Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dotaz na nVidia proprietary driver a kernel update  (Přečteno 5004 krát)

Xub_uzivatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Dotaz na nVidia proprietary driver a kernel update
« kdy: 11 Května 2023, 21:15:36 »
Dobrý den,

mám takový menší problém a nenašel jsem nikde odpověď nebo funkční řešení. Mám 2 roky instalovaný systém Ubuntu, momentálně upgradovaný na 22.04.2 LTS, bez problémů. Na něj je doinstalované XFCE (4.16) z Xubuntu, do něj bootuji. Ubuntu je výhradní, nemám jiné OS.
Sám se mi aktualizoval kernel z 5.15 na 5.19, zřejmě proto, že mám 2 roky starý HW a také instalované HWE headers.

Jak přišel kernel 6.1 LTS, řekl jsem si, že ho zkusím. Instaloval jsem přes PPA cappelikan a instaloval jsem Mainline, následně kernel 6.1. Po restartu se nenačetl ovladač nVidie, přesněji PC najel pomaleji a načetl nouveau divery. Mám GFT GTX1660S a proprietární ovladač byl 525.
Zkusil jsem tedy

Kód: [Vybrat]
sudo apt -y install linux-headers-$(uname -r)
někde jsem našel, že rebuild kernelu iniciuje konfiguraci nVidie a tím se vše spraví. Jenže systém zahlásí, že poslední kernel je nainstalován a neprovede nic. Zkusil jsem tedy místo install dát reinstall, opět marně. Protože je kernel instalován z Mainline, nedokáže si stáhnout balíčky a přeinstalovat se.
Zkusil jsem ještě přeinstalaci ovladačů nVidie a update na 530 verzi, beze změny. Pokud se v bootu vrátím na 5.19, vše šlape jak má na 530 ovladači, čili tak zatím zůstavám, kernel 6.1 šel pryč.
Celé to zkouším hlavně proto, že 5.19 není LTS a já chtěl na LTS Ubuntu zůstat. Pak si taky slibuji lepší odezvu systému, ale to je spíš jen přání. Nevěděl by někdo, kde může být zakopaný pes?
Děkuji.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6046
Re:Dotaz na nVidia proprietary driver a kernel update
« Odpověď #1 kdy: 11 Května 2023, 22:29:09 »
Ubuntu 22.04 má v repozitáři i jiné kernely. Doporučuje se verze Bé. Což je teď asi kernel 6.0.0. Cé je 6.1 atd. Čím vyšší, tím větší riziko.
Taky si můžeš všimnou, že kernelových sestavení 6.0 je tam už spousta zatímco kernelu 6.1 ménně.
Pohledej názvy linux oem 6.0 třeba v Synapticu. K tomu tam jsou myslím i předkompilované moduly.
Celkem bys měl instalovat asi 7 balíků kernelu + moduly (ovladače).
Na ten kernel je tam meta balík linux-oem 6.0.0 myslím. Toho OEM si nevšímej a normálně to nainstaluj. V dokumentaci se o tom normálně píše, že to lze použít.
Jestli ten meta balík instaluej i nvidii nevím.
Také to může být nastavením softwaru, kterým pracuješ s balíčkovacím systémem. Pojmy jako považovat doporučené balíky za závislosti a tak.

https://wiki.ubuntu.com/Kernel/OEMKernel

A u té nvidie pozor. V 22.04 jsou dvě verze části ovladače 530. Uzavřený a otevřený.
« Poslední změna: 11 Května 2023, 22:37:50 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4941
Re:Dotaz na nVidia proprietary driver a kernel update
« Odpověď #2 kdy: 12 Května 2023, 01:04:14 »
Pokud chceš LTS kernel, přejdi na HWE (kernel).  Bude se aktualizovat do 2027.

Xub_uzivatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Dotaz na nVidia proprietary driver a kernel update
« Odpověď #3 kdy: 12 Května 2023, 19:43:58 »
Aha, děkuji za typ na Synaptic. O těch dvou typech open / close vím, zatím nechám close.

HWE samozřejmě mám, spíš mě motivuje zkusit prostě 6.x řadu.

Děkuji za odpovědi.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6046
Re:Dotaz na nVidia proprietary driver a kernel update
« Odpověď #4 kdy: 12 Května 2023, 22:22:48 »
Pokud chceš LTS kernel, přejdi na HWE (kernel).  Bude se aktualizovat do 2027.
nejsme si tím jistý a nemám to jak prozkoumat. Ale pokud bdueš mít ten daný meta balík, tak by se to teoreticky mohlo aktualizovat donekonečna.
Ať už HWE nebo OEM.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Xub_uzivatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Dotaz na nVidia proprietary driver a kernel update
« Odpověď #5 kdy: 14 Května 2023, 20:00:41 »
Rozumím, uvidím, kdyby to zlobilo, umím se vrátit.
Každopádně vše funguje perfektně, děkuji za odpověď a návod.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6046
Re:Dotaz na nVidia proprietary driver a kernel update
« Odpověď #6 kdy: 15 Května 2023, 12:56:48 »
Jako poděkování bys mohl
Kód: [Vybrat]
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít dodáním znaků "[vyřešeno]" do názvu téma v editaci prvního příspěvku. Děkujeme.:-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.