Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kubuntu 9.04 - postřehy - pády různých aplikací  (Přečteno 1585 krát)

spacee

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Kubuntu 9.04 - postřehy - pády různých aplikací
« kdy: 28 Dubna 2009, 09:23:22 »
Ahoj všem,
omlouvám se jestli to sem nepatří, ale mám pár postřehů k nové verzi 9.04, na kterou jsem přešel včera a od té doby pořád něco zlobí.
Jsem lama a nevím, kde případně dohledat chybové logy, abych je mohl někam vyvěsit, aby se na to někdo mrknul...

Každopádně bych popsal co se s čím zatím stalo...

1) Nehorázné zatížení procesoru + pád Compositing
První spuštění bylo velice nepříjemné - procesor neustále běžel na 95% a výš. Zde jsem našel na webu řešení a to nastavit v souboru .kde/share/config/kwinrc:
Kód: [Vybrat]
[Compositing]
Enabled=false
Po restartu už v pohodě.

2) Nefunkční klávesnice
Po nějakých pár desítek minutách se mi sekla klávesnice - něšlo nic psát. Pomohl restart KDE, od té doby zatím nic... ale kdoví jestli nešlo o nějaký bug.

3) Pád zvukového systému
Dnes jsem si poprvé pustil Amarok 2, přehrál si dva songy a třetí jsem chtěl přeskočit. Z předešlého Amaroku vím, že pro další skladbu můžu použít klávesy Win+B. V tom ale spadnul zvukový systém a ačkoliv Amarok se chová, jakože vše je ok - nic samozřejmě nehraje. Těžko říct o co šlo a nevím, kde najít nějaký log s chybou. Poraďte pls.

4) Chyba při první aktualizaci
Hned dneska mi update manažer nabídl aktualizaci 2 bugů a 8 bezpečnostních chyb (souvisejících víceméně s PHP). Balíčky se stáhly a začaly instalovat. Vyskočila chyba (bohužel ji tu teď nemám, ale zase bude určitě někde v logu, akorát nevím kde) a teď nevím zda to korektně proběhlo nebo neproběhlo, nebo vlastně co.

Tedy sečteno, podtrženo...
Bod 1 je spíš jen taková poznámka pro ostatní případné umělce jako jsem já :).
Bod 2 bude asi nejspíš velké tabu.
K bodům 3 a 4 bych potřeboval poradit, kde najdu jednotlivé logy a případně radu někodo, kdo to už řešil a ví co s tím.

Díky za čas!

PS: Ještě jedna maličkost - postřeh. Když spadne nějaká aplikace, vpravo nahoře se o tom zobrazí hlášení. Problém ale je, že zmizí příliš rychle, takže si to ani nestihnu přečíst. Dá se to taky někde dohledat případně udělat s tím něco, aby to zmizelo třeba až na kliknutí? :) Díky.
« Poslední změna: 29 Dubna 2009, 12:34:24 od spacee »

martin.slezacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Kubuntu 9.04 - postřehy - pády různých aplikací
« Odpověď #1 kdy: 28 Dubna 2009, 12:41:46 »
Problémy se zvukem mám taky, u některých přehrávačů se ozývá jen praskání.

Jinak jsem si všiml, že oproti 8.10 je Kubuntu 9.04 docela dost pomalý ... když někam kliknu, trvá tak půl vteřiny než se to kliknutí provede. Je to nechutný a nevím co s tím :-/

spacee

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Kubuntu 9.04 - postřehy - pády různých aplikací
« Odpověď #2 kdy: 28 Dubna 2009, 19:54:54 »
Problémy se zvukem mám taky, u některých přehrávačů se ozývá jen praskání.

Jinak jsem si všiml, že oproti 8.10 je Kubuntu 9.04 docela dost pomalý ... když někam kliknu, trvá tak půl vteřiny než se to kliknutí provede. Je to nechutný a nevím co s tím :-/

K té rychlosti - včera jsem si to myslel taky, že je to nechutně pomalý. Když jsem překlikával v záložkách v terminálu - myší nebo i pomocí kláves - trvalo to dokonce tak 3 vteřiny než se temrinál přepnul. Hrůza.

Nicméně když jsem si vypnul ten Compositing a restartoval - všechno běží svižně a musím říct, že rychleji než 8.10

cereus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re: Kubuntu 9.04 - postřehy - pády různých aplikací
« Odpověď #3 kdy: 29 Dubna 2009, 02:51:54 »
Bohužel Ti neporadím, ale chci Ti poděkovat, že ses podělil o svůj názor na nové Kubuntu. Alespoň vím, že stále nemám kde spěchat. Minule jsem hned udpatoval na 8.10 a velmi jsem litoval. Takže jsem se vrátil k 8.04 a jsem spokojený. Do budoucna si asi budu muset zvykat na GNOME na které jsem neslyšel tolik negativ jako na KDE 4. Možná ale bude potřeba prvni koupit nový noťas. Ono Pentium M 1,6 GHz, 1 GB RAM a ATI 9600 asi už nebude to pravé ořechové pro žádnou z nových distribucí.

Poprosil bych i ostatní o jejich ohlasy na novou distribuci, abych si mohl udělat lepší obrázek, zda má cenu to zkoušet.
Předem díky

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: Kubuntu 9.04 - postřehy - pády různých aplikací
« Odpověď #4 kdy: 29 Dubna 2009, 07:36:02 »
Já mám problém s v4l a to tak, že nefunguje. Tudíž je televizní (analogová) karta nepoužitelná. Kdyby někdo věděl, budu rád. Někde psali, že to opraví přidat do xorgu "Load v4l" je to pravda?
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

spacee

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Kubuntu 9.04 - postřehy - pády různých aplikací
« Odpověď #5 kdy: 29 Dubna 2009, 10:12:30 »
Ahoj, mám novou informaci k mému dříve napsanému bodu 4):

4) Chyba při první aktualizaci
Hned dneska mi update manažer nabídl aktualizaci 2 bugů a 8 bezpečnostních chyb (souvisejících víceméně s PHP). Balíčky se stáhly a začaly instalovat. Vyskočila chyba (bohužel ji tu teď nemám, ale zase bude určitě někde v logu, akorát nevím kde) a teď nevím zda to korektně proběhlo nebo neproběhlo, nebo vlastně co.

Pravě jsem provedl druhou aktualizaci a zase se objevil onen problém - tentokrát mam i text chybky:
AN INTERNAL SYSTEM ERROR HAS OCCURRED
The backend took too much time to process the synchronous request - you need to fork!



Jinak problém nastal až po dokončení aktualizace, tj. aktualizace naštěstí proběhla (bylo napsáno, že je finished), ale chyba se až potom, pravděpodobně když systém kontroloval, co všechno má/nemá nainstalované.
« Poslední změna: 29 Dubna 2009, 12:30:42 od spacee »

Alikon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
    • Stránky věnované AutoCADu
Re: Kubuntu 9.04 - postřehy - pády různých aplikací
« Odpověď #6 kdy: 29 Dubna 2009, 12:38:48 »
Taky bych se podělil o moje zkušenosti...

Tolik pádů, co jsem zažil s Kubuntu 9.04 jsem nezažil za dva roky, co je Linux můj hlavní systém. Když "přetížím" systém - např. přehrávání videa + rychle otevřu několik záložek ve Firefoxu a dám spustit Writer, tak systém totálně zatuhne. Nejde ani resetnout X (ctrl+alt+backspace mám povolený), nepomáhá ani ctrl+alt+SysRq+R (snad jsem to napsal správně - prostě uvolnění klávesnice a myši) - pomůže až ctrl+alt+SysRq+B (reset).
Upozorňuji, že 3D efekty jsem vypnul, poněvadž potom pády a chyby byly snad každou půlhodinu. (Jen tak mimochodem - grafárna ATI X1300).
Ale musím uznat, že počet pádů systému mi každý den dost klesá - nevím, jestli je způsobeno opravama, nebo proto, že už nic moc nenastavuju a už jen Kubuntu "používám".

KPackageKit je naprosto nepoužitelnej - raději všechno instaluji přes konsoli. Adept se chová nějak divně a většinou nedělá to, co by měl... Musel jsem nainstalovat i synaptic, páč jsem nenašel grafický KDE nástroj na importování klíčů stažených z Launchpadu - hledat návod pro konsoli se mi nechtělo...

Audigy 2 jsem zprovoznil až po dlouhém hledání na netu - měl jsem vypnutý analogový výstup a v KMix, ani alsamixer to nebylo vidět - pomohl až GNOME alsa mixer...

Analogovou TV kartu jsem zatím nerozchodil (v 8.04 s ní nebyl žádný problém).

Vytížení Plasmou pořád na 90%. Zkusím opravu viz první příspěvek...

Při oznamování na nové aktualizace se snad ikona v panelu vytváří 1/4 hodiny. Nejprve směs různých teček a až po čase vznikne ikona ;-)

SMplayer mi při zapnuté 3D akceleraci zobrazuje obraz pořád v popředí i když je zbytek přehrávače v pozadí (mám nastavený video gl2). Při přehrávání videa v Kaffeine mi po nějakém čase vypne monitor - i když vypínání i spořič mám v KDE 4 vypnutý.

A samotné KDE 4 - no, má toho do funkčnosti 3.5.10 ještě hodne dohánět. Nepřišel jsem na to, jak rychle vypnout všechna systémová zvuková upozornění - vypínat po jednom je dost otrava. Nový systém oznamování pro kopírování atd mi moc nevyhovuje (naštěstí jde vypnout). Jak na virtuální plochy dát různé wallpapery je mi záhadou. A celkově nastavení vzhledu a systému mi přijde dost osekané.

Ale abych jen nehaněl:
- Start systému je fakt úplně o něčem jiném. Částečně to asi bude i zásluhou ext4.
- Nový Krusader podporuje frontu kopírování - jupí - na to jsem dlouho čekal. Amarok 2 nemá problémy s obejitím blokování Lasfm rádia.
- Přecházel jsem z Kubuntu 8.04 32bit na 64bit (nová instalace) a mile mě překvapilo, že přechod na 64bit byl naprosto bezbolestný - skoro všechny aplikace, co používám jsou i 64bitové a i používání 32bitových aplikací je naprosto bezproblémové.
- Wi-Fi karta v notebooku poprvé fungovala hned po instalaci.
- A celkově je KDE 4 i bez zapnutých efektů (alespoň pro mě) mnohem hezčí, jak KDE 3.5.10.
- Takže pokud pády klesnou na rozumnou mez a zprovozním TV, tak budu 99% spokojenej. Některé funkce v KDE zatím oželím, ale pevně doufám,že se v něm brzo objeví...
« Poslední změna: 01 Května 2009, 11:32:56 od Alikon »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.