsem ji mel v defaultu ve svym laptopu, ale sel jsem do NVidie (coz je taky volba: nizky vykon (oproti desktopu), vysoka cena, ale kompatibility dobra).
« Poslední změna: 08 Prosince 2008, 13:48:08 od sandrick »

Jirina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 126
Re: Proč to vzdát?
« Odpověď #21 kdy: 08 Prosince 2008, 15:45:59 »
běžnou práci myslíš co ? možná tak do kanclu na word... Ale jinak pod pojmem graficka karta si představím určitý standartní výkon který Intelovská karta nedá dohromady i kdyby chtěla.
Nesouhlasím. Jen tak jsem teď v rychlosti vzal tři recenze na Notebook.cz. HP 6350b s Intel GMA X4500MHD se sdílenou pamětí:
Kód: [Vybrat]
Testy 3D Mark

    * 3DMark 2001: 4611
    * 3DMark 03: 1788
    * 3DMark 05: 1294
    * 3DMark 06: 756

Windows Vista – grafika

    * Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 3,4
    * Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 3,6

Cinebench 9.5

    * Shading (CINEMA 4D): 475
    * Shading (OpenGL Software Lighting): 1049
    * Shading (OpenGL Hardware Lighting): 1421
    * OpenGL Speedup: 2.99

 vs. ASUS X59SL ATI s Radeon HD3470 s vlastními 256 MB pamětí:
Kód: [Vybrat]
Testy 3D Mark

    * 3DMark 2001: 10 092
    * 3DMark 03: 3577
    * 3DMark 05: 3062
    * 3DMark 06: 1606

Windows Vista – grafika

    * Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 3,6
    * Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 3,9

Cinebench 9.5

    * Shading (CINEMA 4D): 306
    * Shading (OpenGL Software Lighting): 1062
    * Shading (OpenGL Hardware Lighting): 2046
    * OpenGL Speedup: 6,69

vs. ASUS U6V s NVIDIA GeForce 9300M GS s 256 MB vlastní paměti.
Kód: [Vybrat]
Testy 3D Mark

    * 3DMark 2001: 13 827
    * 3DMark 03: 5305
    * 3DMark 05: 3290
    * 3DMark 06: 1830

Cinebench 9.5

    * Shading (CINEMA 4D): 548
    * Shading (OpenGL Software Lighting): 1827
    * Shading (OpenGL Hardware Lighting): 3179
    * OpenGL Speedup: 5,80

Samozřejmě, výkonné mobilní grafiky jsou někde jinde, tohle je takový průměr.

Takže podle mě integrovaná řešení naprosto v pohodě dostačují na běžnou práci i na starší hry. Navíc zvládá HD Video, takže na tom být zas tak špatně nemůže :-)
To je všechno o tom, jaký má člověk požadavky a priority. Když chce hrát hry, koupí si výkonnou grafiku, když chce aby mohl s notebookem pracovat několik hodin bez elektřiny, tak si vezme verzi s integrovanou grafikou.
Dell Latitude E6400, Ubuntu 13.10 + W8.1

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.