Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Re:Virtualbox - Sdílené složky - Vyřešené  (Přečteno 5302 krát)

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky - Vyřešené
« kdy: 01 Června 2016, 23:21:49 »
Dobrý večer,
používám Ubuntu 14.04 LTS  a pro vyzkoušení jsem si nainstaloval Virtualbox s distribucí Mint 5.0. Vše celkem běží, ale chyba je ve sdílených složkách. Ať dělám co dělám, sdílené složky nejdou ve VBoxu otevřít. Nainstalovaný balík s rozšířením "VirtualBox 5.0.20 Oracle VM VirtualBox Extension Pack" mám.
Sdílené složky ve Virtualboxu nejsou vybarvené a jsou ve tvaru např. "sf_Záložky".Při pokusu o otevření hlásí: "Obsah adresáře nebylo možné zobrazit. Nemáte potřebná oprávnění k prohlížení obsahu "sf_Záložky." Já ale myslím , že v Ubuntu jsem v Nutilu potřebná oprávnění udělil.
Děkuji za každou radu.
« Poslední změna: 06 Června 2016, 17:21:07 od Josef Honzík »

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #1 kdy: 02 Června 2016, 11:19:39 »
Dobrý den,
odpovídám sám sobě, když po mnohahodinovém úsilí - pro některé sběhlejší možná směšné - jsem našel řešení. Pro poučení méně zkušených uživatelů jako jsem já přikládám:

1. V Nautilu si vyhledáme složku, kterou chceme sdílet, pravým tlačítkem otevřeme nabídku a vybereme "Vlastnosti". Otevřeme,  upravíme případně "Oprávnění", a hlavně v 3. položce "Sdílení přes místní síť" klepneme na "Sdílet tuto složku" a zavřeme.

2. Ve Virtualboxu u vybraného virtuálního počítače - v mém případě Mint - otevřeme Nastavení - Sdílené složky - Přidat sdílení, upravit přístup a potvrdit. Samozřejmě v nastavení "Síť" máme zaškrtnuté "povolit síťovou kartu".

3. Restartovat, jinak virtuální počítač nenaběhne.

4. Po spuštění Mintu máme vybrané Sdílené složky na ploše. Ovšem při pokusu o otevření se objeví hlášení: "Obsah adresáře nebylo možné zobrazit. Nemáte potřebná oprávnění k prohlížení obsahu "sf_Záložky." (např.)

5. Potvrdíme "Budiž" a klepneme na "Upravit" - přejít do rodičovského adresáře - otevře se složka /media s vybranými "Sdílenými složkami", ty jsou ovšem označeny křížkem.

6. Po otevření nabídky pravým tlačítkem vybereme "Otevřít jako Root"  - zvýšené oprávnění kterým složku po zadání hesla už otevřeme.
---------------------------------------------------------------------------------
Toto popisuji takto zdlouhavě proto, že jsem po velikém úsilí nenašel návod ani na Googlu, ani v knize Michala Šiky "Virtuální počítač", kde jsou popsány Sdílené složky v 5. kapitole dost povrchně. On ve své knize zvláště v 7. kapitole předpokládá různé varianty, jen ne Virtuální počítač s Linuxovou distribucí na hostiteli též s Linuxem.
« Poslední změna: 02 Června 2016, 11:21:37 od Josef Honzík »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Virtualbox - Sdílené složky - Vyřešeno
« Odpověď #2 kdy: 02 Června 2016, 13:13:16 »
Abys mohl ve virtualnim systemu k /media/sf_*, musis tam byt ve skupine vboxsf (reseni bodu 4), a pokud je sdileny adresar na *nixovem filesystemu, tak pro zapis musis mit roota, protoze vbox propaguje opravneni z hostitelskeho systemu.

To co jsi provedl, nasdili tvuj adresar obecne do internetu, coz nechces (ty ho chces sdilet jen do virtualboxu).
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #3 kdy: 02 Června 2016, 17:37:01 »
Velmi děkuji za každou radu, jen nevím jak to provést. Ani jak se dostat do skupiny vboxsf (co je to ta sf_?) a jak získat roota pro sdílený adresář.
Mimo jiné se od rána pokouším importovat záložky z Ubuntu, ale nezdařilo se mně to. Musím mít ve VBoxu v prohlížeči otevřené na jedné stránce bookmarks.html, potom na dalších mám už strom záložek. Nakopírovat se mně to nepodařilo.
« Poslední změna: 02 Června 2016, 17:39:50 od Josef Honzík »

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #4 kdy: 03 Června 2016, 10:07:55 »
Ani jak se dostat do skupiny vboxsf
V terminalu
Kód: [Vybrat]
sudo usermod -aG vboxsf $(whoami)Mozna to bude chtit restart toho virtualniho systemu, i me to zdileni zlobiva, jo a taky pozor na diakritiku v nazvu adresare i to muze byt problem.
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #5 kdy: 03 Června 2016, 10:41:16 »
Ani jak se dostat do skupiny vboxsf (co je to ta sf_?) a jak získat roota pro sdílený adresář.

Jaky "sf_?", nahore jsi psal treba sf_Zalozky. Doufam ze jsi nepojmenoval ten sdileny adresar otaznikem, paragrafem nebo jinym nesmyslem... Obecne doporucuju, v ramci klidneho spani, pojmenovavat soubory jen v pismeny, cislicemi a podtrzitkem. System si sice poradi temer s cimkoli, ale ty budes mit velkou hlavu z escape sekvenci...

Hledej na wiki "sudo".
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #6 kdy: 03 Června 2016, 11:13:58 »
to M. Šácha:
Ne ten sdílený adresář jsem nijak nepojmenovával, dal jsem Sdílení přes místní síť u složky s původním názvem "Záložky".
Na Vboxu se mně objevila v podobě "sf_Záložky". Takže " sf_Záložky" jsem nepsal, to mně vzniklo automaticky.
Citace
Abys mohl ve virtualnim systemu k /media/sf_*, musis tam byt ve skupine vboxsf

Hledám všude po internetu, jak se do ní dostat,

to Savalas:
Kód: [Vybrat]
josef@josef:~$ sudo usermod -aG vboxsf $(whoami)
[sudo] password for josef:
usermod: skupina „vboxsf“ neexistuje
josef@josef:~$
Hledám, zatím marně, jak tuto skupinu vboxsf vytvořit.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #7 kdy: 03 Června 2016, 11:19:58 »
Aha, v tom pripade jsi si neprecetl manual o sdileni dat mezi systemy a nenainstaloval do virtualninho systemu Pridavky pro hosta (Guest additions), ktere, mimo jine, tohle resi.

Viz https://www.virtualbox.org/manual/ch04.html#sharedfolders
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #8 kdy: 03 Června 2016, 12:41:18 »
Používám Ubuntu 14.04 LTS
Virtualbox-5.0_5.0.20-106931
VirtualBox 5.0.20 Oracle VM VirtualBox Extension Pack, který jsem nainstaloval už před několika dny. Nyní přeinstaloval - hlásí že úspěšně. V Synapticu je ovšem jen Virtualbox 5.0.
Dále jsem nainstaloval balík Uživatelé a skupiny, do kterého jsem v Uživatelském oprávnění přidal Používat virtualizační řešení Virtualboxu a až teď když to tak prohlížím ještě Připojovat souborové systémy v uživatelském prostředí.
Mnohokrát restartoval. Nyní už nevím, jak dál

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #9 kdy: 03 Června 2016, 12:57:14 »
Ach jo, pred chvilkou jsem ti napsal co jsi neudelal, tak se prosim zamysli znovu.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #10 kdy: 03 Června 2016, 14:41:21 »
Byl jsem v těžkém omylu, že mám přídavky pro hosta instalovány - Zaměnil jsem s rozšířením.
Stáhl jsem tedy VBoxGuestAdditions_5.0.16.iso ale instalace se nezdařila. Postupoval jsem stejně jako při vytváření virtuálního počítače Mint.
Při instalaci hlášení:
Stopping VirtualBox Additions.....fail!
(Cannot unload module vboxguest)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #11 kdy: 03 Června 2016, 15:25:26 »
Stahl? Je to primo v nabidce Zarizeni->Instalovat pridavky pro hosta. Tim se vlozi spravne iso do virtualni mechaniky a snad i zacne instalace...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #12 kdy: 03 Června 2016, 21:16:00 »
Po dlouhém hledání jsem našel na stránce http://sworktech.com připomínku, že při instalaci přídavků pro hosta musím nejprve zadat příkazy # apt-get update &&apt-get upgrade a
                                             # apt-get install dkms
což jsem jako rott provedl, restartoval, a v zařízení jsem zadal Instalovat přídavky pro hosta. Během instalace se znovu objevilo chybové hlášení, už nevím jaké, po vyjmutí disku.iso jsem restartoval a zase nic.

Hodiny a hodiny jsem procházel různé návody na fóru i googlu. Neobjevil jsem při svých schopnostech žádnou další cestu, začínám tedy v hluboké depresi přemýšlet, proč jsem vlastně odešel od Windows

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #13 kdy: 04 Června 2016, 20:58:38 »
Zaznamenal jsem malé vítězství. Ani po několika přeinstalacích se mně nepodařilo nainstalovat přídavky pro hosta ve Virtualbox 5.0.
Nakonec jsem nainstaloval Virtualbox 4.3.36, Rozšíření, zkontroloval Dkms, Přídavky pro hosta a ejhle, objevily se ve složceo opt :" VBoxGuest Additions-4.3.36". Takže budu pokračovat znovu s VBox 5.0, zda jsem jen špatně nehledal, a dále se Sdílenými složkami.

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #14 kdy: 05 Června 2016, 23:13:18 »
Prosím, poradí někdo?
Jak jsem psal, ještě jsem se znovu přesvědčil, že ve složce opt je skutečně nainstalované :" VBoxGuest Additions-4.3.36"
Dále jsem postupoval podle návodu na stránce
http://www.tipypropc.cz/instalace-pridavku-pro-hosta-do-virtual-boxu-a-nastaveni-sdilenych-slozek/
1. Vytvořil jsem na ploše hostitelského počítače složku VMshare, do ní nakopíroval složky, které chci sdílet, povolil sdílení přes místní síť. Tu mám připojenou k NAT, kabel připojen.
2. V nastavení ve sdílených složkách jsem připojil složku s udáním cesty.
3. Přihlásil jsem se jako root a vytvořil příkazem  "mkdir /mnt/share" složku share. To se podařilo.
4. Znovu jako root jsem zadal příkaz  "mount –t vboxsf VMshare /mnt/share" ale ve složce share se mně nenakopíruje složka se soubory z hostitelského počítače, ať dělám, co dělám.
Děkuji za každé řešení.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #15 kdy: 05 Června 2016, 23:21:13 »
Vykašlal bych se na celej virtualbox a nainstaloval vmware, s tím problémy nejsou. Prostě vybereš složku, kterou chceš sdílet  a hotovo, žádný šaškárny.
« Poslední změna: 06 Června 2016, 01:18:44 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #16 kdy: 06 Června 2016, 05:10:02 »
Ano, velmi děkuji za radu, nakonec k tomu asi dojde.
 Ale do Sdílení složek ve Virtualboxu jsem během těchto několika dnů věnoval tolik úsilí, že nemohu ustoupit, pokud se nedovím kde dělám chybu.

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #17 kdy: 06 Června 2016, 07:47:23 »
Po mnohonásobném zkoušení se mně nepodařilo příkazem
  "mount –t vboxsf vmshare /mnt/share"
vložit do složky share sdílenou složku vmshare. Terminál vypisuje poučení:
" Uvědomte si, že to, co připojujete , ve skutečnosti není zařízení, ale systém souborů (daného typu), který se na tomto zařízení nachází." atd atd.
Není tedy ve výše uvedeném návodu chybný příkaz?

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Virtualbox - Sdílené složky
« Odpověď #18 kdy: 06 Června 2016, 17:20:17 »
Konečně!!!
Po opětovné odinstalaci VB 4.3.36 a nainstalování VB 5.0, instalaci dkms, přídavků pro hosta, rozšíření, vytvoření složky /mnt/share se mně do ní podařily "namontovat" sdílené složky a ty vytáhnout na plochu.
Tak mohu po práci jako v kamenolomu a pomoci Ubuntu Fóra nyní opravdu otázku ukončit.
Nevím, zda nebyla chyba v nastavení VB Karta Obecné - pokročilé, kde jsem neměl dříve nastavené sdílení, na což jsem přišel až dnes dopoledne.
Všem děkuji za pomoc.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.