Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Poškozený GRUB [vyřešeno]  (Přečteno 1913 krát)

1f7l3k3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Poškozený GRUB [vyřešeno]
« kdy: 08 Února 2011, 20:35:37 »
ahoj, při instalaci ubuntu na USB mi instalace zničila windows. respektivě bootování. Jak ted na to aby to bootovalo normálně? Editace boot tabulky, instalace windows či linux?
« Poslední změna: 09 Února 2011, 13:52:39 od Pavel Půlpán »
[size=18]

Přešel jsem po 12 letech z Windows rovnou na Linux UBUNTU, takže mě nekamenujte  [/size]

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: GRUB
« Odpověď #1 kdy: 08 Února 2011, 21:10:28 »
co to znamena bootovat "normalne"?
pokud mas ubuntu jen na flesce, tak grub nainstaluj na flesku a obnov grub na PC
pokud mas na PC jen win, tak bootovani win se da opravit pomoci instalacniho CD windows
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

1f7l3k3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re: GRUB
« Odpověď #2 kdy: 08 Února 2011, 21:38:26 »
co to znamena bootovat "normalne"?
pokud mas ubuntu jen na flesce, tak grub nainstaluj na flesku a obnov grub na PC
pokud mas na PC jen win, tak bootovani win se da opravit pomoci instalacniho CD windows

ubuntu mám na flash. jenže když ji odpojím, tak mi to háže chyby. klidně si to opraavím ale nevím jak.
bootování ani díky tomuto nenajede, pokud máš icq, pošli mi ho do pm, mám pár dotazů
[size=18]

Přešel jsem po 12 letech z Windows rovnou na Linux UBUNTU, takže mě nekamenujte  [/size]

Pavel Půlpán

Re: GRUB
« Odpověď #3 kdy: 08 Února 2011, 22:27:58 »
Pokud je v kompu pouze Windows, tak se mrkni třeba sem:
http://www.tipypropc.cz/konzola-pro-zotaveni-a-prikazy-fixmbr-a-fixboot/

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: GRUB
« Odpověď #4 kdy: 08 Února 2011, 22:59:40 »
pokud máš icq, pošli mi ho do pm, mám pár dotazů
Klidne se ptej dal, treba si zaloz nove vlakno, pokud tvuj dalsi problem s timto nesouvisi, od toho tady to forum je
« Poslední změna: 08 Února 2011, 23:01:58 od Bohouš »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: GRUB
« Odpověď #5 kdy: 08 Února 2011, 23:15:41 »
Sice mi linux z USB nejde...
musis na flesku nainstalovat grub

strc do kompu instalacni CD ubuntu, nabootuj z neho, pripoj flash disk a zjisti si, pod jakym jmenem ten tvuj flash disk ubuntu vidi (napriklad /dev/sdb, /dev/sdc atd) a nainstaluj na nej grub prikazem
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install jmeno_flashdisku
jmeno_disku zjistis napriklad prikazem mount viz muj priklad:
Kód: [Vybrat]
bohous@debian:~$ mount
/dev/sdc1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro,user_xattr)
tmpfs on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=620)
fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
/dev/sdb1 on /media/multimedia type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096,default_permissions)
/dev/sdb4 on /media/Virtualbox type ext4 (rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks)
/dev/sda3 on /media/Data2 type ext3 (rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks)
/dev/sda4 on /media/ubuntu9.04 type ext3 (rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks)
/dev/sdd1 on /media/2925ba0d-d5d5-4bf1-ba52-eec85b76fccc type ext4 (rw,nosuid,nodev,uhelper=udisks)
partition /dev/sdd1 je mnou pripojeny flashdisk,  u me je namountovany jako /media/2925ba0d-d5d5-4bf1-ba52-eec85b76fcc takze flashdisk se jmenuje /dev/sdd (/dev/sdd1 je primo oznaceni partition)

vyse zminenym prikazem se ti nainstaluje na flash zavadec a pak by uz ubuntu v pohode melo bootovat z flashdisku
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

1f7l3k3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re: GRUB - vyřešeno
« Odpověď #6 kdy: 08 Února 2011, 23:21:06 »
Takže se mi to povedlo opravit přes program easybcd z windows. Sice mi linux z USB nejde ale zase jde normálně bootovat comp
[size=18]

Přešel jsem po 12 letech z Windows rovnou na Linux UBUNTU, takže mě nekamenujte  [/size]

ŠVEJK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
  • Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Re: Poškozený GRUB
« Odpověď #7 kdy: 12 Února 2011, 19:38:07 »
Ahoj,
Mám nainstalované Ubuntu 10.04 na 4GB flešce a v pohodě ...
Nevim snad ti to pomúže když ti napíšu, že jsem instaloval z livecd tedy nabootoval z livecd a pak hodil instalaci na flash disk při volbě disků a nikdy jsem neměl problém se spouštěcí obrazovkou, samozřejmě, že jsem neměl spuštěný žádný systém ani Windows ani Ubuntu jen instalaci z livecd. Instaloval jsem několikrát a vpohodě... Přesná verze Ubuntu je 10.04. Vyšší verze potřebuje více místa a pod. Tuhle verzi mám odzkoušenou několikrát. Snad jen záleží na PC a jeho konfiguraci.
Snad jen vybírám pečlivě aktualizace abych si nezabral moc místa na disku ... Zbývá mi něco málo přes 350MB volného místa. Lepší by byla větší flash disk, ale nu tu taky dojde :-) . 8GB by měla být vpohodě a bez starostí... Používám běžné aplikace které tam jsou nainstalované - jak jsem psal místa není nazbyt, ale pokud ti to stačí jako mě ... nemáš moc místa pro jiné aplikace, které by jsi chtěl doinstalovat ...
Pokud chci spustit linux nabootuji z flash disku(F12) a pokud chci spustit Windows nechám tak jak je bootování z disku.
Z Flash disku se mi ukáže jiná spouštěcí obrazovka samozřejmě, poněvač je na tu flash disk nahraná.
Jestli tě zajímá něco ohledně instalace Linux na flash disk, tak se ptej ...

Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.