Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Je pro mne Linux opravdu to pravé?  (Přečteno 54276 krát)

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« kdy: 30 Srpna 2006, 13:00:28 »
http://www.wired.com/news/technology/software/0,71660-0.html?tw=wn_index_3
Cteni pro vsechny, kteri koketuji s myslenkou "nainstalovat si ten Linux". Mozna to usetri spoustu zklamani a prizpevku typu: "Pomozte mi nebo se vratim na Win..." nebo "Ubuntu neni pro lidi". A je jeste dodavam, ze kazda radikalni zmena chce svuj cas.

1) Stahnete se Ubuntu LiveCD a po vecerech jej jen nabootujte (nic neinstalovat) a trochu si s nim pohrejte http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=1765.
2) Nainstalujte si Ubuntu na volnou cast disku a pokuste se nastavit a rozchodit vse podle Vasich predstav a pozadavku. Ne vse asi podari napoprve a ne vse se vubec podari. Nekteri vyrobci HW proste ovladace (ani specifikaci HW) na Linux nedaji.
3) Pouzivejte Ubuntu. Zkratka a dobre, na Linuxu surfujte, chatujte, piste dokumenty, delejte tabulky, upravujte fotografie a hrejte oblibene hry treba pomoci Wine. Pokud Vam neco nepujde, vzdy to muzete udelat na Windows.
4)Casem treba zjistite, ze jste pul roku nebootovali do Windows. Treba zjistite, ze az si budete kupovat novy modem, automaticky se podivate do konferenci, jak je to podporou v Linuxu.
5) Odinstalujte Windows. V tomto okamziku uz vite, ze nainstalovat Ubuntu kamaradovi na pocitac je otazka jednoho vecera, protoze uz Vas nevyvede z miry zadna malickost, ktera se vymyka dokumentovanym postupum. Windows jiz nepotrebujete.
« Poslední změna: 17 Října 2007, 12:42:15 od Anna Taliánová »

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #1 kdy: 30 Srpna 2006, 14:38:00 »
Jo, tak to přesně nějak bude. Myslím, že tímto příspěvkem pomůžeš některým lidem aby o prostě zkoušeli a nenechali se odradit hned na začátku.
Osobně jsem na NB oba systémy měl a netrvalo ani měcíc a zjistil jsem, že jsem od instalace Linuxu ani jednou nevlezl a Widle a to "opravdu" ani jednou.
Prostě Linux beru i tak, že když na něj nemůžu sehnat program v kvalitě co jsem používal na widlích, tak seženu něco obdobného a učím se. Sehnat se vždy dá nějaká jiná varianta. Možná ne tak dobrá jak by se mohlo zdát, ale je to jen první dojem a člověk zjistí, že problém nakonec není v programech, ale v jejich znalosti. Chce to jen čas. Pak se člověk naučí rozumět Linuxu a problémy upadají a upadají. Za nějaký čas si člověk řekne, že nerozumí tomu proč se u těch Widlí tak dlouh držel.
Ale je to i rozmazleností Widláků... mají tuny softwaru které stejně nepoužívají, ale jsou rádi že je mají a pak mají v PCdlech bordel. Mě Linux naučil vybrat si pečlivě co mi vyhovuje a požívat pouze to. Žádné blbosti. V NB je pořádek a já si vystačím se vším tak jako jsem si vystačil s Widlema kde jsem měl hafl programů.
Od doby Linuxu (jsem teprve stále začátečník) mám NB plně pod kontrolou co se programů týče. Žádný nelegální soft, bezpečné, aktualizované a pěkně vyladěné. Nemluvě i o rychlosti, kterou na NB člověk vyžaduje. Prostě jednoznačně preferuji Linux a to i když stále je mnoho věcí na který člověk bude potřebovat i Widle (i-banka KB, účení progr. , a jiné...)
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

lev-7

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #2 kdy: 30 Srpna 2006, 16:38:32 »
Jasně, souhlasim s Pitrisem. Na (K)Ubuntu řádim asi dva měsíce, ale zatím mám Ubuntu jen na dektopu a to spolu s WXP, na noťasu sedí pořád WXP a to hlavně kvůli účtu, který pod Linuxem neběží :( . Chci si napřed Ubuntu pořádně osahat, otestovat, vyvarovat se případných chyb, naučit se mu porozumnět, najít SW, který mi bude pro moje potřeby vyhovovat a až si budu jist, opustím M$ a jednou snad úplně. Také mám doma děti a ty občas přinesou CD se SW výukovým, zábavným atd.. a ten je z 99% psaný pro Win a kazit děten radost, že toto zrovna v našem PC nejde, protože je tam Linux - to v nich může zanechat i trochu odstup k Linuxu. Jak už bylo mnohokrát psáno, běžného uživate nezajímá co a jak má v PC, ale chce aby mu toto a toto fungovalo a je mu většinou fuk jestli to pojede na PC s Linuxem nebo Win. Z Linuxových distribucí jsem zatím zkoušel pouze SuSe 10.1 a (K)Ubuntu 6.06, jednoznačně jsem pro Ubuntu, ikdyž v SuSe mi okamžitě fungovala multifunkční HP OfficeJet a taky grafika ATI R850, ale svou jednoduchostí, balíčkovacím systémem a přístupem komunity si mne získalo Ubuntu. Takže pro dávám hlas Linuxu a doufám, že pro mne bude brzy ten pravý a snad jednou i jediný operační systém, který budu používat.

bleeeeeeeee

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #3 kdy: 30 Srpna 2006, 16:56:38 »
SOUHLAS
ja sem se rozhod hned jak se mi podařilo nainstalovat Aurox s Gnome - ta přispůsobitelnost proti widlím a taky mnohem příjemnější grafika to mě dostalo.
Teď mam ubuntu, ale pořád se potýkám s nějakejma problémama.
Mam ke svýmu notebooku 2 disky - 1. starší 20G - na tom zkoušim Linux a druhej 80 - na kterym mam widle + spoustu Mp3 atd. ...

Doufám ze se i jednou podaří úplně přejít.
« Poslední změna: 14 Října 2007, 14:48:54 od Anna Taliánová »
HP omnibook xe4100, cel M 1200, 384ram, Via S3 twister(32mb- sdílená)

XomboX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #4 kdy: 30 Srpna 2006, 18:20:30 »
Pekne tema. SOUHLAS c. 2 :-)
Jelikoz jsem se nemohl dlouho rozhodnout mezi Kubuntu a Ubuntu (stavalo se, ze kdyz jsem dostal chut na kubuntu, taxem behem dne 2x preinstalovaval system :-) a ted mam na NB Ubuntu a na desktopu Kubuntu, postupne se snazim osahat si oboje prostredi a az pote se rozhodnout, ktere budu implicitne pouzivat na obou kompech. Oba dva pocitace jsou dual boot s winXP, ktere mam vlastne uz jenom kvuli PhotoshopuCS, ktery mi v linuxu opravdu chybi.
Asus A6JC-Q003, Ubuntu
Jabber: xombox@jabbim.cz
Ubuntu User number is #12210  Monday, applications choke Tuesday, Wednesday, RAID set's broke Thursday, let out the magic smoke but on Friday, I patch bugs Monday, my xorg conf is toast Tuesday, Wednesday, CPU roasts Thursday, it won't even POST but on Friday, I patch bugs

Fred Rooks

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 279
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #5 kdy: 30 Srpna 2006, 18:27:19 »
SOUHLAS. Z Ubuntu je třeba si ze začátku udělat koníček. Nejdřív se mu věnujete ve volném čase a pak najednou zjistíte že s ním děláte i všechnu práci. U někoho to přijde brzo a někdo se nikdy nedočká.
Promise her anything, but give her GNU.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #6 kdy: 30 Srpna 2006, 21:31:10 »
SOUHLAS: Linux je ze začátku sice trochu peklo, ale výsledek stojí za to, jedině mě mrzí, že ještě nemůžu přejít k bodu pět - vlastně ani čtyři - do win bootuju skoro denně, ale podle Komerční banky koncem letošního roku změní software na ebanking tak aby šel i pod linux a tak odpadne jeden z posledních dvou důvodů pro win (Bože, ať už vydají Steam pro linux, abych se moh billa zbavit)

DarkenCZ

  • Host
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #7 kdy: 31 Srpna 2006, 07:58:16 »
ad. ebanking: já si budu v září zakládat účet (Studentskej) u spořitelny a koukal jsem na DEMO a je to jako stránka, a chodí to i v Firefoxu ;)

XomboX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #8 kdy: 31 Srpna 2006, 08:24:58 »
Ja mam maxinternet banking od postovni sporitelny a ten jede bez problemu.
Asus A6JC-Q003, Ubuntu
Jabber: xombox@jabbim.cz
Ubuntu User number is #12210  Monday, applications choke Tuesday, Wednesday, RAID set's broke Thursday, let out the magic smoke but on Friday, I patch bugs Monday, my xorg conf is toast Tuesday, Wednesday, CPU roasts Thursday, it won't even POST but on Friday, I patch bugs

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #9 kdy: 31 Srpna 2006, 08:38:09 »
Co se týče internentového bankovnictví problém je vždy na straně prohlížeče. Když neklapne Gecko (Firefox, SeaMonkey,...) tak zkuste Operu. Anebo do "Gecka" si přidejte modul User Agent Switcher a přepněte do MSIE 6 XP. Pisatelé a tvůrci bankovních aplikací kolikrát ani netuší, že existuje i jiný OS ;)
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #10 kdy: 31 Srpna 2006, 09:15:05 »
Citace: GlidingFLY
Co se týče internentového bankovnictví problém je vždy na straně prohlížeče.
Nikoliv. Problém je na straně neschopné banky.

hlawoun

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #11 kdy: 31 Srpna 2006, 09:22:31 »
Možná by stálo za to toto téma zvýraznit. Jsou v něm popsány zkušenosti, se kterými se setká 99,9% uživatelů. Podnět pro moderátora???
Vlastní zkušenosti jsou vždycky lepší než jakýkoliv článek:-)
Linux? Jedině Xubuntu nebo Debian!

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #12 kdy: 31 Srpna 2006, 09:38:14 »
Internetové bankovnictví Komerční banky na Linuxu nechodí jako jediné. Problém je v použití ActiveX pro IE, což je věc specifická pro widle. Přepnutí masky na jiný prohlížeč nepomůže. Funkční je jen IE ve wine. Těch diskuzí jsou na internetu mraky. Ale možná se už něco změnilo, je fakt, že už to přes rok nesleduju ;).
Citace: vojtech.t
(Bože, ať už vydají Steam pro linux, abych se moh billa zbavit)
Steam chodí bez problémů pod cedegou 4.4.3 a vyšší.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #13 kdy: 31 Srpna 2006, 11:53:10 »
jistě ale je pro mě jednoduší si "sehnat" widle než cedegu

nojvirt

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 286
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #14 kdy: 31 Srpna 2006, 13:13:21 »
Citace: Petr Tomeš
Citace: GlidingFLY
Co se týče internentového bankovnictví problém je vždy na straně prohlížeče.
Nikoliv. Problém je na straně neschopné banky.
pokud ma banka treba 10000 klientu, co pouziva ebanking a z nich je 100 minoritnich, co by uvitali upravu na Linux a z tech 100 jen treba 50, co pouziva vyhradne Linux, tak se to bance proste nevyplati...

i kdyby to byla treba CS, co ma klientu podstatne vic, tak vyhradni uzivatele Linuxu provadeji pres ebanking treba jen 0,05 % objemu transakci
Ubuntu od 5.04...

"My howercraft is full of eels!!"

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #15 kdy: 31 Srpna 2006, 13:52:06 »
On spis cely e-banking KB je neskutecne zfusovany
Napriklad kdysi jsem ho chtel vyuzivat, ale neslo mi to ani na Windows! V IE mam totiz nastavene u ActiveX "dotazat se", takze se me IE zepta, jeslti muze na dane strance active x spoustet. Jenze jejich "skvele" bankovnictvi kontroluje nastaveni prohlizece a bere jen hodnotu "povolit". Tohle IMHO dost vypovida o urovni teto aplikace....

Nastesti od zacatku pouzivam eBanku, kde bankovnictvi vzdycky jelo i pod Linuxem a se vsemi prohlizeci

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #16 kdy: 31 Srpna 2006, 17:08:39 »
Citace: nojvirt
Citace: Petr Tomeš
Citace: GlidingFLY
Co se týče internentového bankovnictví problém je vždy na straně prohlížeče.
Nikoliv. Problém je na straně neschopné banky.
pokud ma banka treba 10000 klientu, co pouziva ebanking a z nich je 100 minoritnich, co by uvitali upravu na Linux a z tech 100 jen treba 50, co pouziva vyhradne Linux, tak se to bance proste nevyplati...

i kdyby to byla treba CS, co ma klientu podstatne vic, tak vyhradni uzivatele Linuxu provadeji pres ebanking treba jen 0,05 % objemu transakci
Naprostá většina ostatních bank v ČR je schopna svým klientům nabídnout možnost volby webového prohlížeče a operačního systému podle jejich požadavků a potřeb:
http://www.czilla.cz/podpora/internetova-bankovnictvi-v-mozille.html

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #17 kdy: 31 Srpna 2006, 20:24:02 »
A co takhle zmenit banku? Je to problem? Dnes uz se prece neplati za zruseni uctu. Vim, jsou s tim starosti a mit Linux jako jediny duvod...

Jak jsem psal v prvnim prizpevku. Nejak jsem se casem naucil takove to:
"... a co Linux? Bude to to na nem fungovay?"
"Neee. To skotoro nikdo nepouziva"
"Myslite? Tak naschle."

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #18 kdy: 31 Srpna 2006, 20:31:14 »
Prave tohle otresne internetove bankovnictvi  je duvod, proc ucet u KB zrusim, az dostuduju a necham si jen eBanku.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #19 kdy: 31 Srpna 2006, 20:56:04 »
ja jsem se jim rozhod dat jeste jednu sanci (posledni) a to zaklade odpovedi na muj dotaz jestli hodlaji podporovat i jine os nez widle
"> Vazeny pane Trefny,
>
> dekujeme Vam za podnetny navrh k dalsimu zdokonaleni sluzeb primeho bankovnictvi Komercni banky.
>
> Skutecnost, ze internetove bankovnictvi Komercni banky lze  vyuzivat pouze na operacnim systemu Windows spolecne s prohlizecem MS Internet Explorer, vyplyva z technologie vyuzite pri tvorbe aplikaci primeho bankovnictvi v roce 2000.
>
> Komercni banka si je vedoma, ze tato technologie jiz neumoznuje zcela uspokojit ocekavani tech klientu, kteri se rozhodli vyuzivat prohlizece nebo operacni systemy jinych spolecnosti a rozhodla se reagovat na tuto skutecnost pripravou nove verze internetoveho bankovnictvi, ktera bude dostupna i mimo prostredi Microsoft.
>
> V roce 2006 planujeme tvorbu noveho konceptu sluzby internetoveho bankovnictvi Mojebanka tak, aby v maximalni mire odpovidala ocekavanim nasich klientu. Termin uvedeni nove sluzby na trh oznamime po uspesnem ukonceni praci na jejim konceptu.
>
> Komercni banka Vam preje prijemny den,
> Monika Lindnerova a Sarka Stembergova - utvar pece o zakazniky"

ale musim rict, ze maji co delat, any to stihli jeste letos

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #20 kdy: 31 Srpna 2006, 21:47:27 »
Citace: vojtech.t
ja jsem se jim rozhod dat jeste jednu sanci (posledni) a to zaklade odpovedi na muj dotaz jestli hodlaji podporovat i jine os nez widle
"> Vazeny pane Trefny,
>
> dekujeme Vam za podnetny navrh k dalsimu zdokonaleni sluzeb primeho bankovnictvi Komercni banky.
>
> Skutecnost, ze internetove bankovnictvi Komercni banky lze  vyuzivat pouze na operacnim systemu Windows spolecne s prohlizecem MS Internet Explorer, vyplyva z technologie vyuzite pri tvorbe aplikaci primeho bankovnictvi v roce 2000.
>
> Komercni banka si je vedoma, ze tato technologie jiz neumoznuje zcela uspokojit ocekavani tech klientu, kteri se rozhodli vyuzivat prohlizece nebo operacni systemy jinych spolecnosti a rozhodla se reagovat na tuto skutecnost pripravou nove verze internetoveho bankovnictvi, ktera bude dostupna i mimo prostredi Microsoft.
>
> V roce 2006 planujeme tvorbu noveho konceptu sluzby internetoveho bankovnictvi Mojebanka tak, aby v maximalni mire odpovidala ocekavanim nasich klientu. Termin uvedeni nove sluzby na trh oznamime po uspesnem ukonceni praci na jejim konceptu.
>
> Komercni banka Vam preje prijemny den,
> Monika Lindnerova a Sarka Stembergova - utvar pece o zakazniky"

ale musim rict, ze maji co delat, any to stihli jeste letos
Pokud se podíváte po českém internetu např. pomocí vyhledávače, narazíte na stovky a možná i tisíce příspěvků různých lidí, kteří psali do KB ohledně téže věci minimálně po dobu posledních 5 let a vždy dostávali stejné či mírně obměněné odpovědi, jakoby je automaticky rozesílal nějaký stroj :( Opravdu si chcete stoupnout do té řady a doufat, že "již brzy"??? S tím obratem se lidé setkávají již 5 let.

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #21 kdy: 27 Listopadu 2006, 21:25:18 »
Můžete mi někdo poradit jak naistalovat UBUNTU po PC. Mám následující problém. Při bootování z CD to napíše CALDERA DOCTOR a pak to dá hlášku, že nejde manažer paměti EMM386 (to je dosácký program ???) + nějaké hexadecimální kódy. CO s tím?

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #22 kdy: 27 Listopadu 2006, 21:27:36 »
Ještě doplnění: UBUNTU jsem si stáhl z webu, rozbalil a vypálil na CD programem NERO EXPRES. Problém by mohl být ještě v BIOSu, kde byla nastavena správa velkých disků DOS, kterou jsem vypnul. Jedná se o PC Siemens Nixdorf 450MHz, 192MB RAM. Nemůže to být linuxu vzdorné?

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #23 kdy: 28 Listopadu 2006, 07:30:51 »
Myslim, ze se tu podobny problem uz resil. Bylo to spatne vypalene CD. Nesmi se dat vypalovat jako bootovaci, ale "vypalit obraz disku" nebo tak nejak.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

blackthorn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #24 kdy: 28 Listopadu 2006, 10:22:26 »
tak a teď opravdovej začátečník-
rozdělil jsem hadr na widle a linux-nainstaloval jsem ubuntu a hraju si a zkouším.... widle používá zbytek rodiny,chci se na naučit a pak je přesvědčit že jdem do linuxu, ale potřebuju pro začátek zprovoznit wine- a jsem z toho jelen.... naistalováno jest,ale jak spustit widlácký prg. můžu z části disku kde už jsou? jak zadat spuštění?
kdyby měl někdo chuť a čas mně třeba o wejkendu nakopávat krok za krokem tak nasadím skype a nějak se domluvíme.....
dík za každou radu

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.