Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Snížení výkonu při přechodu z 14.04 na 16.04  (Přečteno 1693 krát)

par

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Snížení výkonu při přechodu z 14.04 na 16.04
« kdy: 15 Ledna 2018, 21:52:26 »
Ahoj, včera jsem holce upgradoval počítač a po něm došlo k značnému snížení výkonu. Zatížení procesoru vyskočí na 100% a již tak slabý počítač (Intel® Atom™ CPU E3815 @ 1.46GHz ) se stane nepoužitelný. Zkoušel jsem použít intel ovladače, zkrounout nastavení compizu (včetně vypnutí openGL a Low Graphic Modu), nainstalovat gnome místo Unity a jediný co pomůže je, pokud nabutuju ze starého kernelu 3.19.0-80 místo 4.4.0-109. V syslogu nevidím nic čeho bych se chytil. Checkbox hlásí co se týká procesoru a grafiky, že je vše v pořádku. Napadá někoho co bych mohl zkusit?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Snížení výkonu při přechodu z 14.04 na 16.04
« Odpověď #1 kdy: 15 Ledna 2018, 22:22:26 »
Zkouset muzes co chces. Na tenhle stroj proste klasicke Ubuntu nepatri a na 16.04 uz vubec nema vykon.

Rozhodne bych pouzil Lubuntu ci Xubuntu. Popr. Linux Mint 17.3 xfce, jestli chces zustat u Ubuntu.

Muzes zkusit verze 16.04 je to asi novejsi stroj. Nebo Linux Mint 18.3 xfce.

Lubuntu bude nejsviznejsi.
Xubuntu je takove ergonomictejsi.

Kdyby nestacil vykonem, tak se vratit k 14.04. U Lubu 14.04.3 a u Xubu 14.04.1. Mint pak 17.3 xfce. Kdyz bude vse fungovat, tak pak bych neaktualizoval jadro (je dost dobre mozne, ze tenhle CPU neunese zaplaty na Spectre a Meltdown) a u Lubuntu vubec nic. Jen v terminale internetovy prohlizec.
Jestli se hodne bojis hrozeb, tak jeste muzes pouzit MX17 tez staveny na Debianu. Ten vsak vychazi z Antixu. Starsi verze je MX16.
« Poslední změna: 15 Ledna 2018, 22:31:46 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

par

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Snížení výkonu při přechodu z 14.04 na 16.04
« Odpověď #2 kdy: 15 Ledna 2018, 23:01:12 »
Po pravdě se bojím jen toho, že se v tom budu muset v dohledné době znova hrabat. S update jsem dost dlouho váhal, ale když došlo po upgrade k zrychlení na mém stařičkém noudbooku (Intel® Pentium(R) CPU B940 @ 2.00GHz × 2), rysknul jsem i tohle.
Uvidím jestli holka bude mít se starým kernelem nějaký problém, jinak zkusím něco s xfce. Jde o to že se bojím, že problém je někde mezi ovladačema a x-kem. Pokud to tak je, je otázka zda přechod pomůže. Všechno co tam pustím je proporcionálně stejně zpomalené (zobrazování, stahování, načítání souboru) a to tak 5-10x, ze systémového terminálu to běží svižně. (ctrl+alt+F1)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Snížení výkonu při přechodu z 14.04 na 16.04
« Odpověď #3 kdy: 15 Ledna 2018, 23:18:13 »
Po pravdě se bojím jen toho, že se v tom budu muset v dohledné době znova hrabat. S update jsem dost dlouho váhal, ale když došlo po upgrade k zrychlení na mém stařičkém noudbooku (Intel® Pentium(R) CPU B940 @ 2.00GHz × 2), rysknul jsem i tohle.
Uvidím jestli holka bude mít se starým kernelem nějaký problém, jinak zkusím něco s xfce. Jde o to že se bojím, že problém je někde mezi ovladačema a x-kem. Pokud to tak je, je otázka zda přechod pomůže. Všechno co tam pustím je proporcionálně stejně zpomalené (zobrazování, stahování, načítání souboru) a to tak 5-10x, ze systémového terminálu to běží svižně. (ctrl+alt+F1)
Ke všemu sis vybral nevhodnou dobu, právě totiž byl do kernelů aplikován patch na opravu meltdown+spectre, což snížilo výkon ve tvém případě i tak slabý...
Takže jedině zůstat na 3.13.0-137 (10.1. 2018) což je poslední neopatchovaný.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Snížení výkonu při přechodu z 14.04 na 16.04
« Odpověď #4 kdy: 16 Ledna 2018, 12:11:45 »
Určitě přechod na lehčí systém pomůže. Psal jsi, že to bylo pomalé už tak a reagoval jsem na to, že základem je výběr vhodné distribuce a verze.

Kdyby nadále docházelo k velké pomalosti při triviálních operacích, tak bych mrknul na teploty.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

par

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Snížení výkonu při přechodu z 14.04 na 16.04
« Odpověď #5 kdy: 16 Ledna 2018, 16:42:43 »
Tam jde o to, že jak je to jednojádro, tak to má pomalé starty a chvilku trvá spouštění programů. Když už to běží, tak to jde a na to brouzdání po netu a sem tam použití office, nebo něčeho co berou ve škole to stačí. RAM-ky tam má dost, takže nevadí pokud toho otevře více. Je otázka o kolik se v xfce zrychlí start třeba firefoxu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Snížení výkonu při přechodu z 14.04 na 16.04
« Odpověď #6 kdy: 16 Ledna 2018, 23:31:03 »
Tak to nevim. Unity jsem nikdy nepouzil nemohu srovnat. Ale vsadil bych si, ze to bude kratsi o vykresleni - tedy o chlup urcite ... Zkusel ksem treba na starem P4 Mate vs Xfce a rozdil ve sviznosti byl znatelny. Oproti Unity bude jiste vyraznejsi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.