Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Přejdete (popř. přešli jste) na jinou linuxovou distribuci?

ano, určitě
41 (27.5%)
několikrát jsem o tom už přemýšlel(a)
51 (34.2%)
nevím (zatím nevím)
14 (9.4%)
jednou mne to napadlo, ale zavrhl(a) jsem to
13 (8.7%)
ne, neuvažuji o tom
30 (20.1%)

Celkem hlasů: 133

Autor Téma: Přechod na jinou linuxovou distribuci  (Přečteno 52448 krát)

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #50 kdy: 21 Května 2008, 14:32:21 »
A co Vy? Přemýšleli jste někdy nad změnou linuxové distribuce anebo jste se rozhodli natrvalo zůstat u distribuce Ubuntu?

...já se nějak nemůžu rozhodnout  ???
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

nettezzaumana

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #51 kdy: 21 Května 2008, 14:46:54 »
prave jsem nainstaloval SuSE factory (budouci openSuSE 11.0) na svuj novy pracovni pocitac a muzu rict :: klobouk dolu

zkuste SuSE .. pockejte klidne 30 dni (vyjde ofiko 11.0), ale za sebe tvrdim, ze at je to treba (dle zlych jazyku) distribuce pro lamy, tak otevrene prohlasuji :: v tom pripade se mi libi byt lamou ..

zdravi ntz

ps. ted mam v praci pomerne mocny stres a v ramci toho, jsem vyzkousel nekolik distribuci a dalsich Unixovych reseni (fBSD, Solaris, HPUIX ..) a to nejlepsi a nejpouzitelnejsi jsem za sebe potkal jednoznacne v SuSE..

Honzin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #52 kdy: 21 Května 2008, 14:54:39 »
Po SuSE pokukuju už delší dobu. Teď, když i ntz sundává klobouk, tak to budu muset vyzkoušet  :)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #53 kdy: 21 Května 2008, 15:08:55 »
Na SuSe slyším poslední dobou samou chválu. Možná taky vyzkouším ...
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #54 kdy: 21 Května 2008, 15:27:44 »
Citace
Su-sanna, Su-sanna,
Su-sanna, I'm crazy loving You!

:D

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #55 kdy: 21 Května 2008, 17:43:26 »
Mě už také poslední dobou Ubuntu HH štve, to Gnome mi přijde hodně pomalé a celkově grafické prostředí celkem nestabilní.
Zkusil jsem už hodně distribucí, ale stále jsem u Ubuntu. OpenSUSE mi moc nevyhovovalo. Mám rád FreeBSD, ale přijde mi to spíš jako volba na server a ne na desktop.
Teď uvažuji nad Gentoo, které ale bude na dlouhé hodiny kompilací. Nad Debianem, nevím jestli stable, unstable nebo testing. A nad Slackware, vypadá celkem zajímavě a zkrátka jsem ho ještě nezkoušel.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #56 kdy: 21 Května 2008, 17:47:52 »
Při troše štěstí a trpělivosti je aj FreeBSD vela dobrá volba. Jinak si nejdřív rozmysli, co po distru chceš. Každý je tak trochu o něčem jiným. ;)

emil54

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #57 kdy: 21 Května 2008, 17:55:05 »
Jak je to s tou novou verzi SUSE? Je uz tam novy KDE?
A jak to je pod SUSE s Gnome? Je tam pouzitelny, mate s tim nekdo zkusenosti?
Ja jsem skoncil na Ubuntu jenom proto, ze je pro mne soucasny KDEcko prekomplikovany a dost se v nem ztracim. Teda  ne jenom proto. Ubuntu mi celkem vyhovuje i jinak, nemel jsem s nim zatim vaznejsi problemy s instalaci na zadnym pocitaci a jevi se mi jako pomerne stabilni a hlavne rychle se vyvijejici distribuce. Nicmene docela bych rad zkusil i neco jinyho...

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #58 kdy: 21 Května 2008, 18:02:36 »
Při troše štěstí a trpělivosti je aj FreeBSD vela dobrá volba. Jinak si nejdřív rozmysli, co po distru chceš. Každý je tak trochu o něčem jiným. ;)
Mě se hodně líbí, ale když jsem ho zkoušel, tak jsem zhavaroval především u NVidia ovladačů. V handbooku (alespoň v tom českém) toho o NVidia ovladačích moc nebylo, alespoň ne pro verzi 7.x, kterou jsem měl. Možná se ale do FreeBSD pustím znovu :)
Od distra bych chtěl hlavně výkon a možnost optimalizovat si ho podle sebe. Žádné zbytečnosti hned po instalaci atd. Nevím ještě ale na kolik si mohu troufnout (Debian->FreeBSD->Gentoo). Nejlepším kandidátem je tedy Debian, z těch tří nejjednodužší a zároveň dobře optimalizovatelný, jenže nevím, kterou verzi Debianu zvolit. Vidím to asi na unstable.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #59 kdy: 21 Května 2008, 18:14:18 »
Debian zas tak super moc optimalizovatelný není... nebo alespoň nevím, co tou optimalizací myslíš. Ale možná jsem jenom zdegenerovanej a optimalizací chápu rutinní parametry kompilátoru, tedy specifika pro architekturu, procesor, atp. ;D

honorguard

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #60 kdy: 21 Května 2008, 18:35:27 »
Instalace Gentoo není tak složitá. Stačí ti handbook a Live CD. Já to zvládnul za jednu noc. Je tedy pravda že s X-serverem za jednu noc a den... a s programy to trvalo několik dní... Ale odložil jsem to. Ještě se radši naučím něco o jádru a počkám tak rok než se na Gentoo vrátím.

Ohledně Suse... mám strašnou averzi vůči všem systémům využívajícím RPM balíčkovací systém. Může za to úchylná Fedora. Možná kvůli tomu o dost přicházím, ale zatím budu tady a časem přejdu. Určitě budu zkoušet Arch a do budoucna plánuju Gentoo. Taky mě trošinku láká Slackware, ale o tom v podstatě nic nevím. Akorát vím že prasátko psalo do vtipů že "co není ve Slackware, to nepotřebuješ", což by znamenalo že tam je málo balíků, což už mě trochu děsí na Archu.

Na druhou stranu, když to vemu úplně z jiného pohledu, tak potřebuji na pc hlavně pracovat a ne se pořád starat o systém a na to mi Kubuntu bohatě postačí...

Myslím že v tomhle případě je  všechno věc zkušeností. Stačí jen vyzkoušet. Víc není potřeba.

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #61 kdy: 21 Května 2008, 18:39:25 »
Teď jsem se pokusil nainstalovat Suse Factory 11 a opět se mně nepodařilo připojit k netu. Tak ho můžu zkoušet jen jako livko.
« Poslední změna: 21 Května 2008, 19:07:13 od Anna Taliánová »

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #62 kdy: 21 Května 2008, 18:43:22 »
já taky zatím plánuji na Gentoo nebo Debian
jestli vyhovuje ten divočák což používá Gentoo  :D
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #63 kdy: 21 Května 2008, 18:53:22 »
Myslím tím nabootovat do konzole a sám si vybrat co si nainstaluju :)
Jinak někde jsem narazil na program apt-build, kdy vlastně z repozitářů se stane takový systém portů a dají se nastavit i parametry pro kompilaci. To vypadá zajímavě, ale ještě jsem to ale nestačil vyzkoušet.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #64 kdy: 21 Května 2008, 19:30:54 »
Apt-build znám a zkoušel jsem ho. Ale potom, co jsem se rozmazlil Portage, bych si asi na nic jinýho nezvyk. Nehledě na to, že se mi toolchain v Gentoo zdá podstatně rychlejší, než je tomu v Debianu. Asi to bude třeba chyba ve mě. ;D
Dělím si to teď na dva světy podle potřeby. Když binární distro, tak s Aptem. Když sourcedistro, tak s Portage. Paludis sem eště nezkoušel a zatím mě z jeho fičurek nic nenadchlo tak, abych ho musel odmaskovat! :D

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #65 kdy: 21 Května 2008, 21:23:36 »
jen mě tak napadlo, že hodně aktivních přispěvatelů fóra se tady zmiňuje, že uvažují o přechodu... a zamyslete se, co by se stalo, kdyby všichni opravdu přešli a opustili toto fórum...

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #66 kdy: 21 Května 2008, 21:31:04 »
jen mě tak napadlo, že hodně aktivních přispěvatelů fóra se tady zmiňuje, že uvažují o přechodu... a zamyslete se, co by se stalo, kdyby všichni opravdu přešli a opustili toto fórum...
to je pravda  ;) a já neopustím fórum...když používám jiné distro (třeba Gentoo nebo Debian) a zůstanu pořád  :)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

anicka

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #67 kdy: 21 Května 2008, 21:36:30 »
jen mě tak napadlo, že hodně aktivních přispěvatelů fóra se tady zmiňuje, že uvažují o přechodu... a zamyslete se, co by se stalo, kdyby všichni opravdu přešli a opustili toto fórum...

Myslím, že všichni nikdy nepřejdou na jinou distribuci - toho se nebojím ... :-)

Navíc někdo může radit navzdory tomu, že má jiné distro (třeba ArchLinux nebo SuSE) - znalosti z Ubuntu mu zůstaly :-) hlavně BASH pro terminál.
« Poslední změna: 21 Května 2008, 21:58:45 od Anna Taliánová »

honorguard

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #68 kdy: 21 Května 2008, 22:45:01 »
Nevím proč bych měl opouštět tohle forum... krom toho že můžu radit protože Ubuntu znám (i když nijak závratně), tak co mi brání mít Kubuntu ve Vboxu... pokud budu mít jinou distribuci tak to tak určitě bude...

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #69 kdy: 21 Května 2008, 22:53:23 »
Ja myslim, ze Linux jako Linux. Hlasim se k tomu Archu, ktery zminovala Anicka, Ubuntu jsem prozatim opustil, ale libi se mi ta myslenka a filosofie, a taky to, co Ubuntu dokazalo s linuxovym desktopem. A je to urcite nejoblibenejsi distribuce opravnene. Takze kazdopadne nalepku Ubuntu z monitoru nesundam.
« Poslední změna: 21 Května 2008, 23:01:51 od Anna Taliánová »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #70 kdy: 22 Května 2008, 09:00:06 »
Michal Donát -> Přesně tak ;)
Jinak který Debian byste mi doporučili? Stable, unstable nebo testing?
A taková jedna maličkost. Také vám Ubuntu HH značí v /dev IDE oddíly jako sd* místo hd*? Přijde mi to divné, jelikož běžně pro IDE disky je značení hd* a pro SCSI sd* a trochu mi to i vadí.
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #71 kdy: 22 Května 2008, 09:10:37 »
Dobře použitelný jsou všechny tři větve Debianu. Ve Stable vůbec a v Testing prakticky taky nenarazíš na problém. Unstable se dá ale používat taky, nicméně někdy se stane, že někdy chybí balík, bo je přebytej jiným.

Edit: K tomu označování disků. Je to důsledek začlenění A.C. patchů do libata pro podporu PATA. Libata nově jednotně oznauje všechno jako na SCSI device. ;)
« Poslední změna: 22 Května 2008, 09:17:37 od Pavel Půlpán »

Kenji

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
    • Ifrit
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #72 kdy: 22 Května 2008, 09:33:39 »
Takže Testing, abych se ve Stable nenudil a abych nepohořel u Unstable :)
*´¨)
¸.·´¸.·´¨)
(¸.·´ (¸.·*´`*·>>>

slamozrout

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #73 kdy: 22 Května 2008, 10:04:53 »
Takže Testing, abych se ve Stable nenudil a abych nepohořel u Unstable :)
Taky jedu na testing a prakticky bez potizi.
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #74 kdy: 22 Května 2008, 11:51:17 »
ve windows jsem příkazovou řádku taky neměl rád, v Linuxu konzoli miluju :)
ono to asi bude dáno použitelností, ta věc ve windows mi přišla docela nepoužitelná
musim s tebou souhlasit, ve win je nepoužitelná a v Linuxu s ní člověk čaruje :)
S nepoužitelností nesouhlasím,
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/cs/library/ServerHelp/04969a04-a424-4776-bdc7-dc5066ce79b2.mspx?mfr=true
Kromě klasických dávek se dá skriptovat ve wsh,
s tímhle http://www.microsoft.com/windowsserver2003/technologies/management/powershell/default.mspx se dá také kouzlit (- odkud ten MS bere inspiraci? Předtím byly hlavně admintools a servertools)
Dost command line utilit se dá sehnat - třeba http://www.beyondlogic.org/consulting/remoteprocess/BeyondExec.htm
Ale je pravda že pro běžného uživatele na desktopu je to téměř nevyužitelné, a spousta lidí kteří sebe nazývají "správci sítě windows" ani o existenci příkazové řádky pomalu neví. Taky aby ano, když se jí MS snaží, a to celkem úspěšně, schovat.
Neberte to jako propagaci MS, někdo s tím bohužel pracovat musí. Má spoustu jiných hrozných chyb (příznivci nazývaných "features" :-) - ale konzole (po doinstalování několika balíků) použitelná je velice slušně.
Na svých počítačích downgrade na distribuci "Redmont edition" rozhodně provádět nebudu, spíš mne láká zkusit LFS - myslím že se při tom hodně naučím.
« Poslední změna: 22 Května 2008, 12:43:00 od Anna Taliánová »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.