Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: FDISK - Diskový oddíl nekončí na hranici cylindu.  (Přečteno 1820 krát)

vasek125

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
FDISK - Diskový oddíl nekončí na hranici cylindu.
« kdy: 15 Října 2010, 15:44:05 »
Ahoj. Pokaždé když instaluju někde ubuntu, tak mi instalačka rozdělí disk tak, že fdisk hlásí že oddíly nekončí na hranici cylindrů. Teď jsem si sám partišnoval flashdisk v fdisku a podle doporučení jsem vypnul režim kompatibility ( c ) a změnil vypisované jednotky ( u ), vytvořil jsem novou tabulku oddílů a na ní dva oddíly. Změny jsem zapsal a po znovuotevření fdiskem to píše i tady že diskové oddíly nekončí na hranici cylindrů. Pokud oddíly vytvářím v fdisku aniž bych předtím vypínal ten režim kompatibility ( c ) tak se to vytvoří v pořádku a žádné problémy to nehlásí.

Kód: [Vybrat]
Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sde1               1        1004     7680000   83  Linux
Diskový oddíl 1 nekončí na hranici cylindru.
/dev/sde2            1004        1022      142336   82  Linux swap/Solaris
Diskový oddíl 2 nekončí na hranici cylindru.

Je toto nějaký problém nebo to mohu ignorovat?

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: FDISK - Diskový oddíl nekončí na hranici cylindu.
« Odpověď #1 kdy: 15 Října 2010, 16:34:00 »
Takže:
a) flashdisk stejně žádné skutečné cylindry nemá,
b) jde o to, že za "určitých okolností" může být vyžadováno, aby oddíl začínal a případně i končil na hranici cylindru, což je prostě taková stará a dobrá konvence; pokud ti to nebude při instalaci nebo poté v normálním provozu dělat nějaké potíže, vykašlal bych se na to.

vasek125

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: FDISK - Diskový oddíl nekončí na hranici cylindu.
« Odpověď #2 kdy: 15 Října 2010, 17:14:14 »
Jestli to vadí nebo ne nevím. Jen vím, že všude kde disky (jakékoliv) rozděluju pomocí ubuntu instalátoru tak vždy mám tenhle "problém" a je to už několik let dozadu. Teď jsem zjistil že to dělá i fdisk a ten samý nástroj mi pak nadává (nepo spíš upozorňuje) na danou věc.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: FDISK - Diskový oddíl nekončí na hranici cylindu.
« Odpověď #3 kdy: 15 Října 2010, 18:44:11 »
Ale vždyť to sám píšeš:
Citace
Pokud oddíly vytvářím v fdisku aniž bych předtím vypínal ten režim kompatibility ( c ) tak se to vytvoří v pořádku a žádné problémy to nehlásí.

Takže pokud ti to vadí, nevypínej režim kompatibility (s DOSem).

vasek125

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: FDISK - Diskový oddíl nekončí na hranici cylindu.
« Odpověď #4 kdy: 15 Října 2010, 18:52:19 »
Mě jako uživateli to nevadí. Ale zajímá mě jestli něčemu to vadí. Může se stát že se něco stane a budu muset obnovovat oddíly, pouštět testdisk, partišnovat jinou utilitou a při tom bych nerad ztratil data.

Rover623

Re: FDISK - Diskový oddíl nekončí na hranici cylindu.
« Odpověď #5 kdy: 16 Října 2010, 08:33:52 »
Nic to neudělá,zkoušeno jak na starém IDE disku s 80Gb,tak na novém Samsungu 500Gb.Všechno mám na ext4 a zrovna tohle neřeším,oprava FS proběhne normálně a vše funguje.Zkoušel jsem na ty disky všechny možné testy,protože mě kdysi tahle hláška taky zarazila,ale u mě je to bez problémů.Jediný problém nastal při použití starého DOSu 6.22,tam spuštěný scandisk na takovém disku dokáže udělat neskutečnou paseku (musíš to,ale mít ve FAT16)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.