Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jiné distro  (Přečteno 11024 krát)

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Jiné distro
« Odpověď #50 kdy: 10 Prosince 2010, 09:52:42 »
no aby som teda začal od seba! že nie je autor sociopat? pevne dúfam že to neznie urážlivo. jeden deň nainštaluje ubuntu. ešte v ten deň je napodiv nutné siahnuť po príkazovom riadku (ten je mimochodom nutnosťou dôslednej administrácie aj vo windows!) a už dotyčný nevie "kam s konopí"! ale ide inštalovať mandrivu. bez základnej znalosti čohokoľvek sa dotyčný púšťa do neznámeho sveta. prirovnám to kozmonautovi na mesiaci čo si dáva dolu prilbu z hlavy.
nasleduje samozrejme sklamanie a to zostáva faktom po inštalácii akejkoľvek fičury; či je to operačný systém či nejaký program, ktorý vyžaduje interaktivitu používateľa. naučili sme malé deti programovať nahrávanie satelitných programov, ako tu niekto spomenul. a naučili sme tie deti aj vlastnej úvahe? naučili sme ich ako k danému došlo? NIE! spravili sme z nich ovce-konzumentov, ktorí na väčšinu činností nepotrebujú vlastný mozog ale stačí im ovládanie základnej motoriky tela! občas teda aj rozlišovanie farieb :o stačí mi prechádzať fóra či kadejaké diskusie. vedia čo je windows, world of wardcraft, ale nevedia sa ani len podpísať bez gramatickej chyby. nevedia čo je umenie! pre nich je umením RAP či dýdžej bobo.
kam týmto dospejeme? späť na stromy? a teraz skonkretizujem: vyžaduje sa od operačného systému jednoduchosť a prístupnosť pre všetkých t.j. klikanie bez použitia šedej kôry mozgovej- OK beriem. ale týka sa to aj tak základnej veci ako je inštalácia a administrácia dotknutých OS?
uff  to je zas elaborát :-\
Myslím, že bys měl přejít zpět na Windows. Když Ti tak vyhovují, good luck. :)

Musel sem šáhnout po příkazové řádce neboli mi tam chyběli základní funkce jako je pro tiskárnu a skener, atp.
Ve Windows(u) jsem nemusel ještě nikdy z NUTNOSTI používat příkazovou řádku neboli obsahuje všechny základy co se týče klikátek, kompatibility mezi 32bit a 64bit programy, atp.
Mandriva mě dnes celkem po instalaci překvapila že se dá lehce nakonfigurovat bez zásahu konzole a dokonce jsem na ni i rozjel multifunkční tiskárnu (EPSON Stylus DX3850), přičemž na Ubuntu se mi to ještě nepodařilo rozjet.
Abych řekl pravdu tak Ubuntu není vhodné pro začátečníky, neboli tam schází pokročilé ovládání systému, jak jsme již zvyklí z Win(u). Např.: musel jsem díky návodu z wiki nakonfigurovat firewall, neboli jsem tam v základu nenašel nikde žádnou zmínku o firewall(u), jen v konzoli a to k tomu po instalaci dodatečných program(ů) ...

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Jiné distro
« Odpověď #51 kdy: 10 Prosince 2010, 11:05:34 »
...
 naučili sme malé deti programovať nahrávanie satelitných programov, ako tu niekto spomenul. a naučili sme tie deti aj vlastnej úvahe? naučili sme ich ako k danému došlo? NIE! spravili sme z nich ovce-konzumentov, ktorí na väčšinu činností nepotrebujú vlastný mozog ale stačí im ovládanie základnej motoriky tela! občas teda aj rozlišovanie farieb :o stačí mi prechádzať fóra či kadejaké diskusie. vedia čo je windows, world of wardcraft, ale nevedia sa ani len podpísať bez gramatickej chyby. nevedia čo je umenie! pre nich je umením RAP či dýdžej bobo.
...
Myslim ze zakladni premisa je, ze neni mozne lidi k necemu NUTIT. Lidi se nekupujic pocitace aby se neco dozvedeli a naucili, ale aby si pustili film, precetli mail, podivali se na facebook. Deti a mladistve ma necemu ucit skola a rodina a ne operacni system. Taky si nekupujeme auto abychom pochopili princip fungovani spalovaciho motoru nebo co je to odstrediva sila. Auto si kupujeme abychom dojeli do prace nebo vyzvedli deti ze skolky.
Myslim ze to je problem Linuxove komunity, ze stale lpi na tom, ze uzivatele MUSI pracovat s terminalem a MUSI znat nejake zaklady. Bud u tohoto zustanem a nebo se pokusime proniknout mezi masy. Myslim ze Linux by mel fungovat podle pravidla MUZES ale NEMUSIS. Problem Win je ze funguje podle pravidla NEMUSIS ale zaroven NESMUZES/NESMIS.
Takze bud se budeme snazit o to, aby si i bezny uzivatel mohl zprovoznit beznou klavesnici s nejakymi extra tlacitky a nemusel zapisovat neco do /etc/modules. A nebo zustaneme u thoho, ze ty lidi budeme nutit to delat "spravne" a zaroven s tim budeme hyckat vzitou negativni predstavu o Linuxu. Pak uz jen staci reakce : vrat se k Win kdyz ti to vic vyhovuje a kruh se uzavira.
Ja treba mam skoro ukoncenou aplikovanou informatiku, stourtam se a fusuju do kdeceho od elektrotechniky po fyziku ale nedivam se skrz prsty na lidi kteri tyhle potreby nemaji a chteji "jen pouzivat pocitac".
« Poslední změna: 10 Prosince 2010, 11:08:21 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jiné distro
« Odpověď #52 kdy: 10 Prosince 2010, 11:19:20 »
Lidi se nekupujic pocitace aby se neco dozvedeli a naucili, ale aby si pustili film, precetli mail, podivali se na facebook. Deti a mladistve ma necemu ucit skola a rodina a ne operacni system.

Tohle vytesat do kamene! Plně souhlasím. K+

Jinak bychom se za chvíli všichni bavili jak v IT kumbálu:
-Viděls toho blba souseda, představ si, že si ten kr3tén ani neumí zkompilovat driver pro nový jádro.
-Fakt? Ty krávo, to je D3BIL!
« Poslední změna: 10 Prosince 2010, 11:26:10 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Jiné distro
« Odpověď #53 kdy: 10 Prosince 2010, 12:55:47 »
Obavam se ze tu uz sme jak v IT kumbalu :
Ten novej je nejakej divnej, asi provokater, ma chvili nainstalovane Ubuntu, jeste si ani neprocetl kompletni dokumentaci gcc a xorgu a uz chce neco vic klikaciho ...
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

hepet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
Re: Jiné distro
« Odpověď #54 kdy: 10 Prosince 2010, 13:02:43 »
Já myslím, že ani jeden z nás nepatří mezi tvůrce dister, pokud se nepletu. Já osobně jsem se snažil poradit s výběrem možného, myslím, že je na čase toto povídání, které už je zbytečné uzavřít. :)

gumka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 207
Re: Jiné distro
« Odpověď #55 kdy: 10 Prosince 2010, 13:35:42 »
Lidi se nekupujic pocitace aby se neco dozvedeli a naucili, ale aby si pustili film, precetli mail, podivali se na facebook. Deti a mladistve ma necemu ucit skola a rodina a ne operacni system.

Tohle vytesat do kamene! Plně souhlasím. K+

veru vytesať do kameňa! pre budúce generácie ako výstrahu!
deti a mladistvých škola učí presne to o čom sa tu celý čas píše, čo sa počítačovej gramotnosti týka. klikať bez pomyslenia na následky! alebo viete o nejakej základnej škole, kde neučia klikať decká vo windows ale vštepujú im základy? mám syna na strednej, ktorý sa mi sám priznal, že ich hodiny informatiky, z predmetu z ktorého majú maturovať, pozostávajú z čumenia na ksichtoknihu (facebook). taký prazáklad ako je napr. Von Neumannova schéma počítača z roku 1945 je mu španielskou dedinou. rodina, vzhľadom na dobu v ktorej žijeme je silne nedostatočnou náhradou, pretože ak chcú rodičia deti uživiť a postarať sa im o trochu komfortu, makajú do úmoru a na deti im nezostáva ani sila ani čas.
a čuduj sa svet: ak chcem čo i len klikať, základná znalosť kam kliknúť je tiež nevyhnutnosť! ak by nebola, počítače by používali aj opice

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Jiné distro
« Odpověď #56 kdy: 10 Prosince 2010, 15:40:54 »
Já myslím, že ani jeden z nás nepatří mezi tvůrce dister, pokud se nepletu. Já osobně jsem se snažil poradit s výběrem možného, myslím, že je na čase toto povídání, které už je zbytečné uzavřít. :)
Pravda pravdouci. Me jen prekvapila negativni vehemence s kterou se tady nekteri do tazatele obuli. Mozna tu Mandrivu zkusim take.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Jiné distro
« Odpověď #57 kdy: 11 Prosince 2010, 21:32:07 »
Chápem aj jednú stranu(názor) a aj druhú.Padlo tu dačo také, že ubuntu sa ťažko konfiguruje...no hold pokial niekdo neokúsi gentoo alebo arch nevie (poprípade dačo iné).Ťiež ma to vytáča keď sa ludia nevedia o svoj počítač postarať a nevedia čo sa smie a nesmie a ako...tým chcem povedať, že administráciu systému nemôže vykonávať dakto kdo tomu systému nerozumie.či sa jedná a unix alebo windows.A za ďalšie sa stotožňujem s myšlienkov, že ludia by sa nemali báť používať počítače a že by sa mali učiť more IT literatúry na spamäť.To nie!Ale nejaké tie základy treba.Strach pred textovým rozhraním je nehorázne velký.Netreba ho mať, vela vecí je jednoduchších a rýchlejších ako klikať.A za ďalšie keď na fóre niekdo radí tak môže dať jeden príkaz a tvoje problémy sa môžu skončiť.CTRL+C CTRL+V nič viac nič menej.Tolko snáď zvládneš.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
Re: Jiné distro
« Odpověď #58 kdy: 12 Prosince 2010, 11:44:24 »
V debatách jako je tahle se nikdo nikdy nedomluví. Je to prostě nemožné.
Kdo Linux nějakou dobu používá tak ví, že je k správnému a co nejméně problémovému chodu potřeba něco znát a mít chuť se učit. Nenechat se odradit, když něco nefunguje hned.
A tady je ten problém. Linux se navenek propaguje jako, že je nejlepší a bezpečný a většinou bezproblémový. Kromě toho "bezpečný" se to prostě přehání. Je v tom snaha za každou cenu přitáhnout další a další uživatele. Bez toho se Linux taky nepohne je třeba aby tady bylo větší procento uživatelů, aby byl Linux zajímavý třeba pro výrobce hardwaru. A ti potom budou dělat i ovladače pro Linux.
Jenže to přitahování uživatelů se dělá takovým malým "podvůdkem" zkušenější píší, že je to nejlepší a bezproblémový, ale nikde se nedočtete kolik hodin museli strávit nad tím aby se něco naučily a kolik nervů měli když nemohly např. nainstalovat ovladač na wifi atd.
Potom se každý divý, že na forum přijde člověk a nadává jak to že to nebo ono nejde anebo má z pohledu zkušených hloupé otázky. "Vždyť je to přece tak jednoduché" stačí jen hledat na googlu a učit se, říkají zkušení, ale to se v těch chvalozpěvech na Linux zapomíná napsat.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jiné distro
« Odpověď #59 kdy: 12 Prosince 2010, 12:05:06 »
Na drunou stranu, kdo nechce do systému hrabat, nic se učit nemusí. Matce i ženě jsem nainstaloval Ubuntu a od té doby ho používají (3 a 2 roky) a nic se učit nemusí. Prostě zapnou komp, zadají heslo, přečtou si maily, kouknou na web, něco si napíšou v OO, vytisknou a je to. Stejně jako nevrtají do motoru auta, nebo nerozmontovávají mikrovlnku. Jsou spokojené a já taky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Jiné distro
« Odpověď #60 kdy: 12 Prosince 2010, 12:16:28 »
Jo pro tyhle uživatelé co jsou raději hodně daleko od kompu a mají pouze pár takovýchto potřeb je to ideální řešení, kdy se jim systém nerozsype (nulá potřeba údržby), nic to nestojí a všichni jsou spokojeni. Ale jen do chvíle než by jim ruplo v kouli a jejich povedená kámoška jim začne povídat jak hraje tu nej hru... :-D
Ne co si budem povídat.... takových nářeků a debat co tu čtu výše už jsem přečetl. Za těch pár let co používám linux je to skoro to samé :-)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Jiné distro
« Odpověď #61 kdy: 12 Prosince 2010, 12:36:49 »
Ale jen do chvíle než by jim ruplo v kouli a jejich povedená kámoška jim začne povídat jak hraje tu nej hru... :-D

Máma ani žena nemají právo správce a neznají heslo. Kámošky jim můžou říkat cokoli.
« Poslední změna: 12 Prosince 2010, 12:49:27 od Martin - ViPEr*CZ* »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Jiné distro
« Odpověď #62 kdy: 12 Prosince 2010, 12:49:56 »
Myslel jsem než jim nakukaj gamesu, která běží na DX pod Woknama  ;D
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

ras

  • Host
Re: Jiné distro
« Odpověď #63 kdy: 12 Prosince 2010, 12:59:34 »
Ále Jaruška říkala, že si to stáhnu na slunečnici a kliknu na super.exe a je to, tak když se v tom vyznáš tak to uděléj!
Cožé to mi nepovidej, máme novější noutbůk jsi říkal, jseš línej mi to tam nainstalovat. Nic neděláš furt pospícháš do hospody! Jestli vůbec chodíš do hospody a ne za nějakou kurvou!
No proč tam máme to ubuntu?! Aby sis tam moch furtněco štelovat?! To nemůžeme mít normální počítač!
Tak si táhni do tý svoji hospody, hlavně abys nemusel nic dělat.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6040
Re: Jiné distro
« Odpověď #64 kdy: 12 Prosince 2010, 13:39:32 »
Ále Jaruška říkala, že si to stáhnu na slunečnici a kliknu na super.exe a je to, tak když se v tom vyznáš tak to uděléj!
Cožé to mi nepovidej, máme novější noutbůk jsi říkal, jseš línej mi to tam nainstalovat. Nic neděláš furt pospícháš do hospody! Jestli vůbec chodíš do hospody a ne za nějakou kurvou!
No proč tam máme to ubuntu?! Aby sis tam moch furtněco štelovat?! To nemůžeme mít normální počítač!
Tak si táhni do tý svoji hospody, hlavně abys nemusel nic dělat.
;D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Jiné distro
« Odpověď #65 kdy: 12 Prosince 2010, 16:46:07 »
Ne co si budem povídat.... takových nářeků a debat co tu čtu výše už jsem přečetl. Za těch pár let co používám linux je to skoro to samé :-)
Smutna pravda. Ale meni se to nejak ? (k lepsimu ?)  Ja si myslim ze problem neni v tom, jestli je potreba o systemu neco znat nebo ne, ale JAKE maji ty znalosti byt.
Ze zminuju windows - ty se taky (ne)musi administrovat, rozdil proti linuxu je ve zpusobu jak se to deje. Spustua klikatek misto konfiguraku, temrinalu ...  Jak uz tu zaznelo : v techto diskuzich se nikdy lide nedomluvi. Protoze to by se musela linuxova komunita domluvit jestli chce aby se vyvoj vydal smerem administrace prez nejake graficke rozhrani a nebo zustal u te "spravne" administrace prez konfiguraky a terminal. A tady to na sebe narazi.
Ja jen nechapu proc neni mozne reseni ktere by zahrnovalo oboji. Konfiguraky a pristup na ne jako back-end a k tomu klikaci graficky frontend . Pokud se to dobre udela a striktne se zachovaji dohudnute specifikace ...
Marusce muze byt jedno jestli si ty  povely nadatluje do terminalu a nebo se proklika nejakym instalatorem ktery se zepta na potrebne informace a nadatluje ty povely do terminalu. No ale kdyz jsem tady cetl ty reakce ... tak je mi jasne ze to tak v dohledne dobe nedopadne.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Jiné distro
« Odpověď #66 kdy: 12 Prosince 2010, 17:39:31 »
Já nevím.... ale když instalujete na server a všechny klasické server app, tak nemáte problém.... zde nepotřebuji kompatibilitu OpenOffice s MS Office... či mi nevadí, že nefunguje zvukovka... a to co má, tak funguje dokonale....a díky nepotřebě GUI a genialitě konzolových app... není potřeba ani extrémě silné železo. Když třeba máte lokální stroj určený pro vývoj ve Vaší firmě.... ideální snížení nákladů. Bohužel a to Vám všem kdokoliv potvrdí... linux, bsd, unix a ostatní podobný OS se necpe a nevnucuje se sám osobě uživatelům co prostě chtějí multimediální stroj a bůh ví co ještě. Je to prostě pro advanced users. A kdo nemá chuť, nervy, trpělivost, tak hold ať nenadává a použije to co si myslí, že je nejlepší. Všichni budou spokojeni. Je mi jasné, že tu jsou distra co se snaží ten či onen OS zviditelnit. Ale ty vlastnosti co by měl mít user, když už to jde ozkoušet by skoro měli být napsány v minimálních požadavcích na OS. Takže tento problém a otevření dalších nářků a debat si myslím je zapříčiněn dezorientací a nutností některých jedinců agitovat ostatní, že to co používá on či onen je prostě "božské". Jak už taky hodněkrát zaznělo... "Každý ať si použije to, co jemu vyhovuje."
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.