Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Modifikace vypínání pro ubuntu  (Přečteno 2302 krát)

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Modifikace vypínání pro ubuntu
« kdy: 16 Ledna 2023, 08:01:30 »
Je možné někde změnit, co se provádí při vypínání ubuntu klasickým tlačítkem? Tzn. přidat příkaz ?

Mám 2 disky - jeden s ubuntu 18.04 (a Win10) a druhý s ubuntu 22.10.
Grub mi to bohužel neřeší, protože pod každým z verzí ubuntu je ta verze pod stejným číslem (0), takže když vypnu jeden systém a mám v Grub nastaveno ukládání poslední použité položky, naběhne po restartu vždy 22.10. Ono to není až tak kritické, ale jelikož tu stanici zapínám pouze dálkově, vždy mi to nastartuje do 22.10, pak musím scriptem restartovat do 18.04 (22.10 jde přes win vzdálenou plochu, 18.04 zvládá ještě VNC). Ten script bych chtěl přidat pod standardní vypínání. Nechci měnit pořadí v grub utilitou. 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4941
Re:Modifikace vypínání pro ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 16 Ledna 2023, 11:52:55 »
Pořadí měnit nemusíš - postačí si ty položky v grubu (jednu) přejmenovat. Můžeš to udělat přímo v konfiguraci (grubu) nebo, pokud by to pro tebe bylo obtížné, "naklikat" pomocí utility (grub-customizer). Ve které si rovněž nastavíš vých. položku. Pak už ti to bude fungovat jak požaduješ..
« Poslední změna: 16 Ledna 2023, 12:01:33 od juwa2 »

machura

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 96
Re:Modifikace vypínání pro ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 16 Ledna 2023, 13:59:53 »
utilitu nechci kvuli tomu instalovat (pod u18 snad ani nefunguje), ale jde o to, že každá verze ubuntu má svoji konfiguraci na svém disku. Přejmenovat - tzn. pojmenovat si a pak ukládat názvy místo pozic ? To podle mne nenajde.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4941
Re:Modifikace vypínání pro ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 16 Ledna 2023, 17:07:59 »
utilitu nechci kvuli tomu instalovat (pod u18 snad ani nefunguje), ale jde o to, že každá verze ubuntu má svoji konfiguraci na svém disku. Přejmenovat - tzn. pojmenovat si a pak ukládat názvy místo pozic ? To podle mne nenajde.
1. Utilita stále funguje. Ovšem pokud jsi expert, tak samozřejmě žádné GUI "klikátko" nepotřebuješ, vše si nastavíš ručně editací konfigurace grubu.
2. Ano, každá má konfiguraci na svěm disku - nicméně grub je (normálně to tak je) pouze jeden na některém z těch disků (ano, přesně tam kam jsi ho nainstaloval, doufám, že neřekneš, že nevíš kam to bylo).
Jinak samozřejmě dělej jak myslíš - je to tvůj boj... :)
« Poslední změna: 16 Ledna 2023, 19:30:02 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.