Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04  (Přečteno 823 krát)

Pivrncova

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« kdy: 22 Února 2024, 11:10:18 »
Zdravím. Mohl by mi někdo poradit, jak při bootování systému Ubuntu 22.04 spustit zakladní grafický režim bez ovladačů grafické karty?
Došlo k přeinstalaci ovladačů u mé grafické karty a po restartování systému se sice systém na pozadí spouští, ale obraz se nezobrazí. Je pouze matně černá obrazovka. Podařilo se mi spustit Grabu příkazavý řádek, ale nevím co s tím. Při pokusu o obnovení systému jsem také neuspěla, jelikož je pouze černá obrazovka.
Děkuji za jakoukoliv pomoc.


JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1771
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2024, 12:21:38 »
Grafika je nVidia?

Pokud ano, tak viz toto hledání.

Pivrncova

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2024, 12:55:13 »
Ano,j je to NVidia Geeforce 950

Pivrncova

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2024, 13:33:57 »
Projela jsem ty odkazy. Je tam hodně doporučení. Ale má to jeden háček. Nemohu se dostat ani k terminálu. Jediné co po spuštění uvidím je výpis základní desky a nabídku po stisknutí klávesy Esc. Z této nabídky mám možnost se dostat do příkazového řádku GRUB. Ale to je všechno. Příkazy jenž uživatelé na webu radí v Grub nefungují. Grub je vůbec nezná a ihned píše chybová oznámení o zadání špatného příkazu.

Má základní deska nemá nemá svou integrovanou grafickou kartu. Jediná grafická karta je zasunutá v PCI. Pokud v biosu vypnu PCI kartu, tak musím resetovat bios a zpět nastavit grafickou kartu jako PCI.

Neznám Linux z hlediska profi správce Ubuntu/Linuxů.  Používám je jen jako běžný uživatel nováček.   :D

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1771
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2024, 14:06:25 »
Hm, tady bude muset pomoct ramael nebo někdo podobně odborně na výši.

Tipuju, že řešením by mohlo být nabootování do live verze (z USB flash), odtamtud nějaké přihlášení do nainstalované distribuce (chroot?) a zásahy skrze to. Ale střílím od boku...

Tady je popisovaná podobná anabáze. Něco k věci půjde dohledat i takto.

Holt nVidia se svými čuňárnami válcuje cokoliv. A to jsem tuhle firmu svého času považoval za linuxově vstřícnou...
« Poslední změna: 22 Února 2024, 14:13:19 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2024, 14:48:41 »
Nejspise verze ovladacu - pomaha parametr pridany do grubu - v menu klavesa E. Vetsinou se pro pocatecni boot do graf. prostredi pouzivaji v podobnych pripadech:
nomodeset, noapic a pci=noacpi - takovyto parametr se tusim pouze dopise mezi mezery do prislusneho radku, kde je uveden parametr quiet splash, ktery muzes pro zacatek umazat, aby bylo pripadne videt ve vypisu, kde to kolabuje.

Kdyz to nabootuje do cerne obrazovky, tak by melo byt mozne prepnout pomci napr. Alt+F2 do konzole. Pokud tohle jde, tak se da resit dal.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #6 kdy: 22 Února 2024, 14:51:43 »
 ::) hlavně mě nepřeceňovat...

@Pivrncova zkus zapnout počítač. Počkej chvilku, třeba minutu (nevím jak rychlý stroj máš) a pak zmáčkni kombinaci ctrl+alt+F3 nebo F4. Pokud tě to hodí na terminál, tak máme první krok k úspěchu.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6043
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #7 kdy: 22 Února 2024, 15:05:44 »
Jak tu každej doufá v ne chroot řešení. :-)

Teprve dnes jsem zjistil, že když bootnu do recovery, tak se spouští nvidia ovladač. To jsem myslel, že je nějak ošetřené.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6043
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #8 kdy: 22 Února 2024, 15:09:52 »
Tady někdo píše, že mu to najelo v recovery. Je to úplně dole na stránce.
https://askubuntu.com/questions/1430188/black-screen-on-login-on-ubuntu-22-04-01-with-nvidia-drivers

Čili kdyby nefungoval návod by Ramael, zkus v Grubu vlézt do advanced menu a spustit recovery.
Je také možné, že Ti to úspěšně najede se starším jádrem třeba. To vyjadřují ty čísilka 5.15.xxx, 6.2xxx atd. Nižší=starší.

A restart bez obrazovky by měl jít udělat tak, že zmáčkneš CTRL+ALT+DEL.

To  Ramalel. Nemohu se přestat smát od té doby, co jsi dal vedle to video.
« Poslední změna: 22 Února 2024, 15:33:30 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Pivrncova

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #9 kdy: 23 Února 2024, 14:20:46 »
Ahoj,
děkuju všem moc za vaši vstřícnost s pomocí. Rozhodla jsem se že ty Linuxy přeinstaluji, novější verzí Ubuntu 23. Bude to rychlejší.  :D :D
Ještě jednou všem tady děkuji.

Ahoj

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #10 kdy: 23 Února 2024, 15:43:34 »
Ahoj,
děkuju všem moc za vaši vstřícnost s pomocí. Rozhodla jsem se že ty Linuxy přeinstaluji, novější verzí Ubuntu 23. Bude to rychlejší.  :D :D
Ještě jednou všem tady děkuji.

Ahoj
Dle mne, to není dobrý nápad. Ale Tvoje věc. Ne LTS verze vnímej jako vývojové, nic moc pro nováčky.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6043
Re:Černá obrazovka při boot Ubuntu 22.04
« Odpověď #11 kdy: 24 Února 2024, 16:35:47 »
Ověřil jsem, že při Recovery režimu, když se dropnete do roota konzole, tak neběží Nvidia ovladač. Což je logické, kdyby selhal, abychom něco viděli aspoň na konzoli.

Zároveň jsem s ovladačem 550.54.14 úspěšně přešel z linuxových framebufferů ovladačů na Nvidia ovladač pro "příkazový řádky". Znamená to takovou drobnost, na kterou jsem čekal celý život. Nativní rozlišení konzolí.
A jako bonus jede plynule KDE (okna, efekty) v kombinaci s X11 na Nvidii. Nevídané.
Ubuntu má DRM s Nvidií nastaveno na zapnuto, tak stačí v Grubu jen přidat.
Kód: [Vybrat]
nvidia_drm.fbdev=0
a aktualizovat Grub.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.