Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu přeinstalace  (Přečteno 1163 krát)

73martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Ubuntu přeinstalace
« kdy: 18 Dubna 2019, 16:46:14 »
Dobrý den,

oživil jsem jedno starší pc co budu mít jako pomocné, ale mám problém s tím že pokud jsem úplně zrušil diskový prostor na SSD disku a vytvořil nový co jsem přeformátoval do jiného formátu, zatím na NFTS tak stejně nění možné udělat jakoukoliv jinou instalaci čehokoliv protože na počátku je tato hláška: - "Updating ESCD ,,, Success , Verifying DMI Pool Data......Update Success , error: unknown filesystem. grub rescue>.  Jak se prosím tohoto zbavit ať mohu začít novou instalaci?. Nevím jestli to je chyba na disku, spouštění biiosu nebo něco jiného?.

Předem děkuji za pomoc a odpověď :)

Martin Lohniský

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Ubuntu přeinstalace
« Odpověď #1 kdy: 18 Dubna 2019, 16:50:34 »
error: unknown filesystem

Instalační médium nechápe Váš filesystém. Psal jste, že de o NTFS.
Spusťte si Live Ubuntu z flašky a přeformátujte SSD pomocí programu GParted na EXT4.
Pokud to stále nepůjde, napište znovu.
« Poslední změna: 18 Dubna 2019, 17:00:25 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

73martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Ubuntu přeinstalace
« Odpověď #2 kdy: 18 Dubna 2019, 18:03:00 »
Děkuji za radu. Nemám CD-Live, ale udělal jsem si UBUNTU mini CD které se mně spustí správně, ale jsou zde volby - "Install, Command-live install, Advanced option , Help". Znovu děkuji za radu a pomoc :).

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Ubuntu přeinstalace
« Odpověď #3 kdy: 18 Dubna 2019, 18:18:34 »
Instalační ISO se dá vypálit na DVD, nebo flashku, případně externí HDD. Nevím, jakou distribuci jste si vybral, ale obecně je to jedno. Všechny se dají dostat na flashku nebo DVD. Např. toto ubuntu ze zdejších stránek https://www.ubuntu.cz/ziskat-ubuntu/stahnout-desktop/.
Stáhnout, vypálit na DVD, nebo Flash-ku a spustit.
Po chvíli se objeví menu, kde si zvolíte jazyk operačního systému a kliknete na políčko "Vyzkoušet Ubuntu".

Zkutečně zkoušejte ! Díky tomu zjistíte, jestli je systém plně funkční právě na tom určitém Vašem stroji.

Pokud bude funkční vše jako internet, grafika, čtení a zápis z disku, tiskárna atd., pak na ploše kliknete na jedinou ikonu, kde je název "Instalovat". Tím spustíte instalaci a postupujete podle pokynů.
Pokud nebude Ubuntu funkční, pak zkusíme najít nějakou méně náročnou verzi Linuxu, např. Mint. Další zajímavé verze Ubuntu jsou třeba tady: https://www.ubuntu.cz/ziskat-ubuntu/odnoze-ubuntu/

Před stažením si ještě ověřte architekturu vašeho stroje. Link, který je výše, vede na 64bitovou verzi.
Pěkný český popis instalace Ubuntu je tady: https://www.ubuntu.cz/ziskat-ubuntu/stahnout-desktop/instalace/
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Ubuntu přeinstalace
« Odpověď #4 kdy: 18 Dubna 2019, 18:56:04 »
Ano - je treba si stahnout plnou verzi a nikoliv mini/alternate ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

73martin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Ubuntu přeinstalace
« Odpověď #5 kdy: 20 Dubna 2019, 17:53:12 »
Předem děkuji ještě jednou za vaše reakce a poznatky  :). Dopadlo to úplně jinak pokud jsem to několikrát zkoušel z různými  verzemi, chyba byla na HDD. Jak jsem připojil jiný tak už není problém. Původní budu chtít udělat opravu soft.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.