Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomaly internet [vyřešeno]  (Přečteno 6971 krát)

Demigod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Pomaly internet [vyřešeno]
« kdy: 20 Srpna 2009, 22:08:47 »
Mam Kubuntu 8.04 a po pridani routeru se me dost zpomalil internet. Jsem pripojen pres DHCP, druhe PC pripojene k routeru s XP jede jak driv. Nejpomalejsi je to v opere, firefox o neco lepsi a byl jsem donucen prejit na chrome, tam je to v pohode. Prijde mi ze je pomala odezva, pri surfovani na jednom serveru to jeste jde, ale pri prechodu na jiny server je to pomaly jak sra*ka. Kabely budou dobry, PC jsem zkousel prohodit a delaji to snad vsechny distribuce co jsem vyzkousel. Nekde jsem cetl, ze by mohl byt problem v povoleni IPv6. Dik za kazdou radu.
« Poslední změna: 24 Srpna 2009, 18:46:52 od kiklhorn »

Jan__

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 151
Re: Pomaly internet
« Odpověď #1 kdy: 22 Srpna 2009, 11:08:56 »
Pomohlo by ak by si napisal o aky typ routra ide, ako je nakonfigurovany (ci na LANe pouzivas DHCP alebo nie). ci sucasne pouzivas wifi  a kolko pc je pripojenych k routru
Ja som mal podobny problem vyhladom na to ,ze ip mam pevne nastavene a na routri je vypnute DHCP pre LAN , riesenie spocivalo v nastaveni spravnej DNS v NetworkManager-i
Ubuntu  12.04 [prostredie gnome]  

MB: MSI P55M-GD45, CPU: Intel core i5-760, Grafika: GTX 560 Ti , HDD:  2x HDD Seagate Barracuda 500GB a 250GB, RAM: 12 GB, Monitor - EIZO 20" S2001W Pomer 16:10

Demigod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Pomaly internet
« Odpověď #2 kdy: 22 Srpna 2009, 15:29:50 »
Je to router SMC WBR 14-G2, do internetu pripojeny pres DHCP, mam stazeny kabel primo z vysilaci anteny ze strechy z bytovky. LAN - PC s win XP, satelitni prijimac Dreambox800 a PC s Ubuntu.Wifi vypnute.IP na Lan nastavene pevne, zkousel jsem DHCP a beze zmen. Zarazi mne, ze PC s win jede jak ma. Vypada to na konfiguraci site v Ubuntu.

Peter33

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Pomaly internet
« Odpověď #3 kdy: 22 Srpna 2009, 22:23:55 »
A jsou pomalé i jiné aplikace než web (jabber přenos souboru třeba, ftp, stahování větší emailů skrze emailového klienta...)? Jako odezva se sice projevuje u webu tak, že dlouho trvá prodleva mezi vysláním požadavku a započetím načítání stránky, ale problém nemusí být vůbec v síti. Dělají to všechny stránky a servery, nebo jenom např.  na stránky s flashem? Před nedávnou dobou jsem míval problém na Ubuntu v kombinaci firefox+flash plugin, občas si firefox z ničeho nic docela začal hrabat na disk (pravděpodobně zvýšil dost systémové nároky a došlo ke swapování) a po chvíli se to dalo dohromady a nebo jsem musel firefox killnout a znovu spustit, několikrát dokonce zatuhlo celé grafické prostředí a firefox jsem musel killnout přepnutím se konzole, po update je to asi lepší. No a v Opeře jsem měl vždycky problémy s flashem, ikdyž Opera je mi sympatičtější, ale bohužel se nedá svítit, s flashem opravdu problém.
Neni slyšet při kliku na odkaz zvýšené hrabání na disk... gnome graficky i "zešediví" zaneprázdněnou aplikaci, neděje se tak? Došlo k nějaký změně na nastavení routeru (nějaká preference packetů atd)?  PC jsou připojena klasicky ethernet kabelem k routeru (větší telefonní zásuvka)? Narážim na to, jestli nemáte router třeba připojenej přes usb (usb = trošku někdy problém) nebo přes wi-fi (problémy s ovladači s wi-fi kartou v pc případně, nastavení) :)? Pokud máte mezi pc a routerem klasický síťový ethernet kabel, tak by neměl být problém, s drátovými kartami nebývá problém... napadá mě jedině rušení nebo poškození kabelu. Předpokládám, že v routeru je nat a doma máte lokální ip adresy (router má v Internetu veřejnou ip, nebo ani nemusí a doma máte svoje lokálně platné ip adresy, většina routeru defaultně přiděluje lokálním počítačům ip od 10.0.0.1) Doma za tím routerem/nat máte ipv4 síť (v jakém tvaru mají počítače přidělené ip adresy) nebo ipv6? Nemají pc málo paměti ram (velký swap při načtění více stránek a následné značné zpomalení)?
Co jste měl za zařízení před instalaci routeru? Nějaký modem s jedním usb nebo ethernet výstupem? Chápu z příspěvku, že ty dva pc jsou nezávisle na sobě zapojené do routeru a ten pak (přes zástrčku WAN nejspíše) k modemu, kterým se připojujete do Internetu, nebo případně je router zároveň modemem, to je jedno?

Demigod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Pomaly internet
« Odpověď #4 kdy: 22 Srpna 2009, 23:03:46 »
Driv jsem router vubec nemel, je tady pristupovy bod, zaroven funguje jako vysilac. Poskytovatel ma nastaveno pripojeni pres DHCP vazane na MAC adresu- tu jsem naklonoval do routeru. Kdyz vyhodim router a ethernet kabel zapojim primo do PC tak je vse ok. Pomaly je jenom web, flash bych rekl ze na to nema vliv a harddisk je taky v klidu. System se nezatizi, jenom proste cekam az se nacte stranka, treba pul minuty. Test pripojeni - download 3000kb/s, upload 480kb/s, odezva 15ms, stabilita 90%. Vnejsi IP verejna, router prideluje IP v rozsahu 192.168.2.100 - 192.168.2.199. Na routeru vse ethernet, zadne usb. Kabel bych vyloucil, PC jsem z jedne mistnosti do druhe prehodil a problem je porad na PC s Ubuntu. Mozna by pomohlo to DNS, ale co tam nastavit kdyz provider ma nakonfigurovane DHCP.

Peter33

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Pomaly internet
« Odpověď #5 kdy: 23 Srpna 2009, 00:08:43 »
Takze nevykonost hw ci nejakej problemovej proces nebo plugin asi vynechame. Sice ted uz vubec nechape pres co jste pripojenej k Internetu vlastne, ale to ani tak nehraje roli. Na to jake hodnoty dhcpeckem provider prideluje, ip, dns by to nemelo mit vliv, pac tyto hodnoty dostane router. A druhe pc pripojene k routeru bezi prece ok. Kdyz uz, tak bych zkoumal co router prideluje pocitacum v lokalu. Ten router je zpravidla zaroven i nat, firewall, dhcp server atd atd. Pokud mate vse spojene ethernet kabelem, tak by to melo byt ok, s dratovejma sitovejma kartama nebejva problem vetsinou. A rychlost bejva moznost omezit vetsinou jen na 10 nebo 100 mega, takze v nastaveni rychlosti to nebude. Takze bych zkusil neco stahnout ftp klientem, nebo vetsi mejl postovnim klientem, proste neco jineho nez web. Nebo rovnou spis zkusit treba pres sambu nebo ftp prenest neco z jednoho pc na druhej, tim eliminujem, zda karta, kabel a router je ok, pokud s odezvou nebude v lokalni siti problem. Pro mereni odezvy,zkuste spis pingovat na ip druheho pc s widlema (pro fungovani pingu je treba to povolit ve firewall Windows v cilovem pc, hledejte tam icmp a povoleni ping a pak na pc s ubuntu v terminalu prikaz ping a parametr lokalni ip druheho pc, pingovani se ukonci normalne ctrl+c), pokud ping v domaci siti bude dobrej, pingujte na nejaky pocitac v Internetu. Jednoduse pingujte na nejaky server v Internetu, co je blizko nixu, proste na nejakej vetsi ceskej server, kterej odpovida na pingy. Seznam myslim odpovida na ping. Zkuste taky zadani s ip i s domenovym nazvem. Takze pokud ping v domaci siti bude ok a ping do netu velmi mizerny, bude problem asi v routeru, pokud druhe pc je tedy ok, muze byt spatne nastaveny nebo pretizeny, nebo vadny fw v tom routeru. Pokud ping na server v netu se zlepsi po rucnim zadani ip misto domeny, bude problem s dns v routeru, nebo spis v pc s kubuntu. A pokud ping bude vsude ok, ale odezva webu evidentne stale spatna, bude problem asi v prohlizeci, nebo nevedomky pouzivate treba nejakou anonymni proxy. Zkusil bych v pripade dobreho pingu do netu zkusit nejakou sip telefonii, nebo neco na volani krome Skype. Ekiga sip klient bejva v ubuntu, pripadne v repozitarich a program nabidne rychlou registraci na serveru ekigy, pokud nemate nekde zadny sip ucet. U telefonie a online her se odezva projevi asi nejvic.

Peter33

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Pomaly internet
« Odpověď #6 kdy: 23 Srpna 2009, 00:28:26 »
Jo a potrvrzuju, že seznam odpovídá na ping a jeho případná ip pro ten test dns je 77.75.72.3. A kdyby se nedařilo otestovat ping v lokální siti, ikdyž to povolíte ve firewallu v cílovem pc s widlema, zkuste zkontrolovat v nastavení routeru (nejspíše se nastavuje přes webové administrační rohranní) jestli je povolené routerovaní mezi lokálními počítači, většinou to bejvá pod záložkou routering nebo taky ports... jsem línej hledat manual. Taky bych zkontroloval, že router neběží třeba v bridge módu, ale to by byla pitomost, podle toho co jste uvedl... 
Prostě hlavně zkusit porovnat ping v lokalni siti a na nejaky vetsi cesky server v Internetu a u toho testu pingu do netu zkusit zapsat misto domeny i ip adresu, nejlepe nejdrive test s ip a pak s domenou, kvuli cache. A pak pripadne testovat tu sip telefonii, kontrolovat jestli neni pouzita proxy a pak se vrhnout na pluginy.
P.S: Pokud to dela u jednodussich stranek taky, u web admin rohranní, pokud jim router disponuje je odezva před započetím stránky taky velká? Do webového rozhranní se většinou dostává zadáním do web prohlížeče ip adresy routeru lokální (totožná adresa s adresou brány a tu zjistíte ze stavu připojení,příkazem ifconfig v linuxu, ve Windows příkazem ipconfig nebo poklepáním na ikonku stavu sítě) a tam by mělo bejt Adresa brány nebo Default Gateway, něco takového. no a tu ip zadáte do prohlížeče, pak dvojtečku a číslo portu a to zjistíte z manuálu, takže např. http://10.0.0.138:5000), ale to bych zkusil až na konec, důležitý je to porovnání pingu v lokálu a ven.
Pokud se vám ani nepodaří pingnou ani po nutné úpravě firewallu ve Windows na druhý pc, ani po zkontrolování routeru, tak jde aspon vyzkoušet ping na router jako test... vnitřní ip routeru je opět ip výchozí brány. Víc už mě nenapadá.

Demigod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Pomaly internet
« Odpověď #7 kdy: 23 Srpna 2009, 15:07:59 »
K tomu pripojeni: klasicka bezdratova sit, ja zadne AP nemam, jsem pripojen primo k vysilaci, takze signal muzeme vyloucit. Firmware na routeru jsem zkousel prehrat - beze zmen. Meril jsem ty odezvy:
PC s winXP v lokalu: 0.18ms
77.75.72.3: 12.5ms
seznam.cz: 12.8ms
Prenaseni souboru pres ftp i sambu bez problemu, na web rozhrani routeru se dostanu okamzite, zadna prodleva.
Jak jste to myslel s tou anonymni proxy, jak vypnu IPv6 ? Jeste jsem zkousel nekolik live distribuci a problem pretrvava. Nebo neni spatny ten router, novy se me fakt kupovat nechce, ale hlavne kdyby to ten problem vyresilo.

Peter33

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Pomaly internet
« Odpověď #8 kdy: 23 Srpna 2009, 16:19:32 »
Jo takhle, takže jste připojen přes nějakou místní w-fi sít a máte buď wi-fi klienta a za nim router, nebo je to jedna krabicka, to je vcelku jedno. Ta první hodnota (PC s win xp v lokálu) jste měřil tak, že jste z PC v Linuxu udělal ping na lokální ip druhého počítače, na kterém je WinXP? Ono nejde to tak sice obecne rict, ale wi-fi pripojení (záleží však na konkrétním isp, místní zahlcenosti, použitém hw, konektivite na pater atd) zpravidla ping nemívá světoborný a vy ho nemáte špatný. Já například na adsl přípojce mam ping na Seznam více než dvojnásobný momentálně (a cesta pouze přes 6 ttl). A ping v lokalni siti máte též více než dobrý. Navíc pokud říkáte, že při zobrazení web rozhranní routeru z vnitřní sítě se váš problém neprojevuje (já vim, že jsme flash atd vyloučili, ale furt bych na to nezapomínal), můžete si to ještě třeba ověřit spuštěním www serveru na druhém pc třeba, že skutečně v lokální síti je vše ok a v Internetu se u tohoto pc vyskytuje problém s webem, ale ping je ok a jiné služby taky. To by měla běžet i telefonie atd. Dns na to zřejmně nemá vliv...
Tou proxy jsem myslel, jestli ve webovym prohlizeci nemate nastavenou nejakou web proxy, treba nejakej anonymizer, nebo tak neco, ale pokud je problem i z live cd, tak to muzem zavrhnout.
Pamatuju si, ze tak pred rokem jsem četl o bugu v nekterych verzích ubuntu v kombinaci s nekterými routery, pokud router běžel jako dns cache (Což asi běží) a zároveň měli zapnutou podporu ipv6, tak tam byli nějaké problémy a myslim, že jen u některých protokolů, ale spíš tok dat byl pomalejší, než odezva, ale proč to nezkusit, ikdyž je to poměrně starý bug. Nebo spíš vlastnost. Můžete to zkusit. Ipv6 v routeru vypnete nekde ve web rozhranni, linuxové hw routery casto mají i telnet přístup. Vypnutí podpory ipv6 v routeru bude asi snadněji, pokud to stále nebabere (ani po restartu routeru) nebo to v nastavení nenajdete, tak zkuste vypnout podporu IPv6 v PC s (k)Ubuntu. Na PC s Ubuntu zkuste otevřít pod rootem textový soubor /etc/modprobe.d/aliases , napriklad prikazem sudo nano /etc/modprobe.d/aliases nebo gksudo gedit /etc/modprobe.d/aliases. tam hledejte  řádek  net-pf-10 ipv6. Tento řádek přepiště na alias net-pf-10 off. To je podle návodu, který jsem našel, ale osobně já třeba tento soubor v modprobe.d vůbec nemám, mam již Ubuntu 9.04. :) Zřejmně v Ubuntu 9.04 už to nejde, nebo může to být taky konkrétním jádrem, nevím. Nějak to nechápu, protože ipv6 mam pokud vim zapnuté, ale sudo lsmod | grep ipv6 mi nic nevrátí. Mě to ale netrápí a vy berte ten příkaz jako tip pro ověření, jestli je v jádru zavedení podpora ipv6. Po vypnutí by příkaz neměl nic vrátit. Pokud to nezabere, tak zkuste do souboru /etc/modprobe.d/blacklist připsat nakonec (gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist):

Kód: [Vybrat]
# disable IPv6
   blacklist net-pf-10
   blacklist ipv6
Na webu je dost článku zabývající se vypnutím ipv6 v ubuntu, ale všude se píše něco jiného, a co verze a jádro, tak jiný problém, takže snažte se to zkusit vypnout v routeru. Pokud máte verzi 8.04, tak by ihmo mělo ještě fungovat, co jsem napsal, pokud ne, tak googlit. A od verze 9.04 je asi při rychlém pohledu do konference problém.
Btw. Předpokládám, že teda váš poskytovatel, i vaše domácí síť je na protokolu IPv4 a IPv6 můžem vypnout. Což vidim podle těch ip adres, že ipv6 nemáte, ale raději to píšu. :).
Takže jako první se pokuste vypnout ve web admin rozhranní routeru podporu IPv6, i v lokalni siti (lan) i v Internetu (wan). A pak zkuste v PC s Ubuntu ty dvě možnosti, ve verzi 8.04 by měli ještě fungovat. Nezapomente router v nastaveni restartovat (pokud to vyzaduje) a na pc by mohlo stačit restartování networking, ale muzete klidne restartovat cely system.
A pokud to chybou s IPv6 nebude, tak uz bych spis hledal problem v dns a nebo v prohlizeci ci pluginech. Dal bych odkazy, ale opravdu staci hledat Googlem How to disable Ipv6 in Ubuntu, nebo zakázání ipv6 v ubuntu, až od verze 9.04 už je asi řešení o rozporuplnější.
Pokud by problém zmizel například v Opeře, ale ve ff stále byl, tak je nutno ipv6 zablokovat i ve firefoxu, ale snad nebude logicky třeba, pokud důvod tohoto problému s ipv6 chápu dobře.

Dejte vědět, jak to dopadlo.
« Poslední změna: 23 Srpna 2009, 16:55:52 od Peter33 »

Demigod

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Pomaly internet
« Odpověď #9 kdy: 24 Srpna 2009, 18:12:11 »
Takze problem vyresen. Stacilo zmenit ten radek na off. Ted je to uplne o necem jinem, stranky se nacitaji podstatne rychleji. Akorat se ukazalo, ze v tom flashi bude taky mensi problem, stranky bez flashe se nactou prakticky okamzite, kde je vic flashe tak to jeste trva, ale zadna hruza. Pouzitelny to urcite je, diky za trpelivost a dobrej tip.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Pomaly internet [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 24 Srpna 2009, 18:48:36 »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.