Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Hlučný ventilátor  (Přečteno 4213 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Hlučný ventilátor
« kdy: 14 Května 2008, 16:24:29 »
Když se něco hřeje, zapne se nějaký ten větráček, ochladí to a vypne se.
Lze ale zařídit, aby když se něco hřeje, snížil se výkon či takt tak, aby to jelo pomalu i bez větráčku? Myslím nějaký ten noční provoz. Mám puštěný stroj i v noci, běží tam jen Skype a Ekiga a občas se stejně nějak zapotí a vofoukne se, podle mě a sledování výkonu zcela zbytečně....
:-)
Klidně bych si z 2,4GHz na noc ubral na 25%, jen abych měl klid na spaní...
:-)
« Poslední změna: 15 Května 2008, 11:33:49 od Anna Taliánová »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Hlučný ventilátor...
« Odpověď #1 kdy: 14 Května 2008, 16:28:06 »
a co ten ventilator rozdelat a kapnout tam trosku oleja...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Hlučný ventilátor...
« Odpověď #2 kdy: 14 Května 2008, 16:30:06 »
a co ten ventilator rozdelat a kapnout tam trosku oleja...
díky, ale je to celkem novej NB a po zkušenostech, kdy mi několikrát zbyla krabice od bot plná součástek, se mi do něj dovnitř nechce... nedělá asi větší hluk, než má, ale stejně....  funí, dejchá, bručí...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Hlučný ventilátor...
« Odpověď #3 kdy: 14 Května 2008, 16:31:11 »
vystehuj ho na dvur do psi boudy :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Hlučný ventilátor...
« Odpověď #5 kdy: 14 Května 2008, 16:41:23 »
samý užitečný rady... Osobně jsem měl něco takového i na desktopu - pomocí cpufreq utils se dá nastavit stálá frekvence i škálování
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

wam]Spider007

  • Host
Re: Hlučný ventilátor...
« Odpověď #6 kdy: 14 Května 2008, 16:48:05 »
aka je to znacka notebooku?

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Hlučný ventilátor...
« Odpověď #7 kdy: 14 Května 2008, 17:25:08 »
Co to je za notebook?
Tyhle věci se mohou nastavit v BIOSU u procesorů AMD se zapíná podpora funkce cool'n'quiet, Intel má něco podobného. Frekvence procesoru se pak mění podle aktuálního požadavku systému a nejsou-li žádné požadavky, sníží se na minimum a pak i minimálně hřeje... Nicméně pokud se nějaký požadavek vyskytne, tato funkce automnaticky dovolí frekvenci zvýšit. Můžete také v BIOSU nastavit natvrdo nějakou nižší frekvenci, což ale asi není to pravé ořechové.
Cpufreq zajistí v podstatě to samé, ale na úrovni OS a tím pádem můžete přímo "vnutit" procesoru takový kmitočet jaký potřebujete na úrovni OS.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Hlučný ventilátor...
« Odpověď #8 kdy: 14 Května 2008, 17:30:47 »
Když se něco hřeje, zapne se nějaký ten větráček, ochladí to a vypne se.
Lze ale zařídit, aby když se něco hřeje, snížil se výkon či takt tak, aby to jelo pomalu i bez větráčku? Myslím nějaký ten noční provoz. Mám puštěný stroj i v noci, běží tam jen Skype a Ekiga a občas se stejně nějak zapotí a vofoukne se, podle mě a sledování výkonu zcela zbytečně....
:-)
Klidně bych si z 2,4GHz na noc ubral na 25%, jen abych měl klid na spaní...
:-)
Tak nevím, ale na mojem Athlonu X2 4400 to funguje hned po instalaci samo od sebe - stačí pustit nějaký tem měřák (conky, jeden z deskletů) a je vidět, že bez zátěže se obě jádra "přepnou" na 1GHz, při střední zátěži na 2GHz a pokud to nestačí, "narve" se tam plných 2,3GHz - nejspíš se to dá nastavit i jinak, ale mě to takhle stačí. Bez zátěže má procesor kolem 43°C a tak větráček (dodávaný v balení box) jede cca na 50%. Jediné, co občas zaslechnu, je roztáčení větráku na grafice - ale to jenom v případě, že pustím nějakou gamesu. Stejně si ale říkám, že jsem si měl těch 200Kč připlatit a koupit si stejnou grafiku, ale s pasivním chladičem a HeatPipe.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Hlučný ventilátor...
« Odpověď #9 kdy: 14 Května 2008, 19:46:52 »
Pouzivas applet sledovanie skalovania frekvencie CPU? Klik pravym na panel->pridat do panelu->sledovanie skalovania frekvencie CPU. Tam by si mal vidiet ci sa ti znizuje frekvencia a ci funguje podtaktovanie. Ak ano, tymto navodom si mozes spojazdnit rucne nastavenie vykonu:
http://wiki.ubuntu.cz/Spr%C3%A1va%20nap%C3%A1jen%C3%AD?highlight=%28cpufreq%29
Ja to pouzivam a je to dobra vec.
« Poslední změna: 15 Května 2008, 11:35:41 od Anna Taliánová »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.