Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!  (Přečteno 20000 krát)

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« kdy: 22 Září 2007, 12:48:43 »
Tak jsem se dneska po poledni opet presvedcil o realite ohledne informovanosti kolem operacnich systemu na bazi Linuxu. Ctrnact dni, dve hodiny denne, jsem jedne zname vysvetloval, co je Linux, proc je vyhodne ho pouzit, proc postaci k bezne praci, proc je bezpecny, proc... a mnoho dalsiho.
Dotycna si dnes kupovala notebook, vybrany mnou, ktery jsem vybral presne podle jejich potreb a zaroven z maximalni kompatibilitou s Linuxem. Grafika Intel, bezproblemova. WiFi Broadcom, bezproblemova. Zvukovka Intel HDA, bezproblemova. Jak jsem jiz rekl, vyvinul jsem celkem dost usili a zavaloval ji informacemi, odkazy na stranky, vlastnimi zkusenostmi.
Uz to vypadalo na celkem jasneho dalsiho uzivatele, samozrejme jsem ji doporucoval na rozjezd a treba i na stalo Ubuntu, at jiz kvuli intuitivnosti, kterou preferuje, tak hlavne kvuli teto komunite. :)

No a jak to dopadlo? Jeden jeji kamos ji jedinou vetou dokazal presvedcit o opaku. Veta znela v tom smyslu, ze Linux je pro bezne uzivatele na nic! A ze ma doma instalacku Windows, tak ji ji klidne okopci. :/

Pro doplneni, zminovana potrebuje notebook na to, aby se s nim pripojila (ethernet i wifi) na sit, napsala nejaky ty dokumenty, pokecala s prateli pres messaging. K cemu do hajz** potrebuje Windows?! :/

Tak se tedy ptam! Kde je chyba? To je toho o Linuxu furt tak malo psano a znamo? Neni dostatecna informacni zakladna? Sem z toho dost vytocenej... tak mi poradte. Pomalu ale jiste ztracim nadeji na to, ze to nekdy bude jinak! :/

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2007, 13:17:47 »
Pokud cituji "jeji kamos ji jedinou vetou dokazal presvedcit o opaku", tak jsou tve argumentacni schopnosti hodne slabe a mel by ses nad sebou zamyslet :-)
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2007, 13:21:48 »
Citace: nazir
Možná za tím, krom toho klasického "windows mají všichni, tak asi budou dobré", bude i to Tvoje zavalování informacemi.
Já osobně jsem krajně nedůvěřivý k čemukoliv, co mi někdo tlačí horem dolem, připomíná mi to jehovisty a podobné morony, možná to má ta Tvá známá taky tak...
Myslel jsem to spis tak, ze co potrebovala vedet, jsem ji vysvetlil a pridal neco navic. Rozhodne jsem neztracel cas tim, vysvetlovat principy a postupy, kdyz Linux videla tak maximalne na screenshotu!

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2007, 13:22:39 »
Citace: filo
Pokud cituji "jeji kamos ji jedinou vetou dokazal presvedcit o opaku", tak jsou tve argumentacni schopnosti hodne slabe a mel by ses nad sebou zamyslet :-)
Mam to brat jako urazku nebo pokus o vtip? :D

Zakladal jsem na tom, ze jsem s ni postupne probral alternativy. Pouzivas ICQLite? Existuje Pidgin. Pouzivas MSIE? Existuje Firefox. Ty odkazy vetsinou obsahovali propagacni materialy, nic technicky narocneho. A co rikala tak vsemu rozumela!

DevilMuF

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 265
    • MuFí stránky
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2007, 13:22:42 »
jj, je to k pláči. A není to problém jenom Linux x Windows, ale i dalších programů. Já k tomu přistupuji tak, že se nesnažím někomu nutit danou věc (linux,openoffice,...). Volbu nechám na daném člověku, ale jestli po mě bude chtít přepálené windows a abych se mu o ně staral, tak to má smůlu. Buď si daný SW koupí, nebo mu nainstaluji alternativu.
Ubuntu 16.04 64bit Clevo W230SS

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #5 kdy: 22 Září 2007, 13:24:14 »
Hele, to chce klid. Jeden známý, pán kolem 50-ky měl PC s Win XP a chtěl na něj Office. Tak jsem mu navrhl, že může použít OpenOffice.org. Potřeboval je pouze na psaní dokumentů, které mají max do 10-ti stránek, nadpis, jeden styl podnadpisu, jeden styl odrážek a číslování. Tabulky v Excelu dělá jen proto, aby sečetl sloupec s čísly. Na poslání emailu Thunderbird.
OO.org jsem nastavil tak, aby výchozím formátem byly *.doc a *.xls. Vysvětlil jsem mu, že dokumenty které někomu posílá k přečtení je nejlepší posílat jako PDF-ka. Všechno fungovalo bezvadně. Pak asi za 3 neděle se ozval, že to není ono, že když si pošle něco do práce, tak že to tam pak neotevře atd. Snažil jsem se najít příčinu, leč marně. Jediný problém byl, že si dotyčný rozhodí tak jednou za dva měsíce nastavení ve Windows. Jenže chyba byla samozřejmě v "těch nových Officech", které byly jiné, než ty od MS.
Tak jsem mu sehnal nelegální kopii MS Office, nainstaloval a bylo. Stále má periodické problémy s počítačem, který si jednou za čas rozhodí nějakým "neurotickým klikáním", ale je spokojený. Pro mne to znamená jednou za čas opravit "rozbité cokoliv" - smazanou tiskárnu, zmizelou ikonu nějakého programu z plochy, apod.
Jen Firefox zatím přežil. :D
Nevěš hlavu, někteří lidé jsou prostě takoví. Já už jsem si také časem ověřil, že někteří jedinci mají svého oblíbeného "našeptávače" se kterým se radí o problémech z dané oblasti. Považují ho za odborníka (ačkoliv jím ten člověk třeba není) a na jeho rady dají. Jen opravdový průser může toto "spojenectví" změnit. Rozhodně ale nemá cenu se s někým hádat. Leckdy je mnohem lepší ustoupit a nechat věci jít svou cestou..
これはなんですか。 Ubuntu です。

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #6 kdy: 22 Září 2007, 13:28:25 »
Dancer: Tak jsem to taky nechal. At se holka rozhodne sama. :cool: Jenom me nastvalo, ze jsem s tim patrne ztracel spoustu drahocenyho casu. :/

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #7 kdy: 22 Září 2007, 13:33:12 »
Citace: nazir
Pořád Ti zůstává možnost obrátit jí na tu jedinou správnou víru po pár nevyhnutelných problémech... ;^)
Tak to prr. Ja zadnej fanatik nejsem. :cool: Pracoval jsem (a doted castecne spolupracuji) ve firme, ktera je certifikovanym obchodnim partnerem Microsoftu. To ze si z Widli delam obcas srandu (necim se clovek pobavit musi), neznamena, ze nejake produkty schazuju a jine jsou pro me modlou (snad vas nedesi ten Debian v paticce :D).

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #8 kdy: 22 Září 2007, 13:33:35 »
Citace: diwoczaak
Dancer: Tak jsem to taky nechal. At se holka rozhodne sama. :cool: Jenom me nastvalo, ze jsem s tim patrne ztracel spoustu drahocenyho casu. :/
Tak už to holt někdy chodí. Podobné můžeš vidět třeba v obchodech s foťáky. Přijde maník, že chce foťák - nechá se půl hodiny obskakovat, prodavač mu vysvětluje kdejakou pitomost, ukazuje, předvádí všechny funkce a borec se nakonec sebere s tím, že si to ještě promyslí. No a co udělá? Koupí foťák v e-shopu.
これはなんですか。 Ubuntu です。

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #9 kdy: 22 Září 2007, 13:34:50 »
Citace: Dancer
Citace: diwoczaak
Dancer: Tak jsem to taky nechal. At se holka rozhodne sama. :cool: Jenom me nastvalo, ze jsem s tim patrne ztracel spoustu drahocenyho casu. :/
Tak už to holt někdy chodí. Podobné můžeš vidět třeba v obchodech s foťáky - přijde maník, nechá se půl hodiny obskakovat, prodavač mu vysvětluje kdejakou pitomost, ukazuje, předvádí všechny funkce a borec se nakonec sebere s tím, že si to ještě promyslí. No a co udělá? Koupí foťák v e-shopu.
Mas pravdu... :cool: Hned mi to zlepsilo naladu, kdyz sem zjistil, ze jsou na tom lidi i hur! :D

Dancer

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • .
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #10 kdy: 22 Září 2007, 13:37:01 »
->diwoczaak>Já naštěstí foťáky neprodávám, ale mám kamaráda, který v takovém obchodě pracuje. Jak říkal, je to někdy unavující a k naštvání.
これはなんですか。 Ubuntu です。

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #11 kdy: 22 Září 2007, 13:39:36 »
4Dancer: No tak to bez pochyby. Prave proto (nebo kvuli me povaze) bych nemoh delat helpdesk poradenske sluzby jako zamestnani. :D

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #12 kdy: 22 Září 2007, 13:41:26 »
Citace: diwoczaak
Citace: filo
Pokud cituji "jeji kamos ji jedinou vetou dokazal presvedcit o opaku", tak jsou tve argumentacni schopnosti hodne slabe a mel by ses nad sebou zamyslet :-)
Mam to brat jako urazku nebo pokus o vtip? :D
Aha, tak ty navic jeste blbe vidis ? ;) Samo, ze vtip, ja ty smajliky nepisu pro srandu kralikum :)
PS: Abych te potesil (cizi nestesti pry to dokaze spolehlive), dopadl jsem s osvetou podobne. Kamos chtel pro sve rodice nejakou masinku na internet, postu a office, mam tady pod stolem jeden testovaci kousek momentalne s PCLinuxOS, tak jsem mu ho na mesic pujcil. Ze zacatku pry vsechno super, ale pri vraceni mi vzkazal, ze si stejne koupi widle. Toz tak.
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #13 kdy: 22 Září 2007, 13:44:19 »
Citace: filo
Aha, tak ty navic jeste blbe vidis ? ;) Samo, ze vtip, ja ty smajliky nepisu pro srandu kralikum :)
Na ocni me nedostanes! :D Bych dostal brejle a mel bych po prdeli! :D
Citace: filo
PS: Abych te potesil (cizi nestesti pry to dokaze spolehlive), dopadl jsem s osvetou podobne. Kamos chtel pro sve rodice nejakou masinku na internet, postu a office, mam tady pod stolem jeden testovaci kousek momentalne s PCLinuxOS, tak jsem mu ho na mesic pujcil. Ze zacatku pry vsechno super, ale pri vraceni mi vzkazal, ze si stejne koupi widle. Toz tak.
Nj... smutna skutecnost. Snazit se pomoct nekterym z nas, je skutecne za trest. :/

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #14 kdy: 22 Září 2007, 14:10:13 »
Citace: diwoczaak
Na ocni me nedostanes! :D Bych dostal brejle a mel bych po prdeli! :D
To jsme dva ;) V mladi jsem se divil, proc nekteri starsi, kdyz ctou treba informace na obalech, tak si je davaji dal od sebe, pricemz logictejsi by bylo, aby si je pristrcili co nejblize k ocim. Uz se nedivim, chapave prikyvuji a taky to ctu z pul metru :)
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #15 kdy: 22 Září 2007, 14:11:03 »
Citace: filo
Citace: diwoczaak
Na ocni me nedostanes! :D Bych dostal brejle a mel bych po prdeli! :D
To jsme dva ;) V mladi jsem se divil, proc nekteri starsi, kdyz ctou treba informace na obalech, tak si je davaji dal od sebe, pricemz logictejsi by bylo, aby si je pristrcili co nejblize k ocim. Uz se nedivim, chapave prikyvuji a taky to ctu z pul metru :)
Co mi to jenom pripomina? :/ Jo uz vim! Me! :D
Nj... cas je neuprosnej a nejde zastavit. :/

radek66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #16 kdy: 22 Září 2007, 20:01:13 »
A není to tím, že domácí koncový uživatel není tou pravou cílovou skupinou pro linux?

nettezzaumana

  • Host
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #17 kdy: 22 Září 2007, 20:31:40 »
4divocak >>
takovej je holt zivot. U me obvykle zabira nastineni myslenky open-source, bezpecnosti a ukazka meho nakazlive nastaveneho ntb -- muj bracha si koupil novej comp s vistou, narval jsem mu na 10G ze 160G linux, nastavil a vychytal a protoze on da na hodne na graf rozhrani, place at mu rozchodim autocad kterej potrebuje pod linuxem a na beryl a zatracovany nautilus se chodi koukat jeho kamosi..
vcerejsi flame s hulanem je k smichu, protoze pastnout nekam screenshoty ze zakladni verze gnomu a visty a argumentovat o graficke promakanosti prostredi a efektivite prace v nem je smesne.. kazdej ma co si zaslouzi --nastavi

Vico.B

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #18 kdy: 22 Září 2007, 23:27:19 »
Je to opravdu hrůza... Jak říká sám Bill Gates, jen díky pirátským kopiím je Windows tam kde je, jinak by jej Linux dávno převálcoval. Jenže proč mají lidi instalovat Linux, když mají "zadarmo" Win který je pro ně jednodušší?? (Ano, bohužel, spousta lidí raději každý půlrok přeinstalovává systém než aby na začátku věnovala řekněme týden jeho nastavení a pak fungovala bez problémů třeba i čtyři roky...)

Nedávno za mnou přišla kamarádka ať jí do počítače nainstaluju Win XP... Tak jsem jí dal na výběr, buď ať si koupí originál, nebo že jí nainstaluju Ubuntu. A věřte nebo ne, ale rozhodla se pro Ubuntu :D Teď už ho používá asi týden a zatím jen spokojeně vrní (ještě se nám ale nepovedlo rozchodit skener -- kdyby měl někdo zkušenosti s multifunkčním zařízením Lexmark X1190 tak se mi prosím ozvěte na jabber...)
Ještě nejsem tak starý abych si nechal vykat...

Toshiba Satellite M100-165, T2300, 2x2048, ATI X1400 powered by Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #19 kdy: 22 Září 2007, 23:47:54 »
Asi jsem mel jednat stejne. Bud legalne Wirdouz, nebo cokliv FOSS. :cool:

radek66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #20 kdy: 23 Září 2007, 00:22:54 »
Samozřejmě. A hlavně se nauč respektovat nepřítele :) Pokud někomu nainstaluješ na comp něco nestandardního, přebíráš tím černého petra a všechny případné problémy půjdou na tvou hlavu. Ona třeba taková kombinace Xp+freesw je vcelku funkční, dá uživateli prostor ke změnám a tobě ušetří nervy ;)

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #21 kdy: 23 Září 2007, 11:03:23 »
Citace: radek66
Samozřejmě. A hlavně se nauč respektovat nepřítele :) Pokud někomu nainstaluješ na comp něco nestandardního, přebíráš tím černého petra a všechny případné problémy půjdou na tvou hlavu. Ona třeba taková kombinace Xp+freesw je vcelku funkční, dá uživateli prostor ke změnám a tobě ušetří nervy ;)
Dvojsecna zbran. Kdyz bude mit na notebooku Widle i Linux, pochybuju o tom, ze si do Linuxu nekdy nabootuje. :/

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #22 kdy: 23 Září 2007, 11:04:25 »
Citace: radek66
A není to tím, že domácí koncový uživatel není tou pravou cílovou skupinou pro linux?
Domaciu koncovemu uzivateli je jedno, jestli si Internet pusti pod Linuxem nebo Widlema.

Pavel Půlpán

Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #23 kdy: 23 Září 2007, 11:09:27 »
4hase: Ono asi u kazdeho jinak... :/ Ja s nasazovanim dualbootu mam minimalni uspesnost. Vyjma dvou pripadu.

radek66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Probuzení ze sna? Zase ta informovanost!
« Odpověď #24 kdy: 23 Září 2007, 11:33:52 »
Citace: diwoczaak
Domaciu koncovemu uzivateli je jedno, jestli si Internet pusti pod Linuxem nebo Widlema.
Odhadnout potřeby uživatele je někdy dost obtížné. Pokud na začátku řekne, že to chce jen na internet tak to neznamená, že to tak bude. Časem si k tomu bude chtít připojit mobil, pak si v Levnejch knihách koupí CD s gamesou za stovku a bude problém.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.