Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pridanie ikony na pracovnú plochu - [Vyriešené]  (Přečteno 4641 krát)

MatyURs

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Pridanie ikony na pracovnú plochu - [Vyriešené]
« kdy: 29 Června 2015, 11:06:59 »
Všetkých zdravím. Po nainštalovaní Ubuntu 14.04 LTS mám problém s pridaním ktorejkoľvek ikony na pracovnú plochu - stále vypisuje nasledovnú chybu
Myslím že nastala chyba pri inštalovaní Ubuntu - možno som ten disk zle nastavil.... Vie mi niekto poradiť ?
Ešte sem hodím screen mojho disku mám pripojené 2 disky - na jednom je Win7 a na druhom Ubuntu 14.04 .

edit: návod nájdete nižšie.
« Poslední změna: 01 Července 2015, 10:52:04 od MatyURs »

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - NEFUNGUJE
« Odpověď #1 kdy: 29 Června 2015, 14:50:57 »
Ikonou myslíš spuštěč aplikace? Máš právo k zápisu do složky plochy? Jinak ten disk ti odchází - máš tam vadné sektory.

zkus přes terminál:

Kód: [Vybrat]
ln -s /usr/share/applications/google-chrome.desktop ~/Plocha/
google-chrome.desktop nahraď za soubor, kterému chceš přidat zástupce na plochu. /usr/share/applications/ nahraď za cestu k souboru, kterému chceš vytvořit symbolický odkaz.

Pokud nechceš vytvořit symbolický odkaz, ale zkopírovat, tak nahraď ln -s za cp

MatyURs

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - NEFUNGUJE
« Odpověď #2 kdy: 29 Června 2015, 17:11:19 »
Ikonu myslím ako odkaz pre spustenie aplikácie. Neviem či mám právo zápisu do složky plochy - ako to zistím ? Ten disk je už staručký ale slúži mi v pohode už veľa rokov tie vadné sektory ma zatiaľ netrápia prípadne to pokúsim opraviť. V terminále sa nevyznám takže ten kód asi nevyužijem...

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - NEFUNGUJE
« Odpověď #3 kdy: 29 Června 2015, 18:23:17 »
Pokud chceš na něco vytvořit odkaz, klikni na to pravým myšidlem a místo "kopírovat" zvol "vytvořit odkaz" - to ti vytvoří odkaz, který zůstane vedle původního souboru. A tento už můžeš přenést na plochu.

Plná práva ploše můžeš přiřadit. Prostě to jen nakopíruj do terminálu a spusť.
Kód: [Vybrat]
sudo chmod 0777 ~/Plocha
Dále: příkaz ln z minulé odpovědi je právě pro vytvoření odkazu (tzv. symlink = symbolický link), toto se dá udělat i v prohlížeči souborů Nautilus (výchozí v Ubuntu, nikoli v derivátech).

Na kterou aplikaci se snažíš odkazovat?
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

jmp

  • Host
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - NEFUNGUJE
« Odpověď #4 kdy: 30 Června 2015, 06:41:46 »
...
Plná práva ploše můžeš přiřadit. Prostě to jen nakopíruj do terminálu a spusť.
Kód: [Vybrat]
sudo chmod 0777 ~/Plocha

Nastavit práva tímto způsobem je holý nerozum...
(navíc by to v tomto případě ani nefungovalo, protože tím zařídíte pouze to, že vám může kdokoliv do toho adresáře "Plocha" zalézt a kdokoliv vám ho může smazat)
« Poslední změna: 30 Června 2015, 07:07:47 od jmp »

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - NEFUNGUJE
« Odpověď #5 kdy: 30 Června 2015, 06:56:15 »
Kód má nastavovat plná práva adresáři. Tento způsob považuji za nejlepší při nastavování plných práv.

Co se týče samotných práv, holý nerozum to není. Spíše je to nemoudré. Jak ale jednodušeji někomu vysvětlit jak nastavit práva, když nemá žádné zkušenosti s terminálem a nejspíš ho ani nechce použít? Bude mít smysl mu vysvětlovat jak práva a vlastnictví v Unixu fungují a aby si zvážil jak to nastavit? Přičemž nejspíš to napoprvé neudělá správně. Práva 0777 nevyvratitelně zajistí plnou přístupnost složky tak, abychom mohli vyloučit problém její nepřístupnosti pro vytvoření symlinku kvůli právům.

Navíc nikdo by mu ten adresář nesmazal pokud by nebyl prázdný - příkaz výše nenastavuje práva rekurzivně.
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - NEFUNGUJE
« Odpověď #6 kdy: 30 Června 2015, 07:24:44 »
xerno, jmp: Když už, podle mě je lepší 0774 (edit: tak 0775) a ještě pro jistotu rekurzivní chown na uživatele.
Kód: [Vybrat]
sudo chmod 0775 $HOME/Plocha
sudo chown -R $USER:$USER $HOME/Plocha
EDIT: 0774 -> 0775
« Poslední změna: 30 Června 2015, 15:13:27 od Jakub Vaněk »
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

jmp

  • Host
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - NEFUNGUJE
« Odpověď #7 kdy: 30 Června 2015, 12:56:25 »
tohle je taky k ničemu (schválně se koukněte na výsledek a projděte si význam těchto oprávnění v případě složky...)

víte, on default je 755 , ale oprávnění na této složce stejně nijak neřeší to zda v ní něco obsaženého spustitelné bude či nebude

do práv na této složce obvykle netřeba šťourat
pokud chcete docílit např. 750, tak stačí chmod o-rx Plocha (a to už smysl pro někoho třeba má, pokud jde o počítač, který používá více lidí...)

MatyURs

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - nefunguje [Vyriešené]
« Odpověď #8 kdy: 30 Června 2015, 15:15:19 »
Takže ďakujem za vašu snahu mi pomôcť ale našiel som niečo lepšie a o veľa jednoduchšie. Môj problém je teraz vyriešený. Našiel som to na tejto stránke : http://askubuntu.com/questions/450266/an-easy-way-to-create-a-desktop-shortcut...  ;)

MatyURs

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - [Vyriešené]
« Odpověď #9 kdy: 01 Července 2015, 10:51:00 »
Btw. tie príkazy mi zmenili veľkosť vyhľadávača aplikácii a súborov (to je tá prvá ikona v ľavo hore) ... Chcel by som to opáť zmenšiť lebo keď na to kliknem tak sa to vyhľadávanie roztiahne na celú obrazovku a mne sa to vôbec nepáči... Ako to dám naspäť ? Ďakujem

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - [Vyriešené]
« Odpověď #10 kdy: 01 Července 2015, 11:59:31 »
Btw. tie príkazy mi zmenili veľkosť vyhľadávača aplikácii a súborov (to je tá prvá ikona v ľavo hore) ... Chcel by som to opáť zmenšiť lebo keď na to kliknem tak sa to vyhľadávanie roztiahne na celú obrazovku a mne sa to vôbec nepáči... Ako to dám naspäť ? Ďakujem

Předpokládám, že když to otevřete, máte vlevo nahoře tlačítka pro ovládání okna. Pak by mělo stačit kliknout na to třetí.

MatyURs

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Pridanie ikony na pracovnú plochu - [Vyriešené]
« Odpověď #11 kdy: 01 Července 2015, 14:54:24 »
Ďakujem, konečne som to napravi . :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.