Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW  (Přečteno 4579 krát)

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Ahoj, mám pár dotazů ke zprovoznění některých součástí mého notebooku ASUS NV56VM-S4272V.
Instalace přes EFI, pokud se někomu v budoucnu bude hodit jsme popsal tady v komentářích, stačilo zavést z flashky (esc mačkat těsně po tom co najede logo asus-bootovací nabídla a taky se tam dostanete do bisou)přes EFI:USB disk a pro hlášce prefix cosik vybrat install a zavaděč instalovat ne na sdx ale na některý konkrétní oddíl buď samostatně oddíl na grub-efi nebo na oddíl s ubuntu, tedy sdxy kde x je písmeno disku a y je číslo oddílu, je nutné mít předem vytvořený GPT systém a mělo by se udělat už s windows 7, který je defaultně nainstalovaný, takže kdyžtak vytvořit cca 100MB oddíl EFI dle návodů na netu, pro ty co nechtějí dual. Při instalaci se nainstaluje grub-efi a po spuštění NTB se pak volí systém pomocí už zmíněného ESC a bootloaderu EFI., přepnout pořadí v biosu lze taky, ale to už zvládne každý.
http://edison23.net/?p=776#comment-864

Tak a teď pár známých problémů v důsledku čerstvosti HW a nedodání dokumentace od asusu pro linuxové vývojáře:
Měl jsem ubuntu 12,04, tam jsem dle návodů na netu zprovoznil jen podsvícení klávesnice + FN klávesy, subwoofer s jádrem 3,5 tenkrát od quantal ještě nebyl ofiko, kromě externí grafiky-ovladač nainstalován, ale nedokázal jsem spustit xserver se externí i interní grafikou, chtěl nějak upravit a nevěděl jsem jak. Poté není ovladač drátové síťovky, ten jsme taky našel, musí se zkompilovat, já to nedělal a drátovou snad ani nepotřebuju. Potom ještě nešla regulace podsvícení přes FN.

Takže stav ubuntu 12.10 na čisto na SSD disku s patřičnou úpravou, dualboot s win 7 přes EFI není problém.
ZPROVOZNĚNO:
1.)Subwoofer jsem zprovoznil dle návodu níže, editací souv´boru a restartem, jádro mám už oficiální, nic extra neofiko.
2)FN a podsvícení kláves už funguje taky, pouze podsvícení po restartu zhasne  neuchová si nastavení (když dám max, restartuju, po restartu musím znova přidat podsvícení klávesnice o stupeň aby se zaplo a zapne se na původní hodnotu, což není takový nedostatek, po uspání myslím jede a stejně zadávám vždy heslo a když už mám ruce na klávesnici mačkám to.)

NEZPROVOZNĚNO:
1.)Nainstalovat nějaký ovladač externí grafiky a upravit xserver pro externí nvidia GT 630M, raději počkám na vaše reakce a návody, než to znova dělat dle návodu níže. Ani ji nepotřebuju, jen bych rád občas přes ubuntu připojil TV a to bez externí grafiky, na které je HDMI jaksi nejde udělat.
2.)Regulace jasu displeje pomocí FN klávesy s  + F5 a - F6, přes nastavení jasu a zamykání, když tím hýbu myší to jde regulovat, takže jen to nějak přiřadit klávesám.
3.) Jak zkompilovat ten ovladač pro drátovou síťovku? není to nutné, soubory ve škole jsme zatím po kabelu tahal jednou, jinak přes eduroam (školní wi-fi síť) s uploadem 5Mb se to už dá, pokud to nemá víc jak 100MB.

tady ještě odkaz na anglické forum ubuntu http://askubuntu.com/questions/166261/keyboard-backlight-not-working-on-an-asus-n56v
Nepotřebné je na 12.10 instalovat to 3.5 jádro a ten balíček pro klávensici (to je nebezpečné, zkoušel jsem a přestalo to jít a padalo ubuntu, takže nejrychlejší cesta reinstal)

Nesouvisející s NTB, nechcu zbytečně zakládat nové téma, vyhledat to se správným dotazem případný další človíček s problémem najde.
1.)Přihodím ještě problém s myší, koupil jsem si Logitech Performance MX a přijímaš unifyng je na blacklistu jak jsem zjistil, na 12.04 to šlo zprovoznit pár příkazy s nějakým mprobe, po zprovoznění vždy jinou sekvencí příkazů to šlo než jsem znova nastartoval win7 a myš tam měl připojenou. Nyní jede, když po startu ubutu 12.10 párkrát vytáhnu a rychle vrátím přijímač do portu, vždy jiný počet pokusů a jede-asi se zblbne mprobe. Ale vytahovat furt přijímač je otrava  a ničím a ošklhávám si port.  Nemáte někdo stejnou myš a vyřešen tento problém, na netu sjou příkazy ale ještě jsem nezkoušel na 12.10, na 12.04 nepomohlo ani editovat ten blacklist.

2.)A ještě malinkej dotaz, mam bluetooth headset sony ericson MW600. S ubuntu 12.04 se to spárovalo jako s jiným zařízením a měl jsem zvlášť v hedsetu uloženo a přepínal jsem jen mezi PC 1 a 2, teď s 12.10 jako yb to bralo ohled na mac adresu adaptéru v NTB a když to spáruju s windows, tak ubuntu to přepíše a naopak, můžu mít přidaný prostě jeden OS z těch dvou co mám.

Chci takřka plně přejít na ubuntu (už jsme měl, ale jaksi mě furt nutily ve škole používat windows, kvůli speciálnímu elektrotechnickému SW, který jsem pod ubuntu nerozjel a PC s epomalu pžebootovával z win na ubuntu, nyní mám msíto DVD mechaniky HDD v šupleti a SSD na původním místě) a windows používat jen na programování v C (nutnost ve škole, kvůli učitelovi, který nerad modifikace kodu pro linux, takže na multiplatformní prográmko se dostanem až někdy ve 4-5 semestru, teď jsem v 1.), ale tohle mi dost brání.


Díky moc už předem.
Petr
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW
« Odpověď #1 kdy: 01 Listopadu 2012, 19:51:16 »
Ahoj, je hezké, že se snažíš o podrobnější popis. Je to ale na úkor čitelnosti. Lepší bude položit nejdříve dotaz, s kterým chceš pomoci.
Vím to z vlastních dotazů. Pak jsem si to četl akorát sám po sobě a styděl se, jak to napsal.

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW
« Odpověď #2 kdy: 01 Listopadu 2012, 19:54:46 »
Takže, ty dva odkazy jsou nepřehlédnutelné, takže potřebuju zprovoznit nvidia externí grafiku-ovladače stáhnu, ale nějak musím upravit xserver.
A pak ještě rozjed unifyng přijímač od logitech myši, případně nějaký hotový řešení ovladče bez kompilace pro moji drátovou síťovku.
A pak nutně zprovoznit regulaci podsvícení přes FN klávesu s F5 a F6, jde to jen posuvníkem v nastavení jasu a zamykání, fn klávesy nereagují.

Už je to dost řehledné? podrobnosti si snad dohledá případný řešitel výše.
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW
« Odpověď #3 kdy: 01 Listopadu 2012, 20:16:03 »
Citace
Takže, ty dva odkazy jsou nepřehlédnutelné, takže potřebuju zprovoznit nvidia externí grafiku-ovladače stáhnu, ale nějak musím upravit xserver.
Ve wiki si to nenašel?
Citace
A pak ještě rozjed unifyng přijímač od logitech myši,
Když někomu něco nefunguje, Canonical to preventivně zakáže, dokud není chyba opravena. Buď to nejdříve povol, a vyzkoušej, nebo vyhledej důvod proč to zakázali. Mě přijímač na 12.04 (i jinde) pracoval u G700.
Citace
A pak nutně zprovoznit regulaci podsvícení přes FN klávesu s F5 a F6, jde to jen posuvníkem v nastavení jasu a zamykání
Buď rád, že to funguje, alespoň přes myš. Já s tím dřív šachoval přes terminál.
Citace
fn klávesy nereagují
Mohl by se najít človíček, co ti to pomůže dořešit. V jiným případě, můžeš nahlásit problém u http://acpi4asus.sourceforge.net/.
« Poslední změna: 01 Listopadu 2012, 21:54:09 od jadd »

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW
« Odpověď #4 kdy: 20 Března 2013, 02:08:33 »
Tak teda povolím ten příjmač, resp aby fungoval, problém je podle askubuntu v USB 3 a řešení nějak pořád nikde, zase jsme chvíli zkoušel, ale nějak nemám moc čas a rád bych aby to jelo. Ta myš je nejdůležitější. Ostatní ani nepotřebuju.
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW
« Odpověď #5 kdy: 20 Března 2013, 02:52:52 »
Tak si odpovím sám, konečně řešení:
http://askubuntu.com/questions/218370/how-to-make-logitech-anywhere-mx-work-in-ubuntu-12-x

při odpojení příjmače pak stačí vypnout a zapnout myš a už to nezblbne ani windows, když do nej nabootuju a pak do ubuntu, dřív to fungovalo do odpojení příjmače, po zprovoznění i po restartu, jen nabootování do windows to změnilo
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW
« Odpověď #6 kdy: 03 Dubna 2013, 02:14:23 »
tak jsem po dlouhé době zasedl a řešil a hurá s novým jádrem už není problém. Jen bych potřeboval vyřešit pár drobností:
Kód: [Vybrat]
- co sjem zatím zkoušel, vypadá, že baterka s ubuntu vydrží mnohem méně, cca 1.5-2h a na win 7 kolem 2.75h a pod win8 i 3.5-3.75h. Jde toto nějak vyřešit nějakým přenastavením pokročilého napájení?
Kód: [Vybrat]
- podsvícení klávesnice jede, jen by to chtělo vyřešit aby se rozsvítila po restartu (automaticky zmáčknout FN+F3 a  pak FN+F4 tedy ubrat a pak přidat jas)
Kód: [Vybrat]
- pokud by šlo nějakým způsobem namapovat i FN zkratky na podsvícení displeje FN+F5 ubrat a FN+F6 přidat, po restartu nebo odpojení/připojení nabíječky to vždy podle aktuálního jasu přehodí z maxima na minimum
Kód: [Vybrat]
- ovladač externí grafiky pořád nemám, pokoušel jsem se to nahodit asi 4x a vždy jsme pak nemohl spustit grafické prostředí a zoufalost mě dohnala k přeinstalaci z live (aspoň jsem si z hlavy zapamatoval co nastavovat na mým ntb)
SW záležistosti, ale to jsem trošku OT
Kód: [Vybrat]
- snadné zálohování a obnovení systému, doporučte, až si to zas zruším nerad bych to celé znova reinstaloval
Kód: [Vybrat]
- lze nainstalovat všechny součásti co potřebuje MS office 2010 abych se windows mohl zbavit?neřešte důvod, tím je zaostalý a chvátající se profesor (jaký je informatik a elektrotechnik, ale podle nej nebyl ani na PC v přednáškovém sále nainstalovaný google), který nebere každotýdenní protokoyl jinak než doc či docx + případně exel. PDF neumí otevřít ani když má nainstalovaný v každém školním PC adobe reader.
Kód: [Vybrat]
- trvalé zapnutí numlock bloku před i po přihlášení + tty konzole
Kód: [Vybrat]
- nastavení tlačítek myši, ale to jsem někde narazil dokonce česky, jen už nemůžu najít ten super návod
Kód: [Vybrat]
- hodilo by se mi opravit spouštěč guake, pod uniky jede v pohodě i pod gnome clasic, ale oblíbil jsem si prostředí gnome shell a tam se nespustí, spouštěč je pořád stejný s příkazem guake.
Kód: [Vybrat]
- jde přesunout adresář .wine z /home jinam? mám /home na HDD a rád bych měl těch pár drobností na které jsem zvyklý z windows (photofiltre, zoner media exploer 5 - pokud je neco rychlejšího co zmenší foto a udělá dvojitý rámeček tak sem s tím)
už bez problémů jede (info pro ostatní heldající)
Kód: [Vybrat]
- drátová síťovka už má ovladače v jádře = OK[/code]
Kód: [Vybrat]
- ostatní FN zkratky už jedou na výbornou včetně ovládání hlasitosti, pokud je spuštěný rhythmbox tak i ovládání hudby
« Poslední změna: 03 Dubna 2013, 03:05:45 od matlala »
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW
« Odpověď #7 kdy: 03 Dubna 2013, 13:07:35 »
rozděl své dotazy do více samostatných vláken

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:ASUS N56VM - dodělávka pár drobností v nefunkčnosti driverů HW
« Odpověď #8 kdy: 03 Dubna 2013, 13:14:38 »
na to se chystám, chtěl jsme jen aby problémy s tímto NTB byli v jednom vlákně pohromadě.
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.