Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ovládač grafickej karty pre Radeon X600 mobile a novšie distribúcie VYRIEŠnEÉ  (Přečteno 660 krát)

Kraki

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Možno ste sa  s podobným problémom stretli a viete poradiť.
Mám notebook Vaio VGN-A397XP. Novšie vydania ovládača grafickej karty (od ATI) už nepodporujú novšie jadrá. Aj tak sa mi zdá, že od výrobcu som nikdy nemal ovládače, vždy to boli slobodné ovládače.

Podstata problému
Na starších verziách mi šiel Compiz. Potom už Compiz nefungoval, no 3D akcelerácia šla. Nakoniec mi odišla aj 3D akcelerácia. Nakoniec som dopadol tak, že po uvoľnení Quantalu sa mi stiahla aktualizácia FGLRX ovládačov pre Precise a odišiel aj ovládač grafickej karty. Prejavuje sa to tým, že natívne (1920x1200) rozlíšenie monitora si neviem nastaviť a ani sa mi toto rozlíšenie nezobrazuje v ponuke. Rozlíšenie sa mi nastavilo automaticky na 1600x1200 a nedá sa zmeniť, aj keď v ponuke mám aj nižšie rozlíšenia (rozbijú mi obraz, nečitateľné). Nefunguje mi externý výstup. Ak odstránim ovládače FGLRX nenabehnem do X-iek, slobodné ovládače na systéme nemám.
Aktualizoval som systém na Quantal, s tým, že sa to hádam napraví - nenapravilo. Teraz nemám možnosť spustiť ani Live CD Quantal, aby som odskúšal, či tam to natívne rozlíšenie funguje.

Otázka:
Je možné nainštalovať nejaký ovládač grafickej karty, tak, aby mi monitor šiel v natívnom rozlíšení a fungoval externý grafický výstup?

Riešenie:
1. Zvyknúť sa na 1600x1200, čo je úsmevné.
2. Vrátiť sa k starému systému, kde mi ešte všetko fungovalo.
3. Nájsť riešenie tu.

Prehľadal som strýčka googla. Riešili otázky ohľadom rozlíšenia cez xrandr, to nie je môj prípad.
Dopĺňanie VESA drivra do xorg.conf je neúčelné lebo xorg.conf nemám a keď si ho dám vygenerovať, tak mi X nenabehne.
To isté sa stane, ak vygenerujem súbor /usr/share/X11/xorg.conf.d/10.monitor.conf

Ak maté nejaké návrhy na riešenie sem s nimi.

Edit:
Vyriešil som to tak, že som to celé preinštaloval. Akcelerácia mi síce stále nejde, ale už mám správne rozlíšenie 1920x1200 a už mi nedeformuje zobrazenie. Tak mi to stačí - zatiaľ.
« Poslední změna: 31 Prosince 2012, 04:40:15 od Kraki »
Kubuntu 13.04, 3.8.0-19-generic, KDE 4.10.5, notebook Sony Vaio VGN-A397, ATI X600 a PC GA-K8NF, Athlon 1800, GeForce 6600.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.