Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace na přenosná zařízení.  (Přečteno 2599 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Instalace na přenosná zařízení.
« kdy: 26 Března 2015, 11:39:59 »
Na worldstránkách Ubuntu mají velkou upoutávku, že je Ubuntu připraveno pro instalaci na telefony a tablety - jak se to dělá? Na cz-stránkách Mintu jsem také četl zmínku o této možnosti. Rád bych věděl o tomto více. Děkuji a přeji všem zdařilý den ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Instalace na přenosná zařízení.
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2015, 15:32:10 »
Já teď testuji na Nexus 5 a zdá se že to docela funguje, jenže co si budeme povídat. Je to výrazně pomalejší než Android, ale to se dá obejít tak že používané aplikace prostě neukončujete a tím vše funguje jak má.
Nejhorší věc je že nejsou žádné aplikace, to že není Viber nebo Whatsapp bych pochopil ale že není ani jeden chatovací program kde bych mohl používat Jabber ICQ atd... To nejde překousnout. Pak taky chybí emailový klient, prostě vše děláte ve webovém prohlížeči.

Ovšem jako dual boot s Androidem je to zajímavá hračka.

Jak rootnout telefon pod Ubuntu najdeš bez problémů,
http://www.androidrootz.com/2013/11/how-to-root-nexus-5-windowsmaclinuxubun.html
snad jen že to chce novější adb viz...
Citace
As a temporary fix for those in need.
Download from official google source just the archived folder with adb https://skia.googlesource.com/skia/+archive/cd048d18e0b81338c1a04b9749a00444597df394/platform_tools/android/bin/linux.tar.gz
unarchive and use from inside that folder "./adb" or or copy to /usr/bin/adb .

Ubuntu potom už instaluješ přímo z prostředí Android pomocí aplikace multirom
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tassadar.multirommgr&hl=cs

Možná se někdy hecnu a udělám zde na blogu návod krok za krokem.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Instalace na přenosná zařízení.
« Odpověď #2 kdy: 26 Března 2015, 17:46:31 »
To by bylo jistě pro mnoho lidí fajn - ten návod.

Tu pomalost jsem myslel, že by se to dalo zlepšit LXDE/XFCE prostředím. Nebo i tak by to byl tak velký rozdíl oproti Androidu ? Asus dělá třeba telefony s Atomem - tam by mělo XFCE krásně běžet. Aj Windows by měl teoreticky na takovém mobilu jet - kernel má na to nativně připraven ...

Nevadí mi dělat věci přes browser - nepotrpím si mít na všechno aplikace. Pro mě je zajímavá otázka bezpečnosti - na Ubuntu rozhodně není tolik sajrajtu coby na Android a hlavně určitě nebude v takovém hledáčku, jako masové systémy.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Instalace na přenosná zařízení.
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2015, 12:46:35 »
Chlape ty jsem úplně mimo mísu, Ubuntu touch nemá prakticky nic společného s klasickým desktopem, na nějaké jiné prostředí naprosto zapomeň.
Koukni na videa na youtube ať máš představu.
Je to samé jako by jsi řekl že Apple má stejný systém v počítačích i na telefonech, nebo že windows je stejný na počítači i na telefonech, prostě totálně od základu jiný os který má vždy jen společné jméno, nebo si snad na Androidu a je to Linux pustíš aplikace psané pro desktop?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Instalace na přenosná zařízení.
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2015, 15:01:18 »
Aha. Tak dík za vysvětlení.
Nemyslím si že bych mohl desktopové aplikace spustit na mobilním OS - myslím si, že proč by neměl jít nainstalovat desktopový OS na mobil. A tam by potom běžely ty aplikace.
Pochopil jsem z informací, které mi byly sděleny tak, že to je zejména otázka kompatibility jádra s architekturou CPU a otázka I/O adresování.  A když se tyto věci do desktopového systému vloží a dojde k podružným modifikacím, tak se z něho stane prostě univerzální OS. A to by měl být případ W10. A když jsem četl na Mintu, že se dá instalovat na telefony a Ubuntu, že je pro telefony, tak jsem myslel, že se, se stoupajícím výkonem mobilních platforem vydali touto cestou. A už vůbec jsem nečekal, že když tedy udělali systém spec. pro mobil, proč je tedy o tolik pomalejší, než Android. To mi přijde - a stojí mě to za kolik kdo chce minusových kliků - jako zbytečný počin hraničící s krokem zpět.
Omlouvám se tedy za svou naivitu a děkuji za vysvětlení.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Instalace na přenosná zařízení.
« Odpověď #5 kdy: 28 Března 2015, 10:46:43 »
Ono pomalejší to je hlavně proto že si aplikace nepřednačítá do paměti tak jako Android. Zrovna včera vyšla další aktualizace a chodí to vážně dobře. Jen škoda chybějících aplikací což z chytrého telefónu dělá hloupý :-(

Kdyby tak přišel Ubuntu touch na trh před více než pěti lety, to by byla jiná situace. No budeme jen čekat a doufat.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3554
Re:Instalace na přenosná zařízení.
« Odpověď #6 kdy: 29 Března 2015, 20:42:59 »
To je pravda :-) Taky věřím, že se to rozjede a ten výběr bude větší.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.