Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Jaké prostředí je podle Vás lepší?

Gnome 3 Shell
23 (34.3%)
Unity
26 (38.8%)
Jiné
18 (26.9%)

Celkem hlasů: 67

Autor Téma: Gnome 3 Shell vs Unity  (Přečteno 32118 krát)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Ubuntu 11.04 krok zpět
« Odpověď #75 kdy: 30 Dubna 2011, 21:04:43 »
Tak hej, ale hoc spravia nový OS, vždy bude užívateľsky prijateľný. A musím zhodnotiť ubuntu 10.10 bol, ale 11.04 bohužiaľ nie je určite nie je užívateľky prijateľný. (Takže nič také ako "user friendly" :D)
Ak mám pravdu povedať, tak slovné spojenie user friendly nenávidím. Teda aspoň v spojitosti s firmou Microsoft. To je o tom na čo si skôr zvykneš. To máš ako s autami. U nás sa učí v Autoškolách s manuálnymi prevodovkami a preto väčšina jazdí s 'manuálom'. Tento istý prípad je aj s prostredím. Kebyže začneš najskôr používať napr. FluxBox alebo niečo podobné, budeš si myslieť ako je možnosť nastavenia a uživatelskej prívetivosti pri Gnome málo. # Nie, že tu teraz so mnou začneš hrať slovný futbal.

Já se vyjadřuji podle toho, co si myslím... Karma jsou dvě políčka...  ;D
Ale nie, neboj sa :) už ma prešla tá "zlosť" keď to mám nastavené. Jediné, čo sa mi tu nepáči je, že napíšem na novú verziu niečo negatívne a dotyčný mi dá hneď karmu- (Písknout) To tu akože dotyčný nemôže bez straty karmy vyjadriť, či ako? :D

Ale je tu aj niečo pozitívne a to - cez jeden web som skúšal online Mandrivu a v porovnaní s ubuntu hodnotím ubuntu lepšie (mandriva sa mi zdala trochu horšia v grafike a taká jednoduchšia, neviem bol to môj pohľad a nie je zas dobré usudzovať z tohtoto http://www.jaroslavuher.cz/mandriva/2009/index.htm :D)
Ja som to nebol. Mne išla Karma od včera dole o 5 či 6. No ono je to Mandriva 2009 :D. Dnes je 2011.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

boonn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 296
  • Urgulak the Great
Unity nefuguje na slabších PC, aktualizace se nevyhnutelně sekne
« Odpověď #76 kdy: 30 Dubna 2011, 21:29:31 »
Tak poté co jsem úspěšně povýšil na PC, šel jsem povýšit ntb - během aktualizace, na konci, se ntb kousnul a nešel spustit standardním způsobem. Upozorňuju, že jsem v předchozí verzi Unity neměl, a že během povyšování není možnost jak unity vypnout, takže kousnutí je nevyhnutelné. Vím, že mám low-end od asusu, na druhou stranu je dva roky starý a na zapisovaní přednášek bohatě stačí.

Osobně bych navrhoval možnost Unity vypnout během aktualizace, nebo vůbec unity do aktualizace nedávat. Aktualizace - povýšení systému - totiž znamená, že uživatel už v linuxu nějakou dobu pracuje, a pokud nepoužívá unity, pravděpodobně ho po aktualizaci zruší.

Dalším celkem pádný argumentem je, že pokud člověk s linuxem ještě nepracoval, a jeho instalace se mu nevyhnutelně kousne, opětovná instalace nepomůže a systém nepůjde spustit, pravděpodobně linux zahodí a vrátí se k widlousům.

Osobně si myslím, že UBUNTU je ÚŽASNÝ systém, kt. v sobě skrývá mnoho potenciálu, pokud je správně nastaven. Proto bych si přál, aby se toto nastavení během aktualizací neměnilo, a aby pro nové uživatele bylo nastavené jednoduché a funkční nastavení, tak, aby systém šel spustit i na slabším počítači.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
   ~ Socrates
 Use linux flarerpg.org - great open source game

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re: Unity nefuguje na slabších PC, aktualizace se nevyhnutelně sekne
« Odpověď #77 kdy: 30 Dubna 2011, 21:47:46 »
Tak poté co jsem úspěšně povýšil na PC, šel jsem povýšit ntb - během aktualizace, na konci, se ntb kousnul a nešel spustit standardním způsobem. Upozorňuju, že jsem v předchozí verzi Unity neměl, a že během povyšování není možnost jak unity vypnout, takže kousnutí je nevyhnutelné. Vím, že mám low-end od asusu, na druhou stranu je dva roky starý a na zapisovaní přednášek bohatě stačí.

Osobně bych navrhoval možnost Unity vypnout během aktualizace, nebo vůbec unity do aktualizace nedávat. Aktualizace - povýšení systému - totiž znamená, že uživatel už v linuxu nějakou dobu pracuje, a pokud nepoužívá unity, pravděpodobně ho po aktualizaci zruší.

Dalším celkem pádný argumentem je, že pokud člověk s linuxem ještě nepracoval, a jeho instalace se mu nevyhnutelně kousne, opětovná instalace nepomůže a systém nepůjde spustit, pravděpodobně linux zahodí a vrátí se k widlousům.

Osobně si myslím, že UBUNTU je ÚŽASNÝ systém, kt. v sobě skrývá mnoho potenciálu, pokud je správně nastaven. Proto bych si přál, aby se toto nastavení během aktualizací neměnilo, a aby pro nové uživatele bylo nastavené jednoduché a funkční nastavení, tak, aby systém šel spustit i na slabším počítači.

Osobně mám skutečně pocit, že problémů spojených s instalací/updatem na 11.04, je skutečně moc. Teda je obvyklý, že se vždy nějakej problém objeví, ale teď je to fakt extrém. Sem zvědavej, jak se to bude vyvíjet ještě.
ArchLinux (KDE)
Můj web

Rover623

Re: Unity nefuguje na slabších PC, aktualizace se nevyhnutelně sekne
« Odpověď #78 kdy: 30 Dubna 2011, 22:17:02 »
Taky jsem to zjistil, bohužel až když jsem to na jednom starším stroji spustil

Syncope

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 253
Re: Ubuntu 11.04 krok zpět
« Odpověď #79 kdy: 30 Dubna 2011, 22:43:21 »
OT: už zase ta karma?  ;)
Krok zpět? Nesouhlasim, určitě vpřed, otázka je jestli správnym směrem, to ukáže čas.
Unity, dovedu si ho přestavit jako ideální pro lidi co neznají a nechtějí znát počítač, prostě zapnou pustěj si nějakou muziku fejsbůk a podobně. Tam ostatně Ubuntu cílí.

Tady bych nesouhlasil s tím, že je to pro lidi co neznají počítač. Rozhodně bylo jednodušší zmáčknout na panelu jasně viditelné tlačítko Místa-Hudba než složitě otvírat nějakej Dash a hledat tam nějakou složku... (tedy tlačítko místa se na panelu po najetí myší objeví, ale neobjeví se tam pokud máte zaplý firefox + to všechno ty začátečníky musíte naučit pokud to má být "ideální systém")
Zkrátka to původní ubuntu mi přišlo více intuitivní..

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Ubuntu 11.04 krok zpět
« Odpověď #80 kdy: 30 Dubna 2011, 22:50:59 »
Ve vsi tichosti nedavno vysla stabilni verze EFL knihoven Enlightenmentu. Tak jen poseptam : Bodhilinux  ;)
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

ondrejkovic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re: Povýšit, či ne?
« Odpověď #81 kdy: 30 Dubna 2011, 23:56:10 »
Zatím jsou dojmy vcelku pozitivní - a to jak ohledně Unity (nejprve odpor, ale potom se mi to docela začalo líbit), tak ohledně možnosti přepnout se do starého Gnome bez efektů.

V prostředí Unity mám jeden problém:

Přepínám si tlačítka zpět vpravo jak byly dříve - ne proto, že by se mi nechtělo zvykat, ale proto, že v práci musím používat PC s Windows a když mám na PC vpravo tlačítka vpravo a na PC vlevo tlačítka vlevo, je to schizofrenie. Proto je přehazuji po instalaci na Ubuntu vždy vpravo.

Nojo, jenže v Natty to z poloviny nefunguje - některá okna mají tlačítka vpravo (terminál) a některá vlevo (Firefox, Thunderbird.....)

Nevíte někdo jak v Unity přehodit VŠECHNA tlačítka doprava? Nepovedlo se to ani přes Ubuntu Tweak

Děkuji předem!

Jan__

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 151
Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #82 kdy: 01 Května 2011, 14:09:51 »
Unity sa mi zda menej priehladne ako gnome. Netvrdim ,ze je zle. Len som zvedavy ake UBUNTAKOM viac vyhovuje.  ;)
« Poslední změna: 01 Května 2011, 16:43:34 od Tomáš Břinčil »
Ubuntu  12.04 [prostredie gnome]  

MB: MSI P55M-GD45, CPU: Intel core i5-760, Grafika: GTX 560 Ti , HDD:  2x HDD Seagate Barracuda 500GB a 250GB, RAM: 12 GB, Monitor - EIZO 20" S2001W Pomer 16:10

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #83 kdy: 01 Května 2011, 14:30:09 »
Unity sa mi zda menej priehladne ako gnome. Netvrdim ,ze je zle. Len som zvedavy ake UBUNTAKOM viac vyhovuje.  ;)

Ještě bych tam přidal nepoužívám 11.04 ;) Jestli chceš, tak ti to můžu změnit...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Jan__

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 151
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #84 kdy: 01 Května 2011, 14:34:08 »
Uz sa stalo - pridane "nepouzivam 11.04"  ;)
Ubuntu  12.04 [prostredie gnome]  

MB: MSI P55M-GD45, CPU: Intel core i5-760, Grafika: GTX 560 Ti , HDD:  2x HDD Seagate Barracuda 500GB a 250GB, RAM: 12 GB, Monitor - EIZO 20" S2001W Pomer 16:10

pavolzetor_revival

  • Host
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #85 kdy: 01 Května 2011, 15:29:02 »
pouzivam unity lebo mi dost zrychluje pracu

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #86 kdy: 01 Května 2011, 15:43:41 »
Používám Unity, jsem za něj rád.
Řeší spoustu věcí. Líbí se mi Dash a možnost hledání čehokoliv pouze psaním názvu aplikace.
A když chci něco nastavit, tak nemusim přemejšlet, jestli to je Systém → Předvolby nebo Systém → Správa. Doteď nerozumim tomu, podle čeho to je rozdělené ;D

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #87 kdy: 01 Května 2011, 15:50:50 »
Používám Unity, jsem za něj rád.
Řeší spoustu věcí. Líbí se mi Dash a možnost hledání čehokoliv pouze psaním názvu aplikace.
A když chci něco nastavit, tak nemusim přemejšlet, jestli to je Systém → Předvolby nebo Systém → Správa. Doteď nerozumim tomu, podle čeho to je rozdělené ;D

Asi tak nějak to mám taky ;)
(Víte, čeho jsem si všiml? Že na Unity většinou v pohodě přešli zkušení matadoři a objevují se tu samí nováčci, kteří na Unity nadávají...čímpak to asi může být?)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #88 kdy: 01 Května 2011, 15:57:11 »
Hned první den jsem neodolal a provedl upgrade u pc, vše proběhlo hladce a trochu si zvykám. Zatím jsou věci, které mi tak trochu nesedí, některé vyhovují, takže plus mínus OK.
Právě teď upgraduju i moje eeečko, i když na něm jsem už chvilku unity v 10.10 používal, pak přešel zpátky na gnome a teď zase unity. Takže říkat, že mě vyhovuje více gnome nebo unity budu asi až za nějakej ten pátek.
Takže mě v anketě chybí plus mínus obě :D

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #89 kdy: 01 Května 2011, 15:59:24 »
Je tu jeden problém, který zde zazněl v diskuzích.  Škoda, že vývojáři Unity moc nemysleli na uživatele netbooků. Odezva Unity je zoufale pomalá. Procesor je i při běžných akcích vytížený na 100%, ventilátor jede naplno a nepříjemně hučí.
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #90 kdy: 01 Května 2011, 16:00:35 »
Je tu jeden problém, který zde zazněl v diskuzích.  Škoda, že vývojáři Unity moc nemysleli na uživatele netbooků. Odezva Unity je zoufale pomalá. Procesor je i při běžných akcích vytížený na 100%, ventilátor jede naplno a nepříjemně hučí.

To mě ani neříkej, instalace už dobíhá. :) Tak se sám přesvědčím.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #91 kdy: 01 Května 2011, 16:01:24 »
Když už se tady rozepisují názory, tak se také přidám :)

Používám Unity, líbí se mi, ale s výhradami.

Launcher -- moc se mi líbí, jak provedení, tak koncept. Díky vlastním quicklistům mi ani nechybí nějaká nabídka. Přepínání oken pomocí Super+číslo je prostě masakr, to se jinak říct nedá :)

Dash -- je prostě divný. Čtyři módy, každý se jinak spouští, každý se jinak chová. Naprosto zbytečné a nelogické zobrazování aplikací, které si můžu doinstalovat. Soubory a složky jsem za půl roku nikdy nepoužil.

Global Menu -- skvělá věc u maximalizovaných aplikací, otřesná u normálních oken. Obzvláště u Gimpu je to na vraždu...

I další drobnosti jsou moc potěšující -- maximalizace/demaximalizace oken atd.

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #92 kdy: 01 Května 2011, 17:13:47 »
Doufám, že to budeš hlasitě prezentovat v Budapešti, aby se problematická místa dořešila...
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #93 kdy: 01 Května 2011, 17:22:42 »
Vzhledem k tomu, že nejsem vývojář, tak do Maďarska nejedu.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #94 kdy: 01 Května 2011, 17:25:44 »
Obzvláště u Gimpu je to na vraždu...

U Gimpu je na vraždu i to přepínání pomocí Super+číslo, když ho Launcher neumí brát jako jednu aplikaci :) Jinak souhlasím, Dash je opradu jen pro dotykové displeje a implementace Alt+F2 je extrémě hloupá. Udělal jsem upgrade na atomovém netbooku a vyloženě pomalé, nebo procesor vytěžující, to určitě není. Při použití CCSM jsem zaznamenal megadávku nestability, kdy Unity spadlo defakto při každém zapnutí nějakého pluginu, či spíš spadl celý Compiz, občas se zmrší horní panel a neukazuje vůbec nic, krom grafické anomálie, atd. Jinak je to na netbooku s pididisplejem snesitelné, ale na desktop si to určitě nedám.

Jirina

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 126
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #95 kdy: 01 Května 2011, 17:32:15 »
Naprosto nechápu ty, kteří hned Unity zatracují, rozmýšlí si upgrade, mluví o downgrade na 10.10 atd.
Vždyť má každý přece naprosto svobodnou volbu!!!
Ubuntu s Unity nebo Ubuntu Classic s panelem, tak jak to bylo dřív. Žádný problém. Nelíbí se ti Unity, tak ho nepoužívej. Tečka.
Dell Latitude E6400, Ubuntu 13.10 + W8.1

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Prostredie Unity alebo Gnome? Ake viac vyhovuje?
« Odpověď #96 kdy: 01 Května 2011, 17:39:13 »
Obzvláště u Gimpu je to na vraždu...

U Gimpu je na vraždu i to přepínání pomocí Super+číslo, když ho Launcher neumí brát jako jednu aplikaci :) Jinak souhlasím, Dash je opradu jen pro dotykové displeje a implementace Alt+F2 je extrémě hloupá. Udělal jsem upgrade na atomovém netbooku a vyloženě pomalé, nebo procesor vytěžující, to určitě není. Při použití CCSM jsem zaznamenal megadávku nestability, kdy Unity spadlo defakto při každém zapnutí nějakého pluginu, či spíš spadl celý Compiz, občas se zmrší horní panel a neukazuje vůbec nic, krom grafické anomálie, atd. Jinak je to na netbooku s pididisplejem snesitelné, ale na desktop si to určitě nedám.
Řešením (alespoň pro Gimp) je nainstalovat si Gimp v beta verzi 2.7.2 Tam je možnost Single-Window Mode. Ale tím, že je to beta, tak má chybku, že si to Gimp nepamatuje a musí se to zapnout po každém startu. Ale je to asi jediná věc co mi v této verzi zlobí, jinak je v pohodě.

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #97 kdy: 01 Května 2011, 17:41:39 »
Ta chybka je prý bohužel vlastnost, podobně jako u manažéru Nautilus.
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #98 kdy: 01 Května 2011, 17:51:03 »
Když už tady plácáme...
...nesnášim otevřených milion oken v dolním panelu Gnome. Určitě to znáte, chvilku něco děláte a je tam Nautilus, GIMP, tři obrázky, Pidgin, Skype, Terminál, Chrome, Firefox.
V unity tohle prostě neřešim, pořád mám ten "bordel" jen v levém panelu a nestresuje mě "bordel" na spodní liště.

Další +1 pro Unity ;o)

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Všechny názory na 11.04 Natty Narwhal, Unity, Dash
« Odpověď #99 kdy: 01 Května 2011, 17:55:49 »
Mě taky nestresuje "bordel" na spodní liště, mám panel nalevo. :D
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.